Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#586

Příspěvek od Lisa »

Pohrávám si s myšlenkou pořídít si k newtonu také binohlavu - asi Baader MaxBright II(pokud začne být dostupná) nebo tu níže uvedenou od TS.
Protože používám 2'' filtr kolo, tak váhám, jaké GC od Baadera či případné posunutí polohy tyčí na flexTube do spodní polohy by vedlo k lepšímu výsledku.
Baader má asi pro tento případ připraven "2" Glasspathcorrector® 1,7x for Newtons - https://www.baader-planetarium.com/en/2 ... wtons.html, ale ten by zasahoval do filtr kola.
Neměl by někdo doporučení, jak to vhodně "poskládat"?
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#587

Příspěvek od Yarkho »

Chcem sa pre informáciu opýtať, aké páry okulárov používate do binohlavy.

Zatiaľ mám 24mm Panopticy a 14 & 10mm SSW. Z tých s menším zorným poľom 35mm Eudiaskopiky, 18mm Baader Ortho.
Zvažujem 16mm Naglery T5 (keď už sú na astroshope v akcii).
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#588

Příspěvek od Artaban »

Yarkho píše:Chcem sa pre informáciu opýtať, aké páry okulárov používate do binohlavy.
Okulárů máš teda dost, ale jinak se používá kde co a záleží na co. Naglery jsou dobrý a zrovna tak Delilte, které jsou slušný na planety a Měsíc. Do bina mám ohniska 11, 13 a 15mm.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#589

Příspěvek od Pupak »

Nedá mi to,abych se nepodělil o svojí včerejší a dnešní zkušenost s porovnáním bino hlavy BAADER Maxbright a mikroskopové bino hlavy Zeiss.
Nebudu to dlouho rozmazávat,ale bino od Baader je v podstatě nepoužitelná záležitost. Když pominu mizernou kvalitu setových okulárů 25 a 10 mm, z nichž jen 25 mm lze vůbec nastavit tak,aby se obrazy obou okulárů sešly,s 10 mm nikoli. To je úplně na palici,co to dělá s očima. Ke hlavici je koma korektor zkombinovaný s Barlowem 1.7x, který má snad všechny optické vady světa. Ta největší vada ale je,že se k hlavě nedá přišroubovat napevno,ale brutálně na ní vaklá. Večer na hvězdách to tak nevynikne,ale při denním srovnání,je Baader asi o dvě třídy pod Zeissem. Nebudu hodnotit kvalitu zobrazení,tam je to do velké míry problém okulárů,ale s ničím jiným,než je okulár 25mm se s touto hlavou nedá rozumně koukat,zatímco Zeiss nemá chybu.Netvrdím,že nejsou lepší hlavy než je Zeiss.Ty hlavy za 20-30 tisíc asi budou lepší,ale v této cenové kategorii jako je ten Baader (300E),asi bude situace dost obdobná.Zeiss má dokonalý souběh obrazů,netahá za oči,obraz je perfektní,ostrý a bez barevných vad. Teoretici si mohou říkat,co chtějí. Odpovím jediné.Zkuste si to a uvidíte. Bohužel sám nemám nějakou kvalitní dvojici okulárů,abych vyloučil vliv těch setových,ale to,co jsem viděl,mě naprosto odradilo. Zlatej Zeiss.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#590

Příspěvek od Yarkho »

Na akom ďalekohľade to bolo skúšané?
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#591

Příspěvek od Pupak »

Na třech. Mak 7", ED80 a N200/800. S Makem byly výsledky nejlepší.Ten dokáže zaostřit bez Barlowa, ale i tam Baader prohrával na celé čáře. Srovnání dost znehodnocuje absence kvalitních okulárů,ale nejsem si jistý,že by to řešilo tu špatnou možnost sjednocení obrazů. Pak je ještě možnost,že se jedná o nějaký vadný kus,ale majitel tvrdí,že než si ho koupil,měl půjčený jiný Baader a ten byl stejný.
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#592

Příspěvek od Franta62 »

A zkoušeli jste seřídit souosost ? Mabrighty mají možnost seřízení souososti zobrazení. Nevěřím, že by setové okuláry dodávané k binokuláru a zvláště u Baaderu byly úplně k ničemu a obraz by nestál za nic, tak jak to popisujete. Setový okulár je setový okulár, určitě kvalitnějším okulárem bude pokoukání asi jiné, zvláště co se týče kontrastu a ostrosti, ale že by rozhodily osy natolik, že by se jimi nedalo koukat a "tahaly" oči, to se mi nezdá. Chyba bude podle mne v nastavení souososti (seřízení hranolů) binohlavy už z výroby. Ikdyž i Baader může mít nepovedený kus. Co na to jiní majitelé a zkušenější pozorovatelé ? Také uvažuji o pořízení binohlavy, proto mne to dosti zajímá a jsem trochu překvapen.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#593

Příspěvek od Pupak »

Já jsem nic nenastavoval. Půjčil jsem si bino od známého, který ho běžně používá. Chtěl jsem po té sprše,kterou jsem tu minule dostal vidět,jak velký rozdíl je astro bino hlava oproti té nevhodné mikroskopické. Nebudu někomu zasahovat do jeho bino hlavy. On je s tím spokojený. Asi má lepší oči než já.
Nerozumím tomu,proč výrobci ty astro bino hlavy nedělají rovnou s korekcí délky tak,aby hlava nevyžadovala další optické prvky. Asi by méně vydělali.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#594

Příspěvek od MilAN »

Pupak píše:J
Nerozumím tomu,proč výrobci ty astro bino hlavy nedělají rovnou s korekcí délky tak,aby hlava nevyžadovala další optické prvky. Asi by méně vydělali.
Protože katadioptry to nepotřebují, refraktory většinou také ne.
A pro světelný Newton - buď šílená vinětace, nebo prodloužení - co kdo je schopen akceptovat na obraze.
Takže pro dalekohledy, pro které je binohlava určena, to vyhovuje přesně tak, jak je to udělané.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#595

Příspěvek od Pupak »

Nevšiml jsem si,že by výrobci udávali,pro které typy dalekohledů je hlava určena. Na ED80 tedy rozhodně bez prodloužení ohniska použít nejde a pochybuji,že ostatní refraktory na tom budou jinak. Na nekonečno se nezaostří ani omylem.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#596

Příspěvek od g »

Binohlava TS, kterou jsem krátce vlastnil šla použít na ED80 i ED120 bez jakýchkoliv úprav či barlow. Jen nešlo použít hranol, na přímo bez problému. Ostatně pozorování planet přímo bez zenitového prostředku přináší teoretické maximum dané kvality. ED80, ED120 nejde bez extenderu nebo zenitového prostředku zaostřit. Nutné prodloužení je cca 80mm (bez záruky), optická cesta levného bina byla asi do 100mm.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 613
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#597

Příspěvek od TH »

Pupak píše:... Na ED80 tedy rozhodně bez prodloužení ohniska použít nejde a pochybuji,že ostatní refraktory na tom budou jinak. Na nekonečno se nezaostří ani omylem.
v tomto vlákně se to také řešilo... viewtopic.php?f=20&t=14727&p=301775&hilit=ed80#p301775
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#598

Příspěvek od Artaban »

Pupak píše:Nevšiml jsem si,že by výrobci udávali,pro které typy dalekohledů je hlava určena.
Tyhle věci se kupují spíš u prodejců a dobrý prodejce na to upozorní.
http://www.supra-dalekohledy.cz/binonas ... 50062.html
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#599

Příspěvek od Pupak »

Tohle je okrajová záležitost. Pro mě je prioritní použitelnost a kvalita zobrazení.Nedám za kvalitní bino hlavu 30 tisíc, protože tak nějak nevím,co kromě širší palety okulárů bych získal navíc. Zeiss kreslí bez chyby a pokud mám už tak mizerné oči,že bych nepoznal rozdíl, byly by to stejně vyhozené peníze.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#600

Příspěvek od Artaban »

http://www.supra-dalekohledy.cz/binonas ... -4596.html
Jsem zvědav na první zkušenosti. Nejlepe kdyby jí otestoval SIRIUS_758.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět