celooblohový monitor zjasnění objektů

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

celooblohový monitor zjasnění objektů

#16

Příspěvek od robert »

Tak jsem zjistil, že v registaru chodí na 3 snímky i median,ještě to má další fci median/mean.Mediany mají světlejší pozadí oproti fci min, tedy větší kontrast pozadí hvězda.
Ale ani fce min ani mediany nefungují na 100%(zdá se,že fce min potlačí stopu více).Někdy tam ta stopa po meteoru zůstane.O ty stopy meteorů mi ani tak nejde, ale o kosmické záření apod. jevy-nevím tedy zda se mohu spolehnout, že to tyto fce eliminují?!
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

celooblohový monitor zjasnění objektů

#17

Příspěvek od MMys »

Ono to nikdy na 100% fungovat nebude u malého počtu snímků. Důvodem může být šum. Pro každý pixel výsledného obrázku máš totiž statistický soubor velký pouhé 3 prvky, a pokud není odstup signál-šum velký, klidně se může stopa uplatnit. Z takového stavu těžko dělat nějakou statistiku. Ono lidské oko tu stopu vidí, ale ty použité metody aplikují algoritmy na kždou sadu odpovídající danému pixelu zvlášť, bez vazby na okolí.

Já ale stále nechápu jednu věc, proč to řešíš registarem ? Pokud to má běžet v nějakém automatickém režimu, stejně musíš napsat nějaký vlastní SW, který bude dělat to porovnávání automaticky. Ještě daleko lepší by byl fit s katalogem.

postup bych viděl takto:
1) nasnímání pole několikrát po sobě s mírným posuvem

2) kalibrace (minimálně dark + defectmap)

3) detekce hvězd v obraze v alespoň třech po sobě jdoucích snímcích. Detekce hvězd vyeliminuje čárové útvary jako letadla a družice.

4) Na základě takto vektorizovaného obrazu udělat registraci snímků a složení vhodnou operací (medián). Zde budeš mít ohromnou výhodu ve zjednodušení algoritmů na registraci, protože snímky budou mít shodné měřítko a úhel natočení, a řešit budeš pouze posun.

5) ve složeném snímku detekovat hvězdy a udělat fit s katalogem.

6) Pokud je tam něco, co tam být nemá, archivovat ty snímky a hlásit to.

7) Definitivní rozhodnutí pak na základě snímků dělat ručně.

Kritické bude navázání na katalogy. Hvězdy asi stačit nebudou, protože jinak pochytáš všechny planetky v dosahu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

celooblohový monitor zjasnění objektů

#18

Příspěvek od robert »

Chtěl jsem nejprve vyzkoušet nějaké komerční SW a registar má dobré reference.Máš pravdu,že asi nakonec dospěji k vytvoření SW šitého na míru. Na to si ovšem někoho budu muset najmout :-/.Fit snímků s katalogem by chtěl dělat pomocí nějakého planetária, aby se daly zahrnout dráhy planetek ve viditelné mag.V planetáriu se dá nastavit i limitní mag. hvězd. Jaké planetárium bys doporučoval?Já pracuji s CdC a Guide8.0 a nevšiml jsem si podobné funkce.
Defectmap-máš na mysli klasický flatfield?
Detekce hvězd a registrace by snad šla dělat komerčním SW- problém s ručním zadáváním.
Program pro PC na automatizaci snímání mám už před dokončením.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

celooblohový monitor zjasnění objektů

#19

Příspěvek od MMys »

jak pomocí planetária ? To to všecno chceš dělat ručně ? To ale nebudeš dělat nic jiného...

Navíc planetária obvykle tuto funkci nemají. Pokud už mají nějaké SW astrometrické funkce, jedná se spíše o SW pro snímání a zpracování snímků. Pokud vím, tak to umí třeba IRIS, MaxIm DL a určitě i spousta další. Některé z těch SW jdou navíc ovládat pomocí skriptů, takže by bylo nejlepší celý experiment naprogramovat v tom. Než řešit od nejnižší úrovně kalibraci, detekci hvězd, registraci, ,skládání, fit s katalogem a podobně.

P.S. Defectmap je popis vadných pixelů (hot a dead) které nejdou eliminovat bez viditelného defektu odečtením temného snímku. Pixely s takovouto vlastností je třeba dointerpolovat z okolních hodnot (u barevného senzoru navíc z pixelů příslušných barev, ne pouze přilehlých)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

celooblohový monitor zjasnění objektů

#20

Příspěvek od robert »

Díky, jak vidíš není toto moje parketa :P.A hlavně v začátku je třeba zvolit správný směr,abych nezabředl do problémů.IRIS má spoustu skriptů - vlastně ho už používám na konverzi CR2/fits.Dark a flat dělám v C-Munipacku, protože s ním mám dobré zkušenosti, ale pokud by se to mělo zcela zautomatizovat asi bych také použil fce v IRIS.Stejně budu muset někoho požádat, aby mi ten proces v IRIS napsal.Vzal jsem si trochu velké sousto na mé zkušenosti.Jsem tak schopen vytvořit HW pro automatické snímání.
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

celooblohový monitor zjasnění objektů

#21

Příspěvek od Janek8 »

Planuju neco takoveho do OpenCoeli (viz thread v softwaru). Skladat snimky uz umim diky SkyView knihovne, identifikace objektu na snimku + asteroiedy by take nemusel byt problem. Manipulace s obrazky (odecitani hot pixelu apod) planuju take.

Jediny problem je ze to bude tak za rok, za dva... A pak bude opruz to odladit.
Odpovědět