Ve vedlejším vlákně jsme diskutovali problém zaostření binohlavy v různých dalekohledech, především Newtonech a refraktorech, kde je nutno použít Barlow-násobič, aby se zmenšil potřebný rozsah ostření výtahu konkrétního dalekohledu. Praxe ukazuje, že ve výše uvedených dalekohledech je často problém zaostřit i při použití násobiče, nebo je nutné použít tento příliš s velkým prodloužením ohniska - např. 2,6x u binohlav Baader. Naopak u katadioptrických dalekohledů, kde se ostří posuvem primár. zrcadla a snadno jde dostatečně vysunout ohnisko, se zaostřením binohlavy problém není, a to i bez použití násobiče. Toto poskytuje další výhodu - s neprodlouženým ohniskem snáze dosáhneme menších zvětšení, která jsou omezená zúžením sortimentu vhodných okulárů díky omezené, a tedy poměrně malé, velikosti hranolů v binohlavách. Relativně malé hranoly v binohlavicích nám tímto značně omezují vhodnost využití výhod binokulárního vidění při pozorování DSO. Ale zpět k problematice dostupnosti ohniska a (ne)vhodnosti různých násobičů-korektorů. Uváděl jsem praktické zkušenosti, že z dostupných binonástavců na trhu, a v nich použitých Barlowů, je bezproblémové zaostření u jakéhokoli dalekohledu možné pouze u BinoVue od TeleVue, neboť zde použitý násobič-korektor umožňuje dokonce parfokalizaci hlavice s většinou okulárů TV, což v praxi znamená, že i při námi používanými okuláry od jiných výrobců, bude přeostření po jejich záměně za BinoVue velmi malé.. Barlow-korektor 2x od TV lze zakoupit i samostatně a díky univerzálnímu T2-závitu jej lze snadno použít i u velmi rozšířených binohlav Baader MaxBright ( "malá" ) a Baader&Zeiss MarkV ( "velká" ), a při troše přemýšlení a zručnosti určitě i u binohlav jiných výrobců. Příklad použití tohoto násobiče TV a srovnání velikosti dvou binohlav je na tomto foto :

Zatímco násobiče-korektory Baader - 1,25x, 1,7x a 2,6x, společné pro obě hlavy Baader ( na obr. dole ) - jdou snadno přímo našroubovat do těla BinoVue, tak Barlow-korektor 2x od TeleVue ( na obr.pokovený uprostřed ) je potřeba pro použití v MaxBrigt hlavě doplnit zakoupením prodlužovacího T-kroužku ( na foto je ten nejkratší vyráběný ). Vlevo nahoře je na foto samotný nástavec-barel 1,25", pro použití BinoVue bez korektoru.Další informační a srovnávací foto je zde :

Binohlava Baader "malá" je zde přímo našroubována do bytelně provedeného 32mm hranolu s T2-závity na obou koncích. Nástavec 1,25" s uvnitř našroubovaným násobičem-korektorem Baader je upevněn až před tímto hranolem. Toto je totiž další, a to velmi výhodný, způsob, jak řešit nedostupnost ohniska s binohlavami Baader ;) Nevýhodou je sice větší prodloužení, ale místo korektoru s koeficientem 2,6x můžeme použít 1,7x. Výhodou je bezproblémové a přitom pevné spojení hlavy s hranolem 1,25" - běžná "setová" 1,25" zrcátka s 1, max.2 šroubky pro aretaci okuláru jsou totiž pro upevnění těžké binohlavy absolutně nevhodné..! Použití zrcátka 2" je daleko vhodnější, jenomže dostupnost ohniska se s ním rapidně zhorší.. :-?
Uvedený, a opticky velmi kvalitní, hranol s čistou aperturou 32mm lze zakoupit v různém provedení = doplnění různými díly z početné T2-stavebnice Baaderů. Kromě standartního a rovněž bytelného úchytu pro okuláry 1,25" ( 2 šroubky pro přítlak pera, uvnitř několik unifikov. závitů ) - na další fotografii vlevo :

..lze výhodně k hranolu pořídit 1,25" úchyt pro okuláry s ostřením - na foto vpravo. Zlepší nám to komfort u většiny katadioptrů, u kterých je ostření posuvem primáru pro velká zvětšení moc hrubé a navíc nikoli bezvůlové.. Pro binohlavy to vhodné není, neboť okulár se při ostření otáčí.
Na posledním obrázku je vlastní kovové tělo s hranolem a samotný korektor Baader, určený k našroubování do barelu 1,25". Ten lze pak vmontovat do řady prvků z T2-stavebnice Baader, včetně diskutovaných binohlav.
