SIMS

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

SIMS

#31

Příspěvek od shodam »

off-topic příspěvky smazány.
shodam
Uživatelský avatar
vaclav1
Příspěvky: 960
Registrován: 02. 03. 2006, 17:44

SIMS

#32

Příspěvek od vaclav1 »

Právě je uvedena na stránkách Moravských přístrojů Zlín nová verze software SIMS1.1.4 i v českém jazyku. ;)
Newton 114/1000 pointační, Newton 150/750, ccd kamera ATIK-16, montáž EQ6 Pro SkyScan v blízké budoucnosti.
Uživatelský avatar
PC
Příspěvky: 60
Registrován: 29. 09. 2006, 19:53

SIMS

#33

Příspěvek od PC »

První problém- při pointaci SW vypíše vysokou hodnotu odchylky X,Y - po konzultaci s Lubošem - je nutné použít jen výřez vyčítaného snímku s jedinou zobrazenou hvězdou (pravděpodobně SW občas odečte odchylku od jiné hvězdy pokud je jich na snímku více).
S tímto souvisí další problém - pokud se vyskytne jakákoliv takováto chyba, PC zobrazí chybovou hlášku a spadne celý SIMS,tedy i chlazení snímací kamery apod.Řešení je asi používat dva SW SIMS, jeden na snímání G2 a druhý na pointaci s G1.
Moc se omlouvám, že do tohto threadu vstupuji až tak pozdě. Pro samé ladění SIMSu nestíhám sledovat astrofórum :-). Zkusím postupně reagovat na dotazy a připomínky.

K rušení pointace kosmíky -- v nové verzi 1.1.4 je možné zadání maximální dálky korekčního pulzu. Pokud pulz v RA nebo v Dec překročí zadanou hodnotu, ke snímek ignorován.

K padání -- samozřejmě je mou snahou odstarnit všeny pády SIMSu. Tuším ve verzi 1.1.2 byl takový problém, u následující verze se ale snad už padání nevyskytovalo? Moc prosím všechny uživatele, aby mě o pádech informovali, abychom je mohli odstranit. Nejprve ale prosím zkontrolujte, že máte poslední verzi vystavenou na webu ;-).

PC
Pavel Cagaš
Uživatelský avatar
PC
Příspěvky: 60
Registrován: 29. 09. 2006, 19:53

SIMS

#34

Příspěvek od PC »

Co se týče mraku-byla by potřeba fce jako máš Martine např. v Autopointeru, tj. nastavení minimálního jasu hvězdy, a pokud poklesne pak se pointace zastaví.  
Dokonce jsem i chvíli měl naprogramováno porovnávání fluxu pointační hvězdy s referenčním snímkem. Ale na rozdíl od pozice, flux se může skokově i dlouhodobě měnit. Co když přijde vysoká oblačnost, přes kterou je pointační hvězda ještě stále dobře viditelná, ale pointace selže jen proto, že v době kalibrace byl flux hvězdy výrazně větší?

Jinak vyhledávání pointační hvězdy je řízeno stejným algoritmem, který v SIMSu hledá hvězdy při skládání snímků, při astrometrii apod. Pomocí tří parametrů lze algoritmus naladit tak, aby hledal právě takové hvězdy jaké chceme. Např. chceme-li ignorovat slabší hvězdy, stačí zadat vysokou hodnotu násobku směrodatných odchylek, aby byl pixel uznán jako pixel hvězdy a najdou se jen opravdu jasné hvězdy. V podstatě to je definice minimálního jasu hvězdy, jen nezadaná absolutně, ale jako poměr S/N.

PC
Pavel Cagaš
Uživatelský avatar
PC
Příspěvky: 60
Registrován: 29. 09. 2006, 19:53

SIMS

#35

Příspěvek od PC »

Luboši, nechová se to tak. Popsal jsem, co mi to
dělá, v příspěvku č. 2  
Je mi moc líto, že změnami mezi verzemi matu uživatele, ale zrovna toto jsme ladili mezi verzemi 1.1.2 a 1.1.3. Možná Luboš pracoval s nevějším SIMSem? Jestli můžu poprosit, uveďte vždy verzi SIMSu, ať se můžu zorientovat.

Díky, PC
Pavel Cagaš
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

SIMS

#36

Příspěvek od MilAN »



Je mi moc líto, že změnami mezi verzemi matu uživatele, ale zrovna toto jsme ladili mezi verzemi 1.1.2 a 1.1.3. Možná Luboš pracoval s nevějším SIMSem? Jestli můžu poprosit, uveďte vždy verzi SIMSu, ať se můžu zorientovat.

Díky, PCV příspěvku č. 2 jsem popisoval činnost verze 1.1.3, . Proti verzi 1,1,2 to bylo výrazně lepší a hlavně, tato verze mi již, na rozdíl od 1.1.2, nikdy nespadla. Novou verzi mám nainstalovanou, jen počasí zatím neumožňuje odzkoušet. Věřím, že definováním maximální korekce bude tento problém již definitivně minulostí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
PC
Příspěvky: 60
Registrován: 29. 09. 2006, 19:53

SIMS

#37

Příspěvek od PC »

Mám dotaz zda někdo testoval ovládání montáže pomocí SIMS obecně.A specielně by mně zajímalo navedení montáže(tedy VAR ve snímaném poli) vždy na jeden konkrétní pixel. Abych to vysvětlil - vím,že např Petr Svoboda a možná i Luboš používají CCDSoft a tam tato fce existuje.Používá se to, pokud vím, především při snímání fázových křivek, aby se data dala po složení co nejpřesněji interpretovat.Čtu si návod SIMSu a tam asi nic podobného není?  
No technicky to není žádný problém. Software ví jak daleko je centroid referenční hvězdy od požadované pozice a je-li pointer zkalibrován, ví také na jak dlouho sepnout montáži pohony, aby tam najela. Zřejmě by se to muselo párkrát iterovat, aby se montáž trefila se sub-pixelovou přesností.

V SIMSu ale bude velký problém někam umístit count-boxy a tlačítko pro tuto funkci :-). Už teď zabírá autoguiding 2 záložky. Zkusím to do v1.1.5 doplnit.
Pavel Cagaš
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

SIMS

#38

Příspěvek od robert »

Nevím,zda by nebylo dobré ještě prokonzultovat varianty centrování hvězdy.Byl bych rád, kdyby se vyjádřili zkušenější pozorovatelé.
Stále si myslím,že by bylo výhodnější centrovat přímo VAR,než pointační hvězdu.Pointační hvězda může být při každém měření obecně různá(např. při použití pozicionéru) a také se nemusí vždy pointovat pomocí SIMSu.Jde tedy o to zvážit všechna pro a proti a především,aby se Pavel vyjádřil jaké jsou technické a softwarové možnosti SIMSu.
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

SIMS

#39

Příspěvek od brat »

Nevím,zda by nebylo dobré ještě prokonzultovat varianty centrování hvězdy.Byl bych rád, kdyby se vyjádřili zkušenější pozorovatelé.
Stále si myslím,že by bylo výhodnější centrovat přímo VAR,než pointační hvězdu.Pointační hvězda může být při každém měření obecně různá(např. při použití pozicionéru) a také se nemusí vždy pointovat pomocí SIMSu.Jde tedy o to zvážit všechna pro a proti a především,aby se Pavel vyjádřil jaké jsou technické a softwarové možnosti SIMSu.
Ahoj,
já mám pointér dokonale zosen s hlavním dalekohledem a na pointačním čipu mám vždy i samotnou proměnnou. Takže podle mě je to spíš otázka nastavení hardware a výběru správné pointační hvězdy. Pokud chci mít ve středu čipu proměnnou, pointuji na ní. Pokud chci mít rovnoměrně rozložené srovnávačky a proměnnou po CCD čipu, potom vyberu pointační hvězdu (nebo hvězdu pro vycentrování jinou).

Ale ta funkce centrování na vybranou hvězdu v poli pointeru by se hodila.

Čau Luboš
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
PC
Příspěvky: 60
Registrován: 29. 09. 2006, 19:53

SIMS

#40

Příspěvek od PC »

Stále si myslím,že by bylo výhodnější centrovat přímo VAR,než pointační hvězdu.Pointační hvězda může být při každém měření obecně různá(např. při použití pozicionéru) a také se nemusí vždy pointovat pomocí SIMSu.Jde tedy o to zvážit všechna pro a proti a především,aby se Pavel vyjádřil jaké jsou technické a softwarové možnosti SIMSu.
Myslím, že by bylo vhodné rolišovat nastavení pozice montáže (goto) a guiding. Zpravidla funkce goto nedosahuje zdaleka přesnosti srovnatelné s jedním pixelem. Pomocí goto (poslání souřadnic do dalekohledu) lze trefit zlomek zorného pole, ale jestli se nepletu, tak účelem je dostat hvězdu na přesně určený pixel (nebo jeho část) kvůli dosažení maximální přesnosti řady. To lze asi jen přes autoguider port montáže. Řídicí protkoly montáží zpravidla ani nedovolují zadat souřadnice natolik přesně.

Pokud je účelné dostat během různých nocí proměnku na stejný pixel, záleží na přesnosti ustavení montáže a kolmosti os. Dokáže-li montáž držet pole monoho hodin bez stáčení, pak po nastavení libovolné pointační hvězdy v poli bude i proměnka na místě. Pokud ale ne, je asi celá snaha zbytečná, protože po poli bude cestovat vše kromě pointační hvězdy. Budu-li pointovat na proměnku, pocestuje mi srovnávačka a naopak.

Já tedy vidím reálné doplnit do SIMSu možnost ustavení vybrané pointační hvězdy na zadané pixelové souřadnice v poli. Nevím co více by pro to šlo udělat?
Pavel Cagaš
Uživatelský avatar
PC
Příspěvky: 60
Registrován: 29. 09. 2006, 19:53

SIMS

#41

Příspěvek od PC »

Současný přenos z obou kamer na maximum a bez artefaktů je podle mých zkušeností možný pouze přes dva nezávislé USB řadiče, tedy dva kabely do PC, a měla by stačit jedna instance SIMSu nebo jiného snímacího SW, tedy pokud je dobře napsaný...

Na druhou stranu, pro účely definitivního snímání vždy použij pomalejší digitalizaci. Už kvůli šumu.

S kombinací G1 a G2 to bude nejspíš obdobné.
Jen podotýkám, že pokud obě kamery ovládá SIMS, pak se hlavní kamera a pointační kamera nikdy nevyčítají současně. Jejich zapojení na společný hub by tedy nemělo vadit.

Jinak souhlasím s Martinem, že schopnost paralelně vyčítat je velice závislá na konkrétní čipové sadě v daném PC a taky na použitém USB hubu. Podle našich zkušeností se např. přenosové kapacity hubů při současném čtení více kamer liší až 1:3. Asi to bude podobné i s kořenovými huby přímo v PC.
Pavel Cagaš
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

SIMS

#42

Příspěvek od robert »

Já tedy vidím reálné doplnit do SIMSu možnost ustavení vybrané pointační hvězdy na zadané pixelové souřadnice v poli. Nevím co více by pro to šlo udělat?V tom případě bude možné funkci centrování použít pouze pro kompletní sestavu G1 měřící + G2 pointační.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4147
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

SIMS

#43

Příspěvek od biker.fm »

Re: SIMS
odpověď #27 - 03.02.2009 12:42:44 Nahlásit moderátorovi | Označit & Citovat | Citovat
biker.fm napsal dne 29.01.2009 19:36:20:
Podarilo se uz nekomu rozchodit G1-0300 pod Linuxem ? SIMS jsem spustil pres Wine, jen nevim jak zprovoznit ccd kamerku a jen kvuli teto kamerce nechci instalovat na NB Windows. Jde mi hlavne o moznost pointace pod Linuxem s touto kamerkou.



Bohužel, alespoň co já vím tak ne. Mluvil jsem o tom už i s Pavlem Cagašem, ale aby kamery byly schopny chodit pod Linuxama, není jejich prioritou.
vzhledem k tomu, že k mému plně robotickému dalekohledu jsou Linuxy nutné, řešil jsem problém ovladačů.
Takže dobrá správa je, že mi kolega napíše dle specifikace kamer G1 ovladače pro Linux, tak aby vše fungovalo jako pod WIN.
Až to bude hotové a odzkoušené, dám vědět.
Duku, uz mas realizovane nejake testy s ovladacem pro Linux ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
PC
Příspěvky: 60
Registrován: 29. 09. 2006, 19:53

SIMS

#44

Příspěvek od PC »

V tom případě bude možné funkci centrování použít pouze pro kompletní sestavu G1 měřící + G2 pointační.
Myslím že ani ne. Podle mě je rozhodující, jestli je celá sestava montáž-dalekohled-pointer-kamery natolik tuhá a stabilní, aby po přesném najetí zadané hvězdy na dané souřadnice v pointačí kameře najela i proměnka a srovnávačky na dané souřadnice v zobrazovací kameře. Funkci přesného najetí pointační hvězdy do SIMSu teprve doděláme, ale v jiných programech to už je.
Pavel Cagaš
Uživatelský avatar
PC
Příspěvky: 60
Registrován: 29. 09. 2006, 19:53

SIMS

#45

Příspěvek od PC »

Duku, uz mas realizovane nejake testy s ovladacem pro Linux ?
Vidím že otázka Linuxu trápí hodně lidí. SIMS je psán pokud možno nenáročně na API operačního systému -- vystačí jen se základním gdi, user a kernel rozhraním, nepotřebuje OLE/COM, .NET, SQL, IIS atd. Takže asi není problém spouštět jej pod Wine. Na druhé straně přepsat jej nativně do Linuxu by byla hromská práce. Snad kdyby zkrachoval Microsoft :-). Po uvedení Vist to vypadalo že na tom pracují, ale Windows 7 vypadají zase použitelně ;-).

Jiná otázka jsou kamery Gx v Linuxu. Každé USB zařízení potřebuje ovladač a každý ovladač má dvě části. Jedna část běží na úrovni jádra operačního systému (v případě Windows např. g2ccd2.sys) a druhá je obyčejná DLL na úrovni uživatelského procesu (např. g2ccd2.dll pro SIMS). Obě části v případě kamer Gx navzájem komunikují přes standardní souborové služby (CreateFile, ReadFile, WriteFile). Práce se jmény WDM ovladačů je sice poměrně komplikovanější (zjišťují se dynamicky enumerací na základě GUIDů pomocí SetupAPI služeb Windows), ale Wine by to snad měl zvládnout? Vše tedy záleží na USB ovladačích pro jádro operačního systému. Na ovladačích se pracuje (ale nikoliv v naší firmě) a pokud se podaří zachovat pro uživatelské procesy stejné souborové API, snad by SIMS ve Wine mohl fungovat včetně ovládání kamer.

Každopádně se ozveme, jakmile v této věci uděláme jakýkoliv pokrok.
Pavel Cagaš
Odpovědět