Vítejte proměnáři.

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Vítejte proměnáři.

#46

Příspěvek od brat »

Ahoj Libore :-)

1) Napadlo mě trénovat odhady nejprve bez dalekohledu a vždy si zpětně svůj odhad ověřit v mapě. Prostě si vybrat tři viditelné hvězdy a udělat odhad. Pak zase jiné tři a nakonec vypočítat magnitudy těch odhadovaných a porovnat výsledek proti atlasu.

Ano, to je chvalihodny pristup - nejprve si overit, ze clovek dela vsechno spravne a potom se teprve pustit do "delani vysledku". Ale na uplny zacatek bych Ti doporucil zkusit si dva on-line trenazery, kde je i podrobny postup, jak delat vizualni odhady:

http://var.astro.cz/trenazer/index.php

a

http://var.astro.cz/zaciname.php

V tom prvnim trenazeru je simulace pozorovani zakrytu tesne dvojhvezdy - z realnych CCD snimku.

V tom druhem je simulace pozorovani dlouhoperiodicke promenne hvezdy.

2) Ačkoliv pracuju v oboru IT a k elektronice mám velmi blízko (studoval jsem ji) jsem trochu konzervativní a má pro mě větší "kouzlo" vizuální pozorování. Je tedy možné se i s vizuálním pozorováním zapojit nebo je opravdu trend vytlačit vizuál a preferovat CCD?

Ja jsem udělal přes deset tisíc vizuálních odhadů proměnných hvězd a musím Ti potvrdit, že skutečně má vizuální pozorování své kouzlo. Není nad uspokojující pocit, když po úspěšné pozorovací noci uklízíš dalekohled a máš v deníku zapsaných několik desítek odhadů.
Nebudu Ti ale zapírat, že když budeš chtít získávat data s větší vědeckou hodnotou, tak je potřeba CCD kamera. Tento trend si ani tak nevymysleli sami pozorovatelé, jako redaktoři vědeckých časopisů, kteří výsledky založené na vizuálních pozorování "moc neberou".
Ale vhodný výběr pozorovacího programu Ti umožní získat cenná pozorování i vizuálně.

3) Může krátkozrakost nebo dalekozrakost ovlivnit kvalitu vizuálních odhadů?
Jednoznačně - ne. Pokud pozoruješ tedy s dalekohledem. Zaostřením okuláru veškeré handicapy eliminuješ.

Jinak Ti vřele doporučuji podrobně probrouzdat stránky http://var.astro.cz Sekce pozorovatelů proměnných hvězd České astronomické společnosti.

Čau Luboš
Bc. Luboš Brát
Libros

Vítejte proměnáři.

#47

Příspěvek od Libros »

Ahoj Luboši,

díky za povzbuzení. :)

Ty trenažery určitě vyzkouším, ale venku je to trochu jiné. Už jsem to zkoušel na jasných hvězdách teď v pátek v noci a rozptyl jsem měl 0,5 magnitudy a to je asi dost. :-/ No nic, budu trénovat a třeba to bude časem lepší.

K CCD snad jen toliko, že teď budu schopný sehnat peníze tak na NWT 200 na HEQ5 a tím na nějakou dobu bude vystaráno. A vzhledem k tomu, že CCD se pohybuje v cenách, které mojí ženě vystačí na dvě dovolené, tak to bude trochu oříšek ;D. Navíc musím být přesvědčený, že to je opravdu to pravé. Jak jsem psal, jsem vlastně naprostý laik proti 99% uživatelů tady na fóru. Ale chtěl bych to rychle dohnat.

Na stránky sekce pozorovatelů proměnných hvězd jsem už koukal. Budu dál studovat a zkusím se co nejdřív zapojit taky do činnosti. Zvažuju účast na nejbližším možném praktiku a taky zvažuju účast na SKYMASTERu příští rok v červnu. Snad mi to vyjde a mezitím už budu aspoň vědět o čem se budou bavit ostatní. :)

P.S: No a povzbuzen dnes večer půjdu udělat zase nějaké odhady - pro trénink a pro radost. :D
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Vítejte proměnáři.

#48

Příspěvek od brat »

Ahoj Libore,

vizuální odhadování je HLAVNĚ o praxi, takže časem se to určitě zlepší. Standardní rozptyl, u kterého začíná mít smysl publikovat vizální odhady je 0,3 mag a samozřejmě je lepší mít ještě menší chybu - ale to přijde jedině praxí.

Jinak jestli Tě baví proměnné hvězdy, tak určitě nesmíš chybět na každoroční Konferenci o proměnných hvězdách, která se bude konat v Brně na Hvězdárně a Planetáriu M. Koperníka v termínu od 25. do 27. 11. 2005.

Je to pro amatéry i profíky, pro pozorovatele i teoretiky...
Bc. Luboš Brát
Libros

Vítejte proměnáři.

#49

Příspěvek od Libros »

Ahoj Luboši,

díky za pozvání. Brno je sice dost daleko, cca. 400km, ale zní to zajímavě. Nechci hned říkat, že přijedu, je to přece jenom až za tři měsíce, ale budu o tom přemýšlet.

Předpokládám, že přesnější informace o Konferenci najdu určitě na WEBu, takže tam mrknu taky.
Libros

Vítejte proměnáři.

#50

Příspěvek od Libros »

Ahoj Luboši,

při hraní si s trenažérem pro odhad LV AUR jsem sice udělal odhadů spoustu, ale zřejmě mi tam něco chybí. Nikde jsem nenašel HV porovnávacích hvězd A..D. Takže jsem buď něco přehlídnul :-[ nebo tam něco chybí ???. Mohl bys mi prosím poradit? Nemám momentálně k ruce žádný atlas s HV nad 12m a tudíž nemůžu určit HV těch porovnávacích hvězd sám. >:(

Díky
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Vítejte proměnáři.

#51

Příspěvek od brat »

Ahoj Luboši,

při hraní si s trenažérem pro odhad LV AUR jsem sice udělal odhadů spoustu, ale zřejmě mi tam něco chybí. Nikde jsem nenašel HV porovnávacích hvězd A..D. Takže jsem buď něco přehlídnul nebo tam něco chybí . Mohl bys mi prosím poradit? Nemám momentálně k ruce žádný atlas s HV nad 12m a tudíž nemůžu určit HV těch porovnávacích hvězd sám.

Díky
Ahoj Libore :-)

u pozorování zákrytové dvojhvězdy nepotřebuješ znát hvězdné velikosti srovnávacích hvězd. Podívej se na

http://var.astro.cz/trenazer/index.php#6)%20Specifika%20pozorování%20zákrytových%20dojhvězd

Cau Lubos

Bc. Luboš Brát
Libros

Vítejte proměnáři.

#52

Příspěvek od Libros »

Ahoj Luboši,

vždyť říkám: někde jsem něco přehlédnul :-[. Díky

Libor
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Vítejte proměnáři.

#53

Příspěvek od SKYMASTER »

Pokud se ale chces neco zajimaveho o promenkach dozvedet a potkat se skoro se vsemi co jsou v promenkach aktivnejsi tak na tu konferenci jed SKYMASTER tam bude taky. Je to takova slava pro promenare a navic je tam vzdy i hezky spolecensky vecer :-)
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Libros

Vítejte proměnáři.

#54

Příspěvek od Libros »

TO: SKYMASTER
Určitě rád přijedu. Musím se ale nejprve sám přesvědčit, že tam nebudu za úplnou lamu a že snad alespoň v náznacích budu tušit, o čem se tam bavíte. Na to mám zatím dost času. Určitě nikdo z Vás tam nebude zvědavý na nekňubu, co přijel na konferenci a neví, která bije ::). A i já chci mít pocit, že se můžu zapojit do diskuse bez obav z nějakého velkého fopa (???snad se to tak píše???).

Problematika proměnných hvězd se mi zdá docela zajímavá, tak teď něco zkouším a testuju sám sebe.

Včera jsem posílal Lubošovi svůj výsledek z trenažeru, tak doufám, že si udělá čas a koukne na to. Mě se to zdálo docela slušný, vzhledem k tomu, že jsem to dělal bez předchozího tréninku. No a jak jsem už psal, tak práce (výpočty apod.) kolem toho tomu dává smysl. :)
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Vítejte proměnáři.

#55

Příspěvek od SKYMASTER »

TO: LIBROS

:-) za lamu se povazuju i ja. Proste se smir s tim, ze pokud se tomu nevenujes na 100% bude tam vzdy hodne lidi, u kterych nebudes tusit o cem mluvi, ale pak je dobre se zeptat a nebat se.

Nejedna se o to co si myslis, dostanes informace, kontakty, muzes si promluvit osobne s radou lidi, bude ti rada veci jasnejsi, to mi ver :-)

Do diskuze se nezapojis asi nekolik let mozna par slov, ale jinak budes spise poslouchat a zjistovat, co z toho je pro tebe.

No trenazer je neco jineho nez real. Ale uvidis na obloze, je spise pro vysvetleni jak to delat a vychazi sakra dobre. Ja se myslim trefil na minutu.

Takze nepremyslej a prijed a hlas se u mne ci Lubose a nebudes se citit mimo my te vtahnem do deni :-)
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Libros

Vítejte proměnáři.

#56

Příspěvek od Libros »

TO: SKYMASTER
Díky za povzbuzení a podporu. Píšu si to do kalendáře, ale ještě před konferencí dám vědět, (nejpíš emailem) jestli opravdu jedu. Nerad něco slibuju takhle dlouho dopředu. Když to potom z jakéhokoliv důvodu nevyjde, špatně se to vysvětluje. No a pokud pojedu, určitě budu rád, když se budu moci obrátit na někoho z vás. Nepojedu tam alespoň úplně naslepo a to je fajn. :)



Sakra, to když jsem pozvanej na takovou slávu, to bych měl asi začít něco dělat? :D

Libor
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Vítejte proměnáři.

#57

Příspěvek od lubomir »


Libros napsal: TO: SKYMASTER
Určitě rád přijedu. Musím se ale nejprve sám přesvědčit, že tam nebudu za úplnou lamu a že snad alespoň v náznacích budu tušit, o čem se tam bavíte. Na to mám zatím dost času. Určitě nikdo z Vás tam nebude zvědavý na nekňubu, co přijel na konferenci a neví, která bije  ::). A i já chci mít pocit, že se můžu zapojit do diskuse bez obav z nějakého velkého fopa (???snad se to tak píše???).


Problematika proměnných hvězd se mi zdá docela zajímavá, tak teď něco zkouším a testuju sám sebe.

Včera jsem posílal Lubošovi svůj výsledek z trenažeru, tak doufám, že si udělá čas a koukne na to. Mě se to zdálo docela slušný, vzhledem k tomu, že jsem to dělal bez předchozího tréninku. No a jak jsem už psal, tak práce (výpočty apod.) kolem toho tomu dává smysl. :)ahoj libros.
a skúša si už aj oterovu metodu?
Ak sa ju naucis tak tvoje pozorovania budu moct konkurovat CCD kamere.
Najdes ju popisanu na: http://www.vkco.sk/metody.html
ja ju tiez pouzivam a v niektorych pripadoch je presnost okolo 0,05 mag.
Problem beznych metod je ten ,ze nerozoznavaju farebny b-v index hviezd a potom vznikaju chyby.
radim ti skus si ju a daj vediet ako sa ti dari.
Vysledok spoznas aspon po sto odhadoch.
Ukazu sa ti realne svetelne krivky aj pri hviezdach s amplitudou okolo 0,3mag a niekedy je menej.
Je velmi dolezite aby pozorovana hvuezda bola o 1 az 4 mag nad limitom dalekohladu a aby si pouzival mapky vyrobne pre pouzivatelov oterovej metody teda kde je rozostup medzi jesnostami co najmensi a je uvadzani index hviezdy.
Skoda ,ze nechodi na forum Amigo ten by ti vela poradil,ale skus mu napisat mail na vkco@orava.sk
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Libros

Vítejte proměnáři.

#58

Příspěvek od Libros »

Ahoj lubomir,
zajímavé čtení, ale nechám si to na doma. V klidu prostudovat, třeba dvakrát, třikrát.......

Zatím dělám odhady pouhým okem, protože na dalekohled se teprve snažím získat finance. Denně si udělám pár odhadů na viditelných "neproměnných" hvězdách a pak si svoje odhady překontorluju s údaji z atlasu.

Zatím jsem zjistil, že je nutné vybírat porovnávací hvězdy s co nejbližší magnitudou, mezi níž padne ta odhadovaná, a další zpřesnění lze dosáhnout rozšířením odhadních stupňů. Pokud ale ve volbě porovnávacích hvězd bude velký rozdíl, tak v kombinaci s hrubou odhadní stupnicí se výrazně snižuje dosažitelná přesnost.
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Vítejte proměnáři.

#59

Příspěvek od brat »

Ahoj lubomir,
zajímavé čtení, ale nechám si to na doma. V klidu prostudovat, třeba dvakrát, třikrát.......

Zatím dělám odhady pouhým okem, protože na dalekohled se teprve snažím získat finance. Denně si udělám pár odhadů na viditelných "neproměnných" hvězdách a pak si svoje odhady překontorluju s údaji z atlasu.

Zatím jsem zjistil, že je nutné vybírat porovnávací hvězdy s co nejbližší magnitudou, mezi níž padne ta odhadovaná, a další zpřesnění lze dosáhnout rozšířením odhadních stupňů. Pokud ale ve volbě porovnávacích hvězd bude velký rozdíl, tak v kombinaci s hrubou odhadní stupnicí se výrazně snižuje dosažitelná přesnost.
Velmi důležité je také vyvarovat se hodně barevných srovnávacích hvězd. Pokud si jako srovnávací vybereš hodně červenou hvězdu, dojde ke třem efektům:

A) Pokud bude dost jasná na to, abys viděl její barvu, půjde fotometrie úplně do...píp... protože pozorovatel dokáže vizálně porovnávat dobře jen s bílou barvou

B) I pokud neuvidíš barvu, ale bude hvězda dost jasná na to, abys ji mel nad tzv. Purkyňovou mezí, dojde při koukání na ní k efektu, že lidské oko zapne "čípky", které jsou používány ve dne a díky nim vidíme barevně. V noci se slabé objekty pozorují jen "tyčinkami", které reagují i na slabší osvětlení, ale slouží jen k černobílému vidění. Hlavní problém je, že "tyčinky" mají jinou spektrální citlivost než "čípky" a u hodně barevných hvězd Ti tento fakt může ovlivnit odhad i o 0,5 mag!

C) Ve všech katalozích hvězd, kde jsou udávány hvězdné velikosti v oboru V přísluší tato hodnota V-filtru, který má max propustnost na 540 nm. To odpovídá lidskému vidění ... ale vedne! Čili na této vlnové délce koukáme "čípkama". Ty se ale v noci většinou neaktivují kvůli nízké hodnotě osvětlení. V noci pozorujeme "tyčinkami", které ale vidí na cca 520 nm. Takže když pro výpočet výsledné hvězdné velikosti používáš V hodnoty srovnávacích hvězd, tak jsi de-facto trochu mimo spektrální obor... Ale ty chyby jsou větší jen u hodně barevných = červených hvězd. Proto je dobré se vyvarovat použití červených srovnávaček.

Tyto všechny vlivy právě koriguje ta "Oterovská metoda", kterou používá i Pavol A. Dubovský. Je to velice "subjektivní přístup", ale když se to umí, je možné tím vykompenzovat to, že lidi v noci nepozorují v čistém V oboru, ale v takzvaním "vis" oboru.

Ta problematika je velice složitá a několikrát jsme ji diskutovali i na setkáních MEDÚZY.

Osobně si ale myslím, že přesných vizuálních pozorování lze docílit i bez Oterovské metody - záleží na cviku, dodržování pravidel pro vizuální odhadování a vyvarování se hrubých chyb.

Přepočet z "vis" do "V" je možné udělat i dodatečně - MEDÚZA na to má software, který to automaticky udělá z databáze pozorování. Stači uchovávat v databázi nejen vypočtenou hvězdnou velikost proměnné, ale i samotný odhad ve tvaru A2V3B a znát B-V indexy srovnávacích hvězd.

Čau Luboš
Bc. Luboš Brát
Libros

Vítejte proměnáři.

#60

Příspěvek od Libros »

Tak si tak procházím doporučené odkazy a narazil jsem na jednu (z mnoha) mě nepříliš jasnou věc. Veškeré texty zmiňují pozorování v oboru V, B-V, R,I ... ale nikde jsem nenašel charakteristiky těchto oborů. Zřejmě je to zcela základní věc, ale nikde jsem k tomu zatím nic nenašel. Může mi to tady někdo objasnit. Díky.
Odpovědět