SIMS

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

SIMS

#46

Příspěvek od Duk »

To "PC":
P.K. se mi v rámci spolupráce nabídl, že nejspíš po návratu z N.Zélandu na to sedne a ovladače pro tento případ provede.
To jen pro celkovou informovanost.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4146
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

SIMS

#47

Příspěvek od biker.fm »

nejspíš po návratu z N.Zélandu na to sedne... a kdypak se vrati ? Prozatim me/nas (Linuxaky) to casove netrapi, ale az se v noci vyjasni ...
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

SIMS

#48

Příspěvek od robert »

Myslím že ani ne. Podle mě je rozhodující, jestli je celá sestava montáž-dalekohled-pointer-kamery natolik tuhá a stabilní, aby po přesném najetí zadané hvězdy na dané souřadnice v pointačí kameře najela i proměnka a srovnávačky na dané souřadnice v zobrazovací kameřeTuhost a souosost soustavy je samozřejmostí už kvůli stáčení pole.Já mám ale na německé montáži pohony z EQ6 (s pointací a go-to),snímací kameru G2 a pointuji pomocí TV Guideru. Nějak mně nenapadá jak na této sestavě funkci centrování hvězdy zajistit.Na TVG se moc centrovat nedá.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

SIMS

#49

Příspěvek od MMys »

No, umístíš si hvězdu na snímacím senzoru kam potřebuješ, a pak na TVGuideru zmáčkneš prostřední tlačítko, a kříž se sesynchronizuje s aktuální polohou pointační hvězdy. Sice je tam nějaký krok a zaokrouhlování (LCD TV monitorek nějak divně interpoluje řádky z PAL videosignálu a některé se zobrazovaly dvojitě, tak se jim vyhýbám).

Pokud bys to potřeboval úplně přesně, tak ti to můžu upravit aby to šlo opravdu po pixelu, už to takhle má Pepa Ladra, když pozicuje hvězdu na štěrbině spektroskopu.

Stáčení pole to ale neřeší. Leda že bys pointoval na snímanou hvězdu.

Co máš za verzi firmware ? Kdy jsi ode mne TVGuider dostal ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

SIMS

#50

Příspěvek od robert »

Ahoj Martine- ano TVG jsem koupil od Tebe vloni?(toto letí).
Ano funkci sesynchr. používám, ale to vlastní umístění hvězdy na souřadnice ve snímaném poli je zdlouhavé.Snímek po snímku(exp. 5-10s) posunuji ručně jemnými pohyby hvězdu až na souřadnice.Právě ta fce, o které mluvíme, by to měla automatizovat.Jak píše Pavel-bude to asi na více kroků,ale i tak se to hodně zrychlí.Ovšem to bych musel centrovat snímanou hvězdu v poli G2!
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

SIMS

#51

Příspěvek od MMys »

No to je ale jediné řešení, centrovat snímanou hvězdu. Centrovat pointační by opravdu znamenalo nikdy ani o zlomek stupně nepootočit pointační kameru či dalekohled ve třmenech a naprosto precizně ustavenou montáž. K tomu jsem dost skeptický.

Nejlepší by bylo, pokud v pointéru bude přímo proměnná. Ovšem v TVGuideru to může být problém. To by Ti vyřešila G1-ka.

TVGuider byl primárně vymyšlený jako zařízení pro fotografy, co fotí digitální zrcadlovkou, aby sebou nemuseli vláčet do terénu notebook. A takovouhle funkci tam opravdu nebude jednoduché přidělat, když to nemá žádnou vazbu do SIMSu nebo jiného snímacího SW.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

SIMS

#52

Příspěvek od robert »

OK a dík,jen jsem se chtěl ujistit,že mi neuniká nějaká možnost řešení.TVG mám ver.2.3- tam je už to přesnější synchronizování?

Na této montáži dělám hvězdy do 9 mag,takže při dokonalém zosení sestavy,mohu pointovat na přímo na snímanou hvězdu.Potom jde jen o to pohrát si v poli G2 s najetím na souřadnice(během chlazení kamery) a pak synchronizovat pointaci.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

SIMS

#53

Příspěvek od MMys »

Ano, to by šlo.
V této verzi ale není přesné napozicování kříže na pixel, nejvýše na nějaký násobek TV řádku, resp. řádek LCD monitorku který má ale rozlišení nižší. Takže by ti došlo k tomu, že ty ten kříž sesouhlasíš s aktuální pozicí hvězdy, ale zaokrouhleně o nějaký násobek pixelů, a ono ti to pak odpointuje kousek vedle, než jsi si zvolil.

Mám ale i verzi firmware, která dokáže pozicovat kříž opravdu přesně na daný pixel, ale má to jeden "kosmetický" nedostatek, na některých pixelech vyjde vodorovná čára kříže zdvojená a jakoby trochu rozostřená, jak ten TV obraz hardware monitorku interpoluje do nižšího rozlišení. Na funkci to samozřejmě nemá vliv, resp. má, kladný, půjde ti to pozicovat velmi jemně.

Pokud to budeš chtít takhle dělat, pošli mi kdyžtak ten TVGuider a já ti to upravím. Ono by to šlo sice i na dálku, že by sis tam firmware nahrál sám, ale zrovna tahle várka měla různé verze LCD monitorků v jedné várce, takže to musím rozdělat a podívat se, a podle toho se zařídit.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

SIMS

#54

Příspěvek od robert »

Testuji novou verzi s pointací.Pavle prosím Tě,jak se soft chová ,pokud nenalezne pointační hvězdu(přijde mrak)? V tomto případě vůbec nepošle korekční impuls?
Taky by možná bylo vhodné,když mrak odejde, aby SW vrátil pointační hvězdu na původní pixel (bez ohledu na nastavený limit max korekce).Je to jen nápad -dávám to v plenum k diskusi,možná mi to kolegové z nějakého důvodu,který mně teď nenapadá ,vyvrátí.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

SIMS

#55

Příspěvek od MilAN »

Ten limit korekce tam je velmi důležitý.  Protože je volitelný, nemělo by se stát, že dotyčná hvězda bude mimo limit ( PE montáže i ustavení  je známo, takže si  mohu limit zvolit tak, aby se hvězda nedostala mimo limit ).  
Pokud nebude limit a přijde mrak, v určitý okamžik dojde k tomu, že se v poli objeví jasná hvězda ( kterou jako první odkryje mrak) nebo kosmík,  a AG na ni najede. Tohle se samozřejmě při přechodu oblačnosti může mnohokrát opakovat a AG postupně odjede mimo oblast. První pomoc je co nejtěsněji zvolit velikost boxu s hvězdou a druhou je definovat maximální velikost korekce
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

SIMS

#56

Příspěvek od robert »

Hm, to je fakt - soft houby ví,která z hvězd v poli je pointační.Teoreticky by to šlo při metodě trojúhelníků.Tam by to soft mohl poznat.Ale jenom teoreticky,muselo by se to otestovat :-X.
Mám teď nastavený limit 2.5s a bohatě se při pointaci do toho vejdu.Při RA cca 3 pixely/s to dělá v limitu 7.5 pixelu.To je o hodně míň než dělá moje PE(mimochodem dost mizerná).Takže se nedá nic dělat,jen to po přechodu mraku srovnat zas ručně.Resp. až Pavel doplní funkci centrování na pixel ;)-aktivovat tuto funkci.
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

SIMS

#57

Příspěvek od robert »

Ještě jeden problém-u pointační G1 mi i po ukončení SIMSu zůstává zapnutý ventilátor.Musím vypnout PC.Ventilátor se dá vypnout v záložce chlazení, ale nezůstane pak trvale vypnutý,když ho při příštím spuštění SIMSu zapomenu zapnout?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

SIMS

#58

Příspěvek od MilAN »

to PC :
Poslední dobou jsem měl konečně možnost po mnoho hodin používat novou verzi SIMSu pro autopointaci, a mohu jen konstatovat naprostou spokojenost. Bezproblémové ovládání, žádné záludnosti, bezchybná pointace.
Díky !!
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
PC
Příspěvky: 60
Registrován: 29. 09. 2006, 19:53

SIMS

#59

Příspěvek od PC »

Ještě jeden problém-u pointační G1 mi i po ukončení SIMSu zůstává zapnutý ventilátor.Musím vypnout PC.Ventilátor se dá vypnout v záložce chlazení, ale nezůstane pak trvale vypnutý,když ho při příštím spuštění SIMSu zapomenu zapnout?
Skutečně SIMS nijak neřeší uvedení kamery do nějakého "normálního" stavu při vypnutí. Nevím ani jak takový stav definovat? SIMS si jen pamatuje, jestli uživatel měl ventilátor v době zastavení programu zapnutý nebo vypnutý a při dalším spuštění tento stav obnoví. Asi je lepší nechat jej stále zapnutý.

Musím ale poznamenat, že možnost vypínání ventilátoru je do značné míry nadbytečná a kamery G1 to umí, protože to je "skoro zadarmo". Ventilátor je velmi kvalitní a tichý MagLev a jeho běh neruší např. třepáním apod. Pokud bude stále zapnutý, nemělo by to ničemu vadit, naopak teplo generované elektronikou a čipem samotným bude lépe odváděno.
Pavel Cagaš
Uživatelský avatar
PC
Příspěvky: 60
Registrován: 29. 09. 2006, 19:53

SIMS

#60

Příspěvek od PC »

Poslední dobou jsem měl konečně možnost po mnoho hodin používat novou verzi SIMSu pro autopointaci, a mohu jen konstatovat naprostou spokojenost. Bezproblémové ovládání, žádné záludnosti, bezchybná pointace.
Díky !!  
Snad nic nemůže potěšit programátora více, než spokojenost uživatelů :-). Jsem opravdu moc rád že SIMS pracuje jak má. Nové verze jsou za rohem a vývoj bude pokračovat.

Děkuji za pochvalu a přeji jasné nebe!
Pavel Cagaš
Odpovědět