Komety - jak o nich psát a jaká témata zakládat

Vaše náměty a připomínky k tomuto fóru.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Komety - jak o nich psát a jaká témata zakládat

#1

Příspěvek od MilAN »

Souhlasím s tím, že to do slabých komet nepatří. Ale pořád je to lepší než ta vlákna, která tu zakládáš nas každou kometu a neni v nich žádné pozorování. Nebylo by lepší, aby se vlákno založilo až když se ty komety pozorují? Pozorovatel si umí to vlákno založi sám.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabé komety

#2

Příspěvek od MaG »

Prosím též o zdrženlivost. Nesmí se stát, že vznikne vlákno, jako je například C/2019 N1 (ATLAS). V takovém případě piš o těchto slabých kometách sem a nové vlákno zakládejme až když je zřejmé, že kometu bude pozorovat víc než jeden až dva lidi. U těch periodických je to sice taky trochu zbytečné, ale aspoň mají opakované návraty a občas je pozoroujeme. Své zážitky raději shrň pro udalosti.astro.cz, tam to lidi tvého ražení čtou.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabé komety

#3

Příspěvek od Psion »

Nebo psát sem http://www.kommet.cz/ když už jsme na to přispěli, ať to funguje.
Castor 98

Re: Slabé komety

#4

Příspěvek od Castor 98 »

Kometa C/2019 N1 (ATLAS), u ní jsem už napsal, že je chyba, že jsem to téma založil. Zdálo se, že bude jasnější, než ve skutečnosti je. Jinak si myslím, že je vhodné zakládat témata pro komety o jasnosti do nějakých 10 mag, protože takové komety jsou pozorovatelné i malými dalekohledy a tím pádem je pozoruje více lidí. A je jedno, jestli se jedná o komety krátkoperiodické, nebo dlouhoperiodické. Jinak je jasné, že u vláken, která jsem založil včera, zatím nejsou žádná pozorování, ale někdo ta vlákna založit musí (zatím to nikdo neudělal a už je nejvyšší čas). Navíc jsme se přece shodli, že komety C/2020 M3 (ATLAS), C/2020 P1 (NEOWISE) a C/2020 S3 (Erasmus) nemají v tomto vláknu co dělat. A asi nemusím připomínat, že zkušenější pozorovatelé komet považují kometu za jasnou, když má do nějakých 14-15 mag, tedy když je pozorovatelná vizuálně. Seiichi Yoshida považuje komety za jasné dokonce až do 18 mag, ale to je už podle mě extrém (za mě je kometa jasná přibližně do těch 10 mag).
Jinak, k webu kommet.cz. Ten momentálně nefunguje a pracujeme na novém webu, a to až na výjimky zdarma. Za to, že se pokazil, nemůže žádná konkrétní osoba, jsme ale naštvaní a zklamaní, že vydržel tak krátce. Jakmile to půjde, o novém webu SMPH se dozvíte i tady.
A co se týče webu udalosti.astro.cz, tam přispívají hlavně lidé z Liberecka, já jsem Brňák, navíc nemám ani takové vybavení a podmínky jako vy. Obávám se, že sdílení mých pozorování tam by ten web posunulo kvalitativně dolů.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabé komety

#5

Příspěvek od MaG »

Já se ještě přeci jen zastanu těch z nás tady na fóru, kteří za jasnou kometu považujeme takovou, která zaujme aspoň některé zdejší uživatele fóra. Je třeba si uvědomit, že je zde málo aktivních pozorovatelůk komet, kteří považují za jasné i komety do 15 mag (což v principu nerozporuji, jen pro mě je kometa jasná tak do 8 - 10 mag podle difuznosti). Neřešme tedy vlákna pro jasnější komety podle jejich jasu, ale podle toho, zda se tu k ní vyjádří více lidí. Pak má smysl založit jí vlákno a příspěvky tam přesunout - a ne trvat na tom, že byl nejvyšší čas a pak tam mít příspěvky jednoho člověka.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Slabé komety

#6

Příspěvek od peta62 »

Mozna jsem mimo, ale ja si myslim, ze pokud chcete, aby lide zde vice pozorovali komety, urcite pomuze, kdyz se o nich lehceji doctou a vyberou ty pro ne vhodne. V tom samostatne vlakno pomuze a nemyslim si, ze by zdejsi oddil Slunecni soustava trpel neprehlednosti pro premiru vlaken, dokonce ani ze by to hrozilo. Jen muj nazor.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Castor 98

Re: Slabé komety

#7

Příspěvek od Castor 98 »

Souhlasím s Petrem. Ano, vezměme si to takhle. V létě přiletěla kometa C/2020 F3 (NEOWISE) a zajímal se o ni skoro každý. Jenže bohužel, o komety, které nejsou viditelné pouhým okem, je zájem poměrně malý. A jak jinak ho zvýšit, než zakládat témata a informovat veřejnost? Několik let zpátky sem psalo spoustu odborníků na komety, ale evidentně to už vzdali, protože se člověk pomalu nemůžu vyjádřit ke kometě o jasnosti třeba 8 mag v samostatném tématu. Potom se tedy nikdo nemůže divit, že my budeme svá pozorování a své příspěvky sdílet pouze v mezinárodních skupinách týkajících se komet, kde jsme vítáni, a na Astro fóru bude odborníků na komety čím dál méně. A to podotýkám, že sebe za odborníka rozhodně nepovažuji.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Slabé komety

#8

Příspěvek od MilAN »

A k čemu je vám kommet.cz, kdo píšete do astro.cz, když se vám tu z nějakých důvodů nelíbí.? A kdo jste to vy - MPH ? . A myslíš to vážně, že má cenu, tak jak to děláš, že jednou za 1/2 roku založíš 5 - 6 vláken na komety, bez toho, že by do nich někdo psal svá pozorování, bez nějakých informací ? Nemá smysl založit až vlákno s pozorováním , nebo když se objeví kometa, která jasně už za nové vlákno stojí ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Slabé komety

#9

Příspěvek od MilAN »

peta62 píše: ale ja si myslim, ze pokud chcete, aby lide zde vice pozorovali komety, .
Kdo to je " když chcete" ? Lidi musí chtít pozorovat. Tady není žádná skupina nějakých vyvolených , která by chtěla , aby někdo pozoroval :)
Tady je každému jedno, co který dotyčný a jak pozoruje. Zrovna tak je na něm, aby se zeptal na informace nebo sděsil svoje pozorování. Od toho to fórum tady je.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Slabé komety

#10

Příspěvek od vla »

Castor 98: když máš potřebu zakládat o každé kometě její vlastní téma, tak buď tak hodný a rovnou k němu vlož příspěvek s efemeridou, odhadem průběhu jasnosti, vyhledávací mapkou atd. Jedině tak to bude mít nějaký smysl. Založením prázdného vlákna zájem ostatních těžko vzbudíš. Jistě, je to více práce než založit prázdné téma, ale pokud to doplníš bude to jistě přínosné pro většinu pozorovatelů. Jinak je to jen soutěž kdo víc...
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Slabé komety

#11

Příspěvek od peta62 »

MilAN píše:....Kdo to je " když chcete" ?....
Nejsem pravnik a neformuluji tak, ani podobne vyroky jinych nepitvam. Pripoustim ze moje vyjadreni je sice takto napadnutelne nekym kdo nutne chce, ale myslim si, ze pri trose snahy je pochopitelne. Predpokladam, ze tento web je take na pomoc lidem, kteri se tu chteji dozvedet informace co a jak pozorovat. Pokud do Slunecni soustava patri i komety, beru to ze se jich to tyka. Napsal jsem to i proto, ze je pro mne system znaceni komet s opakujicimi se jmeny i v ramci roku, rozlisitelny jen dvema znaky, neprehledny a za podobna upozorneni na kometu jsem rad.
Toto povazuji za dostatecne vysvetleni pro kazdeho, kdo rozumnet chce.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Castor 98

Re: Slabé komety

#12

Příspěvek od Castor 98 »

Já už nereaguji, včera jsem si psal o Astro fóru s Jakubem Černým a ten mi potvrdil to, co jsem si myslel. Sám přímo napsal, že tady na Astro fóru se ignoruje jakákoliv smysluplná práce a Milanovo vyjádření o tom, že je mu prakticky všechno o těch kometách jedno, mě v tom přesvědčuje. Jakub je jedním z největších odborníků na komety v Česku a dříve sem chodil celkem pravidelně, ale teď už sem prakticky nechodí. Znechutili jste mu to. Přitom úplně nejsnazší by bylo, kdyby prostě ten, kdo nemá zájem ta témata číst, je nečetl. Jenže někteří si tady zkrátka musejí rýpnout. A jen korekce, založil jsem 3 témata, a to z toho důvodu, že ty komety už jsou jasné. Efemeridy a tohle všechno najdete vždycky v odkazech, které jsem u každé komety uvedl na stránku Gideona van Buitenena. Ale tady je to s některými jako mluvit do dubu. A na astro.cz někteří články o kometách píšou, ale většinou to nejsou lidé ze SMPH (což je Společnost pro MeziPlanetární Hmotu, abych to upřesnil - někteří to totiž evidentně nevědí).
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Slabé komety

#13

Příspěvek od MilAN »

Castor 98 píše:na Astro fóru se ignoruje jakákoliv smysluplná práce a Milanovo vyjádření o tom, že je mu prakticky všechno o těch kometách jedno, mě v tom přesvědčuje.
Musím se ohradit proti tvému tvrzení- nic v tomto smyslu jsem nepsal. Tvoje uraženost z toho, že ti jeden z ze stovek účastníků napíše svůj názor o tvém zakládání témat , čiší z tvých následujících příspěvků a to tak, že tu píšeš o cenzuře a pod. Nevšiml jsem si, že by ti tu nějaký moderátor fóra něco zakazoval, natož mazal. Ale to, že jsme na fóru znamená, že se ti k tvému příspěvku může zrovna tak druhý vyjádřit. Zrovna tak , jako ke každému dalšímu.
Jinak založením příspěvků jsi nedal nikomu žádnou další informaci- a to je to, co mi osobně na takových příspěvcích vadí. Zrovna tak jako příspěvkytypu : bylo špatné počasí, nechtělo se mi, je tam kopec .....Chceš-li -li psát o smysluplné práci, pak by to mělo být vidět v tvých příspěvcích. Nikdo se tu nevyjadřoval o smysluplnosti pozorování komet malým triedrem které provádíš ( i když na to může mít více lidí více názorů ) , takže tvoje vyjádření moc nechápu. ( což je zase naopak jen moje věc ) . Jen nevím, proč jsi zaplevelil vlákno o slabých kometách, když je nepozoruješ
A to, že členové SMPH nepíší do astro.cz , což je oficiální stránka ČASu, jehož jsou členové, asi nesouvisí s Astrofórem.Zrovna tak to, že nemá svoje stránky, kterými by se presentovala. To není na nás, ale na členech SMPH, pokud tedy chceme psát o smysluplné práci.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Castor 98

Re: Slabé komety

#14

Příspěvek od Castor 98 »

Vidím, že vzhledem k tvému věku už asi nemáš moc co na práci, já jsem student a s prominutím na tyto diskuse nemám čas. Rád bych se zajímal o vědu, ale tady to jde opravdu hodně složitě. Každý ať si udělá názor sám, probral jsem to s více lidmi, kteří stojí za mnou a kdo nechápe, že když založím téma o JASNÉ kometě, na kterou ještě k tomu odkážu na stránky astro.vanbuitenen.nl, a myslí si, že tím nepředávám žádné informace, s takovým člověkem si opravdu nemám co říct nebo napsat, protože je vidět, že mu jsou komety úplně ukradené - chybí tam jakási vášeň. Místo toho, abys tedy při nejlepším ignoroval dané téma nebo daný příspěvek, potažmo se vyjádřil k dané kometě, začneš mě tu napadat, jak jsou moje příspěvky mimo téma a tím pádem jsi sám mimo téma mnohem více než já, protože já jsem se tu alespoň držel astronomie. A cenzura tu je, samozřejmě nemůžu odkázat na konkrétní příspěvky, protože mi byly smazány. Teď prosím Martina nebo některého z jiných moderátorů, ať mi profil tady smaže (nikde nevidím, že bych to mohl udělat sám). Bylo to pěkných zhruba 7 let tu, ale vidím, že o mé poznatky a příspěvky tu lidé nemají příliš velký zájem, takže nebudu ztrácet čas a budu se pokoušet obohacovat lidi, kteří o to stojí. Nejsem žádný odborník, ale lidé ze SMPH mě toho spoustu naučili a něco už tedy o kometách vím, jenže tady se to asi nehodí. A Astro fórum bude v budoucnu čím dál méně aktivní, protože mimo jiné ty, Milane, jsi osoba, která odrazuje zájemce o komety v tom, aby sem přispívali. A jistě že jsi nic takového o smysluplné práci nepsal, ale mnoho pozorovatelů komet to z tvých příspěvků už pochopilo a proto tu již nejsou. Teď jsi odradil dalšího v mé osobě, takže gratuluji. Mimochodem, na SMPH a astro.cz ses mě ptal ty sám, tak zase nedělej, jako by to byla moje chyba.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Slabé komety

#15

Příspěvek od MilAN »

Castor 98 píše:VA Astro fórum bude v budoucnu čím dál méně aktivní, protože mimo jiné ty, Milane, jsi osoba, která odrazuje zájemce o komety v tom, aby sem přispívali.
Ano, já jsem osoba, která tu má nejvíce snímků různých komet, určitě více, než ty máš těch komet, o kterých píšeš. Udělej si z toho závěry , jaké chceš.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět