Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#571

Příspěvek od Beda »

[quote="Pupak".... S ohleden na akt,že na Ebay se dá hlava se dvěma okuláry koupit pod 100 éček, nevidím důvod,proč kupovat nějakou binohlavu za 5000 . Zeiss optika je výborná a výběr okulárů rovněž za pár kaček. Jediné,co mi chybí,jsou ty gumové očnice.Jinak to nemá chybu.[/quote]
pokud se jedná o test starší mikroskopové binohlavy Zeiss (Lomo), tak optika je výborná, ale bude určitě trpět silnou vinětací, jelikož má výstupní aperturu pouhých 19 mm. Pro mikroskopování postačující, na astro jen s omezením. Takže raději některý z moderních binonástavců s většími hranoly a kvalitní optikou.
Přílohy
Bino pro mikroskopy Zeiss_Lomo.JPG
Bino pro mikroskopy Zeiss_Lomo.JPG (335.99 KiB) Zobrazeno 2765 x
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#572

Příspěvek od Pupak »

Mám rád,když mi někdo teoreticky dokáže,že vidím něco jiného,než vidím,proto preferuji osobní zkušenost nad každou teorií. :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#573

Příspěvek od MilAN »

Pupak píše:Mám rád,když mi někdo teoreticky dokáže,že vidím něco jiného,než vidím,proto preferuji osobní zkušenost nad každou teorií. :D
Já mám zase rád, když se někdo jednu podívá ( a ještě k tomu na Měsíc) , nemá žádné srovnání ani zkušenosti, a ví, že má pravdu. A ti pitomci , co se dívali již několika výrobky , si kupují zbytečně něco drahého-2x, 5x i 10x . Je na čase se jim pořádně vysmát :) a odborníkům ukázat.....
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#574

Příspěvek od Yarkho »

Napríklad binohlava Lacerta má na výstupe hranoly zaclonené na 20 mm, čo je porovnateľné s uvádzanými 19mm u Zeiss mikroskopovej binohlavy.

Pokiaľ sa použijú okuláre s podobne veľkou alebo menšou poľnou clonou, binohlava poskytuje krásny obraz. Pokiaľ do nej ale dám dvojicu 25mm Plosslov, vinetácia je zreteľná. Nehovoriac o bočných odleskoch, kde je jednoduchým pohybom hlavy možné vidieť Mesiac 2x - navyše v rôznych zväčšeniach.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#575

Příspěvek od MilAN »

Problém u mikroskopických hlav je už v tom, že jsou dělány pro rozbíhavý svazek, takže u mikroskopů není problém na vstupu a nenastávají tolik reflexy na vstupních hranolech a děliči. U dalekohledů je problém s vinětací na vstupu , a to v závislosti na světelnosti dalekohledu
Rovněž může být výrazný problém s barevnou vadou , výpočet počítá s úplně jinou optikou ( a to jak objektivů, tak i okulárů) a její korekcí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#576

Příspěvek od Beda »

MilAN píše:Problém u mikroskopických hlav je už v tom, že jsou dělány pro rozbíhavý svazek, takže u mikroskopů není problém na vstupu a nenastávají tolik reflexy na vstupních hranolech a děliči. U dalekohledů je problém s vinětací na vstupu , a to v závislosti na světelnosti dalekohledu
Rovněž může být výrazný problém s barevnou vadou , výpočet počítá s úplně jinou optikou ( a to jak objektivů, tak i okulárů) a její korekcí.
bohužel je to tak ! A každý pokročilý pozorovatel s kvalitním teleskopem na to dřív, nebo později přijde. Moje dlouholetá pozorovatelská praxe ukazuje, že rozdíly mezi touto starou mikroskopickou optikou a binonástavci navrženými pro teleskopická pozorování jsou zřetelné. A proto zůstane tahle sada staré Zeiss Jena optiky tam, kde je už dlouhá léta,ve skříni ;) . Zatím co Denkmeier bino je stále u dalekohledu.
Nakonec, před cca. pětašedesáti roky jsem observoval i s brýlovým dalakohledem. Jen ten "objektiv" se těžko sháněl, protože musel být bikonvexní, dlouhoohniskový a hoooodně zacloněný. Zato obloha byla tmavší a nebyla znečištěná létajícím bordelem :( . Dobrou noc !
Přílohy
zeiss bino s okuláry.jpg
zeiss bino s okuláry.jpg (34.85 KiB) Zobrazeno 2720 x
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#577

Příspěvek od Pupak »

Pánové,klídek.Nikdo netvrdí,že Zeiss bino je lepší než ty astro speciály.Já jen říkám,že jsem byl byl mile překvapen kvalitou zobrazení a dokonalým stereoefektem. Úbytek jasu a kontrastu u krajů prostě nepozoruji. Zorné pole je oříznuté,to je jasné,ale obraz je dokonalý a netrpí odlesky a pod. Na planety,kde v zorném poli planetka zabere 5% nebudu řešit vinětaci a Měsíc nemá chybu. Na denní pozorování ptáků je taky skvělá,takže jsem spokojen a opravdu zatím nevidím důvod jít do jiné.
Jurkov
Příspěvky: 60
Registrován: 03. 01. 2018, 19:53
Věk: 41

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#578

Příspěvek od Jurkov »

Kolegovia.
Umiestnim to sem, keďže to má spojenie práve s binohlavou.
Skúšali ste niekto dve rôzne filtre v jednej binohlave na jeden objekt?
Konkrétne v tomto článku
https://www.cloudynights.com/articles/c ... sons-r1471

sa pri niektorých filtroch spomína prínos uhc a zároveň aj SIII napríklad. Dokáže teda mozog spojiť dve "rôzne" obrazy do jedného krajšieho vo výsledku?

Odoslané z LG-H930 pomocou Tapatalku
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#579

Příspěvek od MilAN »

Mozek si dokáže ledacos spojit, dokonce mu ani nevadí, že u většiny binohlav je intenzita a někdy i barva každé cesty jiná.
Jen si v tvém případě neumím představit, které filtry by mělo smysl kombinovat při vizuálním pozorování, abychom ve výsledku dostali něco navíc oproti jednomu filtru. A pro které objekty.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#580

Příspěvek od Beda »

Jurkov píše:Kolegovia.
Umiestnim to sem, keďže to má spojenie práve s binohlavou.
Skúšali ste niekto dve rôzne filtre v jednej binohlave na jeden objekt?
Konkrétne v tomto článku
https://www.cloudynights.com/articles/c ... sons-r1471
sa pri niektorých filtroch spomína prínos uhc a zároveň aj SIII napríklad. Dokáže teda mozog spojiť dve "rôzne" obrazy do jedného krajšieho vo výsledku?
Nemám sice praktické zkušenosti, mohu ale odkázat na poměrně rozsáhlé a úspěšné pokusy s pozorováním sluneční fotosféry v helioskopu vybaveným Zeissovým binokulárním nástavcem, které prováděl v padesátých létech na svém 6" refraktoru Karel H. Otavský v Černošicích u Prahy. S využitím tzv. pleochroismu nastavoval otáčením filtrů pro každý okulár různé barvy od modravé až po oranžovou. Dle jeho pozorování se takto výrazně zlepšily observační možnosti granulace a aktivních regionů, viditelných jinak pouze s H-alfa filtrem, na slunečním disku v době kolem minima sluneční činnosti. Své pokusy popsal v článku "Ein Farbenkontrasthelioskop" v časopise Die Sterne, číslo 7/8, ročník 1955, str. 126-128. Zájemcům mohu zaslat kompletní kopie tohoto článku.
Přílohy
Farbenkontrasthelioskop od Karla Otavského.png
Farbenkontrasthelioskop od Karla Otavského.png (333.34 KiB) Zobrazeno 2534 x
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#581

Příspěvek od PetrK »

To je zajímavé. Nebyl by nějaký přehled jaké kombinace filtrů se mu nejvíce osvědčili?
Já občas používám zelený filtr Baader Solar Continuum. Ale pro zvýraznění granulace se mi více než filtr osvědčilo malé zvětšení okulárem noname plössl 32mm.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#582

Příspěvek od Beda »

takové podrobnosti jsem v tom článku od Karla Otavského nenašel a on už bohužel není mezi námi. Takže zbývá pouze experimentovat s vhodnými dichroitickými filtry a zvolit pro každý okulár jinou barvu. Baader Solar Continuum patří mezi úzkopásmové filtry, takže se ním asi ani s pomocí polarizačního filtru barva výrazně měnit nebude. Jinak K.Otavský patřil mezi velmi seriozní a fundované observátory, takže jeho experimenty a popis lze brát vážně.
Pokud nedosáhnete při 100x na dobré rozlišení, tak máte asi jiný problém. Buď se špatným seeingem, nebo v optice teleskopu či v binonástavci.
Přílohy
Farbenkontrasthelioskop, K.Otavský.png
Farbenkontrasthelioskop, K.Otavský.png (367.6 KiB) Zobrazeno 2503 x
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#583

Příspěvek od PetrK »

Moc tomu textu nerozumím. Chápu to tak, že použil otočný polarizační filr a před něj dal nějaký minerál, který mění barvu od oranžové po namodralou v závislosti na natočení roviny polarizovaného světla. Polarizáky mám, ale kde sehnat v optické kvalitě ten minerál? A jaký?
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#584

Příspěvek od Chef »

adam k. píše:Ahoj,
musím přiznat, že optice příliš nerozumím, tak musím položit hloupě přímý dotaz...
Mám dobsona GSO, 300/1500 f/5 ke kterému jsem si pořídil binohlavu William optics
http://www.atc-astro.eu/eshop/william-o ... letni.html
a jak jsem se trochu obával, nezaostřím ani s dodaným násobičem 1,6x
když jsem vyšrouboval okulárový výtah a jen na volno zkoušel přibližovat binohlavu k sek. zrcátku, zaostřil jsem asi 5,5cm od tubusu - napadlo mě tedy, že by možná bylo řešením pořídit nízkoprofilový okulárový výtah, třeba tento (uvádí výšku zasunutého výtahu 47mm)
http://www.supra-dalekohledy.cz/vytah-s ... -5803.html
Nebo silnější násobič 1,7x, 2x ??
Chci se hlavně zeptat jestli tu někdo na astroforu nemá stejnou sestavu a jak to případně řeší...
Dneska jsem po dlouhé době vytáhl SW Dobson 300/1500 a vyzkoušel s ním Zeiss bino. S GWK 1.7 se mi zaostřit nepodařilo. S GWK 2.6 už to šlo.
Ještě jsem vyzkoušel Powermate 2x a zaostřit šlo také (a obraz se mi zdál výrazně lepší, než u GWK 2.6).

Jinak dneska Venuše naprostá bomba (dokonce se mi zdálo, že vidím náznaky povrchových detailů) . To Bino mě baví čím dál tím víc. Už se mi ani na DSO nechce vytahovat Ethose...:D (Pořád mám vypálenou v hlavě M42 přes bino před pár týdny (než jsem onemocněl) a to jsem se díval "jen" přes APM APO 152..., takže až se dostanu na chalupu a budou podmínky, těším se na kombinaci Dobson 20" + Bino :) ).

Jinak nevím, zda se mi to zdá, ale když se dívám přes bino, tak všechny objekty se mi zdají mnohem větší, než u stejného zvětšení s jedním okulárem... (jsem "bino začátečník", takže nemám žádné předchozí zkušenosti).
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#585

Příspěvek od Artaban »

Chef píše:Jinak nevím, zda se mi to zdá, ale když se dívám přes bino, tak všechny objekty se mi zdají mnohem větší, než u stejného zvětšení s jedním okulárem.
Ano, tak to mám taky. Ty dvě oči mají lepší rozlišení, než jedno.Objekt se tak může zdát větší. Ještě je ale možnost, že máš přes bino opravdu větší zvětšení. Já používám Baader násobič 1.7x a záleží kam ho našroubuju. Když za hranol, tak má asi těch 1,7x, ale když před hranol, kde ho používám, tak podle Borise má až 2x.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět