Komety - jak o nich psát a jaká témata zakládat

Vaše náměty a připomínky k tomuto fóru.
Castor 98

Re: Slabé komety

#16

Příspěvek od Castor 98 »

Divím se, že můj účet ještě nebyl smazán, proto opět požaduji, aby se tak stalo. O snímcích jsem nenapsal ani slovo, s technikou to umíš a je to vidět, o tom není sporu. Tvé fotky jsou pěkné a v tomto máš můj plný respekt. Ovšem ty nerespektuješ vizuální pozorovatele, a tohle bych si netroufl napsat, kdybych si to myslel jen já. Ty se pak navíc z těch tvých fotek snažíš odhadnout jasnost komety, ta má třeba 12 mag, ale ty ji odhadneš dejme tomu na 18 mag, protože nebereš v potaz celkovou jasnost komy, ale jen jasnost jádra. Zatím jsem to přehlížel, vzpomínám si, jak se tu s tebou o tom často dohadoval Jakub Černý, ale později uznal, že to nemá smysl a stáhl se. A to učiním i já, ale tohle prostě musím napsat. A ještě dodatek, tobě je 71 let a mně 22 let. Nemohl jsem mít ani příležitost tě jakkoliv vyrovnat a navíc nejsem astrofotograf, jen vizuální pozorovatel. A to je pro tebe podřadná osoba.
Uživatelský avatar
aspius
Příspěvky: 169
Registrován: 08. 06. 2020, 16:28
Věk: 44

Re: Slabé komety

#17

Příspěvek od aspius »

Castor 98 píše:nejsem astrofotograf, jen vizuální pozorovatel. A to je pro tebe podřadná osoba.
Tak ono je nejaká hierarchia...
Inak je pravda že MilAN šidí na tej magnitude?
AZ-EQ6, SW ED80, Canon 600D mod., ZWO asi120MM, N250/1200, AZ3, SW R120/600, Lacerta 7x50, Kowa 8x30 YF ,Omegon 2.1x42
Castor 98

Re: Slabé komety

#18

Příspěvek od Castor 98 »

Tak hierarchie samozřejmě existuje, já bych si nikdy netroufl tvrdit, že jsem Milanovi nadřazený, to ani omylem. On si ovšem evidentně myslí, že je nadřazený mně. Netvrdím, že není, já se opravdu nepovažuji za nějakého odborníka. Ale dříve tu bývalo mnohem více vizuálních pozorovatelů komet a co se ke mně tak nějak dostalo, Milan se choval podobně i k ostatním. Každopádně podívejme se do zahraničí, tam jsou lidé, kteří toho zvládají ještě mnohem více než lidé z tohoto fóra, tedy vizuální odhady jasnosti, CCD odhady jasnosti a ještě k tomu fotografie. Já třeba o sobě vím, že jsem natolik nemotorný, že astrofotograf být zkrátka nemůžu (nehledě na mé pozorovací podmínky tady v Brně), týká se to i CCD odhadů, ale vizuální odhady už nějakou dobu umím podle mě celkem dobře. A Milana se zastanu v jedné věci. Rozhodně nešidí odhady záměrně. Už několikrát jsme si ale s ostatními všimli, že když se snaží o odhad jasnosti komety (z některé ze svých fotografií), nedokáže zohlednit velikost komy a tím pádem mu kometa vyjde o několik magnitud slabší. A stává se to poměrně často.
Naposledy upravil(a) Castor 98 dne 23. 10. 2020, 19:21, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Slabé komety

#19

Příspěvek od MilAN »

Přestaň už s těmi nesmysly. Je to trapné v čem se patláš a co si vymýšlíš za pseudoargumenty.
Pokud sis nevšiml, nikdy jsem neuváděl odhady komet- nikdy jsem se nesnažil odhadovat jejich jasnosti
P.S.:
S Jakubem Černým jsem kdysi testoval jeho program kopr. Možná funguje u malých objektivů, u větších dalekohledů se nám nepovedlo dostat odpovídající výsledky a nenašel se důvod
..............

P.S . : prosím od vyčištění tohoto vlákna od všech příspěvků, které sem nepatří . Díky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Castor 98

Re: Komety - jak o nich psát a jaká témata zakládat

#20

Příspěvek od Castor 98 »

Aha, ono to bylo přesunuto sem. Nejsou to pseudoargumenty, ale pravda. Kdyby to nebyla pravda, nepsal bych to. A (spolu)práce na KOPRu je sice fajn, ale toho se mé příspěvky netýkaly.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5572
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Komety - jak o nich psát a jaká témata zakládat

#21

Příspěvek od Karell »

Jen malá poznámka pro Castora 98. Když už studuješ, tak si přečti i něco o tom, co je to cenzura. Abys věděl, že používat ji ve spojení s ryze soukromým diskusním fórem je naprostý nesmysl.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4459
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Komety - jak o nich psát a jaká témata zakládat

#22

Příspěvek od dvader »

Konstruktivní návrh:
Vzhledem k tomu, že pojem jasná/slabá kometa je hodně subjektivní (pro mě je třeba jasná kometa taková, která má za dne ohon přes půl oblohy), tak co se k tomu postavit takto:
1. pro komety do cca 9 mag zakládat samostatné vlákno
2. pak udělat vlákno s názvem Komety 10 až 14 mag
3. a pak Komety nad 14 mag

Myslím tím samozřejmě v té sekci Sluneční soustava, ne ve foto části...
Pak by zmizela diskuze, co je slabá kometa, a také by to jasně navedlo uživatele, kam podle průměru jejich stroje koukat. Pokud by nějaká zjasňovala/slábla, tak by se přeřadila.

Hraniční mag jsem navrhl dle sebe a mohou být samozřejmě jiné. 8-)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Komety - jak o nich psát a jaká témata zakládat

#23

Příspěvek od MilAN »

Martine, když jsem zakládal vlákno "slabé komety" tak jsem je uvedl textem :
Zakládám toto vlákno pro vkládání různých aktuálních slabých komet, kdy se nevyplatí zakládat pro jediné nebo ojedinělé pozorování zvláštní vlákno, které vede pouze k tomu, že se AF stává značně nepřehledné.
A myslím, že až do teď to tak nějak podle citu všichni chápali a respektovali a vůbec bych tu neviděl žádný problém. Ten myslím se objevil v tom, že jsou zakládaná vlákna( teoreticky jasným nebo jasnějším kometám ) a není u nich žádné pozorování.
T
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Castor 98

Re: Komety - jak o nich psát a jaká témata zakládat

#24

Příspěvek od Castor 98 »

Tentokrát souhlasím s Milanem, podle mě je to v pořádku takhle. Možná jsem mohl založit vlákno o kometě C/2020 M3 (ATLAS) dříve, o kometě C/2020 S3 (Erasmus) později a co se komety C/2020 P1 (NEOWISE) týče, tam je to podle mě v pořádku. Ale nesnažte se na mě hodit to, že nepozorujete jasné komety (tedy ty do zhruba 10 mag). Pak to opravdu vypadá tak, jako že si tu píšu sám pro sebe a když vás ty komety nezajímají a zároveň tu nechcete mé příspěvky o nich, tak na tomto fóru opravdu nemám co dělat. A k té cenzuře jsem se vyjádřil už i jinde. Nemyslím si, že slovo cenzura se nedá použít i na tomto fóru, ale já jsem cenzurován nebyl, mé příspěvky byly jen přesunuty sem do těch kategorií dolů, jenže ono to pak zapadlo zase jinými tématy a já jsem si toho nevšiml. Za tohle se tedy omlouvám.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4459
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Komety - jak o nich psát a jaká témata zakládat

#25

Příspěvek od dvader »

V pohodě...

Jen tady není zvykem zakládat vlákna do foroty. Založí jej pozorovatel, když dané vlákno ještě neexistuje a on chce popsat své pozorování.
A slabé komety v tuto dobu? Když kvůli počasí nejni vidět pořádně ani Mars... :mrgreen:

Proto to tu vypadá, jako když nikdo nepozoruje... :lol:
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Castor 98

Re: Komety - jak o nich psát a jaká témata zakládat

#26

Příspěvek od Castor 98 »

A proto jsem se právě snažil něco změnit, založím vlákno o kometě s popisem komety jako takové a tím pádem vlastně upozorním veřejnost na to, že tu tato kometa je a může být pozorovatelná i malými dalekohledy. A k tomu ještě přiložím odkaz na aerith.net nebo astro.vanbuitenen.nl, kde si lidé můžou najít efemeridy, vyhledávací mapky a spoustu dalších užitečných informací. Snažím se právě k tomu pozorování nabádat a motivovat, ale někteří to evidentně berou jako spam. :D
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3530
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Re: Komety - jak o nich psát a jaká témata zakládat

#27

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Ja tohle fakt nechapu. Kdyby to forum pretejkalo obsahem, tak dobre, ale za soucasnyho stavu? Kdyz jo obcas otevru a dam si vypsat neprecteny prispevky, jsou to snimky, diskuze o technice a bazar. Pro vizualniho pozorovatele nic. A kdyz nekdo zacne neco psat, tak se do nej pustite, protoze by vam zrejme dosly nuly a jednicky.

Fakt se pak divte, ze to tady v podstate vymrelo.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5572
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Komety - jak o nich psát a jaká témata zakládat

#28

Příspěvek od Karell »

Honzo, dej si poslední příspěvky znovu a uvidíš, že ten, kvůli komu ta vyhrocená (zbytečně) diskuse vznikla, alespoň z velké části uznal, že na těch připomínkách něco bylo. A už jsi tady taky dost dlouho abys viděl, že nárůst zájmu o astrofotografii je za několik málo let enormní a tak je pochopitelné, že většina příspěvků se točí právě kolem ní.
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1239
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Komety - jak o nich psát a jaká témata zakládat

#29

Příspěvek od Zbych »

No právě, každý chce fotit a my vizualisté budeme za chvíli ohrožený druh ;). Pamatuji si, jak jsem před léty někdy po půlnoci chodil na MHV mezi dalekohledy a tak polohlasně se ptal "pozoruje tu ještě vůbec někdo?"

Castor, nemyslím si, že slabé komety nikoho nezajímají i když to asi nebude to nejpřednější (třeba já si jich každý rok pár najdu). Když není nějaké vlákno zcela plné, neznamená to, že se o to lidé nezajímají. Pozorování se netočí kolem astro fóra a množství příspěvků. Znám velice aktivní lidi pod noční oblohou a mají tu "málo" příspěvků a někteří tu ani nejsou. Ale třeba čtou.

A reagovat na větu (a rozdmýchávat sváry) reagováním tím, že někdo na konci příspěvku napíše, že kometu neuvidí, že jí má za kopcem? No a? Pánové, pánové...Už jsem tu četl "zbytečnější" příspěvky, někdy mám pocit, že si z toho tady někteří občas dělají chat a nikdo na to nereaguje, nekritizuje. Pánové, klid a nohy v teple :) .
Castor 98

Re: Komety - jak o nich psát a jaká témata zakládat

#30

Příspěvek od Castor 98 »

Já se tu snažím zachránit vizuální pozorování. Ano, některé své chyby jsem uznal, ale pořád si nemyslím, že by vyhrocená diskuse vznikla kvůli mně. Kdyby se do toho nevložil Milan, nic takového by se nestalo. :)
Odpovědět