Pozorování z Valmezu

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lada_z_Valmezu
Příspěvky: 40
Registrován: 16. 08. 2005, 18:14

Pozorování z Valmezu

#1

Příspěvek od Lada_z_Valmezu »

Z pozorovacího deníku - březen 2007

Oproti nevyvedenému únoru se březen vyvedl. Během 14-ti pozorovacích nocí či jejich částí jsem pořídil 2160 měření. U zákrytových proměnných hvězd jsem získal 41 minim (pro jednu hvězdu většinou ve více filtrech). Většina hvězd se chovala podle předpokladu, jak se ukázalo po zapsání výsledků do databáze O-C grafů na stránkách proměnářské sekce. Nastává také období zvýšeného zájmu o symbiotickou hvězdu AG Dra, která by měla vstoupit do aktivní fáze, která by měla trvat několik měsíců až let. Bohužel nepotěším příznivce další symbiotické proměnné hvězdy YY Her. Podle všeho se nyní chová úplně jinak než v předchzích letech. Zatím to vypadá, že kromě sekundárních minim se vytratilo i primární, které již mělo nastat. Na odpověď teoretiků si budeme muset počkat.
Velmi mě potěšil pan Ladra, který pořídil spektrum miridy T UMi. V době pořízení spektra byla těsně po minimu své svítivosti a porovnáním s archivními daty spektrum odpovídá spektrální třídě M7. Další sledování této hvězdy přinese určitě další překvapení, ale to si nechám až na duben.
Odpovědět