Fotometrické filtry - kalibrace

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Odpovědět
ms
Příspěvky: 205
Registrován: 06. 07. 2012, 17:48
Bydliště: Trenčín
Věk: 51

Fotometrické filtry - kalibrace

#1

Příspěvek od ms »

Prvý krát som skúsil kalibráciu filtrov na štandardnom poli M67. Výsledok:
Tvr = 0.9808
Tv = -0.0363 (V-v na V-R)
Tr = -0.0167 (R-r na V-R)
Rozptyl V-v pri Tv=0: 0.0150 mag
Rozptyl R-r pri Tr=0: 0.0120 mag

Tbv = 1.3860
Tb = 0.2594 (B-b na B-V)
Rozptyl B-b pri Tb=0: 0.1151 mag

Z týchto výsledkov som momentálne učinil takéto závery.
Filtre V a R sú OK a výsledky meraní môžem uvádzať v desatinách mag bez transformácie; chyba by vždy mala byť rádovo niekoľko stotín mag, čo je porovnateľné s neistotou merania.
Filter B je horší, ale ten ma až tak netrápi. Je evidentne málo "modrý". Môže to byť spôsobené malou citlivosťou kamery pod 400 nm?
Predpokladám že výsledky platia pre merania v rozsahu +/- 2mag keď som použil kalibračné hviezdy 10-14 mag.
Aká zhoda filtrov so systémom Johnson-Cousin sa požaduje pri vkladaní dát do databáz var.astro.cz, keď pozorovateľ deklaruje že použil štandardný filter?

Ďakujem za radu
ms
Příspěvky: 205
Registrován: 06. 07. 2012, 17:48
Bydliště: Trenčín
Věk: 51

Fotometrické filtry - kalibrace

#2

Příspěvek od ms »

Vidím že nikto neprotestuje tak sa priznám. Toto neboli fotometrické filtre, ale vizuálne planetárne filtre Baader, 35€/ks:
B: tmavomodrý
V: žltý + zelený
R: oranžový

Tento set obsahuje aj žltý filter ktorý má úplne rovnakú krivku priepustnosti ako filter s honosným názvom - aj honosnou cenou - ExoPlanet Blue-Blocking filter.

Pre B-V do 0,5 mag: kalibračné dáta z tmavomodrého filtra sedia s publikovanými výsledkami kalibrácie filtrov Johnson B ktoré som našiel na www:
Tbv = 1.2101
Rozptyl B-b pre Tb=0: 0.0280 mag
Takže pri diferenciálnej fotometrii filtrom B netreba používať červené hviezdy ako porovnávacie (asi žiadna novinka). Modrý filter je oveľa citlivejší na podobnosť farebných indexov hviezd ako V a R.

Povedzte mojej manželke že som ušetril 600€. Alebo mi ukážte kde som urobil chybu.
Odpovědět