Diskuse k vláknu : Nejčastěji kladené dotazy a odpovědi na ně

Vaše náměty a připomínky k tomuto fóru.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Diskuse k vláknu : Nejčastěji kladené dotazy a odpovědi na ně

#1

Příspěvek od MilAN »

Založil jsem toto vlákno, protože si myslím, že výše uvedené vlákno nesplňuje základní ideu Astrofóra = neumožňuje vzhledem k tomu, že je zamčené, žádnou diskusi . Neumožňuje tedy ani poukázat na chyby a diskutovat nad problémem.
Netuším proč bylo založeno a proč je zamčené. Netuším, proč si mírně pokročilý člen bere na sebe úkol, být zdrojem jediné pravdy. A hlavně nesouhlasím s tím, aby tu byly uváděné názory jednoho člena jako absolutní pravda a nebylo možno se už dozvědět, že to může být jinak , nebo, že to je opravdu jinak. Myslím, že takhle koncipováno to může mít někdo na svém webu . Tady mi to přijde tedy hodně neprofesionální.
A pokud tam je v současné době, bez jakékoliv možnosti korekce, zhruba polovina odpovědí polovičatých , nepřesných nebo přímo špatných- tak takhle si opravdu AF nepředstavuji.
Vlákno se navenek tváří jako že uvádí základní, všeobecně známé skutečnosti, a zatím to je paskvil a snůška polopravd.
Je mi líto, ale jinak to slušněji napsat neumím
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Diskuse k vláknu : Nejčastěji kladené dotazy a odpovědi na ně

#2

Příspěvek od Cztwerec »

Bohužel, souhlasím... :? a ačkoliv je to FAQ, docela mě vytáčí i to všude přiblble kopírované (nic proti hadesovi, já jsem zpátečnický) webové Q a A. Čeština opět v prachu. Škoda.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1735
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Diskuse k vláknu : Nejčastěji kladené dotazy a odpovědi na ně

#3

Příspěvek od nou »

Tak zamknute je to aby sa to dalo udrzovat prehladne pretoze inak by sa tam rozbehla diskusia a pokus o prehladnost by bol ta tam. Tie odpovede sa mi tiez zdaju skratkovite a nemyslim ze zaciatocnikovi daju dostatocnu odpoved. Inak to QA je tam naozaj zbytocne z formatovania je ocividne co je otazka a co odpoved.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
kuceraz
Příspěvky: 567
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Diskuse k vláknu : Nejčastěji kladené dotazy a odpovědi na ně

#4

Příspěvek od kuceraz »

Hades tam určitě nemá ambice být zdrojem jediné pravdy - doslovně tam uvádí
Může se stát, že odpověď na otázku nebude správná nebo úplná. V tom případě mi prosím pošlete SZ a sjednáme nápravu.
Odpovědi v daném tématu mi (nevěnuji se astrofotografii, ale vizuálnímu pozorování) přijdou pro začátečníka OK - co konkrétně je tam špatně?
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Diskuse k vláknu : Nejčastěji kladené dotazy a odpovědi na ně

#5

Příspěvek od MilAN »

Špatné je to, že hades píše o tom, v čem nemá jasno a to tak, že to je pravda -skutečnost. Celé AF jsou jen otázky a odpovědi. Občas odpovědi špatné, občas neúplné. Ale diskuse a další účastníci diskuse se nakonec doberou nějakého přijateného výsledku a řešení. Tady to ale nejde- a protože jsme na fóru, tak nevím, proč něco opravovat v SZ.
Takže , jen tak pro vysvětlení, proč jsem se donutil psát : 4 odpovědi nejsou dobré- spíše bych měl napsat že jsou špatné. Takže bych považoval za zvážení, jestli to tak dělat.
Osobně se držím radši toho, co mám napsáno dole pod čarou .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Diskuse k vláknu : Nejčastěji kladené dotazy a odpovědi na ně

#6

Příspěvek od hades »

To vlákno vzniklo aby přispělo k přehlednosti toho kterého fóra. Cituji sám sebe:
Může se stát, že odpověď na otázku nebude správná nebo úplná.

Z toho je snad jasné, že neprezentuji tu jedinou pravdu. Mohl bys, MilAne, přímo napsat, co je tam špatně? Klidně do tohoto vlákna, nemusíš mi to psát přes SZ. Chci od tebe konstruktivní kritiku. Polovičatosti se nevyhnu, kdybych se snažil o naprosto vyčerpávající odpovědi, šla by přehlednost do ...
Použití Q/A bych se rád vyhnul, pokud Martine navrhneš jinou alternativu, rád ji tam použiju. Samotné formátování tučně/normálně mi nepřijde dostatečné.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Diskuse k vláknu : Nejčastěji kladené dotazy a odpovědi na ně

#7

Příspěvek od g »

např. člen "aquarius": search.php?author_id=337&sr=posts
velmi krásně vyvrací, že foto nejde dobsonem. EQ montáž samotná také nestačí, je potřeba kupu příslušenství. Spíše by tam mělo být, co je potřeba, abych dobsonem mohl fotit. Ale v tomhle by nejlépe přispěl Aquarius

a editováno, doplněno k DSO níže: viewtopic.php?f=34&t=8543&p=429204#p429204
nebo: https://www.amateurastrophotography.com ... telescopes
Naposledy upravil(a) g dne 30. 12. 2020, 09:25, celkem upraveno 2 x.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Diskuse k vláknu : Nejčastěji kladené dotazy a odpovědi na ně

#8

Příspěvek od hades »

g: a otázka ve vlákně zní:
Q: Proč se nehodí můj dobson na focení DSO?
Měsíc ani planety nepatří k DSO
taky edit: opět si pořádně přečti tu otázku, neptá se proč se dobsonem nedá fotit DSO ale proč se na takové focení nehodí. Nevyplývá z ní, že dobsonem nelze DSO fotit. Budeme se tu bavit jako právníci?

Mimochodem otázka typu: "co potřebuji, abych mohl fotit dobsonem" nepatří mezi často kladené dotazy, proto do toho vlákna zatím nepatří. Pokud jsi jiného názoru, prosím, máš možnost takový návod sepsat, případně o to požádat aquaria.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Diskuse k vláknu : Nejčastěji kladené dotazy a odpovědi na ně

#9

Příspěvek od peta62 »

hades píše: ... Použití Q/A bych se rád vyhnul, pokud Martine navrhneš jinou alternativu, rád ji tam použiju. Samotné formátování tučně/normálně mi nepřijde dostatečné.
Jestli mohu i ja, tak mne by prislo zcela dostatecne. Mozna kde jde o pojem by mohl byt misto otazky jen vyraz. To by to tez opticky oddelilo.

Edit : Jinak to cele take povazuji za dobry napad, jak casto se odpovida ze nekdo ma hledat nebo vytyka ze nehledal. A leccos najit nejde, proto je, podle meho, slovnik zakladnich pojmu dobra vec.
Naposledy upravil(a) peta62 dne 30. 12. 2020, 10:49, celkem upraveno 2 x.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2176
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Diskuse k vláknu : Nejčastěji kladené dotazy a odpovědi na ně

#10

Příspěvek od astar »

Koukám, když někdo chce udělat tady trošku jakousi přehlednost , tak hned dostane po hubě . Proč kritici už to neudělali dříve !!! Možnost proto měli . Už se ani nedivím , že dost lidí z fóra odešla :( :( .
Podle mne to má zabránit mnohonásobnému opakování dotazu a mnoho stránkovým dohadům. Skutečně není jednoduché tady něco najít , když se neví přesná formulace a proto neustále stejné dotazy .

Doplnění: Když je vlákno FAQ ........... zamknuté , tak budou doahdy tady :( :(
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4101
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Diskuse k vláknu : Nejčastěji kladené dotazy a odpovědi na ně

#11

Příspěvek od biker.fm »

Hades mel dobry napad, takova v podstate "encyklopedie" a zadny autor cekohokoliv se nevyhne chybam a proto uvedl at je kontaktovan pres SZ aby mohl chyby opravit. Cil byl jednoznacny, kratkou formou zacatecnikum novackum poskytnout vseobecne informace aniz by bylo nutne se prokousavat tunou prispevku a tim se v tom vsem ztratit. Dobry napad se nesetkal s pochopenim.

Astar to dobre vystihl. Hadani, ehm diskuze, si nasla sve misto kdyz uvedene vlakno je uzamknute.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 986
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Diskuse k vláknu : Nejčastěji kladené dotazy a odpovědi na ně

#12

Příspěvek od ok1in »

hades - nedej si to znechutit. Pro mnoho začínajících je jakákoliv základní souhrnná informace v problematice přínosem. A typicky české je dotyčnému neposkytnout pomoc danou věc rozvinout či opravit, ale vše hned zneuctít. A není pro mě ani překvapením, kdo s tím začal. SORRY jako... Ono je velmi snadné kritizovat jiné, ale zkuste si něco takového i vy. Copak? Je to práce navíc a navíc z ní nic nekápne? :roll:
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4101
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Diskuse k vláknu : Nejčastěji kladené dotazy a odpovědi na ně

#13

Příspěvek od biker.fm »

Co tedy tady psat prispevky co je konkretne spatne v tom zamknutem vlakne a diky tomu uvedene vlakno nebude neprehledny roman a bude ve finale obsahovat co ma. A psat sem konkretne, ne jen ze to je na ... a hanit dobry napad.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: Diskuse k vláknu : Nejčastěji kladené dotazy a odpovědi na ně

#14

Příspěvek od Michal1 »

Hadesi, máš mou podporu!
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Diskuse k vláknu : Nejčastěji kladené dotazy a odpovědi na ně

#15

Příspěvek od Nicholas »

FAQ jednoznačně bez diskuze, výborná přehledná věc pro začátečníky. :idea: Diskuze a ladění může probíhat zde. Nepřehledná vlákna se stovkami stránek mají mizivou hodnotu.
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Odpovědět