Rozpínání vesmíru

Vaše náměty a připomínky k tomuto fóru.
Odpovědět
Uživatelský avatar
AlLadin
Příspěvky: 2
Registrován: 18. 01. 2011, 15:28

Rozpínání vesmíru

#1

Příspěvek od AlLadin »

Zdravím všechny příznivce astronomie. Prosím o vysvětlení jednoho "drobného" problému, kterému nerozumím.

Vesmír se prý rozpíná stále větší rychlostí. Víme o tom díky rudému posuvu světelného spektra vzdálených zdrojů. Čím vzdálenější, tím větší posuv.

Podle mě to ale dokazuje pravý opak. Vzdálenější zdroje pouze dokazují, že v minulosti (protože světlo k nám letí déle) byla rychlost rozpínání vesmíru vyšší. Možná můžeme zavrhnout "temnou hmotu". jak to učinil už Einstein.

Děkuji za odpovědi

Al Ladin
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Rozpínání vesmíru

#2

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Nene. Čím vzdálenější, tím větší posun, to přece platí i při konstantí rychlosti rozpínání. To nikdy nebude jinak. Důležité ale jak, jak se tahle závislosti v reálu liší od té, kterou bychom pozorovali, kdyby ta rychlost rozpínání konstantní skutečně byla. A liší se tak, že to odpovídá zrychlenému rozpínání. Vzdálené objekty se sice vzdalují rychleji, ale méně rychleji, než by plynulo z konstantního rozpínání.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
AlLadin
Příspěvky: 2
Registrován: 18. 01. 2011, 15:28

Rozpínání vesmíru

#3

Příspěvek od AlLadin »

Promiňte, teď už jsem asi opravdu vedle. Při konstantní rychlosti přece musí být i posuv konstantní. Proč by to mělo být jinak?
Šlo mi ale spíše o něco jiného, o jiný pohled: měřítko vzdálenosti nahradit měřítkem časovým.
Al Ladin
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Rozpínání vesmíru

#4

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Já uznávámm, že je těžký si to představit. Ale to, že je posun tím větší, čim je větší vzdálenost, to je ten prvotní argument proto, že ty posuny jsou rozpínání vesmíru. Kdyby všechny galaxie měly stejný rudý posun, to by znamenalo, že se od nás vzdalují stejně rychle. Tedy okolo nás se rozpíná taková slupka za galaxií a mezi námi a jimi se nafukuje prázdný místo - a my jsme ve středu vesmíru, protože takhle to může vypadat jenom z jendoho bodu!

Mě přijde, že třeba ta klasická představa s nafouknutym balonkem moc nepomáhá, protože je na tom houby vidět, jak rychle se něco od něčeho vzdaluje. Zkus si to představit jednorozměrně, ale za to kvantitativně. Dej si vedle sebe třeba 10 sirek a označ si je čísly. Teď mezi každý dvě vlož další sirku. Sirka 1 a 2 se od sebe vzdálily o sirku. Ale sirka 1 a 10 se od sebe vzdálily o 9 sirek, za stejný časový okamžik "vložení jedné sirky". Při vložení další sirky mezi každý dvě, co tam máš se už 1 a 10 od sebe vzdálí asi o 40 .... Přesně takhle je to v tom vesmíru, v každym místě se vkládá nový a nový prostor mezi věci.

Vzdálenost a pohled do historie jsou nerozvazatelně splaty kvůli fixní rychlosti světla není možný zjistit, co se děje teď ve vzdálensoti 10 miliard světelných let, ani co se dělo před 10 miliardy lety tady (nebo to druhý alespoň ne moc dobře). Pohled od vzdálenosti 10 miliard světelných let je dycky 10 miliard let do minulosti a to jsou jediný data, který lze získat.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Odpovědět