Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#556

Příspěvek od Chef »

U toho DK potřebuji určitě dovnitř , jen si nejsem jistý o kolik. U APM si teď nejsem jistý, zda to chtělo doostrit více dovnitř , a budu to muset ještě vyzkoušet .
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7203
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#557

Příspěvek od Artaban »

To budeš mít víc okulárů, jak zahradník jablek ve sklepě :) .
Takové zamyšlení: Refrák má možnost efektivně asi 300x. Myslím, že bude používán na planety často. Obraz nebude přesvícený a rychlejší pokles teploty zvládá trochu lépe. Já bych mu v klidu pořídil GWK Baader 1,7x. Budeš mít jistotu, že zaostříš a násobič to je skvělej. Mám k mému refráku. Binohlavu mám Lacertu a dobře to funguje na stejném refráku na hvězdárně v Benátkách, jako máš ty. Trochu výhoda taky je, že nejkratší ohnisko okuláru, bys potřeboval asi 8, nebo 7mm.
Když bude supr seeng, tak větší zvětšení, jak asi 300x nebude u DK problém a pro C14 bude kvalitní seeing už vzácnost.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#558

Příspěvek od Chef »

A uz mam doma 1.7x a 2.6x :D (zrovna jsem prijel ze Supry).
1.25x az pristi tyden...

O vikendu vyzkousim (pokud bude jasno).
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1479
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#559

Příspěvek od Yarkho »

Práve som sa v Supre dozvedel o existencii novej veľkej binohlavy od TS (čistá apertúra 28mm identická ako u Baader Mark V):
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... skope.html

Recenzií je málo vzhľadom na to, že je to pomerne nedávna vec. Našiel som jednu na CloudyNights - s veľmi priaznivým záverom:
https://www.cloudynights.com/topic/6866 ... ion-night/

"What is interesting, we could NOT spot any optical difference on Moon craters, shades and any details between Baader Mark V binoviewer and new TS BIG binoviewer, even at very high magnifications.

On DSO like Orion nebulae, and some interesting objects, there was also no difference at all."


Tak uvidíme. Cena je oproti Baader Mark V asi tretinová.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
adam k.
Příspěvky: 14
Registrován: 26. 08. 2018, 20:28

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#560

Příspěvek od adam k. »

Ahoj,
musím přiznat, že optice příliš nerozumím, tak musím položit hloupě přímý dotaz...
Mám dobsona GSO, 300/1500 f/5 ke kterému jsem si pořídil binohlavu William optics
http://www.atc-astro.eu/eshop/william-o ... letni.html
a jak jsem se trochu obával, nezaostřím ani s dodaným násobičem 1,6x
když jsem vyšrouboval okulárový výtah a jen na volno zkoušel přibližovat binohlavu k sek. zrcátku, zaostřil jsem asi 5,5cm od tubusu - napadlo mě tedy, že by možná bylo řešením pořídit nízkoprofilový okulárový výtah, třeba tento (uvádí výšku zasunutého výtahu 47mm)
http://www.supra-dalekohledy.cz/vytah-s ... -5803.html
Nebo silnější násobič 1,7x, 2x ??

Chci se hlavně zeptat jestli tu někdo na astroforu nemá stejnou sestavu a jak to případně řeší...
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#561

Příspěvek od Beda »

a při tom zkusmo zaostření bez OV jsi tam měl násobič 1,6x nebo ne ? V každém případě je nižší OV, nebo event. posunutí objímky primáru dopředu, lepší řešení, než-li násobiče. S násobičem se ztrácí výhoda světelného newtona ! Posunout primár + nižší OV by bylo určitě lepší, pokud je to pro tebe v do-do režimu možné!
adam k.
Příspěvky: 14
Registrován: 26. 08. 2018, 20:28

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#562

Příspěvek od adam k. »

jo, jo, při zkusmém zaostření jsem měl i násobič..
posunutí objímky primáru - musím uznat, že to mě nenapadlo, ale asi by to šlo.V tomhle trochu závidím majitelům vysouvacích dobsnů - u mě to bude nevratná operace, musel bych prostě uříznou tubus a zkrátit ohnisko.
Problém, je, že nevím přesně o kolik ho zkrátit (když vezmu v potaz, že bych ho upravil tak, aby šlo zaostřit i bez toho prodlužovače 1.6x, ale asi se o dá nějak vypočítat?
Každopádně můžu začít tím výtahem plus násob. 1.6x a časem, když mě to bude bavit, posunout primár a přejít na 100% na bino.
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#563

Příspěvek od 4Brunco »

Ahoj, kupit vytah je moznost pomerne nakladna, ale da sa aj improvizovat.
Vysunut o nieco zrkadlo je jedna moznost.
Ale menej pracne sa da vela usetrit priamo vo vytahu, napriklad pouzuit co najnizsiu redukciu 2", lebo tak originalna SW prida par cm.

nieco ako toto (uchytis cervikom, nie srobom) :
https://www.firstlightoptics.com/adapte ... track.html

A potom vies este trosku oddialit 1.6X nasobic nejakym predlzovacim tubuskom (kludne si vyskusaj paprierovou trubkou+lepiacou paskov) ako velmi treba oddialit. Dost casto staci 1-2cm a zaostris.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#564

Příspěvek od MilAN »

Existuje ale ještě jedna schůdná cesta: kopit 2" GWK 1,7x, který umožňí zaostřit a nevyžaduje tak velký posuv.

https://www.baader-planetarium.com/de/z ... wtons.html
Naposledy upravil(a) MilAN dne 10. 02. 2020, 14:03, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#565

Příspěvek od MilAN »

4Brunco píše: A potom vies este trosku oddialit 1.6X nasobic nejakym predlzovacim tubuskom (kludne si vyskusaj paprierovou trubkou+lepiacou paskov) ako velmi treba oddialit. Dost casto staci 1-2cm a zaostris.
Ale více vzdálit GWK znamená zvětšit násobitel ohniska a zavést ještě větší vinětaci pole.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#566

Příspěvek od 4Brunco »

MilAN píše:
4Brunco píše: A potom vies este trosku oddialit 1.6X nasobic nejakym predlzovacim tubuskom (kludne si vyskusaj paprierovou trubkou+lepiacou paskov) ako velmi treba oddialit. Dost casto staci 1-2cm a zaostris.
Ale více vzdálit GWK znamená zvětšit násobitel ohniska a zavést ještě větší vinětaci pole.
Ano samozrejme. Ale WO binohlava ma uz sama o sebe dost nestasne rieseny OCS a neni ani bohvieko kvalitny.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
adam k.
Příspěvky: 14
Registrován: 26. 08. 2018, 20:28

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#567

Příspěvek od adam k. »

u GSO je okulárový výtah sám o sobě vyšší než u SW, potřeboval bych ho tak o 3cm nižší minimálně, a na to mi jiná 2" redukce nepomůže. Ten baader GWK 1,7x by asi pomohl, ale stojí úplně stejně jako lowprofile výtah od SW...tak si říkám, že lepší výtah se bude hodit i kdyby mě to bino nakonec omrzelo.
Každopádně díky, promyslím to.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#568

Příspěvek od Pupak »

Dneska jsem testoval binohlavu od mikroskopu Zeiss s jejich okuláry 10mm . Na 7" Maku se zrcátkem naprostá pohoda,dalekohled ostří bez probémů v celém rozsahu.Obraz dokonalý i při 270x zvětšení. se SW ED80 je již potřeba Barlow 2x jinak na nekonečno nezaostří,nicméně obraz je opět naprosto špičkový. S ohleden na akt,že na Ebay se dá hlava se dvěma okuláry koupit pod 100 éček, nevidím důvod,proč kupovat nějakou binohlavu za 5000 . Zeiss optika je výborná a výběr okulárů rovněž za pár kaček. Jediné,co mi chybí,jsou ty gumové očnice.Jinak to nemá chybu.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#569

Příspěvek od MilAN »

A už jsi tu havu zkusil v noci? Jak vinětuje ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#570

Příspěvek od Pupak »

Zkoušel jsem jí na Měsíc a je to dokonalost sama. Jedním okem mám úplně jiný pocit. Přes bino je to skoro procházka po Měsíci. Nemám s čím srovnávat,ale nevidím žádnou chybu na kráse,kromě toho,že všechny ostatní okuláry mi asi budou ležet ladem.
Odpovědět