Obecně k moderátorům

Vaše náměty a připomínky k tomuto fóru.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Obecně k moderátorům

#1

Příspěvek od Psion »

Honza Ebr : Tohle není moderátorství, ale cenzura. Moderátor usměrňuje a přesouvá diskuzici a ne maže. Pokud příspěvek neporušuje pravdila (která jsou koukám pěkně ohebná) tak není důvod jej mazat. Poslat někomu v tématu odpověď a pak to zamknout je trochu divný ne? Pokud si přečtu pod celou diskuzí celkem ALIBISTICKÉ vyjádření Příspěvky vyjadřují výhradně názory jejich autorů. Provozovatel diskuzního fóra nemůže ovlivnit jejich obsah. a pak jej naopak silně ovlivňuje, tak to si provozovatel trochu "lže do kapsy". Kvůli tomu jsem zde přestal na dva roky přispívat a už je to tu zase. Nesnažte se být polobozi, kteří udělají lepší svět, ten je prostě takový jaký je.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3530
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Obecně k moderátorům

#2

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Dobře, to je tvůj názor. Takových lidí, jako jsi ty, je tady několik - při jakékoliv známce toho, čemu říkáte (promiň, že tě hážu do nějaké "skupiny, ale ono to tak funguje) "cenzura", se tady objeví nějaký takovýhle protestní příspěvek. Já to na jednu stranu chápu, obzvlášť u (opět promiň tu generalizaci), tvojí generace.

Na druhou stranu je v tom vidět hluboké nepochopení toho, jak komunikace na internetu funguje. Předně se sluší uvést, že naše fórum stále patří k tomu nejcivilizovanějšímu, co lze na internetu najít, a to podle mého názoru především díky značné úrovní jeho uživatelů. Ono je mnohem jednodušší pro nějakýho troubu, co chce jenom prudit, se jít někam bavit o politice, než o astronomii. Díky tomu také mé extrémně malé procento smazaných příspěvků.

Ty máš nějaký názor na to, co dělá moderátor. Já ho mám jiný a někdo další ještě jiný. Řada lidí by si například přála, aby zásahy byly ještě mnohem tvrdší.

Označovat jakékoliv mazání příspěvky za cenzuru je ovšem zcestné. Bavili jsme se tady o tom již několikrát, tak jen zopakuji to, co již bylo řečeno. Cenzura je, pokud nějaká moc brání lidem ve vyjádření svých názorů. Tobě, ani nikomu, nic takového není činěno. Založ si web, nebo přáímo diskuzní fórum, a piš si tam, co jenom uznáš za vhodné. Pokud to nebude proti zákonům ČR, nikdo ti v tom nebude bránit. Toto je ale fórum, které založila soukromá osoba (shodam) a ty, ani nikdo jiný, mu prostě nemáte žádné právo přikazovat, jaké příspěvky tu budou trpěny nebo ne. Kdyste toto právo měli, TO by byla cenzura, nemyslíš? Shodam se rozhodl delegovat výkon pravidel na skupinu moderátorů a my to tak činíme.

Já mažu příspěvky v průměru tak párkrýát měsíčně. V drtivé většině případů jde o vulgarismy, menší část tvoří příspěvky, které jsou naprosto off-topic a tudíž proti pravidlům, třeba probírání fotbalu nebo politiky. To dělám docela rád, je to nekonfliktní, zlepšuje to aspoň trochu stav fóra a často mi poděkuje i ten, kdo to způsobil.

Několikrát za rok se stane to, že se do sebe dva lidi pustí. A tady přichází ke slovu problém internetu. My prostě s těmi lidmi nejsme, nevidíme do toho, co se skutečně děje v jejich životě a každý z nich může tvrdti, víceméně cokoliv se mu zlíbí. Tomu já stručně řikám "osobní spory" a takové věci by se podle mého názoru neměly trpět. Tento případ exemplární ukázkou takového sporu.

Už v tamtom vlákně jsem se vyjádřil, proč jsem zásadně proti tomu, aby se to umožňovalo. Zamknul - a nesmazal - jsem ho pouze proto, aby si všichni účastníci sporu mohli přečíst moji reakci. To, co se v tom vlákně děje, osobní dohady o tom, kdo se jak chová, to prostě do internetové diskuze nepatří. Je mi líto, pokud to vidíš jinak, ale já jsem dostal za úkol chránit AF před tím, aby se tu takové věci děly, a protože to cítím jako správné, tak to dělám.

Můžeš se to pokusit změnit, napříkald tím, že přesvědčíš shodama, aby mě "propustil" a staneš se moderátorem sám. Abys ale odcházel, to by mi přišlo velmi nešťastné, obzvlášť proto, že patříš k těm, kdo tu tvoří smysluplný obsah.

Dále se již na toto téma nebudu vyjadřovat. Příspěvky, které budou někoho (mimo mě) osobně napadat, nebo spekulovat nad něčí poctivostí, budu muset smazat. Jinak můžete reagovat dle libosti. Mám ale zkušenost, že tento druh debaty nikdy nikoho šťastnějším neudělal.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Obecně k moderátorům

#3

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Pepo,
ono to zas tak úplně není. Celá ta nemilá situace vznikla hlavně kvůli tomu, že celkem vyhrocená diskuze vznikla tam, kde neměla. Aby z toho nebyl otevřený flame, tak Honza celkem logicky zamkl vlákno a odkázal dotyčné do příslušné sekce (komentáře k obchodu), která je pro tyto situace určena. Tam se také posléze objevil příspěvek, který popisoval detaily obchodu a druhá strana se zde rovněž může vyjádřit. Ostatní uživatelé nejsou ochuzeni o podstatné informace. Původní téma tím pozbylo významu a mohlo být smazáno (obsahovalo duplicitní příspěvky).

Já osobně bych to provedl asi tak, že bych rovnou část příspěvků komentující obchod přesunul do komentářů, vlákno v bazaru zamkl a nechal prostor pro vyjádření oběma stranám a komentáře ostatních přesunul do sekce pro smazané příspěvky, protože v komentářích se mají vyjadřovat pouze účastníci obchodu (výsledek by byl stejný jako teď).

Nesnažím se být polobůh, mojí snahou je udržet to tady alespoň trochu přehledné. Dělám to tak, že se snažím přesouvat příspěvky, slučovat témata (což se bez občasné úpravy a mazání některých příspěvků neobejde, protože by to nedávalo smysl) a mazat nesouvisející příspěvky (ano, tady přiznávám, že tyto přímo neporušují pravidla, ale přispívá to přehlednosti vláken a lepší dohledatelnosti důležitých informací).

Na konec bych chtěl požádat nějakého místního moderátora, aby toto vlákno přesunul do sekce Astronomické fórum, kam patří  ;)

Přesunuto podle přání, jistě to sem patří víc. Ale aby pak někdo neřikal, že sem si to sem přesunul, kde sem moderátor jenom já ... Honza
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Obecně k moderátorům

#4

Příspěvek od MaG »

MaGova reakce na smazání příspěvku v "Komentářích". Přesunuto sem pro další diskuzi. Honza

Honzo promiň, to jsem vůbec nevěděl Já jsem s prodávajícím obchodoval, tak jsem napsal, jak to vidím. K čemu komentáře, když se tu mohou hádat jen dva, co se cítí být poškozeni a já, který jsem napsal nezávislý, slušný a nikoho nepoškozující názor, jsem smazán Úsměvné pravidlo.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Obecně k moderátorům

#5

Příspěvek od Psion »

Mě to jako vyhrocené nepřišlo, ale co, každý máme trochu jiný názor, to se nedá nic dělat. Jsem administrator jiného fora, tak proto mám asi jiný pohled na věc. Howgh.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3530
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Obecně k moderátorům

#6

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

MaG: tak si můžeš přečíst příspevek s velkym nápisem PRAVIDLA, než někam začneš psát, ne? Mimochodem to vzniklo po mailové diskuzi, která tobě taky chodila. K jádru věci jsem se vyjádřil výše.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Obecně k moderátorům

#7

Příspěvek od MaG »

Měli to řešit jinak. M.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3530
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Obecně k moderátorům

#8

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Jelikož se shamanix finálně vyjádřil tak, jak to doporučují pravidla a uběhlo dost času, aby se účastníci diskuze ve Všeobecné seznámili s mým stanoviskem, smazal jsem i ji.

nyní tedy v komentářích jsou vyjádření obou stran sporu a každý si udělá obrázek sám. a my se snad můžeme vrátit k té astronomii, co říkáte?
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Obecně k moderátorům

#9

Příspěvek od ceres »

Mam blizsie k Pepovmu nazoru ako k nazoru moderatora, treba vsak uznat, ze moderator je zo svojej podstaty clovek, ktory USMERNUJE diskusiu. Pokial mu bola zverena tato pravomoc, treba ho nechat moderovat Druhou vecou je, naco moderovat, ak je AF skutocne FORUM, teda miesto pre vyjadrovanie svojich nazorov. Upravovat nazory niekoho ineho mi totiz pripada trochu nepatricne ;)
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Obecně k moderátorům

#10

Příspěvek od Lukina »

Pokud bych mohl vyjadrit svuj nazor, tak mam za to, ze toto je spor dvou jedincu, do ktereho by nemel vstupovat nikdo dalsi a ani by se nemel nikde vystavovat.

Sekce komentare mi pripada jako nestastna. Pozitivni hodnoceni ok, ale k cemu nam je ta negativni? Z 99% to bude nazor proti nazoru a my nejsme soud, abychom rekli, kde je pravda. Pokud tedy je k nicemu ta negativni, tak je to automaticko nevyvazene, takze se to klidne muze venovat "pozitivni komentare". Nebo chceme aby se nam v teto sekci nekdo handrkoval? Bavi nas tyto spory sledovat?

Taky se mi nekdy prace moderatoru nelibi (treba k tematu solarni energetiky mam nejaky materialy, je to ted hojne diskutova), ale souhlasim, ze to sem az tak uplne nepatri. Je pravda co rika Honza42, ze tohle je forum administratora a moderatori jsou povereni spravou. Pokud se mi to nelibi, muzu si zalozit vlastni forum (ostatne, nekteri tak ucinili).
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
LaBa
Příspěvky: 1318
Registrován: 05. 11. 2007, 00:55
Bydliště: Praha 10
Věk: 50

Obecně k moderátorům

#11

Příspěvek od LaBa »

Moderatori sa tu snazia robit svoju pracu. Ale sme len ludia, tak snad mame pravo na chyby. Urcite tu nikoho nemienime cenzurovat, pripadne "nepohodlne" a "nespravne" nazory mazat.
Taky se mi nekdy prace moderatoru nelibi (treba k tematu solarni energetiky mam nejaky materialy, je to ted hojne diskutova), ale souhlasim, ze to sem az tak uplne nepatri.A k slnecnym elektrarnam. To tu fakt nepatri. Tiez na to mam svoj nazor, ale toto je astroforum. Povodna tema bola klimaticke zmeny (aj tato tema je dost taka neastronomicka), ale zvrhlo sa to k najroznejsim obnovitelnym zdrojom a to uz fakt je silny offtopic. A strhaval sa tam dost silny flame. Ludi som sa snazil (po dobrom) ukocirovat. Snad sa to podarilo. Ale urcite toto tu otvarat nebudeme.

Na ceskom a slovenskom internete je urcite vela for na tuto temu  :)
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Obecně k moderátorům

#12

Příspěvek od Duk »

Zrušte sekci "BAZAR", však těch různých bazarových webů je dost nebo udělejte zvlášt nezávislou podsekci a uvidíte sami, že tu předejdeme těmto diskuzím. (z vlastních zkušeností vím, že kdo má silnější "hlas", bude většinou považován věrohodněji)
Astronomické fórum bude zase jen a pouze jen o astronomii, a o to nám jde snad většině, ne ?
Tedy, snad jen, pokud se tu nebude zase diskutovat o tom "jak jsem pozoroval po půl litru slivky" apod.
Toť jen můj názor k zamyšlení ;)
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Obecně k moderátorům

#13

Příspěvek od Lukina »

Kvuli par "neprijemnym" situacim bych nerusil jinak pomerne na slusne urovni fungujici bazar, stejne tak, jako kvuli par nespokojenym "zakaznikum" se nebude rusit Aukro. Sekci Komentare vsak povazuji za zbytecnou.

Nakupovani z druhe ruky nikdy neni se zarukou, a na to by meli kupujici pamatovat.

Edit: Klidne bych neco v tom smyslu napsal do uvodni sekce bazaru ci rovnou do pravidel.

Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Obecně k moderátorům

#14

Příspěvek od MilAN »

100% souhlasím. Děkování před nastoupenou jednotkou je celkem stupidita, a házení špíny jednoho na druhého mi nepřijde jako astronomické téma.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Obecně k moderátorům

#15

Příspěvek od Cztwerec »

Na druhou stranu je dobré vědět kdo je levej jak šavle, ikdyž předpokládám, že tady na AF nikdo takovej, alespoň vědomě nebude...

To že se hází špína veřejně na někoho a všichni to čtou, to je špatný, ale nevim proč nevyjádřit i špatný názor. Soukromé záležitosti by se neměli rozšířit na x nic neříkajících příspěvků o konečné pravdě jednoho či druhého v rámci obchodu.

Zaved bych jednoduché pravidlo, něco prodávám? No tak dám detailní fotky toho či onoho a ukážu to naférovku. Překvapení pak nebude.

Naopak, mě se líběj inzeráty typu poškrábaná sluneční clona, ale opticky naprosto v pořádku apod.

To že někdo chce prodat šunt a vychvaluje to do nebe...

Nechtěl jsem reagovat, ale tohle je fakt na hlavu :-/
Lectorem iustus...
Odpovědět