Pozorování PH z města

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Arcturus
Příspěvky: 53
Registrován: 25. 08. 2006, 01:53

Pozorování PH z města

#1

Příspěvek od Arcturus »

Ahoj, velice rád bych se pokusil pozorovat proměnné hvězdy, nicméně v tomto oboru jsem začátečník a nevím jaké objekty zvolit, aby je bylo možné pozorovat z města (okraj Prahy) Makem 127/1500.
Budu velice rád za jakékoliv typy na tvorbu mého pozorovacího programu. Díky!
(Newton 130/900, refraktor 60/700, Mak 127/1500, triedr 10x50)
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Pozorování PH z města

#2

Příspěvek od Vabra »

Kdysi za mlada jsem neco malo promenek napozoroval, ale pokud si dobre vzpominam vetsinou jsem potreboval podstatne sirsi pole nez ti poskytne ten 1500mm MAK.
Prece jen malokdy najdes srovnavaci hvezdy tak blizko.
Katalog promennych hvezd s mapkami jsem mel z Brnenske hvezdarny a planetaria ale dneska uz to urcite pujde i pres web...

Snad se brzo ozve nekdo s aktualnejsi zkusenosti...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Znas1
Příspěvky: 1
Registrován: 21. 04. 2008, 14:01

Pozorování PH z města

#3

Příspěvek od Znas1 »

Zdravím, jako člen výboru Sekce pozorovatelů proměnných hvězd Vás mohu odkázat na web naší organizace, kde jsou všechny informace pro začátek, včetně pozorovacích programů, výsledků apod.

http://var2.astro.cz/

Nevím , jaké máte zkušenosti z pozorováním proměnných hvězd, ale pokud jste ještě pozorovat proměnné hvězdy nezkoušel, nahlédněte do oddílu "začátečníkům", kde jsou podrobně zpracované návody na pozorování, pozorovatelská kuchařka, a dokonce on-line trenažéry.
Jestli Vás proměnné hvězdy zaujmou, klidně se ozvěte někomu z vedení Sekce a ti Vám rádi poradí s výběrem pozorovacího programu, zodpoví různé dotazy a poradí i v jiných otázkách týkajících se PH.
Také je možno se stát členem Sekce pozorovatelů proměnných hvězd pod Českou astronomickou společností. Rádi bychom Vás v našich řadách uvítali.
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Pozorování PH z města

#4

Příspěvek od brat »

Ahoj Arcture,
jako začátečníkovi Ti doporučuji především pozorovat hvězdy, které mají velkou amplitudu. Mapky si můžeš stáhnout odsuď:

http://var2.astro.cz/meduza/mapky.php

Respektive z FTPka, na které tam uvedeno.

Jak již psal kolega, tak jsou na našem webu podrobné návody jak pozorovat, včetně trenažérů.

Zkus si projít mapky, najdi si hvězdy, které mají srovnávací hvězdy dost blízko aby se Ti vešly do zorného pole s proměnkou a pak ještě mrkni na tu amplitudu změn. Abys byl schopen v začátcích zachytit pěkně světelnou křivku, chce to za A) pozorovat co nejčastěji a za B) pozorovat hvězdu s amplitudou aspoň 2 mag.

Kdybys měl nějaký další konkrétnější dotaz, dej vědět.

Bc. Luboš Brát
Arcturus
Příspěvky: 53
Registrován: 25. 08. 2006, 01:53

Pozorování PH z města

#5

Příspěvek od Arcturus »

Ahoj
Musím Vám všem velice poděkovat za rady ohledně výběru proměnných hvězd.
Ještě by mě však zajímalo, jak moc slabé objekty si mohu zvolit k pozorování, abych je viděl z přesvětleného města, opět, používám-li výše uvedený přístroj.

Ještě jednou všem patří veliké díky!
(Newton 130/900, refraktor 60/700, Mak 127/1500, triedr 10x50)
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

Pozorování PH z města

#6

Příspěvek od robert »

Velmi to záleží na konkrétních podmínkách.Stáhni si do PC nějaké planetárium, třeba CdC (Cartes de Ciel - odkazy najdeš zde na foru) a porovnávej s tím co ti ukáže MAK.
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Pozorování PH z města

#7

Příspěvek od SKYMASTER »

S pozorovanim promennych hvezd ve meste si skutecne nedelejte hlavu. SKYMASTER je typickym prikladem, ze pozorovat promenne hvezdy ve meste neni problem. Jsme doslova mezi hypermarkety.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

Pozorování PH z města

#8

Příspěvek od johnna »

Zdravím všechny zájemce o proměnné hvězdy!

Už se také chvilku zajímám o proměnné hvězdy, ale s viz. pozorováním jsem vlastně uplně na začátku.
Dneska jsem poprvé zkoušel pozorovat podle návodu ze sekce proměnných hvězd ČAS hvězdu AG Dra. Musím říct, že je to tam pěkně zpracované, takže jsem jí celkem bez problémů našel i když je na hranici mého dalekohledu(T 20x60). Myslím, že AG Dra má mv tak mezi 9 a 9,5 mag a můj triedr dokáže rozlišit hvězdy do limitní hv. velikosti tak kolem 9,5 mag za dobrých podmínek.

Rovněž mě zaujali výpočty a popisy postupů zjišťování "minima" PH atd.

Určitě budu mít časem spoustu otázek(i když se snažím co nejvíc číst a až pak se ptát), tak snad tu najdu pár ochotných lidí, kteří mi s tím rádi pomohou... 8)
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Pozorování PH z města

#9

Příspěvek od brat »

johnna napsal: Zdravím všechny zájemce o proměnné hvězdy!

Už se také chvilku zajímám o proměnné hvězdy, ale s viz. pozorováním jsem vlastně uplně na začátku.
Dneska jsem poprvé zkoušel pozorovat podle návodu ze sekce proměnných hvězd ČAS hvězdu AG Dra. Musím říct, že je to tam pěkně zpracované, takže jsem jí celkem bez problémů našel i když je na hranici mého dalekohledu(T 20x60). Myslím, že AG Dra má mv tak mezi 9 a 9,5 mag a můj triedr dokáže rozlišit hvězdy do limitní hv. velikosti tak kolem 9,5 mag za dobrých podmínek.

Rovněž mě zaujali výpočty a popisy postupů zjišťování "minima" PH atd.

Určitě budu mít časem spoustu otázek(i když se snažím co nejvíc číst a až pak se ptát), tak snad tu najdu pár ochotných lidí, kteří mi s tím rádi pomohou... 8)
Ahoj, vítej mezi pozorovateli proměnných hvězd.
Fyzické proměnné - jako např. AG Dra se pozorují způsobem 1 odhad za noc. Z těchto pozorování se potom konstruuje dlouhodobá světelná křivka.

Minimum jasnosti se určuje u pozorování zákrytových dvojhvězd - tyto objekty mají podstatně rychlejší změny jasnosti a pozorují se stylem cca 1 odhad / 10 minut a to po dobu několik hodin, respektive po dobu předpovězného minima jasnosti - zákrytu složek.

Pokud bys měl nějaký konkrétní dotaz, klidně se ptej, určitě Ti odpovíme.

S pozdravem
Luboš Brát
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

Pozorování PH z města

#10

Příspěvek od johnna »

Díky,

měl bych pro začátek čtyři otázky:

1. Význam značení hvězky: AG Dra, TX Dra. Dra=souhvězdí, ale co znamená AG,TX apod.

2. V podrobných mapkách na vyhledávání jsou vždy tyto údaje:
magnituda ; jasné
P=číslo ; co znamená hodnota P?
SP:spektrum ;jasné
Typ: př. ZAND, SRb ; nevím co znamenají tyto zkratky popř. jiné.

4. Kde zjistím, že je PH tzv. "vědecky zajímavá"?
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Pozorování PH z města

#11

Příspěvek od Habl »

To: Johnna
Hvězdy jsou především velmi přesně identifikovány svou polohou na obloze udanou souřadnicemi, zpravidla rovníkovými.Jinak těch označení je povícero, vzhledem k charakteru jejich postupné katalogizace. Astronom-amatér vystačí z několika málo způsoby.
Posledním a zdaleka největším je "Guide Star Catalog" obsahuje přes 15 milionů hvězd.

Proměnné hvězdy mají své vlastní označování. Německý astronom Argelander autor katalogu "Bonner Durchmusterung" začal označovat proměné hvězdy v každém souhvězdí velkými písmeny latinské abecedy a to od písmene R dále byl připojen název souhvězdí v druhém pádu (např. T Tauri). Po vyčerpání písmen se dále užívají dvojice písmen (např. RR Lyrae) až po ZZ.
Dále se používají dvojice od AA až do QZ. J se nepoužívá. Další proměné se proto označují písmenem V (Variable) a pořadovým číslem V 335 a nyní se používá čtyřmístného čísla.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

Pozorování PH z města

#12

Příspěvek od johnna »

Značí se sestupně zdrějmě podle toho jak byli PH objeveny a ne podle jasnosti?

Je to tak, že první objevená PH v souhvězdí Draka má označení R Dra? A další postupně přes všechny dané možné kombinace? Jesli je to tak(spíš si myslím, že ne),musí být v souhvězdí draka velmi mnoho PH, když existují i také s označením AG a TX.
A takto je to aplikováno na každé další souhvězdí, vždy se začíná R a pak se využijí všechny možné další kombinace, nebo se někde začíná třeba až od AA apod.?

Trošku nad tím pořád váhám....
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Pozorování PH z města

#13

Příspěvek od Habl »

To: Johnna
Nikde jsem netvrdil, že to je řazeno podle jasnosti hvězd?
Prioritní byly první hvězdné mapy a po-té katalogy až později se začali označovat proměnné hvězdy a to poprvé v BD.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Pozorování PH z města

#14

Příspěvek od brat »

johnna napsal: Díky,

měl bych pro začátek čtyři otázky:

1. Význam značení hvězky: AG Dra, TX Dra. Dra=souhvězdí, ale co znamená AG,TX apod.

2. V podrobných mapkách na vyhledávání jsou vždy tyto údaje:
magnituda ; jasné
P=číslo ; co znamená hodnota P?
SP:spektrum ;jasné
Typ: př. ZAND, SRb ; nevím co znamenají tyto zkratky popř. jiné.

4. Kde zjistím, že je PH tzv. "vědecky zajímavá"?
Ahoj,

Pojmenování proměnných hvězd je tak, jak to popsal Habl. R je první objevená, dále S, pak T, U, V, W, X, Y, Z. Pak následuje RR, RS, RT, ... pak SS, ST, SU, SV, ... Až se dojde k ZZ, tak AA, AB, AC,...

P je perioda světelných změn - jeden ze zásadních parametrů proměnné hvězdy. Může nabývat hodnoty od několika desítek sekund, do několika tisíc dnů.

Typy proměnných hvězd - zkratky sledují de-facto jednotlivé fyzikálně odlišné přičiny proč dochází ke změnám jasnosti. O typech proměnných hvězd si můžeš přečíst mimo jiné zde:
http://var.astro.cz/pejcha/typescz.htm

Pole výzkumu proměnných hvězd je velmi široké. Smysluplný program vede Sekce pozorovatelů proměnných hvězd ČAS - viz http://var.astro.cz .
Pokud se chceš smysluplnně zapojit, jako vizuální pozorovatel, je nejlepší zapojit se do sledování hvězd v programu MEDÚZA - sledování fyzických proměnných hvězd. Více viz http://var.astro.cz/meduza
Nejprve je ale nutné naučit se dělat správně vizuální odhady - to můžeš za pomocí materiálů zde:
http://var2.astro.cz/zacatecnikum.php

S pozdravem
Luboš Brát
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
opejcha
Příspěvky: 121
Registrován: 16. 08. 2005, 00:17

Pozorování PH z města

#15

Příspěvek od opejcha »

johnna napsal: Typ: př. ZAND, SRb ; nevím co znamenají tyto zkratky popř. jiné.

Jedná o zkratky z Všeobecného katalogu proměnných hvězd (GCVS). Krátký popis každé takové zkratky najdeš na adrese tohoto katalogu, přímý adresa http://www.sai.msu.su/groups/cluster/gc ... artype.txt
Odpovědět