Bazar

Vaše náměty a připomínky k tomuto fóru.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Bazar

#61

Příspěvek od Cztwerec »

Psion píše:Koukám že v poslední době se stalo zvykem dávat prodejni inzeráty bez obrázků, nechápu...
Provinil jsem se tím i já sám. A byl bych pro aby to bylo na AF pravidlem. Nějak jsem to neřešil a množili se mi SZ na fotky. Sice nevím moc co na dalekohledu fotit - tohle nekouká, ale doplnil jsem.

Pokud postuji inzerát tak jedině s fotografiemi. Alespoň má kupující náhled do čeho by šel.

Martin
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Bazar

#62

Příspěvek od Cztwerec »

Apeluji znovu na pevné pravidlo s novým inzerátem vyfotografovat reálný stav prodávaného artiklu přímo do inzerátu. Možná bychom se vyhnuli určitým nesrovnalostem při prodeji.

Martin
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Bazar

#63

Příspěvek od MMys »

Což o to, požadavek na obrázek mohu do pravidel přidat, ale u některých prodejů to mít za povinnost a vymáhat to mi přijde jako úlet. U dražší věci to buď prodávající udělá automaticky, nebo ho o to požádá kupující. Nedokážu si ale představit, že bychom to při provozu co v bazaru je, hlídali ručně, protože automaticky to zjevně nejde, to by asi muselo doprogramovat. A to zas bude řvát spousta ostatních, že do každého inzerátu musí cpát nějaký obrázek.

Ad Pepča, no, takováhle situace občas nastane,asi tak 1x za rok odhaduji, možná ani to ne. Ale tohle je prostě o lidech. A sebelepší pravidla to nezmění.

Co tedy s tím, přidat nebo nepřidat povinnost obrázku u prodejů v bazaru ? Dávám anketu, uvidíme...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Bazar

#64

Příspěvek od Cztwerec »

Martine jednoduše, když nebude obrázek u inzerátu tak upozornit a pak po nečinnosti smazat. Práce navíc to úplně nebude? Případně přilepit na první místo u bazaru jako pravidlo... Pokud to bude jako pravidlo počítám, že to každý bude ctít. Ve finále se využije i navýšený prostor pro přílohu, blbej telefon má každý. Tak výmluva neexistuje. Dost na tom, že tu taková výhoda jako bazar je.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Bazar

#65

Příspěvek od peta62 »

Prosim Vas, pochopil jsem to smazani spravne, ze smelit a podvadet se na bazaru smi, ale upozornit na to ne ?
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Bazar

#66

Příspěvek od hades »

Z čeho vychází tato dedukce? Smazání příspěvků proběhlo protože porušovaly pravidla bazaru. Pokud se chcete vyjádřit k samotnému prodejci učiňte tak v příslušném vláknu.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Bazar

#67

Příspěvek od peta62 »

Z faktu. Plus ze bylo smazano a ne presunuto kdyz se priznal.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Bazar

#68

Příspěvek od hades »

Nedávno tu proběhla dost rozsáhlá diskuze na téma bazaru, vznikla tedy pravidla pro bazar. Doporučuji Vám si je přečíst a to zejména pravidlo číslo 6 a pak taky 8. Tato pravidla Vaše příspěvky porušovaly. Příspěvky jsem přesunul do neveřejné sekce, pro Vás to ale de facto znamená, že jsou smazány.
A teď bych poprosil ta fakta, podle kterých argumentujete, že astroforum umožňuje šmelení a podvádění.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Bazar

#69

Příspěvek od peta62 »

Pokud vim, tak vysledkem te diskuse bylo, ze vse je na tech dvou, ze vlastne zadna pravidla nejsou, protoze je nelze vynutit. ( To chapu, neberte to jako kritiku ale konstatovani ) Tim je podle meho pro podvody i smelinu vse otevreno.
Ale ptal jste se na dukaz. Ja jsem jako prvni reagoval na tuto nabidku, s panem jsme se dohodli, meli jsme i domluveno kdy si pro veci prijedu. Muzete se podivat do mych zprav na komunikaci, myslim ze je zcela jasna, ze doslo k dohode. Potom jsem se dozvedel, ze na pana nekdo tlaci, az ho dotlacil ze mu to prodal a mne napsal lez ze to prodal tchanovi. V diskusi, kterou jste presunul do neverejne sekce dotycny napsal neco ve smyslu ( nemohu citovat, nevidim to ), ze poveril nekoho, aby mi to vysvetlil. Nevim co, zda abych odstoupil od dohody, ale je to snad jasny dukaz ze to bylo jak pisi. To bychom meli ten podvod.
Pokud si porovnate cenu jeho nakupu a prodeje, obzvlaste s uvazenim ze nakup byl s hledackem a 2" diagonalem, zatimco prodava se jen OTA, jde o nejakych alespon 40% ceny navic. To neni smelina ?
I kdyz trivialne by se dalo dokazovat i pouhym co neni zakazano je povoleno.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Bazar

#70

Příspěvek od hades »

Chápu Vaši motivaci, nevyšel Vám obchod, tak si potřebujete postěžovat. Budiž, ale dělejte to v sekci a tématu, k tomu určeném. Mě je upřímně jedno, co je obsahem inzerátu, dokud to neporušuje pravidla. Nerozumím a ani nechci rozumět tomu, to se psalo v příspěvcích, které jsem přesunul, stejně tak tomu co jste tu napsal teď a ani co mi napsal kmental@centrum.cz do SZ. Vyřešte si to mezi sebou a pokud to potřebujete ventilovat veřejně, udělejte to tak, abyste neporušoval pravidla. Moderátor není soudce.
A co se šmeliny týče, to je Váš pohled na věc, admini ani moderátoři astrofora tu nejsou od toho, aby toto nějak posuzovali.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Bazar

#71

Příspěvek od peta62 »

Tomu rozumim a chapu to, jen mi nejak nejde na rozum proc se mne na neco ptate, nechate mne to vysvetlovat a potom mi napisete ze je Vam to uprimne jedno.
A asi mame diametralne odlisne vnimani vyrazu "nevysel".
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Bazar

#72

Příspěvek od MMys »

Už jsem zde jednou psal, že AF není žádná aukční server, bazar, nic takového. Prostě je to jen místo pro inzerci zdarma. Není absolutně v našich silách ovlivnit co nastane po dohodnutí nějakého obchodu, ani to s prodávajícím nějak řešit.

Bylo za dobu existence AF pár případů, kdy jsem se o smír mezi prodávajícím/kupujícím snažil, ale opravdu to nemá řešení. Typicky to dopadne tak, že každá ze stran si myslí že ona má tu pravdu, je v právu atd... Rozřešit to jako moderátor nemohu, nikdy se mi to nepovedlo. Vždy to skončilo doporučením "vyřešte si to sami". Je to smutné, ale je to tak. Proto to už dále dělat nebudu. Dokud to není na úrovni trestného činu ve smyslu vzniklé škody a poškození uživatele, který nedostal co zaplatil, nezmůžeme nic. Na problémy že někdo prodal někomu místo jinému, nebo za jakou cenu koupil a pak třeba prodal, jsme krátcí. To je plně na vás jako uživatelích. Vím, že tu byly i případy, že někdo koupil, a časem stejný kus prodal dokonce dráž. Já vím, je to blbé, ale takový je prostě život. Abychom s tim mohli něco dělat, muselo by to být zjevně systematické. Zatím je to spíš sporadické (byť u některých uživatelů docela na hraně, ty si hlídám, ale zatím mi spíš přijdou jako notoričtí obměňovači vybavení ;)

A ano, Astroforum bohužel nezabrání podvádění a šmelení, stejně jako jakýkoli jiný inzertní server/tištěné médium. Ani nemůže, on totiž podvádí nebo šmelí uživatel. Takže všechno je to zase jen o lidech. Jak tomu zabránit, fakt nevím. Respektive vím, ale znamenalo by to, že bazar na AF prostě nebude. Což by ale byla škoda pro zbylých 99% slušných.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Bazar

#73

Příspěvek od Cztwerec »

Přijde mi to jako rozumné vyjádření, je to boj s větrnými mlýny. Já jsem za bazar hrozně rád. Na druhou stranu se přece před tím co se někdy děje nemohou dávat ruce pryč. I ten bazar je totiž pod jednou střechou tohoto fóra a jednoduše se nemohu distancovat od pravidel, které se nastaví, ikdyž jsou vlastně hlavně doporučením.

Ostatně, když jsou tu i komentáře, můžeme se vyjádřit i tam a potom si prodávající může udělat takovou pověst, že už tady nemusí nic prodat a tak nějak samo to vykrystalizuje.

A Petra chápu, veřejně se do toho jistý prodávající tak hezky svou lží umotal, že je škoda, že se to smazalo. Ale i moje příspěvky v daném vlákně neměli co dělat, takže se omlouvám a chápu, že to byl s čištěním celkem logický krok. Ikdyž to hades mohl řešit trošku jinak. Tím mazáním akorát nevzniká další flame, ale problém se neřeší. Ale to je možná, mohl, nemusel, nechci rozumět. Pravidla jsou psána, ale pro určité procento jako by nebyla.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Bazar

#74

Příspěvek od Psion »

V tomto případě je to Martine asi trochu jinak. Uživatele jindras evidentně zajímá z astronomie pouze bazar a takových uživatelů typu jindras je na aukru docela dost, výhodně nakupují a prodávají. Tohle asi není posláním AF umožňovat business aktivity některým jedincům. Na druhou stranu respektuju, že uživatel může prodat komukoliv, jak uzná za vhodné bez ohledu na časovou posloupnost SZ, tohle se prostě posoudit nedá. Dá se jen říci, že jsou uživatelé, kteří drží slovo a jsou uživatelé, kteří nemají žádnou čest.

Diskutujeme o těchto věcech poměrně dlouho, jsou fora kde zavedli minimální počet příspěvků, tím často odradí prodejce, kteří přijdou jen něco prodat a zmizí (případně vyvolají problém) a nebo dokonce zavedli i roční platbu za členství právě z důvodu problémů s takovou sekcí. Uvědomte si jednu věc, krize dorazí a pak se teprve objeví problémy, lidé bez peněz dělají často zoufalé věci.

Podle mě ať chcete nebo ne, spadá prodej pod jedno obecné pravidlo https://www.dtest.cz/clanek-4198/pravo- ... uzite-veci
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 986
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Bazar

#75

Příspěvek od ok1in »

Pánové, (nejen) Martin v tomto má pravdu - diskuze už proběhla a nikdo nikomu nebrání napsat hodnocení ve vláknu, které tady k tomu je. Pokud nejsem spokojený, napíšu tam své hodnocení daného prodejce a případní další kupující v budoucnu budou vědět, na čem jsou. Jak prosté, milý Watsone... ;)
Odpovědět