Jak udělat kvalitní FLAT snímek?

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak udělat kvalitní FLAT snímek?

#106

Příspěvek od nosuh »

Tak zkalibrovane flat darky to zatim neni, nicmene dnes jsem zkusil nafotit flaty nove a vypada to ze tentokrat uz je to celkem pouzitelnejsi. Chtelo to jeste nizsi expozicni cas, ale nikdy bych si nemyslel, ze tak minimalni rozdil ve vzhledu histogramu, muze byt zas az takovy rozdil v aplikovanem flatu.
Ted kdyz uz vim, jaky cas nejak funguje, nafotit flat darky bude uz hracka.
aplikace puvodniho a noveho flatu
Bez názvu-1.jpg
Bez názvu-1.jpg (278.01 KiB) Zobrazeno 8545 x
a ještě histogram při snimani
L_0001s.jpg
L_0001s.jpg (165.74 KiB) Zobrazeno 8544 x
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Jak udělat kvalitní FLAT snímek?

#107

Příspěvek od pedrosanchez »

Psion píše:Nejlepší umělý Flat udělá Pixinsight.
K čemu to, prosím pěkně, je, ten umělý flat snímek? Když to jde snadno v Pixi, předpokládám ale, že bychom měli raději dělat ty skyflaty?
Já těm flatům asi pořád nerozumím, všude se uvádí, že to má být "rovnoměrně osvětlená bílá plocha" se světelným zdrojem celkem daleko, tak mi nejde do hlavy jak mohu pořizovat flat snímky na obloze po západu slunce - budou tam barvy a bůhví co ještě.
Pak trochu chápu, abych odstranil ty nerovnoměrnosti, že mám hýbat s dalekohledem a mířit vždy na trochu jiné místo. Zdá se mi to lepší způsob než otáčet DSLR ve výtahu, protože tím si zase rozhodím ostření.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak udělat kvalitní FLAT snímek?

#108

Příspěvek od Psion »

Flat řeší nejen vinětaci ale i další nehomogenity pole, prach apod. Flat nemusí být dělán na bílou plochu (i když to je často nejednoduší), může být klidně na šedou, zelenou apod., důležité je homogenní osvětlení po celé ploše, na barvě nezáleží. Samozřejmě Skyflat se dělá na modrou oblohu, to je jasné. Umělý flatem jsem tenkrát myslel ABE nebo DBE, které v PI řeší i další věci jako barevný gradient apod.

https://astrophotons.com/pixinsight-rem ... extraction
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jak udělat kvalitní FLAT snímek?

#109

Příspěvek od hades »

Flat (z angličtiny "plocha, plochý") musí být oproti rovnoměrně osvětlené ploše a nebo ploše, která rovnoměrně světlo vyzařuje. Představ si, že světelný tok prochází od zdroje, například oblohy, celou optickou cestou tvého dalekohledu až na snímací čip kamery nebo zrcadlovky. Cokoliv, co dáš, ať už úmyslně nebo neúmyslně, do cesty tomuto toku, jej ovlivní. Třeba zastíní určitou část v případě smítka blízko čipu nebo vynětujícícho okulárového výtahu. Při snímání noční oblohy ti to pak ovlivní výsledný snímek. Na snímku noční oblohy se ale špatně posuzuje, co bylo například zakryto smítkem v optické cestě. Obloha je prostě tmavá a nemůžeš jednoduše určit, který pixel byl zakryt smítkem a který nebyl osvětlena, protože snímal oblast, která nevyzařuje světlo - například mezihvězdný prostor bez mlhovin. A k tomu potřebuješ právě flat - ten totiž bude vždy obsahovat nějaká data, která čip nasnímá. A rozdíly v signálu mezi místy, která jsou zakryta a těmi, která zakryta nejsou, pak najednou krásně vyplavou na povrch.
Trochu jsem zjednodušoval ale snad je to teď jasnější a pochopitelnější
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Jak udělat kvalitní FLAT snímek?

#110

Příspěvek od pedrosanchez »

Hades + Psion: Aha, rozumím, moc děkuji za vysvětlení.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Odpovědět