Pozorování z Valmezu

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lada_z_Valmezu
Příspěvky: 40
Registrován: 16. 08. 2005, 18:14

Pozorování z Valmezu

#1

Příspěvek od Lada_z_Valmezu »

Z pozorovacího deníku - listopad 2007

Měsíc listopad není příliš štědrý na pěkné počasí a tak se mi podařilo získat 1371 měření proměnných hvězd. Mirida T UMi začíná opět zjasňovat. Možná se podaří získat spektrum v době minima, které by mělo nastat kolem 30.1. 2008. Symbiotická proměnná YY Her stále nevykazuje výraznější změny jasnosti oproti minulým létům. Ze zákrytových hvězd se mi podařilo získat minima V 836 Cyg (cca o 10 minut později), BS Cas (o 44 minut dříve), VY Lac (přesně), V 498 Cyg. Jako obyčejně při V 1356 Cyg se zatáhlo. U hvězdy CO Lac minimum nastalo o 4 minuty později. Ve stejném poli je i hvězda GX Lac s periodou přes 6 dní, u ní jsem zaznamenal vzestup ze sekundárního minima. U GR Tau minimum nastalo 5 minut dříve a IZ Mon je potřeba pozorovat dříve, má poměrně dlouhou zastávku v minimu. Jako bonbónek na závěr měsíce se mi podařilo získat minimum nově objevené zákrytovky Cze V 115. Bylo to sice za strašlivých podmínek (přes mraky, zataženo), ale nakonec se z toho dalo minimum určit. Při periodě přes 11 dní zase tolik možností pozorování minima během roku zase není. Zatím to vypadá, že elementy jsou určeny poměrně přesně.
Odpovědět