Srážka hvězd - KIC 9832227

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Srážka hvězd - KIC 9832227

#16

Příspěvek od ladis »

Milane, chyba 1sigma je +92s / -81s, 95% CI je +- 166s.

Jinak tezko rici, myslel jsem na to same, co Ty. Uvidime, co z mereni "vyleze". Podle me rapidni zkracovani periody nastane teprve mesice/tydny pred bouchnutim. Kazdopadne nejake trendy by mohly vylezt. Jsem docela napnuty a zvedavy :-)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Srážka hvězd - KIC 9832227

#17

Příspěvek od ladis »

Psion píše:
ladis píše: Vyšel jsem z měření uvedených v dokumentu "PREDICTION OF A RED NOVA OUTBURST IN KIC 9832227" ze dne 4.1.2017 od Lawrence Molnara (str 20)
https://www.calvin.edu/academic/phys/ob ... Al2017.pdf
Zajímavý, že ten dokument zmizel, kdoví proč.
Zde je kopie: https://docs.google.com/viewer?a=v&pid= ... TAuMQEBdjI
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Srážka hvězd - KIC 9832227

#18

Příspěvek od ladis »

Ještě doplním, že u V1309 Sco došlo ke zkrácení periody za několik let o cca 30 minut. Jinak splynutí neznamená, že perioda konverguje k nule, nikoliv! Např. u V1309 Sco byla při outburstu perioda cca 1.4 dne...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Srážka hvězd - KIC 9832227

#19

Příspěvek od ladis »

Nové měření z 27.5.2017 s R102/500, minimum nastalo v JDhel 2457901.50147:

Obrázek
http://astro.ladislavcervinka.cz/pics/KIC9832227.gif

Chyba (1 sigma): +0.00067/-0.00073d = +58s / -63s
Chyba (95% CI): +0.00130/-0.00148d = +112s / -128s

Pozn. tentokrát jsem jel na rozlišení 40s bez merge snímků... Zatímco se měřilo na balkoně, já pozoroval mlhoviny na frýdlantsku 8-)

Zkusím později již vypočítat mnou změřenou aktuální periodu
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Srážka hvězd - KIC 9832227

#20

Příspěvek od ladis »

Tak první výsledky z pouhých 3 měření:

Obrázek

Perioda mnou vypočítaná je 0.458507d s chybou 0.000003d.
Od VSX (p=0.4579485d) se liším o 0.0005585d neboli cca 48s.

Těch 48s je dáno jen třemi měřeními. Chce to mnohem více měření. Proto prosím všechny, kdo můžete, zapojte se do projektu. Statisticky chybu zmenšíme možná o řád...

Pro úplnost přikládám COMP a CHECK hvězdy, které pro fotometrii používám já:

Obrázek
http://astro.ladislavcervinka.cz/pics/K ... _check.png
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Srážka hvězd - KIC 9832227

#21

Příspěvek od ladis »

Právě jsem zjistil, že jsem pro analýzu periody (výše) použil místo heliocentrické JD geocentrické hodnoty. Přepočítám JD pro každou noc měření zvlášť na JDhel a znovu propočítám periodu. Navíc mám změřenu čtvrtou noc, takže již relativně použitelně dat pro analýzu. Ideální pro měsíční večery. Toto může být vysvětlení rozdílu oproti VSX... Show začíná :lol:
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Srážka hvězd - KIC 9832227

#22

Příspěvek od ladis »

Nové měření z 28.5.2017 s R102/500, minimum nastalo v JDhel : 2457902.41688

Obrázek
http://astro.ladislavcervinka.cz/pics/K ... 5-2017.gif

Bohužel přesnost byla poznamenána vysokou oblačností po celou noc měření.

Chyba (1 sigma): +0.00089/-0.00090d = +77s / -77s
Chyba (95% CI): +0.00174/-0.00164d = +150s / -142s


A vypočítaná perioda ze čtyřech nocí / 3 minim s aplikovanou heliocentrickou korekcí pro každou noc zvlášť:

Obrázek

Perioda mnou vypočítaná je 0.458352d s chybou 0.000003d.
Od VSX (p=0.4579485d) se liším o 0,0004035d neboli cca 35s.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Srážka hvězd - KIC 9832227

#23

Příspěvek od Psion »

Pěkná práce, ty jsi se do toho teda pustil s velkým nasazením!
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Srážka hvězd - KIC 9832227

#24

Příspěvek od MilAN »

Asi jsem ze statistiky už dost mimo, ale jestli máš 3 měření, každé s odchylkou několik desítek sekund, tam jak výsledek může mít chybu 0,26s ?
Obdivuji tvoji chuť a snažení, ale tuhle matematiku nějak nezvládám :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Srážka hvězd - KIC 9832227

#25

Příspěvek od ladis »

Milane, jedná se o vypočítanou chybu vypočítané periody programem Persea. On fituje modely matematické na získaná data a s danou chybou je schopen určit periodu. Ber to tak, že jedno měření může být odchylka do plusu, druhé do mínusu, statisticky při hodně měření by měla být chyba kolem nuly. Alespoň tak to chápu já.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Srážka hvězd - KIC 9832227

#26

Příspěvek od MilAN »

To chápu, ale tak ze 100 měření lze střední chybu zmenšit o 1 řád ( když se daří ) - ne ze 3 měření o 2 řády. Ze 3 měření matematiku neuděláš, jen tě může ubezpečit, že jdeš správnou cestou a že to tak nějak bude. Takže přeju hodně štěstí v dalších měřeních !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: Srážka hvězd - KIC 9832227

#27

Příspěvek od BiF »

@ Ladis:
Sice nevím přesně, co je cílem těchto měření, ale předpokládám, že se snažíš najít co nejpřesněji aktuální periodu, tak abys mohl sledovat změny periody v následujících letech. Je to tak?
Pokud ano, tak nerozumím tomu, proč na to jdeš přes analýzu světelných křivek pomocí persea nebo jemu podobných aplikací.
Když jsem se snažil hledat periody u "mých" nových proměnných hvězd, tak jsem pro analýzu křivek používal snad vše, co je na internetu volně (nebo alespoň trial) dostupné- a co program, to jiný výsledek! Rozdíly byly rozhodně v řádech stovek sekund (spíš víc) v závislosti na zvoleném výpočetním algoritmu (pokud se nepletu, tak každý program jich nabízí několik). A to jsem měl většinou "dost" objemnou dávku dat (desítky nocí)...

Pro hledání periody se mi nejvíce osvědčilo toto:
1. pro "hrubý" odhad periody použít VStar, persea, ...
2. pro "přesné" stanovení periody jsem použil dva kvalitní časy minim co nejdále od sebe časově vzdálené, podělil epochou a věřím, že výsledek je lepší, než poskytnou výše uvedené programy...

Navíc, jak hlídáš "přesný" čas v počítači? Já mám v kopuli "ikspéčka", kde pro synchronizaci času používám různé webové servery s "přesným atomovým" časem. A co server, to jiný čas :( . Rozdíly někdy v řádech mnoha sekund...

Takže si myslím, že k tomuto účelu bohatě postačí dvě či tři kvalitní minima ročně- věnovat se této hvězdě každou jasnou noc mi přijde jako plýtvání drahocenným strojovým časem.

I když, já mám co povídat. Já se již druhý rok věnuji prakticky jen dvěma hvězdám... 8-) :roll:
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Srážka hvězd - KIC 9832227

#28

Příspěvek od ladis »

Ahoj Františku,

děkuju Ti za vyčerpávající odpověď. Je to přesně, jak říkáš.

Počítal jsem s několika (jednotky) vlastních minim pro určení periody dle Persea a následně se věnování dalším projektům a pokračování měření této hvězdy vždy po významně dlouhém období (ted ročně) a sledování (předpokládaných) změn v její periodě (jak ukazují modely).

Tebou navrhovaný prostý postup v podobě řekněme odečtu dvou kvalitních vzdálených minim v rámci jednoho roku či několika měsíců (ovšem to není tak jednoduchá otázka, co je kvalitní, když větší časové rozlišení znamená kratší expoziční čas a časy pod 20s rozhodně zvyšují rozptyl hodnot vůči sobě (i když samotný malý vlastní rozptyl jednoho měření, vůči sobě jsou měření hodně poté rozptýlené, tzv. "rozeskákané"), tedy ideální kompromis apertura na cca 15-20s expozice), podělených epochou (počet cyklů), dá periodu, ovšem z logiky věci to samé udělá analýza nad všemi měřeními daného období (měsíců či jednoho roku max) např. právě v Persea. Provede se fit nad všemi těmito daty a výsledek by měl odpovídat výše uvedenému postupu (JDhel min1 - JDhel min2) / epochy = perioda. Právě díky vícero měřením věřím, že přesnost bude větší, než odečtem pouhých dvou měření, kde může (a bude) být samotná chyba, i když malá. Zde zase bude hraje do karet délka odbdobí (epochy), kterou se rozdíl podělí, čímž jde přesnost nahoru. Podle mě by výsledky měly být defacto stejné. Naopak při použití delšího rozestupu (měsíce až rok) se již může projevovat zkracování periody, což by ovlivnilo celkovou metodiku. Při sfázování by poté bylo vidět, jak je křivka rozmazaná v horizontální ose. I když zde půjde asi jen o malé změny (prozatím), než se objeví vliv exponenciálního zkracování (pokud vůbec).

S časem v notebooku je opět "potíž". Ano, řídím se atomovými hodinami někde na internetu :) Toto může být opět kámen úrazu přesnosti. Jediné, co mě napadá je, použít přesný GPS čas a korekci vůči "přesným" atomovým hodinám provést přímo při fotometrickém zpracování.

Je to skutečně zajímavá disciplína a zrovna tato hvězdička dokáže v člověku probudit touhu (jak říkají amíci "eager to") jít až na maximum. Pro mě osobně je to relax a způsob vyžití se, když je venku hnusně či svítí Měsíc či nemám čas či energii a nemůžu pozorovat vizuálně.

Samotných programů mám vícero - jak měření vybraných RR Lyrae maxim pro profesionály mimo ČR, tak i vlastní programy např. dlouhodobé sledování mladých horkých hvězd s cílem najít dlouhodobé oscilace v O-C diagramu (třetí složka vychylující systém) ad.

Naopak moc nevěřím na skutečný přínos při měření transitů exoplanet "podomácku", neboť časové rozlišení je amatérsky z principu nedostatečné. Podle mě je zde mnohem efektivnější analýza dat KEPLERa (to už dělám právě pro některé horké hvězdy spektr. typu 0, A, B) či GAIA, až budou releases apod. Právě možnost anonymního stáhnutí fotometrických dat z KEPLERa a následná analýza mě nakopla a otevřela další okno Vesmíru dokořán...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
M. Krupa
Příspěvky: 139
Registrován: 24. 01. 2004, 23:13

Re: Srážka hvězd - KIC 9832227

#29

Příspěvek od M. Krupa »

Vzpomněl jsem si, že jsem tu před pár lety založil tohle vlákno a tak jsem hledal, jak to teď vypadá s tou srážkou hvězd.

Našel jsem tento článek ze září 2018, ve kterém se píše, že srážka nenastane:
https://www.svethardware.cz/cervena-nov ... kona/47506
Odpovědět