Praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd

#1

Příspěvek od brat »

Praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd 2007 proběhne letos v termínu 12. - 19. 8. 2007, Krkonoše - Pec pod Sněžkou. Všichni pozorovatelé jsou srdečně zváni!
Pozvánka a více informací viz:

http://var.astro.cz/praktikum2007-pozvanka.pdf.
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd

#2

Příspěvek od brat »

Stále jsou ještě volná místa!
Chcete se v létě naučit pozorovat proměnné hvězdy pod průzračně čistou krkonošskou oblohou?

Přihlaste se na adrese brat@pod.snezkou.cz !

Pozorování bude probíhat vizuálně i CCD kamerami a praktikum je přístupné pro všechny zájemce - pokročilé i začátečníky!

Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd

#3

Příspěvek od brat »

Stále máme ještě volno pro 6 osob!
Zájemci o účast na praktiku nechť se přihlásí / informují na emailu brat@pod.snezkou.cz co nejdříve!
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd

#4

Příspěvek od brat »

Aktuální stav obsazení praktika je 12 lidí, takže ještě máme volná 4 místa.

Zájemci nechť se mi hlásí na brat@pod.snezkou.cz
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd

#5

Příspěvek od brat »

Tak již jen 3 poslední volná místa!
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd

#6

Příspěvek od brat »

Zbývá poslední volné místo!
Pokud někdo ještě má zájem o účast na letním pozorovacím praktiku, neváhejte a hlaste se L.Brátovi na adresu brat@pod.snezkou.cz.

Více viz http://var.astro.cz
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd

#7

Příspěvek od SKYMASTER »

Chtěl bych zde poděkovat zejména Luboši Brátovi za super akci, která byla určitě pro řadu účastníků přínosem. MOC DIKY.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
turansk
Příspěvky: 112
Registrován: 08. 09. 2005, 20:57

Praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd

#8

Příspěvek od turansk »

Lubosi, vdaka za super akciu. Dufam, ze nam rozbehnuta spolupraca vydrzi. Tesim sa na dalsie akcie. Tak vela slnecnych noci...
a zuzka posiela pusu
io
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

Praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd

#9

Příspěvek od robert »

Nezbývá než se připojit.Díky
Pro obeznámené - co se týče mé G2,chyba byla opět u mne.Specifikace i dodávka zněla jen na BVRI filtry.Tímto se všem a především p.Cagašovi omlouvám.Zbývá se zeptat-čím vyplnit díru v karuselu-UV či jiný filtr?
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

Praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd

#10

Příspěvek od pesvo »

Sice nevím, o co jde, ale předpokládám, že máte 5-filtrový karusel a v něm jen 4 filtry BVRI. Dávat tam U je nesmysl, jednak v těchto vlnových délkách už nejsou KAF čipy skoro citlivé, dále se jako krycí sklo čipu užívá klasická BK7, která pod 400 nm stejně nepropouští a především asi nebudete měřit v nadmořské výšce 2000m, pro kterou je Johnson-Cousins systém kalibrován.

Takže bych asi doporučoval tu díru osadit klasickým sklem (BK7 nebo něco takového, příp. i s antireflexními vrstvami), které by ale mělo mít stejnou optickou tlošťku jako již zakoupené filtry. Tahle podmínka je dost důležitá, protože jinak budete muset přeostřovat při měření bez filtru. Pokud Vám samozřejmě to přeostřování nevadí, pak bych tam nic nedával. Jistě, vždy a všude se doporučuje měřit alespoň s nějakým filtrem (a věřte, že pro to jsou dobré důvody především kvůli extinkci), ale když budete chtít "sáhnout na dno možností" a měřit skutečně slabé objekty, tak tam chyba měření bude mnohem větší než systematická odchylka způsobená nepoužitím žádného filtru.

A možná ještě jedna rada: vřele doporučuju si ještě před ty filtry zařadit taky nějaký obyčejný nebarevný filtr (zase BK7...), protože jestli tu kameru používáte na nějakém "otevřeném" systému jako třeba Newton, tak za dva tři roky budete mít ty filtry tak zaprášený a špinavý, že přes ně toho moc neuvidíte. A jakmile je začnete čistit, tak to s nima bude časem ještě horší (nic ve zlém, nechci tím říct, že to neumíte, ale prostě jakýkoliv zásah na optickou plochu tu plochu alespoň trochu poškodí, takže se Vám budou měnit transformační barevné koeficienty, nehledě na to, že si budete za 6-8 let muset koupit novou sadu filtrů, protože ty staré už nepůjdou ani vyčistit díky jejich postupnému "leptání" okolním vzduchem, kondenzací vody atd.). Pokud kameru užíváte na refraktoru, SCT apod., pak je zařazování tohoto "krycího" filtru naprosto zbytečné.
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

Praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd

#11

Příspěvek od robert »

Díky Petře,
G2 má na 2" vstupu vnitřní závit,kam by asi šlo našroubovat BK7.To by asi bylo optimální řešení-domluvím se s p. Cagašem.Přeostřování na "díru" v karuselu,by snad nemuselo vadit,poněvadž dodělávám motorové ostření.
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

Praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd

#12

Příspěvek od pesvo »

Nemáte (nebo jestli mohu tykat ?), nemáš zač. Možná než Pavel Cagaš (nechci mu ale tímto brát kšeft), by bylo jednodušší obrátit se na p. Zahajského ze SUPRY, protože takovou věc buď má std. v nabídce a nebo ji doveze od Baadera. Pavel by to stejně musel někde shánět a SUPRU máš dle svého profilu "za rohem".

Možná mě napadlo ještě jedo využítí té "díry" v karuselu. Bude to vypadat asi divně, ale mě se to osvědčilo. Z mého profilu asi víš, že mám plnou sadu UBVRI a to proto, že jsem vše jako komplet kupovat od SBIGu, který v té době samostatný nákup pouze filtrů BVRI nenabízel. A protože jsem chtěl mít vše z jednoho zdroje, pořídil jsme i to U-čko, i když jsem dopředu věděl, že to k ničemu nebude.
Proč ale o tom píšu - já ten filtr U používám jako perfektní stínítko/krytku a to v případě, že dělám Darky a nebo když končím s pozorováním a mohlo by se stát, že se třeba závěrka kamery nezavře (dokonce do určité verze CCDSoftu, který používám se tak standardně dělo při ukončení tohoto programu) a pak hrozí nebezpečí, že Ti zasvítí sluníčko do dalekohledu a máš po čipu (ono by bylo asi nejprve po tom filtru a pak teprve po čipu, ale lepší něco než nic).
Takže, pokud bys neuvažoval o měření bez filtru (upřímně řečeno sám jsem za ty dva roky co kameru mám ani jednou takto měřit nepotřeboval), tak by možná právě z tohoto důvodu ochrany čipu nebylo špatné tu díru prostě ucpat nějakou krytkou (asi by to chtělo si ji nechat vyrobit u nějakého šikovného soustružníka nebo přímo u Pavla s pořádným závitem, aby nevypadla a celokovovou třeba proti tomu Slunci) a používat ji, jak jsem uvedl výše. Třeba i když dělám Dark snímky, mám zakrytovaný dalekohled (nyní objektiv Sonnar 135/3.5), tak i když je kamera ve tmě, přeci jen za těch několik minut se na čipu něco objevilo, pokud tam byl např. R filtr. Ověřoval jsem dokonce, jestli to světlo neleze někde ze zadu, ale tam to bylo OK a šlo to někde od zrcadla. Tak jsem začal při pořizování Darků zařazovat U filtr a je po problému...
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

Praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd

#13

Příspěvek od robert »

Ona ta G2 je díky p.Cagašovi chytřejší.Závěrka mimo expozici zůstává před čipem.A při pořizování darků se neodklopí-nemusí se zakrytovávat dalekohled.Darky co jsem doposud dělal byly kolem 4000FWHM.
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

Praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd

#14

Příspěvek od pesvo »

robert napsal: Ona ta G2 je díky p.Cagašovi chytřejší.Závěrka mimo expozici zůstává před čipem.A při pořizování darků se neodklopí-nemusí se zakrytovávat dalekohled.Darky co jsem doposud dělal byly kolem 4000FWHM.
Asi jsi měl na mysli ne FWHM, ale ADU. U SBIGu je to samozřejmě taky tak, že závěrka zůstává nad čipem, přesto ale nelze (alespoň u mé kamery) dělat Darky např. za denního světla. Co se týká vlastní úrovně 4 kADU, tak to bude spíš Bias, který už záleží jen na nastavení elektroniky kamery (já jej mám např. kolem 100 ADU) a nesouvisí s vlastnostmi čipu, příp. temného proudu.
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
koca
Příspěvky: 137
Registrován: 17. 06. 2003, 19:08

Praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd

#15

Příspěvek od koca »

Sice je to už mimo původní téma, nicméně potvrzuji to co napsal pesvo.
Mám osobní zkušenosti s tím, že dělat DARKy při denním světle, nebo dokonce s namířeným dalekohledem na jasnější hvězdy, znamená udělat DARK, který bude k ničemu.
Zrovna nedávno jsem dělat 5minutový DARK, a dalekohled byl namířený do hvězd.pole M27, kde byly nějaké hvězdy 7-8 mag. Po načtení snímku byly tam. Sice slabě, ale byly.
Takže pokud nechceš pokaždé zadeklovávat dalekohled, nejelegantnější způsob je to, co psal pesvo - krytka do volné pozice v karuselu.
Odpovědět