Amatérské podmínky

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Odpovědět
-SF-
Příspěvky: 181
Registrován: 20. 01. 2008, 23:37

Amatérské podmínky

#1

Příspěvek od -SF- »

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jestli je možné účastnit se pozorovacích kampaní proměnných hvězd v amatérských podmínkách, případně jaké vybavení je potřeba.

Děkuji.
Newton 200/1000 (2x), 114/900; montáže EQ-6, EQ-5, EQ-3; triedr 10x50; triedr WO 8x42; Astronomik UHC; Celestron SkyScout
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Amatérské podmínky

#2

Příspěvek od brat »

Dobrý den,

ano samozřejmě se v amatérských podmínkách můžete zúčastnit všech pozorovacích projektů vyhlašovaných Sekcí pozorovatelů proměnných hvězd ČAS (viz http://var.astro.cz)

Všechny ty projekty jsou totiž vypisované především pro astronomy amatéry!

Jsou dvě možnosti jak pozorovat proměnné hvězdy.
A) Vizuálně
B) s CCD technikou

A) K vizuálnímu pozorování proměnných hvězd stačí jen dalekohled (jakýkoliv) a Vaše oko. Pokud jste úplný začátečník, tak návod jak vizuálně pozorovat proměnné hvězdy (včetně trenažéru) je například zde: http://var2.astro.cz/zacatecnikum.php

Ideální způsob jak se naučit dobře pozorovat proměnné hvězdy je zúčastnit se letního praktika pro pozorovatele (viz http://var2.astro.cz/akce-detail.php?id=1204069163).

B) Pokud máte přístup k dalekohledu s CCD kamerou, můžete se pustit do pozorování touto pokročilejší metodou. S CCD technikou lze dosáhnout ještě řádově vyšší přesnosti (lepší než 0,01 mag) než u vizuálního pozorování (tam se chyba pohybuje kolem 0,1 mag) a lze navíc pozorovat s různými barevnými filtry. To je další přidaná hodnota pozorování, neboť nám dává lepší představu o rozložení energie ve spektru vyzařujícího objektu. To je ale spíš pro pokročilé.
Ucelený přehled v tištěné (či elektronické) formě jak správně provádět CCD fotometrii zatím neexistuje (alespoň ne v češtině). Nejlepší způsob jak se správně naučit provádět CCD fotometrii je opět zúčastnit se letního praktika (viz výše). Výhodou je, že zde se naučíte pozorovat s CCD technikou i když k ní zatím sám nemáte přístup - na praktiku bude více dalekohledů a CCD kamer.

Tolik k metodám / technikám pozorování obecně.

Pokud se podíváš na konkrétní pozorovací projekty Sekce PPH, tak projekty jsou 4:

1) B.R.N.O. - pozorování zákrytových dvojhvězd (především pro CCD pozorovatele)

2) MEDÚZA - pozorování dlouhoperiodických proměnných (např. typy Mira či SR, ale i symbiotické dvojhvězdy, novy, cefeidy, atd.). Pro vizuální pozorovatele i pro CCD pozorovatele.

3) HERO - jde o monitoring proměnných hvězd, které jsou zároveň zdroji vysokoenergetického záření (rentgenového, gamma). V současnosti je projekt zaměřen specificky na pozemní podporu rentgenové a gamma družice ESA INTEGRAL (z důvodu české účasti v misi). Tyto objekty mohou být nejen stelární, ale i extragalaktické - např. jádra aktivních galaxií, kvazary, blazary. Jde vesměs o slabé hvězdy, na které je třeba při vizuálním pozorování tak 40cm a větší dalekohled, pro CCD pozorování 25 cm a větší dalekohled.

4) TRESCA - sledování tranzitů exoplanet přes disk mateřské hvězdy. Tento projekt je určen jen pro CCD pozorovatele z podstaty věci - jde o děje (poklesy jasnosti mateřské hvězdy) v řádech tisícin až pár setin mag.

Takže pokud jsi úplný začátečník a máš jen dalekohled (bez CCD kamery), doporučuji Ti zapojit se do projektu MEDÚZA. Pro vizuální pozorovatele jsou vytvořené pěkné vyhledávací mapky (lze je stáhnout z našeho webu a vytisknout nebo zakoupit v našem e-shopu). Pozoruje se stylem 1 odhad za noc u několika desítek proměnných hvězd a to každou jasnou noc.

Pokud budeš mít jakékoliv další - otázky, piš je sem, rádi Ti pomůžeme se zapojit!

S pozdravem
Luboš Brát
- předseda Sekce PPH ČAS
Bc. Luboš Brát
Odpovědět