Pozorování z Valmezu

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lada_z_Valmezu
Příspěvky: 40
Registrován: 16. 08. 2005, 18:14

Pozorování z Valmezu

#1

Příspěvek od Lada_z_Valmezu »

Z pozorovacího deníku - duben - červen 2007

Lehké pracovní zaneprázdnění způsobilo, že jsem neměl času na pravidelné přehledy pozorování. Nyní to se zpožděním napravuji.
Informačně -
duben - 2052 měření a 13 nocí
květen - 1037 měření a 12 nocí
červen - 691 měření a 8 nocí
Samozřejmě se zkracujícími se nocemi tmy mnoho nebylo a počasí také většinou ze světelných křivek dělalo trosky a co nezvládlo, to dorazila místní chemička DEZA se svou oblačností.
Dvě stálice zůstávají stále ve středu pozornosti - T UMi po tentokrát atypickém minimu znova zjasňuje. Vzhled desetileté světelné křivky možná naznačuje, že amplituda změn jasnosti v oboru V se stále zmenšuje a nepravidelnosti jsou stále častější - to opravdu vypadá na přechod do skupiny polopravidelných proměnných. Symbiotická YY Her nehodlá sestoupit do svého minima, jsou tam pouze nápadnější fluktuace jasnosti v oboru V, zatímco v R a I je světelná křivka rovná. Na analýzu této hvězdy musím najmout nějaké odborníky.
Zbytek pozorovacího času jsem tradičně věnoval ondřejovským zákrytovkám, trochu jsem rozšíříi pozorovací program o další kousky. Také jsem zařadil zákrytovky, o které mají zájem číňané. Na podrobnosti se můžete podívat na nové webovské stránky sekce pozorovatelů proměnných hvězd.
Odpovědět