Ach ta, gramatika !

Vaše náměty a připomínky k tomuto fóru.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Ach ta, gramatika !

#91

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »


Nevím, proč bychom to zde na AF  neměli vyžadovat. Je  to elementární slušnost ve vztahu k druhým.
Problém je tady - jako už často - svým spůsobem generační. To, co je považováno za "elementární slušnost" se zkrátka mění. Před dvěstě lety bylo naprosto samozřejmé, že dáma nesmí ukázat kotníček - vyžaduje někdo dnes dodržování tohoto pravidla? A tak je to se spoustou věcí, kdy starší generace je zvyklá chtít "něco nějak", ale mladší (i když třeba ne jako celek) jí to odmítá poskytnout.

Vážně si někdo myslí, že tenhle problém má řešení? Jedni budou marně bojovat za zachování toho, na co jsou zvyklí, druzí je budou vesele ignorovat, obě strany budou příslušně napruzené - jakobychom to neviděli už stokrát :)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Ach ta, gramatika !

#92

Příspěvek od Homer »

MaG: To už je ale trochu jiné téma než výše diskutovaná potřeba či nepotřeba ovládat základy pravopisu a užívat je v praxi...Diskutujeme zde jako dospělí lidé, nikoliv žáci základní školy a jako takoví bychom měli chápat souvislosti. Já umím uznat, že i bez znalosti pravopisu se dá žít. Potkal jsem i takové lidi, kteří žijí bez znalosti čtení a psaní. Mají proto pravdu i ti, kteří argumentují, že v životě nepotřebovali trojčlenku nebo znalost důsledků bitvy na Bílé hoře ? Jsem nepřítelem otravování žáků nesmyslnými větnými rozbory ( a z duše jsem je nenáviděl ), ale umění se bez chyb smysluplně vyjádřovat se studovalo již v antice...
Honza42: tady nejde o nějaký souboj jedněch a druhých. Já osobně přežiju snůšku jakýchkoliv gramatických chyb. Je to o pochopení každého pisatele, že psaný projev o něm ostaním sděluje určitou informaci a ignorování pravopisu není pouze (někdy) výsadou geniálních a potrhlých matematiků, ale i projevem normální neznalosti či pohodlí přemýšlet. Pokud se budete ucházet o zaměstnání, o které budete hodně stát, přistoupíte k psaní CV se stejnými důvody, jaké jste uvedl výše? Odpověď je myslím předem zřejmá. No a o co jsou zde na AF horší partneři, než ve firmě, kam CV pošlete?
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Ach ta, gramatika !

#93

Příspěvek od MaG »

Těm co pochopili má slova jako povzdech nad úrovní současné mladé generace a ne jako snahu podkopat úroveň našeho školství, těm čest. Tady přeci nejde o to, zda ve škole tyto věci vyžaduju nebo ne - jak jsem psal, jsou případy, kdy je to trochu přitažené za vlasy, ale na chyby upozorňuji žáky VŽDY. Jen potom ale vypadám v jejich očích asi trochu jako pitomec, protože to co se děje v současné mladé generaci překvapuje i mně a že mám teda velkou míru tolerance.

A proč uvádím, že ten problém sem míří ze ZŠ? Protože někteří z vás si jaksi nestihli všimnout, že se zde baví s lidmi, kteří před 10 a méně lety vyšli ze ZŠ nebo ji dokonce pořád navštěvují. Ti podle mně tvoří drtivou většinu těch, kteří zde takto píší, jak nám nevyhovuje a navíc se někteří nebojí ozvat, že na to kašlou. To je přesně to, co mám na mysli, jak obtížné a sysifovsky zbytečné je napravovat děti ve škole, když to po nich společnost / rodina nevyžaduje. Vy si naivně myslíte, že škola je vychová a naučí psát spisovně. Ptám se jak, když nechtějí a není prostředků, které je k tomu donutí? Nemluvím o sobě, ale dokážu si představit, že ne každý učitel ty děti donutí to dělat správně.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Ach ta, gramatika !

#94

Příspěvek od Homer »

MaG:ale my zde řešíme kvalitu komunikace zde na AF, Vaše argumenty či nihilismus nad úrovní ZŠ patří na pedagogické porady ve škole.  A že by zde na AF převažovali mezi těmi, kteří z nějakých důvodů ignorují pravopis, žáci ZŠ, o tom velmi pochybuji. Nemyslím, že naprostá většina zde píšících je neznalých, tak hrozné to nebude - tipuji na běžnou lidskou lenost :).
P.S. Nic ve zlém, ale doufám za Vás,že si Vaše ředitelka ve volných chvílích AF nečte. Já na jejím místě bych se možná v takovém případě neudržel se Vás nezeptat, do jaké míry Vás současné zaměstnání uspokojuje.
A mimochodem, už Neruda se pohoršoval nad tím, kam ten život spěje...
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Ach ta, gramatika !

#95

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Pokud tu někdo píše jako prase, měl by se nad sebou zamyslet, nemíním zde nikdy psát zcela spisovně, ale základní pravidla je třeba dodržovat...je jasné, že je zbytečné po sobě číst příspěvky a nechat si je snad korigovat (!), ale je faktem, že některé výroky zde v historii uvedené jsou "napřesdržku". Nedělejme z toho frašku a nad zapomenuté čárky nebo vyjímečné chyby se povznesme, ale příspěvky jako od Mongolů sem skutečně nepatří, nejsme na fóru libovolného skinheadského hnutí....
Občas někdo píše rychle a něco mu z toho vymizí, občas prostě není den...to je celé... ;D
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Ach ta, gramatika !

#96

Příspěvek od KDan »

Dlouho jsem toto téma nečetl, nicméně mě pobavila diskuze o slovu "prd" a proto k ní chci napsat nevlastní etymologický výklad: Slovo "prd" jako takové nemůže být sprosté, protože je to čistě onomatopoetické slovo, čistá zvukomalba. Ty tři souhlásky prostě nedělají nic jiného, než zvukově velmi jednoduše až geniálně názorně reprodukují skutečnost.

Kdysi mi tohle vysvětlovala jedna velmi půvabná a křehce působící filoložka a závěrem dodala, že nic tak výstižně nevystihuje význam dané věci jako prohlášení, že je na prd.  
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Ach ta, gramatika !

#97

Příspěvek od Lukina »

http://www.ceskatelevize.cz/program/102 ... l?online=1

v case 14:30 je vysvetleni (pro deti) sklonovani slovena byti... ;)
Podle pana Sveraka dotycni, co pisou kdyby jste a podobne patvary, chteji byt jen prehnane spisovni  ::)
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Ach ta, gramatika !

#98

Příspěvek od Achernar »

No, podíval jsem se na tohle téma až teď a vidím, že už se zde objevily názory téměř všech myslitelných směrů. Tedy od "kdo nepíše správně, nectí ostatní" až po "voe at si kazdej pise jaxe mu zachce, vo tom ani hovno". Takze vlastne nemam moc, co bych dodal. Samozrejme, ze kazdy, kdo ma nejakou kulturu psaneho projevu, si dle projevu ciziho upravuje nazor na onoho pisatele. Na druhe strane k jiste obecne kulture nalezi snasenlivost, tolerance. A take kultura disputace: mas-li co rici, jsem ochoten ti naslouchat, jakkoli jsou tva slova neumela, jakkoli sve myslenky vyjadrujes s mizernou gramatikou. Mnohokrat mne tady na foru prekvapili lide, kteri znicehonic napsali nesmirne odborne pojednani z mne dosti vzdalenych oboru - do te doby jsem je znal jen jako nejaky nick; nic naplat, mam porad dojem, ze za jakymkoli nickem na internetu se skryva nekdo, komu je maximalne dvacet.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Ach ta, gramatika !

#99

Příspěvek od Martin Vyskočil »

No já se zatím dívám když je počasí na Jupiter !Sleduji pohyb měsíců a občas rozeznám i jeden proužek na něm!Na slunce dokoupil sem si astrosolar filtr!Momentálně jdou dobře vidět skvrny ty si zakresluji!Měl sem i to štěstí že jsem zahledl v dalekohledu přelet letadla přes slunce!I když to trvalo jen okamžik bylo fantastické!Podařilo se mi i zaostřit i na Venuši kde jsem rozeznal její fázy!A pak hlavně na měsíc!Ty krátery to je paráda!A nebo východ měsíce v dalekohledu jak vylézá spoza stromů!A nemohu se vynadívat a to mi zatím stačí!Nepleteš si trochu vykřičníky a tečky?
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Ach ta, gramatika !

#100

Příspěvek od pavelseb »

To Martin Vyskocil:
No a čemu to vadí, a jakou to má souvislost s tématem?
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Ach ta, gramatika !

#101

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Při čtení to působí velmi agresivně... Asi začínám být z hlediska českého jazyka příliš náročný
Jinak s tématem to skutečně moc společného nemá, časem pročistím...
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Ach ta, gramatika !

#102

Příspěvek od pavelseb »

Ještě trochu offtopic:
Asi začínám být z hlediska českého jazyka příliš náročný  Tak tomu se nedivím, já jsem zase agresivní na slovenštinu, navíc na státní zprávě. například slovenský ministr u nás a měl proslov do televize ve slovenštině. To mě dost rozčílilo. Ale v tomto případě si myslím, že šlo o vyjádření/zdůraznění údivu či nadšení. Alespoň v druhé části příspěvku. - konec OT pak to smaž
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Ach ta, gramatika !

#103

Příspěvek od dvader »

No, původně jsem ten příspěvek č. 38 komentovat nechtěl...
Ale když už se tu rozebírá pravopis, tak jen poznamenám, že jsem na něj také tak trochu vysazen. Člověk se pozná mimo jiné i podle toho, jak se vyjadřuje.
A z tohoto pohledu je tento příspěvek "vzorem" kumulace chyb:
Chybí čárky mezi mezi větami, okolo vykřičníků jsou špatně mezery, Slunce a Měsíc se v tomto případě píše v velkými písmeny na začátku. Slovo "fázy" - no fuj!!!

To kladik:
Ber to jako konstruktivní kritiku ;)
A pro ostatní jen to, že dobrá čeština se vám bude hodit i jinde, než na AF...

Večer tento příspěvek a i ty předchozí komentáře smažu.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 422
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Ach ta, gramatika !

#104

Příspěvek od Jarous1 »

Ještě trochu offtopic:
Tak tomu se nedivím, já jsem zase agresivní na slovenštinu, navíc na státní zprávě...

Jo, ta Tvoje "státní zpráva" je taky lahůdka ;D A když už, tak se říká spíše "ve státní správě" ;)
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
kladik
Příspěvky: 109
Registrován: 04. 05. 2010, 21:07

Ach ta, gramatika !

#105

Příspěvek od kladik »

Můžu se dále věnovat pozorování i když dobře neovládám češtinu?
Odpovědět