Úzkopásmové filtry

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: Úzkopásmové filtry

#271

Příspěvek od Aletel »

MMys píše:No žádnej zázrak. Jako zásadní průšvih bych viděl tu nežádoucí propustnost v IR oblasti (tři špičky od 8 do 12%). Hlavně kolem těch 850nm. To může být potencionální problém hlavně při použití místo L filtru u mono kamery. Hlavně refraktory už nebudou v IR oblasti korigované a může to dělat nehezká kolečka kolem hvězd.

Jediné řešení je dodatečný kvalitní IR blok filtr.
Doplním v náhledu, jak dopadl Optolong UV-IR Cut. Zde navíc i s Absorbancí.
UV_IR CUT Optolong.jpg
UV_IR CUT Optolong.jpg (143.36 KiB) Zobrazeno 2985 x
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Úzkopásmové filtry

#272

Příspěvek od MilAN »

Ten OIII může být dost problém. Jednak stabilita výroby - stačí málo a je mimo. A hlavně, předpokládal bych, že bude obsahovat obě OIII čáry, i když N2 je slabší
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: Úzkopásmové filtry

#273

Příspěvek od Aletel »

Souhlas, tento konkrétní vzorek OIII se moc nepovedl a taky jsem si říkal, že by bylo potřeba mít k dispozici více fitrů k porovnání, jak se jim to z výroby (co do opakovatelnosti) parametricky "rozjíždí".
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Úzkopásmové filtry

#274

Příspěvek od LukasNestak »

Zaujímavé testy, aký negatívny vplyv má absorbance?

Možno trepnem, ale nie je ten posun pri OIII filtru "výhoda" pre svetelné sústavy?
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Úzkopásmové filtry

#275

Příspěvek od MMys »

Absorbance je praktiky zbytečný údaj, je to jen pro představu, a potvrzení, že filtr funguje jako interferenční, tedy že většinu světla mimo propouštěné pásmo zlikviduje odrazem, nikoli absorbcí uvnitř hmoty filtru. A naopak v propustném pásmu že neabsorbuje nic.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Úzkopásmové filtry

#276

Příspěvek od Psion »

Objednal jsem filtr Altair QuadBand OSC CCD 2" na focení dual-band narrow, máte s tím (nebo Optolong) někdo zkušenosti? Fotit jenom v Halfa s DSLR (nebo OSC kamerou) mi přijde občas škoda a navíc chci vyzkoušet i jak se to bude chovat u monočipu.

https://www.altairastro.com/Altair-Quad ... 2inch.html
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Úzkopásmové filtry

#277

Příspěvek od Psion »

Jasno zatím nebylo, tak jsem quad-band filtr alespoň proměřil, protože nikde jsem reálné měření zatím neviděl.
Přílohy
Quadband2inch-s.png
Quadband2inch-s.png (16.79 KiB) Zobrazeno 2413 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Úzkopásmové filtry

#278

Příspěvek od MilAN »

Takový uzší CLS CCD filtr :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Úzkopásmové filtry

#279

Příspěvek od Psion »

Spíše Astronomik UHC, ovšem jen podobné, důležitá je propustnost (ta je u CLS nic moc) a kvalita. Mám např. Astronomik CLS 1,25", který ořezává Halfa na 50% a zasahuje až do 558 nm, tedy do oblasti sv. znečištění.

Pro porovnání EOS clip Skytech 4-band a Astronomik CLS.
Quadband2inch-s.png
Quadband2inch-s.png (16.79 KiB) Zobrazeno 2371 x
Astronomik_CLS_clip-s.png
Astronomik_CLS_clip-s.png (14.72 KiB) Zobrazeno 2371 x
IMG_20191201_223554.jpg
IMG_20191201_223554.jpg (36.13 KiB) Zobrazeno 2371 x
Naposledy upravil(a) Psion dne 01. 12. 2019, 23:11, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Úzkopásmové filtry

#280

Příspěvek od MilAN »

Psion píše:Spíše Astronomik UHC, ovšem jen podobné, důležitá je propustnost (ta je u CLS nic moc) a kvalita. Mám např. Astronomik UHC 1,25", který ořezává Halfa na 50%.
Proč to chceš porovnávat s UHC - ten v podstatě nemá co H-alfu propouštět. Pokud to některé UHC filtry dělají , pak jen proto, že to jsou čistě vizuální filtry , takže pro výrobce není důležité , aby to striktně ořezali nebo naopak pustili. ( nějak to vyjde a nezáleží na tom - oko to nevidí)
FWHM je pro CLS někde 120 nm celkem, u toho tvého je to cca 80 nm. Ty znáš procenta propustnosti pro oba filtry ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Úzkopásmové filtry

#281

Příspěvek od Psion »

Naopak Milane filtr UHC má propouštět dle specifikace výrobce Halfu a SII.

https://www.astronomik.com/en/visual-fi ... ilter.html

Nedělal jsem přesnou kalibraci spektra na citlivost čipu, ale na první pohled je propustnost Astronomiku CLS zvláště v oblasti 450-550 výrazně nižší než u Skytechu či Optolongu. Údaje výrobce neberu v potaz, věřím měření v praxi.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Úzkopásmové filtry

#282

Příspěvek od MilAN »

A ty jsi dělal nějaká měření v praxi ?
U všech výrobců je tento filtr brán jako vizuální, proto pro něj němá H-alfa význam. .A to jak v propustnosti, tak blokaci. Těch grafů najdu desítky, z každého měření jiný. Výrobci deklarují propustnost v H-beta a OIII. Nikdo z nich nedeklaruje UHC jako fotografický, proto ta H-alfa vypadá tak, jak vypadá - a to podle různých výrobců. Zrovna ten Astronomik, co dáváš odkaz, neořezává oblast za H-alfa, tak proč bys ho měl srovnávat s tvým filtrem. To je pro foto takřka k ničemu jako LPS filtr. Proto jsem psal , že to je takový CLS filtr. UHC nikdo nevyrábí jako foto filtr. Jinak filtrů jako máš ty , je vyráběných celá řada( IDAS LPS V4, IDAS NB1 Tele Vue....)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Úzkopásmové filtry

#283

Příspěvek od Psion »

Mám namysli reálné měření spektrometrem a ne teoretickou hodnotu uváděnou výrobcem. Např. Astronomik UHC 2" vyšel cca dle specifikace výrobce, pokud je před čipem UV/IR filtr, tak lze použít jako fotografický a má podobný profil jako Skytech, proto jsem se o něm zmiňoval. IDAS dělá 2" Nebula Booster NB1, tedy podobný jako tri-band Skytech, v provedení EOS clip dělají tri-band LPS-V4. Řada výrobců tedy vyrábí podobné filtry, ale quad-band s pološířkou kolem 38 nm nedělá ani jedna s tebou zmiňovaných firem.

Aletel: Ten Optolong OIII 6,5nm dopadl docela špatně, propustnost jen jedné čáry a ještě mimo peak je dost špatné.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Úzkopásmové filtry

#284

Příspěvek od MilAN »

Ale no tak, 4 band má pološířku 76nm ( podle grafu - nevím jestli jsi ho tedy měřil nebo to je od výrobce- který uvádíš 36,9 + 39,4 ) , IDAS má NB1 s pološířkou udávanou výrobcem kolem 60 nm .
DSLR i bezzrcadlovky jsou stejně pro H-alfu bída , i když ty filtry řeší LP.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Úzkopásmové filtry

#285

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:U všech výrobců je tento filtr brán jako vizuální, proto pro něj němá H-alfa význam. .A to jak v propustnosti, tak blokaci.
Já nevím. Už jsem to tady několikrát dával...

https://www.baader-planetarium.com/en/f ... ilter.html
Visual and photographic UHC-S Nebula filter
Planeoptically polished for the highest image quality.

Taky by měl mít rozumně blokované IR:
Obrázek
M:736 750 113
Odpovědět