Sloučení astronomické fotografie na AF

Vaše náměty a připomínky k tomuto fóru.
Odpovědět

Jak organizovat u objektů sluneční soustavy vizuální pozorování a fotografie

Dávat zápisy pozorování, kresby i foto do společného vlákna pozorování/sluneční soustava
12
27%
Dávat zápisy pozorování, kresby i foto do společného vlákna astrofotografie/snímky
0
Žádná hlasování
Odděleně, tedy zápisy a pozorování do pozorování/sluneční soustava a snímky do astrofotografie/snímky
33
73%
 
Celkem hlasů: 45

Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1463
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Sloučení astronomické fotografie na AF

#136

Příspěvek od Yarkho »

Prosím, nech rozhodnete čokoľvek, zverejnite to na nejakom ľahko dostupnom mieste (napr. "Čtěte" vlákno) a prípadne upracte ostatné vlákna, t.j. vymažte rok; nech tu ľudia ako ja nevedomky nezakladajú ďalšie vlákna.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloučení astronomické fotografie na AF

#137

Příspěvek od Cztwerec »

Ja jsem zvědav, kdo to bude číst. Jako doteď nikdo. Ale s timhle se snad počítá, že bude top příspěvek.
Lectorem iustus...
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 61

Re: Sloučení astronomické fotografie na AF

#138

Příspěvek od Franta62 »

No, myslím, že teď už jsou veškeré debaty zbytečné. Vždy bude spousta lidí, kteří budou mít odlišný názor. Bohudík, v některých případech však i bohužel, tohle sebou nese demokracie . Výsledek ankety je však jednoznačný. Prohráli jsme 30:10 (hlasoval jsem mezi těmi 10-ti). Takže teď je již jen na administrátorech, tedy Martinovi Myslivcovi, aby upravil oddíly Sluneční soustava a Snímky podle návrhu z příspěvku č.121. Uvidíme, co to přinese. Přimlouval bych se však za to, aby "ukotvené" vlákno "Pravidla-čtěte" v aktualizované verzi a řádně zvýrazněné, bylo současně v obou oddílech, tedy ve Snímcích (kde již je - verze z roku 2005) a současně v oddíle Sluneční soustava, aby nedocházelo po rozdělení a úpravách ke zmatkům. Ostatní je již jen na nás - účastnících Astrofora. Přeji všem čistou oblohu a kvalitní seeing, abychom do upravených oddílů měli co vkládat :D Franta62.
Uživatelský avatar
Tramvajak
Příspěvky: 168
Registrován: 22. 06. 2009, 11:35

Re: Sloučení astronomické fotografie na AF

#139

Příspěvek od Tramvajak »

Dobrý den,

domnívám se že hlasovalo méně uživatelů z důvodu toho jak byla anketa sestavena. Schazi v ní možnost volit "nechat vše při starem". Takhle ať zvolim jakoukoliv možnost, znamená to nějakou změnu.

T.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloučení astronomické fotografie na AF

#140

Příspěvek od MaG »

Rád bych přispěl i veřejně, protože jsem si s Martinem T. (Cztwerec) něco napsal a myslím, že nejen já bych ocenil, kdyby nám sem nadále dával své snímky a my je mohli diskutovat.

Rád bych vypíchl pro mě to nejdůležitějí, protože mi to tak vykristalizovalo a velmi bych ocenil, kdyby se to tak nechalo protože to je přehledné. A sice - Diskuze v sekci snímky vnímám jako obecné k snímkům ať už mlhovin nebo planet. Proto je podle mě fajn, že vlákno se jmenuje jen Venuše. Naopak oceňuji, že vlákno v Pozorování se jmenuje Venuše 2020, protože obsahuje specifické zážitky z určitého období, které by měly jít zpětně rychle dohledat. Navíc - když dám vyjet nové příspěvky od poslední návštěvy, hned vím, jestli přibyl snímek Venuše a nebo pozorování Venuše. Pro mě je to skvělé a jednoduché řešení.

Chápu i ty z vás, kterým vadí, že jsme si taková dvě vlákna vybojovali a že jsem trochu ve střetu zájmů jako člen fóra, který má být víc nad věcí a tady v tom nejsem. Jsem ale přesvědčen, že tu máme poměrně aktivní skupinu lidí, kteří chtějí diskutovat o tom, co a jak pozorovali a doprovodit to i snímky, protože dotváří atmosféru zážitku (a leckdy jde o dokumentační snímky). Domnívám se, že bychom tady měli především respektovat, že jsme na diskuzním fóru o astronomii, tak nechme v určité sekci fóra lidi diskutovat, jak jim vyhovuje a neupozorňujme je pořád na to, že je to matoucí až nevhodné pro druhou skupinu lidí, kterým jde jen o to vidět postupný vývoj fotek jednoho objektu. Martin mi přišel dost znechucen a já na něj taky nebyl zrovna milý a to je přece něco, co by nemělo nastat jen pro odlišné názory.

Zkume se dohodnout, že v sekci snímky my pozorovatelé vložíme snímky, které podle nás do té sekce patří, protože třeba chceme, aby nám kolegové snímky zhodnotili, ale nechceme tam snímky, které podle nás nepotřebují hodnocení jejich technické kvality či krásy, ale primárně nám jde o dokumentaci určitého okamžiku, který nám udělal radost.

Díky. Martin Gembec
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sloučení astronomické fotografie na AF

#141

Příspěvek od MilAN »

Pokud si dobře vzpomínám na průběh té diskuse, tak o to, aby byla kategorie fotografie planet zvlášť, tak o to se zasazovali fotografové .Nikoliv pozorovatelé o to, aby bylo pozorování zvlášť . Takže je to tak, doufám že jsou fotografové tak spokojeni . A nám, co bereme fotografie jako souačást pozorování a je nám fotografie jen jako dokumentace toho pozorování, tak si budeme dávat dál naše pozorování do patřičné sekce. Včetně popisů, nákresů, spekter, měření, videí i fotografií. Nevidím žádný důvod, proč by tedy teď měli fotografové mít problém s tím, že se objevují fotografie v sekci pozorování. Fotografie, jako astronomická pozorování. Osobně jsem astronom, pozorovatel a používám k tomu různé metody , zrovna tak i zopůsoby jak to dokumentovat. Nemám žádné ambice dělat z těch fotografií umění, pro mě jsou jen dokumentací. A také namám problém s tím, že někdo bere své fotografie jako umění. Ale prosím, nevymýšlejte pravidla na to, že fotografie musí být v sekci fotografie. Protože popis v sekci pozorování a k tomu se vážící fotografie v sekci fotografie je myšlenka padlá na hlavu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloučení astronomické fotografie na AF

#142

Příspěvek od Cztwerec »

Takže co vlastně řešila ta anketa? Fotky se sypou stejně kam zrovna padnou, vlákna ve fotografiích existují, pozorování také. Pokud jde o to, že jsem své pozorování nedoplnil fotkou s odkazem je také špatně. Když dám fotku do pozorování bez textu je to také špatně, když bez fotky (se slovní poznámkou na snímek) také špatně, dobře je tedy co?

To asi nikdo neví. Opět to bude skupina lidi, která se bude domnívat, že je něco správně. Pokud byla dohoda, že se snímky budou postovat do snímků tak už radši nebudu nic psát do pozorování. Abych zase neudělal špatně to, že bych tam dal snímek. Ale to je vlastně podle určitých členů dobře, podle některých zase špatně. Ten názor je pořád rozdělený jako samotná anketa.

Proto se ptám, co tedy platí a proč se ten průzkum vlastně dělal? Tohle je pořád jen o slovíčkaření co je snímek, co pozorování na základě nějakého mě neznámého úsudku, který si uzurpuje vždy někdo slovem, že má jen on sám pravdu. Chtěl bych tedy vědět jaký jednotný názor na formu přispívání do těchto sekcí.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sloučení astronomické fotografie na AF

#143

Příspěvek od MilAN »

Cztwerec píše: Opět to bude skupina lidi, která se bude domnívat, že je něco správně..
Martine, promiň. Ale ty jsi tu jediný, kdo upozorňuje, že jsou v pozorování snímky a že tam nemají být. Všem ostatním to je jedno, a dávají příspěvky tam, kde se domnívají, že by měly být. Proč chceš stále nějaké striktní pravidlo , co kdo může a co nesmí kam dát ? Fotografové mají své vlákno, do kterého se jim nikdo nemotá - a o to jim od začátku hlavně šlo, a pozorovatelům je jedno, že jim tam někdo dá fotku, která zapadne do probíraného tématu - a celkem jedno, jestli to je ilustrační nebo dokumentační a pod.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloučení astronomické fotografie na AF

#144

Příspěvek od Cztwerec »

Tak jsem to tedy asi špatně pochopil, tady byla debata o tom, že v pozorování nemají co dělat, protože mají svoje vlákno a že není žádoucí to nechávat spojené, tak i dopadla anketa. Nebo Vám nevadí snímek bez informační hodnoty v pozorování? On by totiž byl špatně i ve fotografiích :D Ano, není to poprvé ani naposled co jsem upozorňoval hlavně na tohle a jestli jsem jediný komu to vadí, tak s tím bych asi dokázal polemizovat. Je to také o kvalitě příspěvků. Můj poslední ve vlákně Měsíc jsem dle mého názoru postnul tak, jak bylo domluveno. Snímek do svého vlákna, pozorování s minimální informační hodnotou do pozorování.

Potom pak samozřejmě chápu, že budou snímky i v pozorování. Ale abych byl upřímný, dojdeme stejného výsledku, jako před tím, žádného - a ono o to asi jde. Nechat bych to už asi být...

Není mi jen nějak jasný současný stav. Někdo si jede vše do jednoho vlákna, někdo dává snímky do snímků, někdo s nimi doplňuje pozorování. Ale vše je asi správně.

Prosím pokud ta anketa neplatí, tak se omlouvám. Já jsem jen respektoval "aktivní" většinu.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloučení astronomické fotografie na AF

#145

Příspěvek od MaG »

Anketa ukazuje, že je tu minimálně čtvrtina aktivních uživatelů, kteří preferují jiný stav a minimálně dva z nich se ti to i snaží vysvětlit. To jako budeme řídit fórum jako stát? Jestliže to třem čtvrtinám vyhovuje jinak, platí, že jim to i vadí?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět