Úzkopásmové filtry

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tono40
Příspěvky: 26
Registrován: 27. 11. 2013, 23:41

Úzkopásmové filtry

#151

Příspěvek od Tono40 »

Pani dakujem Vam za Vase odpovede.Preliezol som aj par astrofor a stranky vyrobcov.
Neislo mi o nejake slabsie verzie filtrov kvoli peniazom,len som sa bal co utiahne ten moj 5" zazrak americkej techniky :)
Momentalne mi islo hlavne o svetelne znecistenie priamo v meste a aj tie hmloviny,ale to uz hlavne mimo mesto.I ked aj tu vidim napr.M42 aspon ciastocne,aj ked je tu vela vedlajsieho svetla.
A aj o Mesiac.Ten je sice " na dostrel",ale nedavno ako prvy filter som kupil mesacny,taky lacnejsi na rychlo a s tym sa nedalo pozerat.Uplne stmavil mesiac,ale detaily nikde.
Takze minuly tyzden mi prisli dva filtre od Baaderu.
Prvy bol Baader Neodymium,Moon a Skyglow - IR Cut .
Ten je skvely.Mesiac stmavy len jemne,ale necha ho krasny,cisty a kontrastny bez nejakej falosnej farby.
Jupiter je tiez farebnejsi a kontrastnejsie pasy.Len skoda ze je zla viditelnost.
Po tejto skusenosti som si objednal Baader Neutral Density s faktorom 8 pre pripad ze by Mesiac viac ziaril.Aj ked uz Mesiac slabne a uz nepotrebujem momentalne filter,skusil som aj ten.Utlmi ho uz samozrejme viac,ale cistota bez far.skreslenia a kontrast tam ostava.Ved nakoniec Baader ND ma na svojich strankach aj Astro Physics v odporucanom prislusenstve pre svoje APOrefraky.
Kvoli vianociam a vacsim vydavkom,som nechcel moc prehanat tento mesiac.Aj tak som uz kupil tie dva filtre a 15mm Meade okular.
Ako dalsi chcem ten Astronomik UHC.A velmi mi hlavou vrta aj nejaka odlahcena verzia.Rad skusam a experimentujem.
Ako sa poznam,rozhodne mi len tie dva Baadery a Astronomik UHC do buducna stacit nebudu.
Zelam vsetkym prijemne prezitie zvysku vianocnych sviatkov ;)



Panta rhei.
Uživatelský avatar
Mr.Tom
Příspěvky: 18
Registrován: 14. 01. 2014, 17:59

Úzkopásmové filtry

#152

Příspěvek od Mr.Tom »

Zdravím
Chtěl bych se tu trošičku zmínit o NPB od DGM optics. Nevsiml jsem si jestli se to tu již probiralo jestli ano tak promiňte.. Každopádně NPB aspoň jak doslova říkají na CN má být nejlepší filtr na mlhoviny. Pousti víc čar jak Lumicon a je levnější bohužel se vyskytuje jen na Americkém trhu. Klidně si to vygooglujte. Najde to něco jako UHC na steroidech. Z toho co jsem na Cloudy nights pochopil je tento filtr víc "narrow" jak jinne UHC filtry. Na CN ho doporučuji a tk se ptam vás na vaše nápady a zkušenosti

Děkuju Tom
150/750 reflector; 2x barlow 25 mm a 6,5 mm. Dalekohled - bůh ví ...
Dr
Příspěvky: 31
Registrován: 16. 12. 2013, 00:36

Úzkopásmové filtry

#153

Příspěvek od Dr »

Ahojte,

ja som sa trošku o NPB filter zaujímal, na môj dotaz DGM Optics nemá problém poslať ho aj na Slovensko (predpokladám že v prípade Čiech je to rovnaké). Cena 1,25 filtra je US$ 75, cena poštovného US$ 15.
toto je ich odpoveď:

Greetings Dusan,

S&H to your location is $15. I`ll send you an e-invoice to order if you wish.

best regards,
Dan McShane
DGM Optics


Platba je cez PayPal.

Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Úzkopásmové filtry

#154

Příspěvek od MilAN »

Zdravím
Pousti víc čar jak Lumicon. Klidně si to vygooglujte. Najde to něco jako UHC na steroidech. Z toho co jsem na Cloudy nights pochopil je tento filtr víc "narrow" jak jinne UHC filtry.
Děkuju Tom
Z křivek spektrální propustnosti plyne, že platí poslední věta. Pak ale nemůže platit ta první. Třetí je reklamní obchodní nesmysl.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Mr.Tom
Příspěvky: 18
Registrován: 14. 01. 2014, 17:59

Úzkopásmové filtry

#155

Příspěvek od Mr.Tom »



Z  křivek spektrální propustnosti plyne, že  platí poslední věta. Pak ale nemůže platit ta první. Třetí je reklamní  obchodní nesmysl.

Všiml jsem si pozdě a nejspíš jsem řekl blbosti ale přečtěte si prosím tohle http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1578 je to zajímavé a trochu víc angličtiny neuškodí.
150/750 reflector; 2x barlow 25 mm a 6,5 mm. Dalekohled - bůh ví ...
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Úzkopásmové filtry

#156

Příspěvek od Karell »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 931071/0#0][splithere][/link][splithere_end]
Odstranil jsem OT diskuzi o nákupu přes PayPal.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Úzkopásmové filtry

#157

Příspěvek od MilAN »



Všiml jsem si pozdě a nejspíš jsem řekl blbosti ale přečtěte si prosím tohle http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1578 je to zajímavé a trochu víc angličtiny neuškodí.
Můj příspěvek vznikl právě na základě tohoto článku. Pan David Knisely porovnává filtry více jak 20let, a pokud napsal, že se mu filtr jeví jako lepší než Lumicon, tak bych tomu věřil. Ohradil jsem se proti tvému textu.
Někdy nestačí jen jazyková znalost, je potřeba se i orientovat v problematice
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Mr.Tom
Příspěvky: 18
Registrován: 14. 01. 2014, 17:59

Úzkopásmové filtry

#158

Příspěvek od Mr.Tom »

Ja jsem uznal že jsem napsal blbosti a říkam že jsem nováček, ale tak jsem to zprvu pochopil, ale dělá mi potíže dát přesně z Aj do Čj... Je to docela ironie ale nikdy nenajdu správné slovo. Ten odkaz není určen jen vám ale všem aby věděly že není jen "nejlepší" Lumicon a Astronomik - I když i v nich jsou rozdíly. Jeden umí to a ten zas tohle. O Narrow Pass Band tu není ani slovo ani diskuze a už vůbec jak ho dostat :D. Tak se všem onlouvám že vás tu trápím ale jen se chci Dozvědět víc od svých krajanů. To je asi vše


150/750 reflector; 2x barlow 25 mm a 6,5 mm. Dalekohled - bůh ví ...
Uživatelský avatar
wladisson
Příspěvky: 20
Registrován: 10. 03. 2014, 22:37
Věk: 33

Úzkopásmové filtry

#159

Příspěvek od wladisson »

Zdravím.
Má niekto z vás info o filtroch od Explore scientific?
http://www.teleskope.com/Teleskopzubeho ... ilter.html
O ich okulároch sa dá v skratke povedať, že majú dobrý pomer cena/výkon, tak ma zaujíma, či niekto nemá podobné skúsenosti i v tomto obore. A ako je to asi v porovnaní s lumicon/astronomik. Zaujíma ma najmä UHC filter.
Vďaka  :).
Dobson SW 8'', setove 25 a 10 mm, Explore Scietific 6,7 a 11 mm
Lidlskop 70/700, setove 20, 12 a 4 mm
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Úzkopásmové filtry

#160

Příspěvek od MilAN »

Nemám osobní zkušenost s ES filtry. Ale pokud platí jejich křivky , potom srovnání pološířek UHC filtrů vypadá takhle
Lumicon /Astronomik / ES : 24nm / 36 nm / 48nm

CLS od ES potom 68 nm.

To nasvědčuje tomu, že ten UHC patří to skupiny tzv. ekonomických UHC filtrů.
Poměr cena / výkon je nesmysl. Cena asi odpovídá výkonu, jinými slovy, co bys chtěl za ty peníze :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Honza_K
Příspěvky: 157
Registrován: 29. 12. 2014, 19:24
Bydliště: Brno
Věk: 36

Úzkopásmové filtry

#161

Příspěvek od Honza_K »

Ahoj, hodně lidí řeší, jestli UHC Lumicon nebo Astronomik. V podstatě je to asi jedno a záleží na osobních preferencích. Buď tmavší pole a větší kontrast mlhoviny (Lumicon) nebo to samé, ale s větším zachováním hvězd na pozadí (Astronomik). Je tu o jejich soupeření dost vláken, ale ve stejné cenové kategorii kolem 3k je třeba ještě UHC TeleVue, jaké jsou s ním zkušenosti a pocitově se blíží spíše k Lumiconu nebo Astronomiku? O něm nebo jiných alternativách jsem tu snad ani nic nenašel (nebo ne přímo)
Orion Optics UK VX10L f/6,3 Dobson; ES 68°Series Ar 24, Vixen LVW 13/8, Omegon LE Planetary 6/5; BDP Moon&Skyglow/Double polarising, Lumicon UHC/Comet
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Úzkopásmové filtry

#162

Příspěvek od MilAN »

Buď tmavší pole a větší kontrast mlhoviny (Lumicon) nebo to samé, ale s větším zachováním hvězd na pozadí (Astronomik).Ale tak to přeci není.
Buď tmavší pole ,větší kontrast a více zeslabené hvězdy, nebo světlejší pole, menší kontrast, méně zeslabené hvězdy.
A aby to nebylo tak jednoduché , tak pološířka propustnosti jednotlivých filtrů je cca :
Lumicon : 25 nm
Astronomic : 36 nm
Tele Vue : 43 nm
A celé to trochu déle komplikuje fakt, že :
Lumicon propuští část spektra v rozmezí 370 -450 nm
Astronomik propuští 100% H- alfu
Tele Vue : je na obou stranách vizuálního spektra čistý
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Honza_K
Příspěvky: 157
Registrován: 29. 12. 2014, 19:24
Bydliště: Brno
Věk: 36

Úzkopásmové filtry

#163

Příspěvek od Honza_K »

yop, přesně tak nějak jsem to myslel V podstatě to bylo myšleno tak, že ty rozdíly jsou ve velké míře pocitové, komu se co líbí (buď tmavší nebo více hvězd na pozadí a nebo se preferuje značka). Jsou samozřejmě vyjímky (profesionální/puntičkářské), kdy se rozhoduje dle tech. parametrů, ale je to hlavně o tom pocitu. Proto mě zajímalo, jakým způsobem mlhoviny ukazuje třeba ten TeleVue, protože o tom, jak ukazuje Lumicon nebo Astronomic se dá udělat dobrá představa již ze zdejších osobních zkušeností...
Orion Optics UK VX10L f/6,3 Dobson; ES 68°Series Ar 24, Vixen LVW 13/8, Omegon LE Planetary 6/5; BDP Moon&Skyglow/Double polarising, Lumicon UHC/Comet
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Úzkopásmové filtry

#164

Příspěvek od MilAN »

Ale to nejsou "pocitové" záležitosti. Pocitové jsou ty, co se komu jak líbí. Ale ten rozdíl v jasnostech a kontrastu je vidět - a to pro každého.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Honza_K
Příspěvky: 157
Registrován: 29. 12. 2014, 19:24
Bydliště: Brno
Věk: 36

Úzkopásmové filtry

#165

Příspěvek od Honza_K »

Vracím zpět většinu věcí, které jsem před tím psal bez podrobnějšího průzkumu a pochopení funkčnosti filtrů. Udělal jsem si pro sebe menší kurz ve zkoumání propustnosti dle grafů a využitelnosti různých vlnových délek, abych neplácal do větru.

Ale zeptal bych se Milana nebo jiného zkušenějšího, kdo v grafech rozezná více nuancí a podrobností a má i své zkušenosti... z čistě technického hlediska propustnosti, celkové kvality a hypoteticky stejné ceny by jste si vybrali Lumicon deep-sky/uhc/oiii nebo Meade s4000 broad-band/narrow-band/oiii? Dle grafu jsou navzájem trochu jinak posunutá a trochu jinak velká pásma propustnosti (nepočítám Ha u Meade). Ale nemůžu se zbavit dojmu, že Lumicon má ty křivky jaksi hladší, lépe umístěné a sympatičtější pro čistě vizuální pozorování...  :-?

děkuju za reakci a případné vyvrácení/opravení názoru, rád bych se v posuzování parametrů více zdokonalil a o Meade filtrech jsem neobjevil tolik zajímavostí a infa jako o Astonomikách a Lumiconech...
Orion Optics UK VX10L f/6,3 Dobson; ES 68°Series Ar 24, Vixen LVW 13/8, Omegon LE Planetary 6/5; BDP Moon&Skyglow/Double polarising, Lumicon UHC/Comet
Odpovědět