Témata AF a etika komunikace

Vaše náměty a připomínky k tomuto fóru.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Témata AF a etika komunikace

#1

Příspěvek od Homer »

Na AF se v sekci Všeobecné diskuze objevilo téma " Klimatické zmeny a amatérski astronomovia".
Po určitých peripetiích bylo uzamčeno s odůvodněním :
Posledních několik stránek opět nemá žádný vztah k astronomii a opět se plní osobními výpady. Takže po dobrém jsme to zkusili a nejde to, vlákno zamykám. Zúčastnění by mohli zvážit, jako takový přátelský návrh, takovou mylšenku: co tak chvíli (na našem astronomickém fóru) nezakládat žádné diskuze o FVE?

Honza Následku vždy předchází příčina. Neprotestuji proti uzamčení tématu - naopak, ale nemohu přijmout odůvodnění, že ve Všeobecné diskuzi téma nemá vztah k astronomii. Proč by mělo mít ? Ostatně to není zcela pravda.
Potom tedy ať je zrušena Všeobecná diskuze jako příčina.

Druhou a závažnější příčinu potíží spatřuji v etice komunikace a nereagování na její hrubé porušování. I když čtu sebevětší hloupost, nikdy ji kupříkladu nenazvu kdákáním dotyčného, nikdy bych nehodnotil jeho osobu, nepsal že se mi z takových lidí chce zvracet a nezveřejňoval o něm lži a smyšlenky. Zde to bohužel celkem bez povšimnutí prochází. Dosáhnout omluvy je stejně jako u bulváru nemožné. Vyřešit to konstatováním vzájemných výpadů je sice možné, ale poněkud zjednodušijící řešení.

Moderátoři by mne docela potěšili, pokud by přišli s nápravou současného stavu - za což předem děkuji.


Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Témata AF a etika komunikace

#2

Příspěvek od dvader »

Neprotestuji proti uzamčení tématu - naopak, ale nemohu přijmout odůvodnění, že ve Všeobecné diskuzi téma nemá vztah k astronomii.Homere,
uzamčení tématu bylo provedeno především z důvodu, že obsah neodpovídal jeho názvu. Název tématu byl "Klimatické zmeny a amatérski astronomovia" a nakonec se tam diskutovalo především o alternativních zdrojích energie, což s názvem rozhodně nesouhlasí. Pokud by bylo téma s názvem "Alternativní zdroje energie" nebo třeba "Problematika FVE", tak by to bylo o něčem jiném - nicméně můj osobní názor je, že takováto témata již na AF nepatří. Na internetu je přeci dostatek místa, kde se dá toto diskutovat.

Ke kultuře diskuze mám jednoznačný názor a tam, kde moderuji jakékoliv invektivy a podobné věci nekompromisně mažu...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Témata AF a etika komunikace

#3

Příspěvek od Regulus »

nemohu přijmout odůvodnění, že ve Všeobecné diskuzi téma nemá vztah k astronomii. Proč by mělo mít ?Protože je to druhý bod pravidel Mě se to ale taky moc nelíbí a naštěstí se tolerují i neastronomická témata...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Témata AF a etika komunikace

#4

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »


Protože je to druhý bod pravidel  ;)
Ano, to je ono. Je sazmořejmě těžké rozhodnout, co je ještě "alespoň trochu astronomie", ale to, co se řešilo v těhle tématech (a nebylo zdaleko jenom jedno), mělo vztah k astrnomii skutečně nulový.

Proboha, na internetu musí být desítky fór o energetice, ekologii a bůhvíčem podobném, tam si můžete povídat dosytosti . Tyhle off-topic debaty vždycky skončí tak, že tam diskutuje 2-5 lidí a velkou většinu ostatních to nezajímá (a moderátorům chodí jedna za druhou SZ o tom,l že tomu tak je). To je takový problém psát věci tam, kam patří? Nebo se bojíte konforntace s lidmi, kteří se o problematiku opravdu zajímají a chcete jenom přesvědčovat bandu náhodných astronomů, z nichž většina o tom nic neví?

A co se týče osobních sporům tak tady mám odpověď, který vás, Homere, asi příliš nepotěší: moderátoři nejsou vaše maminka! Jak vy, tak Jakub Koukal se tady dlouhodobě chováte vůči sobě jako malé děti (a to jste oba starší než významná část moderátorů ). Opravdu tu nikdo nebude pročítat stovky řádek textu, aby zjistil, kdo to začal a rozsuzovat vás. Vy spolu prostě nedokážete komunikovat slušně, tak si to oba přiznejte a dejte si navzájem (a tím i všem ostatním), pokoj. V jiných tématech oba dva dokážete zajímavě přispět a obohatit AF. Tak se toho, prosím, držte.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Témata AF a etika komunikace

#5

Příspěvek od Lukina »

Nemyslim si, ze FVE jsou off topic vice nez dalsi temata ve Vseobecne sekci (a nejen tam). To, ze je se zacne v pulce vlakna resit neco jineho tu taky neni vubec poprve. Nicmene chapu nazor moderatoru a nejsem vubec proti uzamceni tematu. Mimochodem na toto tema jsem necetl, neslysel, nediskutoval jen zde na AF, takze pripadne konfrontace s druhou stranou mi vubec nevadi, naopak. Ja jsem v pozici nekoho kdo si troufam tvrdit ovlada zasady a snad nejen zaklady geografie a tudiz klimatologie, druhy zase ovlada problematiku FVE...

Byl jsem v diskusi take aktivni, ale i kdyz jsem rikal a obhajoval svuj pomerne jasny nazor, tak jsem se to snazil vzdy nejak argumentovat. Nikoho jsem (snad tedy (pevne v to doufam) a pripadne se velmi omlouvam) nejak nenapadal. Zasadni spor byl hlavne v aplikaci Quittovy klasifikace klimatu v pripade vyuziti FVE v nasich koncinach. Rozdil ale chapu, nicmene ten pomer ne/slunecnich dnu/hodin bude stejny stale ve prospech Spanelska, Kalifornie a dalsich lokalit, kde verim, ze FVE ma uz v soucasnosti misto.

Homer napriklad odhalil docela zajimavou vec s tim, jak to asi bylo v tom Spanelsku, podarilo se vykalkulovat jak moc by se to vyplatilo (mimochodem nafta stoji ve Spanelsku podle uterni MFD v prepoctu 27 Kč). Ukazalo se, ze neni vsechno cernobile a ne vsechno co se kde napise muze vychazet z realnych cisel a cilem nemusi byt jen objektivne posoudit, ale napadat a to na zcela stupidnich argumentech a za to Homerovi dekuju, ze si dal praci s tim to vypocitat, protoze vetsina ctenaru vcetne me tomu proste verila.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Témata AF a etika komunikace

#6

Příspěvek od Homer »

Klimatické změny a OZE včetně FVE mají zřejmou souvislost a to ať chcete nebo ne..Když už je to téma takto založeno a nezdá se Vám, tak jej hned zpočátku zrušte. V opačném případě se pak nemůžete divit, že se debatuje tak, jak se debatuje...
A co se týče osobních sporům tak tady mám odpověď, který vás, Homere, asi příliš nepotěší: moderátoři nejsou vaše maminka! Jak vy, tak Jakub Koukal se tady dlouhodobě chováte vůči sobě jako malé děti (a to jste oba starší než významná část moderátorů  ). Nejedná se o osobní spory ale o slušnost komunikace - zkuste to prosím vnímat. Nehledám zde svoji 81-letou maminku ale elementární zásady slušného chování. To není chování malých dětí, za to by malé dítě dostalo na zadek -tímto způsobem AF nezkultivujete a bagatelizováním už vůbec ne ... Chci toho skutečně tak moc ?
Jak už zmínil Lukina, uvedl jsem na pravou míru zde uvedenou citaci - mé příspěvky byly ohodnoceny jako kdákání, ostatní nebudu opakovat.  Můžu nad tím mávnout rukou, můžu přejít do módu čtenáře AF aniž bych dál přispíval a dával tak podněty k reakcím a mohu sem přestat chodit. Nechci ani jedno - tím totiž nepřispěju zlepšení AF...
Odpovědět