Fotometrická data - vyzkoušejte si zpracování

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Fotometrická data - vyzkoušejte si zpracování

#1

Příspěvek od Cassi »

Podle tematu "vyzkousejte si zpracovani" v astrofotograficke sekci jsem se rozhodl zalozit podobne tema zde u promennych hvezd.

ZDE je volne ke stazeni balicek s originalnimi fits snimky z CCD kamery, na kterych je zachycena zakrytova dvojhvezda HW Virginis. Cilem pozorovani bylo zachytit minimum jasnosti teto zakrytove dvojhvezdy (kvuli velikosti balicku jsem vybral jen cast dat okolo minima). Praci jsem trosku usnadnil, v balicku je prilozeny predem vytvoreny masterdark a masterflat, zaroven je prilozena i identifikacni mapka.

Zpracovani fotometrickych dat se da provadet v ruznych programech. Ja osobne doporucuji program C-Munipack (MuniWin). Ten se da stahnout ZDE (verze 1.2). Zpracovani dat je vice nez jednoduche. Nazorny tutorial vam vse prozradi jak na to, krok za krokem. Pro zpracovani meho balicku dat neni v MuniWinu potreba nic prenastavovat, bude stacit defaultni nastaveni. Po zpracovani (podle tutorialu) pak doporucuji mrknout na funkci "find variables" (ikonka lupy), na hornim grafu bude promenna hvezda odchylena od ostatnich bodu. Je to uzitecna funkce, ktera upozorni na to, ze nejaka hvezda na serii snimku meni svoji jasnost.

Jeste neco k pozorovani a k samotne hvezde HW Vir. Data byla porizena v noci z 6. na 7.3.2014, pres CCD Meade DSI na newtonu 150/600mm. HW Virginis je promenna hvezda, ktera meni jasnost mezi 10,5 - 11,4 mag. Jedna se o zakrytovou dvojhvezdu s velmi kratkou periodou, ta je 0.116 dne (2h 48min). Diky postupnym zmenam periody v prubehu nekolika desitek let (na zaklade pozorovani minim jasnosti) byly u teto dvojhvezdy detekovany dve exoplanety, vice zde: http://www.astro.cz/clanek/3478



PS: Je tu pomerne hodne majitelu CCD kamer (prevazne astrofotografove), kteri produkuji velke mnozstvi snimku v prubehu noci. Pokud by byl z vasi strany zajem a chut, myslim, ze by nebylo na skodu snimky nechat projet programem MuniWin (treba pri zatazenych vecerech). Nemusite mirit na konkretni promennou hvezdu, staci snimat nejaky deep-sky objekt dle vaseho vyberu. Ono v sirokem zornem poli muze byt i nekolik promennych hvezd najednou (daji se na serii snimku snadno odhalit prave pomoci funkce "find variables", kterou jsem popsal vyse). Vetsinou pujde o zname promenne hvezdy (identifikaci lze provest zde, pomoci souradnic http://www.aavso.org/vsx/index.php?view=search.top). Pokud by se podarilo zachytit nejake minimum zakrytove dvojhvezdy, muzete sve pozorovani (textovy vystup z muniwinu + identifikacni mapku) nahrat do projektu BRNO - http://var2.astro.cz/brno/protokoly.php Kazde napozorovane minimum zakrytove dvojhvezdy je cenne (astrofyzikove na zaklade dlouhodobeho sledovani zmen periody mohou zjistit pomerne zajimave veci, napr. treti hvezdu v systemu, pretok hmoty z jedne hvezdy na druhou a nebo u jiz zminene HW Vir dve exoplanety). Jen dulezita poznamka - je potreba mit presne serizeny cas v pocitaci, na kterem se vycitaji snimky (nejlepe UT, popr. se daji delat korekce casu v MuniWinu).

Obcas se muze stat, ze narazite na hvezdu menici svoji jasnost, ktera nebude uvedena v zadnem katalogu znamych promennych hvezd. V tom pripade je pomerne velka pravdepodobnost, ze jste objevili zcela novou promennou hvezdu. Neni nijak tezke nejakou novou objevit.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
SpaceMan
Příspěvky: 260
Registrován: 09. 10. 2006, 15:31

Fotometrická data - vyzkoušejte si zpracování

#2

Příspěvek od SpaceMan »

Toto vlakno je fajn pocin, len keby tu boli aj nejake dalsie data. Myslim ze by to ocenili aj dalsi zacinajuci premenari ...
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Fotometrická data - vyzkoušejte si zpracování

#3

Příspěvek od Cassi »

Děkuji za zájem. Nahrál jsem tedy další CCD data na hraní a zkoušení. Tentokrát se vším všudy, včetně jednotlivých darků i flatů (nejenom již předem připravený masterdark a masterflat).

Data lze stáhnout ZDE, heslo je CzeV245.

Návod na zpracování snímků je ZDE (krok za krokem). Potřebný program C-Munipack je pak ke stažení ZDE (zdarma).

Cvičná data pochází z noci z 18. na 19. dubna 2016. Pozoroval jsem primárně zárkytovou dvojhvězdu V0667 Vir. V zorném poli jsou další tři proměnné hvězdy - a to CzeV245, kterou jsem objevil téměř přesně před pěti roky, dále pak krátkoperiodická pulzující ASAS J145409+0403.4 a jedna slaboučká zákrytová dvojhvězda CSS_J145420.5+043006.

Data byla pořízena přes N150/600 mm bez komakorektoru (u hvězd na kraji pole je to trošku znát) s kamerou MII G2-1600. Montáž jela bez pointace. Měsíc byl téměř v úplňku, občas přešla oblačnost. Snímky kde přecházela oblačnost jsem odmazal.
Pozorování mi nad ránem předčasně ukončila oblačnost, kdy se definitivně zatáhlo. Podle toho vypadají flatfieldy - nejsou dělány na jasné, svítající obloze. Udělal jsem je s vypnutou montáží na mracích v dostatečném počtu (masterflat je pak vyroben mediánem těchto snímků). Po aplikaci flatu zmizely prachová zrnka, ale nějaké gradienty tam zůstaly, takže flatfieldy nejsou zcela korektní! Ale pro cvičné účely jsou tato data dostačující.

Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 245
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

Fotometrická data - vyzkoušejte si zpracování

#4

Příspěvek od Naburko »

Ahoj. Ja by som mal záujem o nejaké data z DSLR mal by si niečo?
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Fotometrická data - vyzkoušejte si zpracování

#5

Příspěvek od Cassi »

Neco by se naslo, ale objemove by to bylo tak 10x vetsi (pres 1 GB dat), nez ty snimky ze  CCD. Postup zpracovani DSLR a CCD snimku v programu MuniWin je naprosto shodny, tedy pro cvicne ucely postaci i ty mensi CCD snimky.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Fotometrická data - vyzkoušejte si zpracování

#6

Příspěvek od ladis »

Dávám v plénum k testování moje naměřená data proměnné hvězdy V2364 Cyg, kterou jsem naměřil 20.4.2016 na 8" a s Canon DSLR 1000D. Je to binováno 2x2.

Součástí cca 200MB zkomprimovaného balíčku ZIP jsou light frames, flat fields a dark frames.

Výsledek měření zde:
http://var2.astro.cz/brno/protokoly.php ... 1461506164

Data zde:
http://astro.ladislavcervinka.cz/data/V2364%20Cyg.zip


Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět