Ach ta, gramatika !

Vaše náměty a připomínky k tomuto fóru.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Ach ta, gramatika !

#136

Příspěvek od Lukina »

Asi bude něco špatně, protože já jsem z Moravy. Na Moravě jsem se narodil a na Moravě zatím žiju. A věčný spor Češi vs. Moraváci je přinejmenším, no, řekněme to slušně, pro blby.  S tim plne souhlasim. A rekl bych ze i vetsina Moravaku. S ohledem na pravidla fora bych vsak volil kulatnejsi vyraz, avsak jeho napln by byla stejna.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2874
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Ach ta, gramatika !

#137

Příspěvek od Homer »

Debata je někde jinde, než na počátku. Snad by postačilo při psaní dbát na učivo základní školy. Neovládat základy pravopisu mateřského jazyka je stejně tristní, jako neovládat malou násobilku a žádná rozumná omluva pro to není. Jistě, že to zde asi všichni ve zdraví přežijeme, ale pisatel by si měl uvědomit, jakou vizitku ostatním o sobě předkládá.
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Ach ta, gramatika !

#138

Příspěvek od Lukemon »

Jo,jenže svět není dokonalej a tak i někteří lidé prostě nevzládají pravopis,někdo je holt chytřejší někdo méně a prostě mu to do hlavy neleze.
U nás v práci jsou lidé kteří nevědí třeba kolik čtvrtin se vleze do celé a neudělám s tím nic.Někdo musí kopat s krompáčem nebo zametat chodníky.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Ach ta, gramatika !

#139

Příspěvek od MaG »

Tím chceš říct, že když tě upozorním, abys za čárkami ve větě dělal mezery, že je tam příště schválně neuděláš zas? Víš vůbec, že to téma tu vzniklo jen kvůli těm, kteří nepoučitelně zas a znova prudí s příspěvky, které jsou leckdy na hranici čitelnosti? Pomůže něčemu, když to budeš schvalovat a sám psát s chybami? Myslíš, že mi vadí, když někdo napíše špatné i/y v nějakém slově? Vyčítal jsem ti někdy, že nedoržuješ interpunkci?

Zkus si s chladnou hlavou odpovědět na některé tyto otázky, nebo na všechny a zítra večer sem zase něco napiš. Dřív ne. Já to tu taky čtu už dva týdny, než jsem reagoval.

Řěšíte tu nesmysly a nikomu to nevadí. To téma vzniklo kvůli naprosto odstrašujícím případům (tedy ne kvůli někomu, kdo nedělá mezery za čárkami nebo někomu kdo mluví česky či slovensky).

Děkuji, že se snažíte psát srozumitelně a bez chyb a hlavně už dejte s těmi řečmi zde pokoj.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Ach ta, gramatika !

#140

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

To Pavelseb: Ano, mluvil, třeba LaBa je z tama...a pokud si z Moravy, už vůbec nechápu tvůj názor na slovenštinu, zvláště proto, že slovenština a většina moravských nářečí je si hodně blízká (místy až totožná), pokud jim (Slovákům) nerozumíš, tak je asi něco špatně...
A nějaký spor Češi vs. Morava? O to tu nejde, sem na Slovensku celkem často a tohle je odpozorovaný z vlastní zkušenosti (něco ve smyslu: Á, toto není Čehůn), jak sem koupil, tak prodávám (při každé druhé silniční kontrole)...

A obecně k té gramatice, ztotožňuji se s některými názory zde:
Jak může někdo, kdo nezvládne učivo prvního stupně ZŠ aspirovat na nějaké znalosti v oborech astronomických? Já měl kdysi z ČJ čtverec na gymplu, co by dostali výše uvedení jedinci, být na mém místě? Přece není možný louskat příspěvek, který musím 5x přečíst, abych pochopil, co tím chtěl básník říct? Chyby dělá každý, ale tohle je ignorance...

1. nepoužívání diakritiky s výmluvou na anglickou klávesnici, přepnout se na českou snad není takový problém
2. nepoužívání interpunkce, věty (pokud nějaké jsou, viz. bod 3) pak dostávají záhadný význam
3. nepoužívání velkých písmen, text je pak jednolitý a opět se v něm těžko orientuje
4. občasné výpadky y/i, na to kálí pes, ale ne aby záměny y za i byly pravidelné a vše bylo přesně naopak
5. stejně tak "módní" používání w místo v

To je tak v kostce, co mě napadá...
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Ach ta, gramatika !

#141

Příspěvek od MaG »

Já měl kdysi z ČJ čtverec na gymplu, co by dostali výše uvedení jedinci, být na mém místě?Já čekal že se spíš už přestanou řešit nesmysly. Jinak asi právě proto, že ty jsi dostal čtvrec a já mám od maturity 5 a 4 tak máme důkaz, že se v nás češtináři šeredně spletli.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Ach ta, gramatika !

#142

Příspěvek od Cztwerec »

Někdy je to hamba českého jazyka Tohle je teda vlákno, opravdu jsem se zasmál.

Pokud si člověk uvědomí, jak se např. v Praze mrví český jazyk (jsem z Vinohrad - žádné urážky), tak jsem toho já zdárným případem, někdy mluvím jak dlaždič, ale alespoň psát se snažím formálně dobře. Dle mého názoru je to i slušnost vůči tomu kdo bude číst a taky vizitka toho kdo bude psát.

Takových nešvarů je plný internet, noviny, a různá jiná média. Nejlepší je číst knihy a sociálně žít v kontextu přímého kontaktu s přáteli, společností. Ale to je jen taková moje filozofie, asi jsem divnej...

Cztwerec :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Ach ta, gramatika !

#143

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Pokud má někdo problém s češtinou, doporučuji používat Pravidla českého pravopisu.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2874
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Ach ta, gramatika !

#144

Příspěvek od Homer »

někdy mluvím jak dlaždič, ale alespoň psát se snažím formálně dobře.O to jde...Většina lidí, včetně i docela silných ignorantů, instinktivně pozná, v jaké situaci a prostředí jak mluvit. Jinak se budeme bavit mezi partou zedníků, jinak v čekárně u zubaře, jinak při formální návštěvě, obchodním jednání.
Gramatika ale není jediná složka písemného projevu. Jde přece i o formu. Věta " pane, Vy jste idiot", je sice gramaticky správně, ale napsat ji konkrétnímu adresátovi veřejně vhodné není :-).
U písemného projevu sice někdy víme, koho oslovujeme ( úřad, firmu ) a tam se obvykle snažíme rovněž, ale u anonymního písemného projevu ( jako zde na AF) už kontrolní mechanismy občas selhávají. Omlouvat to potom tím, že pravopis je obtěžující a zbytečný, nebo ingnoranci pravopisu povyšovat dokonce na jakýsi moderní trend je už jen autoportrét, který si maluje pisatel sám a veřejně.
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Ach ta, gramatika !

#145

Příspěvek od pavelseb »

Shrnul bych to asi tak:

Proti Slovenštině zde na fóru nic nemám, proti Slovákům už tuplem ne.

Spisovná čeština si myslím že je žádoucí, ale abych se navážel do jednoho příspěvku že používá vykřičník místo teček, no nevím. Myslím že se to dá řešit i SZ. Stejně tak souhlasím s Algol77 že, občasné překlepy i/y, s/z, mě/mně apod. nic nevypovídají. Může to vést akorát k tomu že uživatel se raději vykašle na svůj dotaz ze strachu, že dalších pět příspěvků se bude týkat jeho formy než jeho obsahu.

Pokud má někdo problém s češtinou, doporučuji používat Pravidla českého pravopisu.
Nepostradatelný pomocník  :)
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Ach ta, gramatika !

#146

Příspěvek od Lukina »

Problem jen, ze gramatickou spravnost jako nedulezitou povazuje i jeden moderator.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Ach ta, gramatika !

#147

Příspěvek od Karell »

Každý ať si mluví, jak chce. Je to jeho vizitka. Spisovná čeština je ale řeč, která stanovuje meze psaného projevu. A spisovná je od slovního základu psát. Takže bychom měli, v psaném projevu, a bez výjimky, dodržovat pravidla spisovné češtiny.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2874
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Ach ta, gramatika !

#148

Příspěvek od Homer »

Pavelseb:
PaedDr. Olga Zelinková CSc. : Poruchy učení

Dysgrafie je porucha psaní, která postihuje grafickou stránku písemného projevu dítěte, osvojování tvarů jednotlivých písmen.

Ergo kladívko, porucha nepostihuje intelekt, nýbrž schopnost psát jako takovou. To ovšem řeší klávesnice :-).
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Ach ta, gramatika !

#149

Příspěvek od Lukina »

Mozna spis dyslexie.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Ach ta, gramatika !

#150

Příspěvek od dvader »

Přidám názor moderátora:
Přispívající by se měli víceméně (v rámci svých možností) snažit, aby to, co píší, bylo napsáno správně a srozumitelně. Je to i v jejich vlastním zájmu, aby ostatní pochopili, co se tím chce říci a také je to vizitka pisatele. Moderátoři by měli i na tohle dbát a upozorňovat především pomocí SZ. Nicméně "do nebe volající" příspěvky není špatné čas od času okomentovat i veřejně - tím dáváme najevo, že nám to není jedno a že chceme mít AF srozumitelné a také jako pěknou vizitku astronomické komunity navenek.
Je samozřejmostí, že komentáře a SZ musí být slušné a v duchu "pozitivní kritiky". Pokud tohle někdo neustojí, sorry ale to už je jen jeho ego a problém...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Odpovědět