Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: Srážka hvězd - KIC 9832227

#16

Příspěvek od BiF »

ladis píše:...ovšem to není tak jednoduchá otázka, co je kvalitní, když větší časové rozlišení znamená kratší expoziční čas a časy pod 20s rozhodně zvyšují rozptyl hodnot vůči sobě
Tím "kvalitní" myslím co nejnižší chybu v určení minima- tu tebou uváděnou první sigmu. V mém případě považuji za kvalitní minimum, pokud se dostanu na chybu/první sigmu kolem 0.00005dne (pokud si dobře pamatuji, tak nejlepší minimum mám s 0.00003).

Úplně si nemyslím, že hnát se za nejlepším časovým rozlišením je v tomto případě to pravé. Řekl bych, že kvalitní proexponování (kromě jiných aspektů, jako výška hvězdy, seeing, montáž, zpracování dat, ...) má na přesnost určení minima větší vliv, než časové rozlišení.

Mám jednu malou poznámku ke smysluplnosti pozorování proměnných hvězd amatéry- jsem přesvědčen, že zrovna proměnky je jedna z oblastí, kde se amatéři mohou uplatnit. Například i má data použili "ondřejovští" ve svých odborných publikacích (např. v MNRAS, A&A, ...). Stejně tak tomu, čemu se věnuje ladis, smysl má a rozhodně to není jen "pro zábavu".

@ladis: až tato "KICka" bude pozorovatelná již od začátku noci, tak se na ni rozhodně podívám a pokud dovolí počasí, tak dvě tři noci jí věnuji. Předpovědi minim mám již ve svém kalendáři... :)
Přeji hodně jasných nocí...
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Srážka hvězd - KIC 9832227

#17

Příspěvek od Psion »

Zkusím se vrátit ke spektroskopii, dnes jsem objednal upgrade Lhires III (novou 4 štěrbinovou vložku s držákem a nový guiding vstup) o kterých jsem dlouho přemýšlel, abych získal kvalitnější spektra.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#18

Příspěvek od ladis »

Pepo, to zní hodně zajímavě! Jaký máš program využití pro tvůj spektroskop?
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Srážka hvězd - KIC 9832227

#19

Příspěvek od Psion »

Zatím žádný, přiznávám. Lhires III má vysoké rozlišení, takže je ideální na sledování profilu čar nebo rotaci těles. DSS-7 je zase lepší na pozorování celého spektra objektů v rozsahu 400-700nm.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Srážka hvězd - KIC 9832227

#20

Příspěvek od ladis »

Psion píše:Je opravdu v zásadních vědeckých pracích použito pozorování amatérů? Docela by mě zajímal ten přínos amaterů, o kterém se občas dočtu na internetu. Já jsem tyhle věci bral vždycky jako zábavu a říkám si, že bych měl občas něco takového udělat, byť neočekávám od toho zhola nic, ale je škoda vybavení, které se mi válí doma.
Jeden s výsledků mého hraní s 10cm dalekohledem (R102/500) z totálně přesvícené boleslavské oblohy (měření zákrytu planetkou Eugenia). Rozptyl tam sice mám, ale v mezích podmínek a apertury (musel jsem jít s časy na desetiny sekundy). Jakmile se z plánované "observatoře" v Bousově dostanu na temnější oblohu a 8" a tím kratší časy, řekněme 1/50s či 1/25s, rozptyl budu mít zásadně menší:

Obrázek
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Srážka hvězd - KIC 9832227

#21

Příspěvek od Psion »

ladis píše:
Psion píše:
ladis píše:
Možná by více zajímalo astronomy spektrum té novy, to zase tolik lidí nedělá.
Pokud máš citlivý (drahý) spektroskop a adekvátní aperturu pro slušné rozlišení spekter, pak to může být skutečně přínosné. To by mě také zajímalo ;) Ta nova už zjasnila o cca magnitudu, takže je kousek pod 10mag, tedy při hodinové+ expozici by již na citlivém spektroskopu mohlo být něco vidět i s menší aperturou kolem 35-40cm.
Zatím jsem nedělal kalibraci na spektrální citlivost kamery, ale vypadá to cca jak to má vypadat :) (data pořízení jsou v horní části obrázku)
Přílohy
tcrb.png
tcrb.png (74.84 KiB) Zobrazeno 22353 x
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Srážka hvězd - KIC 9832227

#22

Příspěvek od ladis »

Pepo, hezké spektrum!

Prozatím vidím jen čáry vodíku (Ha a Hb), ale nevidím další čáry, tedy zdá se, že zatím je hvězda jen ve stadiu akrece (což způsobuje zjasňování). Měř pravidelně, bude to zajímavé! Až bouchne, to bude emisních čar :)

Já se T Crb budu fotometricky rozhodně věnovat! Dáme pak dohromady data. Stačí měřit zatím 1x měsíčně dle mého. Možná by stálo za to, přesunout téma T Crb či zákrytů do special vlákna a toto nechat KIC9832227...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#23

Příspěvek od Psion »

Udelam lepsi spektrum s vice expozicemi, aby bylo vice dat. Prozatim jsem udelal kalibraci na spektralni citlivost kamery, aby to bylo spravne.
Přílohy
T_Crb.png
T_Crb.png (14.19 KiB) Zobrazeno 22297 x
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#24

Příspěvek od Psion »

Tak jsem to jeste finalne prepracoval ve Vspec, podle me jeden z nejlepsich free programu pro kalibraci spekter.
Přílohy
T crb.jpg
T crb.jpg (170.34 KiB) Zobrazeno 22234 x
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#25

Příspěvek od ladis »

Pěkné Pepo!

Mně se podařilo objevit zřejmě novou eruptivní proměnnou hvězdu (algolida) o 10.magnitudě. Níže chycená hvězdná erupce v clear, trvající cca 30 minut:

Obrázek

Pokusím se chytit další erupce a zkusit potvrdit na světelné křivce skvrny a tím silná magnetická pole...
Naposledy upravil(a) ladis dne 23. 06. 2017, 21:32, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#26

Příspěvek od Psion »

Zajimave, co se dnes stale objevovat!
xarrow
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 06. 2018, 14:44

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#27

Příspěvek od xarrow »

Z dovolením zkusím oživit toto téma. Už jsem zkoušel fórum pro začátečníky, ale tam se to moc neujalo. Rád bych se pustil do astrofoto. Zalíbilo se mi pozorování proměnných hvězd. Koukám teď na videa ČAS a po přednášce Marek Skarka - Budoucnost výzkumu exoplanet si nejsem jist, zda má cenu začínat s velice amatérským vybavením. Budou ještě dneska taková data někomu k něčemu?
Chtěl bych něco s možností mobility. Ideálně chlazenou ccd kameru, která by se dala použít i na pozorování nadoblačných blesků. Zatím moc značek neznám ATIK a Moravské přístroje. Kameru jsem si představoval 2 - 3 MPx, frame rate cca 100/s, color. Nic z mého pohledu vyhovujícího jsem nenašel. Byla by tu i možnost zrcadlovky Canon 700D s úpravou pro astrofoto (nižší cena). Pro začátek jsem si říkal přes objektiv 135 nebo 200 mm s nějakou dobrou světelností a montáž EQ3-2 go to. Posléze přidat pointační dalekohled a dále refraktor, leší montáž atd... Je to cesta správným směrem?
Vyrábí se nějaká kvalitní montáž hmotnostně odpovídající EQ3-2 (přesná hlava, klidně ji dám na betonovej sloupek) nebo se musí jít do EQ5, 6? A tudíž nepřenosné?

Chystám se na 58. praktikum o výzkumu proměnných hvězd na výzvědy, ale rád bych měl už nějakou představu.
Díky za nasměrování, odkazy atp.
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#28

Příspěvek od Cassi »

Asi jsem jeden z mála aktivních proměnářů, který sem na astro-forum chodí, pokusím se odpovědět.

Myslím, že nejlepší bude navštívit praktikum ještě před koupí jakéhokoli přístroje (já na praktiku budu, tak to tam můžeme probrat). Pozorovací techniky tam bude dostatek (od přenosných montáží až po větší průměry dalekohledů v kopulích na montážích typu CGEM).

Co se týče exoplanet, tak velmi malým přístrojem nemá moc smysl je pozorovat, zvláště pokud měření nebude dostatečně kvalitní (tam je potřeba dosáhnout velmi vysoké přesnosti, okolo 0,01 mag, aby to mělo nějaký smysl - např. určování orbitálních změn exoplanet). Ale proměnné hvězdy má smysl pozorovat i s menšími přístroji.

Kompatibilita zařízení na sledování proměnek a zároveň nadoblačných blesků bude problémová. Je to naprosto odlišný typ objektů - na proměnky je potřeba expozic v řádu desítek sekund až minut, nadoblačné blesky vyžadují vyšší kadenci snímání (desítky za sekundu). Myslím, že nějaký kompromis se najít dá. I s kamerami řady G1 (od Moravských přístrojů) lze dělat relativně slušná fotometrie, viděl jsem i fotometrii z kamery ASI 120MM od ZWO. S oběma kamerami lze dělat i rychlé snímkování (planety, nadoblačné blesky s vhodným objektivem snad také). Na proměnky doporučuji určitě monochromatický čip (nebarevný).

Ad přenosná/nepřenosná montáž - záleží odkud chceš primárně pozorovat. Balkón, zahrada, nebo cestovat někam dál - autem, nebo hromadnou dopravou? Zde neexistuje jednoduchá odpověď, každý má vlastní preference a každému vyhovuje něco jiného. S každým vybavením se lze zaměřit na určitý typ objektů, resp. každé vybavení má své limity (s malým průměrem nemohu sledovat slabé hvězdy, ale mohu se zaměřit na ty velmi jasné objekty a naopak s větším průměrem mohu sledovat více slabších objektů, ale jasné hvězdy budou už pro daný dalekohled přespříliš jasné).

Sekce proměnných hvězd zahájila nepravidelný seriál článků "Z kopulí proměnárů", který má primárně sloužit jako inspirace ostatním pozorovatelům. Prozatím vyšly dva díly.
Slávek Hladík se svojí přenosnou sestavou, kterou postupem času zmenšil na úplně přenosný set - http://www.astro.cz/clanky/osobnosti/z- ... ladik.html

Druhý díl jsem psal já, mám osobně balkónovou sestavu na montáži HEQ5. Dá se i dobře převézt autem, ale na výlety s batohem to rozhodně není - http://www.astro.cz/clanky/osobnosti/z- ... masek.html
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
xarrow
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 06. 2018, 14:44

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#29

Příspěvek od xarrow »

Díky moc za reakci. Články "Z kopulí proměnárů" jsem četl dokonce dvakrát. Už nějakou dobu vyhlížím další. Teď různě googlím, pročítám starší články, Informace pro začínající zájemce o proměnné hvězdy a koukám na videa Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS na youtube. Na semináři budu moct bohužel zůstat jen první víkend. Ten v Ondřejově jsem prošvihl. Určitě si nechám poradit. Nechci kupovat rekvizity.
Uživatelský avatar
Edmund Squirrel
Příspěvky: 154
Registrován: 29. 04. 2009, 09:44

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#30

Příspěvek od Edmund Squirrel »

Dobrá zpráva pro pozorovatele tranzitů exoplanet!

Včera (17.9. 2019) bylo na amatérské sekci EPSC (European planetary sciences congress) oznámeno spuštění nového projektu pro koordinaci amatérských pozorování exoplanetárních tranzitů.

Anastasia Kokori (Royal observatory Greenwich) a Angelos Tsiaras (University College London) představili projekt follow-up pozorování pro misi ESA "Ariel".

Úkolem této kosmické mise plánované na rok 2028 má být studium exoplanetárních atmosfér. Sonda nesmí plýtvat čas na pozorování nejistých tranzitů, a proto jsou do zbraně voláni amatéři, aby pomocí sítě svých malých dalekohledů elementy zpřesnili.

Projekt ExoClock.space slouží právě pro koordinaci amatérských pozorování. Zaregistrujte svoje přístroje, nechte si dle priorit projektu a možností své pozorovatelny vygenerovat pozorovací plán a úspěšná pozorování nahrajte do databáze. Systém zajišťuje, aby stejný tranzit a objekt nepozorovalo zbytečně několik observatoří naráz, zatímco jiný objekt by zůstal na ocet.

Informace o projektu a možnost přihlášení naleznete na https://ariel-gbfu.azurewebsites.net/.

Pokud se ještě necítíte ohledně tranzitů pevní v kramflecích, tak je tu pro Vás další projekt stejné dvojice: ExoWorldSpies (https://exoworldsspies.com/). Projekt pomáhá s výběrem vhodného objektu, prvními kroky s praxí pozorování, konzultace a v neposlední řadě poskytuje uživatelsky přívětivý program specializovaný na zpracování fotometrie tranzitů exoplanet. Zaregistrujte se i tam!



Odesláno z mého Moto C Plus pomocí Tapatalk
Edmund Squirrel
Odpovědět