Nové publikační médium OEJV!

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Nové publikační médium OEJV!

#1

Příspěvek od brat »

Vážení kolegové a kolegyně,

dovolte mi představit Vám nové publikační médium - projekt, který jsme připravili s Antonem Paschkem a který by měl být odpovědí na zhoršující se podmínky pro příjem publikací o proměnných hvězdách.

Otevřený Evropský Žurnál o Proměnných hvězdách neboli Open European Journal on Variable stars (OEJV) na adrese http://var.astro.cz/oejv je čistě elektronický specializovaný časopis určený k publikování výsledků pozorování či studií, které by byl problém uveřejnit (nebo by to vůbec nešlo) v jiných časopisech či bulletinech (např. v IBVS).

Již delší dobu si mnozí pozorovatelé stěžují, že je problém nějakým způsobem uveřejnit svá pozorování protože nesplňují náročná kritéria editorů. Příkladem může být například studie o proměnné hvězdě založená i na vizuálních pozorováních, nové světelné elementy zákrytové proměnné, seznam okamžiků vizuálních minim zákrytových dvojhvězd či maxima hvězd typu RR Lyr, atp. Samozřejmě je možné zde publikovat výsledky získané jakýmikoliv metodami - i CCD, či z fotografických desek, robotických přehlídek, apod.

Vytvoření tohoto média, inicializoval Anton Paschke, který sem dodal i první tři publikace. Sešly se k němu totiž data, která nebylo možné publikovat v IBVS (vizuální okamžiky minim a maxim) a hlasy volající po nějaké možnosti, jak tato data publikovat, aby nezůstala v šuplíku. Zatím jsou všechny tyto publikace zahraniční, ale věřím tomu, že nezůstanou dlouho osamoceny a přibudou i ty od českých a slovenských autorů.

OEJV přijímá a vystavuje publikace ve formátu PDF a redakce žádným způsobem nezasahuje do obsahu dokumentu - jen mu přiřadí OEJV číslo a dokument podle něj pojmenuje. Za obsah publikace plně odpovídá autor - editoři si vymiňují nepřijmutí jen takových prací, jež jsou na první pohled nesmyslné.
Příjem publikací je prováděn on-line přes webový formulář, došlé publikace čekají "ve frontě" do doby, než je editoři potvrdí. Vše probíhá on-line přes administrační rozhraní OEJV. Editorský okruh tak není nijak geograficky omezen.

A jak je vyřešeno všeobecné a snadné dohledání zde vložené publikace? Součástí OEJV je i fulltextové a pokročilejší vyhledávání a OEJV bude v nejbližší době zařazen do oblíbené Univerzální vyhledávací brány (Universal search gateway) na http://var.astro.cz/gsg. V dalším stádiu se budeme snažit protlačit odkazy na OEJV do vyšších bibliografických databází - jako je třeba ADS, a do webů partnerských proměnářských organizací.

Na Vaše názory, ale i publikace se těší

Bc. Luboš Brát
Anton Paschke
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Nové publikační médium OEJV!

#2

Příspěvek od brat »

V průběhu prosince 2005 se podařilo OEJV posunout zase o několik kroků kupředu.

Nejprve byl OEJV zaregistrován jako oficiální on-line pokračující žurnál pod ISSN číslem 1801-5964.

O vánocích se potom podařilo zahrnout OEJV do světoznámé databáze abstraktů Smithsonian/NASA's ADS (Astrophysics Data System). Tímto se OEJV skutečně stal známým mezinárodním žurnálem o proměnných hvězdách. Přítomnost publikačního média na ADS je klíčové pro mnoho autorů, kteří se rozhodnou zde publikovat své práce.

Luboš Brát
- editor OEJV
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Nové publikační médium OEJV!

#3

Příspěvek od brat »

Po delsim vyjednavani s administratory Simbadu z CDS Strasbourg se podarilo sprovoznit novou funkci v OEJV.

Veskere nove objevene promenne hvezdy publikovane v OEJV budou vlozeny do referencni databaze Simbad. Pokud nekdo bude pote v Simbadu hledat informace o teto hvezde, zobrazi se mu v referencich objevova prace na OEJV.

Vzhledem k tomu, ze IBVS bude zanedlouho omezovat svou sluzbu Reports on New Discoveries jen na objevy astrofyzikalne zajimavych promennych hvezd, nebylo by poradne kde publikovat nove objevy. Napr. novou hvezdy typu EW byste tam zanedlouho jiz nepublikovali. Nyni je mozne plnohodnotne publikovat objevy novych promenek v OEJV.

OEJV je pro objevitele promennych hvezd vhodnejsi i z toho hlediska, ze neni anonymni vzhledem k ADS, jako Reports on New Discoveries z IBVS.

S pozdravem
Lubos Brat
- editor OEJV
Bc. Luboš Brát
Odpovědět