Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#526

Příspěvek od MilAN »

Ale samozřejmě zkoušel a dovedu si spočítat vinětaci bez nutných aplikací. A bych mohl tvrdit, že mě nevinětuje sekundár v případě připojené binojhlavy, budu muset nejdříve razantně vyměnit sekundár. A vzhledem k tomu, že při světelnosti 1:5 a lepší budu muset vždy použít násobič, a na výstupu jsou 1 1/4" okuláry, tak není potřeba zvětšovat vstupní aperturu do binohlavy . Na výstupu bude zhruba 2x větší.
Nemyslím, že 2-3 mm na vstupu jsou nějaký zásadní problém . Vinětace tam bude vždy dost velká.
Na druhou stranu, výsledek po všech těch peripetiích u Newtona a s nutným násobičem bude podobný tomu, jako když použiji použiji binohlavu na SCT 1:10 stejného průměru
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#527

Příspěvek od nosuh »

No prave ze me laka, aspon to zkusit prave na 400 f5 dobsonu, ale dohromady je to celkem za velkej peniz na to, abych zjistil ze to moc nefunguje :)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#528

Příspěvek od 4Brunco »

Nuz celkom velky peniaz je vymenit velkeho dobsona za velke SCT, moze cenu zvysit o rad (10x) oproti dobsonu rovnakej velkosti.
Takze nejaky korektor je oproti tomu par drobnych. Okrem toho dobson ma obrovsku vyhodu v podobe sirokeho pola pri mono pozrovani, a dokonca aj v binohlave s 1.7x korektorom bude pole stale sirsie ako v pripade draheho velkeho SCT.
nosuh píše:No prave ze me laka, aspon to zkusit prave na 400 f5 dobsonu, ale dohromady je to celkem za velkej peniz na to, abych zjistil ze to moc nefunguje :)
Idealne vyskusat na nejakom zraze, ako paradne to funguje a ake pohlady to vie cloveku poskytnut. Mna teda prekvapil hlavne vyssi dosah na niektorych objektoch, ktory bude sposobeny stamenim pozadia v binohlave a praci mozgu v pripade pozorovania dvoma ocami.

Ono to ma ale aj nevyhodu, zlozitejsia je praca s dvoma okularmi a pripade viac ludi aj nastavenie IPD treba riesit (obcas diprtrii), a pole nedokaze byt take siroke ako v pripade 2" okularu ,takze aj hldacik treba mat dobry (idealne dva, jeden red dot a druhy opticky).
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#529

Příspěvek od Chef »

Udělal jsem si radost a pořídil své první bino:
Carl Zeiss APO binoviewer

Jeden prodejce měl pár nových kousků skladem (ještě má pár kousků na prodej) , více zde:
https://www.cloudynights.com/topic/6899 ... inoviewer/

Nejsem odborník na Bino a u všech ostatních Bino, které jsem zkoušel (Baader Mark V, TeleVue Bino...) se mi nepodařilo obraz spojit, jelikož mám oči moc u sebe, ale tohle je první Bino, kde se mi to obraz spojil (mám to až na doraz u sebe) a dnes jsem jej vyzkoušel na Venuši (nic jiného teď z Prahy není vidět) a obraz opravdu perfektní. Zkusil jsem jej i s ADC a obraz super (s TeleVue Plossl 20 a 25 v MAK 180) . Nemám zkušenosti s jiným Bino, ale dle recenzí na CN se jedná o jedno z nejlepších Bino vůbec, takže doporučuji. Prodejce je z Chorvatska a komunikace s ním perfektní (při platbě přes paypal si účtuje 4% uplift, takže jsem risknul platbu bankovním převodem a vše dopadlo dobře. Balíček perfektně zabalený a problém byl jen na straně české pošty, kde mi nějaký ukrajinec napsal špatné jméno do systému, takže mi nechtěli balík vydat ale nakonec si ověřili jméno na balíku a dali mi jej
(opravdu nemám rád českou poštu :roll: ) )

Pokud by někdo chtěl Bino porovnat, tak můžu dorazit na nějaký "astro sraz" (primárně Litice a nebo MHV, kam se po dlouhé době chystám).

Obrázek
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#530

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Vida ! Největší odborník na binohlavy ve sluneční soustavě, t.č. dlící v chorvatském Umagu, dorazil i do české kotliny.. ;) Dokonce dává na binohlavy certifikát a ještě si jí může člověk nechat jím podepsat.. :o

Do teď jsem byl dlouhá léta absolutně zdrženlivý... Přiznám se, že taky proto, že mé znalosti angličtiny jsou nevalné... Ale když už jsi mi takhle nahrál, tak napíšu, co si celou dobu myslím...

S Denisem ohledně problematiky binohlav nesouhlasím ve vícero věcech, nicméně dvě z nich jsou zcela zásadní :

1. Opovrhuje naší Meoptou - díky ní prý jsou velké binohlavy Baader zmetkové... Proč ? Protože téměř ve všech, které on rozebral, byly vyštípané hranoly.. A ty se prý vyrábějí v té hrozné Meoptě..
2. Balamutí astroamatéry tím, že jejich binohlavy jsou zbytečně poddimenzované - ve smyslu zbytečně malých clon u hranolů. Takže je "převrtává" na maximální možný průměr. Že takto "vylepšené" binohlavy jsou pak enormně háklivé na odlesky od boků hranolů a mají tím zákonitě mizerný kontrast, jaksi nehodlá pochopit...

Tahle binohlava od Zeisse bude určitě výborná, obzvlášť pokud se v ní někdo nevrtal... Nicméně je to model s menšími hranoly, což může být v některých případech škoda. Chci tím říct i to, že stejné peníze stojí právě velká Baader-Zeiss binohlava, která určitě horší nebude... A mít hranoly 28 mm nebo jen 23 mm je velký rozdíl, obzvlášť u dlouhoohniskových dalekohledů. Až uvidíš ten rozdíl a pokocháš se v tom větším provedení se 24 mm Panoptiky, budeš chtít větší hranoly.. :) ;)
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#531

Příspěvek od Chef »

Já právě mám problém s většími Bino, že mám oči moc u sebe a obraz se mi nespojí. Proto jsem risknul koupi tohoto menšího Bino a i tak mám Bino na doraz k sobě (takže ergonomika není nejlepší, ale za to může můj fyzický problém :( ).
Baader jsem zkoušel a obraz mi nešel k sobě, takže asi tohle byla jediná cesta, jak pořídit kvalitní menší bino , které mi umožní spojit obraz ...
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#532

Příspěvek od 4Brunco »

SIRIUS_758 píše:Vida ! Největší odborník na binohlavy ve sluneční soustavě,
:lol: :D :lol: Ten bol dobry.

Aj ked tiez z Denisom v zopar veciach nesuhlasim, napriklad tvrdi ze vsetky male binohlavy s z jednej tovarne, ale nie je to tak, su z minimalne dvoch.
Dokonca musim z vlastnej skusenosti povedat ze su medzi malymi binohlavami aj viditelne rozdiely v transmisii, pravdepodobne za to moze delic alebo pouzite sklo, lebo antireflex vyzera vsebecne OK.
Musim sa ho ale trosku zastat. Ma celkom fajn pristup ked som sa ho kedysi pytal na kolimaciu binohlavy, co som tiez rozsiroval, tak poradil a neposobil vobec tak nafukano ako na fore.
Ono ked chce clovek naozaj predcizne skolimovat binohlavu, tak je to celkom babracka, kedze tych komponentov je tam niekolko.

Co sa tyka kontrastu pri tychto "supercharcherged" binohlavach, da sa tomu pomoct napriklad dodatocnym zaciernenim bokov hranolov, tam sa to celkom vyrovna, zial vela reflexov vzika prave v okoli delica a tym sa moc robit neda.

Ale moje skusenosti su taketo, na DSO je rozsirenie na maximum na nezaplatnie, lepsia iluminacia pola okularov je citit a aj trochu sirisie pole potesi.
Ono najviac su odlesky realne videt pri dennom pozorovani ale neni to nic strasne. Pri pozorovani planet ale hlavne mesiaca sa da znizit reflexy oddialenim korektora od binohlavy, idelane osadit pred hranol a tie reflexy sa zmiernia.
Inak velmi sa mi osvedcili korektory baader, oproti inym lacnejsim, co su urcene k malym binohlavam je znacny rozdiel kvalite a v prospech baaderov.
Chef píše: Pokud by někdo chtěl Bino porovnat, tak můžu dorazit na nějaký "astro sraz" (primárně Litice a nebo MHV, kam se po dlouhé době chystám).
Rad by som bino porovnal s mojou starsiou ale velkou Zeiss binohlavou. Vyborna je, ale antireflexy ma este MgF2.
Nedavno som si k nej kupil aj velky korektor 1.7X od baaderu, ktory ma vraj aj komu korigovat. No uvidime ci sa osvedci, este som nemal podmienky aby som mohol vyskusat.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#533

Příspěvek od Chef »

Konečně jsem vyzkoušel to Zeiss bino i na Měsíci (a ne jen na Venuši) a musím říct, že lepší Měsíc jsem nikdy neviděl ( použité okuláry v Bino: TV Plossl 20 a 25) . Nádherně ostrý obraz a detaily. Nějak mi připadá, že při použití Bino to trochu eliminuje vliv seeingu (bez Bino obraz víc tzv "plaval" ), ale nejsem zkušený "bino pozorovatel", takže se mi to třeba jen zdálo.
Už se nemůžu dočkat Jupíka a ostatních planet. Jen mi na APO ani DK nejde zaostřit bez Powermate ( zkoušel jsem na powermate 2x a 5x...). Na MAK 180 to jde zaostřit bez powermate.

Obrázek
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#534

Příspěvek od Artaban »

Chef : Je fajn, že ti bino konečně sedne. Dvě oči dokážou lépe rozlišit detaily a podrobnosti s horším kontrastem a možná to dělá i ten dojem klidnějšího seeingu. Náš mozek je prostě na dvě oči naprogramován. Z nějakého důvodu, mně bino na planetách nutí do větších zvětšení, než jsem běžně používal při monopohledu. Měsíc je v binu supr v každém zvětšení a v menším kolem asi 120-140x je to snad ještě hezčí.
Moje astropozorovaní rozděluju na dvě období. To před binem a to s binem :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#535

Příspěvek od Beda »

Artaban píše:Chef : Je fajn, že ti bino konečně sedne. Dvě oči dokážou lépe rozlišit detaily a podrobnosti s horším kontrastem a možná to dělá i ten dojem klidnějšího seeingu. Náš mozek je prostě na dvě oči naprogramován.
Moje astropozorovaní rozděluju na dvě období. To před binem a to s binem :)
....do kamene tesati ale pozor ! Nutno pořídit opravdu kvalitní binonástavec s dobře vybroušenými hranoly a s perfektní kolimací. U těch levných se s tím výrobce moc nemaže a je to znát. Od té doby co používám starší Denkmeier s Power Switch, který má garantované plochy 1/4L a super AR vrstvy, nemám binokulárně problém. U Zeisse je špičková kvalita ploch také zaručená !
Chef: vím, leze to do peněz, ale zkus někdy kvalitnější okuláry.U bina Zeiss to má smysl ! A zůstal bych vizuálně/ binokulárně na refráku. Pokud je barlow nutný, tak s co nejmenším zvětšením. Každá, byť sebelepší barlow optika, obrazu moc neprospěje !
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#536

Příspěvek od Chef »

Do te Bino hlavy jsem jeste premyslel o Takahashi Ortho, ale bude opravdu znatelne lepsi nez TV Plossl?
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#537

Příspěvek od Chef »

Ted jsem si tedy procetl kus tohoto vlakna a vidim, ze se tu jiz pred lety probiralo Plossl vs TAK ortho atd...
Co doporucit do bino dnes v roce 2020? Jsou nejake novinky (Tak TOE (ten je ale moc kratky) nebo LE) lepsi, nez klasicky TV Plossl ?
Delite a jsou urcite vyborne planetarni dalekohledy, ale jsou moc siroke, takze s tim budu mit problem spojit obraz dohromady v bino hlave... (uz ted s TV Plossl to neni uplne komfortni, ale aspon to funguje) .
APM obcas prodava i Zeiss ortho (bazar), ale do toho se mi moc nechce (vetsinou vypadaji hodne pouzite) . Pripade jsem cetl o Brandon, ktere by meli byt taky jedny z nejlepsich planetarnich oklularu vhodne do bino (a jsou uzke).Bude to ale znatelne lepsi nez TV Plossl ? Asi bych si to musel nekde vyzkouset...
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#538

Příspěvek od Artaban »

Chef píše:Delite a jsou urcite vyborne planetarni dalekohledy, ale jsou moc siroke, takze s tim budu mit problem spojit obraz dohromady v bino hlave
S Delite žádný problém nebude, páč jdou svlíknout a velikostí jsou pak úplně stejné, jako, Pentax XF. Řešil jsem stejný problém a za pomoci tady Honzy OV, který mně s tím hodně pomohl a samozřejmě okulárového mága Borise s tím už nemám problém. Nejlepší je to vyzkoušet a není problém se domluvit. Ortha jsou samozřejmě vpohodě a taky je používám, ale pohled do Delite, je prostě hezčí.
Tady to je vidět.
http://posec.astro.cz/index.php/clanky/ ... vou-dirkou
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#539

Příspěvek od Chef »

A já jsem si včera říkal, jestli to nemám risknout a vzít k těm dvou Delite 15mm a 9mm, co už mam, ještě kamarády, které tu byli ještě včera k prodeji.
To jsem prohloupil :/

Nicméně Delite končí na 18.2mm a dál už max Panoptic...

Například pro ten DK s ohniskem 5000mm nebo pro C14 edge, který má 3910mm, by se mi hodil spíš 32mm ortho, např ten TAK nebo Brandon... (zrovna si tu studuji po celém netu na všech forech zkušenosti s TAK ortho 32mm vs Brandon. TAK se mi líbí víc, ale má jen 44st a Brandon ma aspon 49).
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#540

Příspěvek od Artaban »

Jj, ohniska 5m, nebo 4m, to už je dlouhý jak blázen. Ono i ty TV Plössl jsou zaručená kvalita, ale nemám a nemůžu posoudit. Ohniska 32 a 40mm jsou snad dost dlouhý a barel 1,25”
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět