Hledáček klasický vs. RedDot

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
Oldřich Řeháček
Příspěvky: 420
Registrován: 26. 03. 2015, 21:13
Bydliště: Opava

Hledáček klasický vs. RedDot

#61

Příspěvek od Oldřich Řeháček »

Se vším souhlasím. Problém ale nastává v případě, že je pozorovatel krátkozraký. To potom není videdět v red dotu vůbec nic. Protože jsem krátkozraký , tak jsem red dot daroval kolegovi, pořídil jsem si laminovaný atlas oblohy do cca 7mag a na všech dalekohledech mám kvalitní optický hledáček. Prostě každému vyhovuje něco jiného.

P.s.: nejlepší by bylo mít čočky v pořádku
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Hledáček klasický vs. RedDot

#62

Příspěvek od Regulus »

Problém ale nastává v případě, že je pozorovatel krátkozraký. To potom není videdět v red dotu vůbec nicSe dívám s brýlema :)
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Hledáček klasický vs. RedDot

#63

Příspěvek od vitek.kl »

Uznávám, že u obrýlených to může být problém, pokud se jim nechce pořád nandávat a sundávat brýle. Těm pak skutečně může lépe vyhovovat klasický hledáček.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Hledáček klasický vs. RedDot

#64

Příspěvek od michal.b »

Nechapu v cem spociva vyhoda klasickeho hledacku vuci RD pro lidi s brylemi.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Hledáček klasický vs. RedDot

#65

Příspěvek od dvader »

Asi je míněno to, že jej můžeš mít zaostřen na oko bez brýlí. A pak tedy nemusíš nasazovat a sundavat brýle, když se střídavě koukáš do hledáčku a okuláru...
Ale já to tak ve svých začátcích na Dobsonu (když jsem ještě neměl RD) stejně nepraktikoval, neboť jsem pak normálně očima neviděl ostře oblohu a nedokázal pořádně zamířit ten hledáček. ;D

Takže jak dříve, tak teď to dělám tak, že vyhledávám a orientuji se s brýlemi a i při dohledávání objektu v zorném poli okuláru používám brýle. Teprve po vycentrování objektu v zorném poli si brýle sundám pečlivě doostřím a pozoruji...
Možná se to bude zdát někomu krkolomné ale mě to tak vyhovuje. :)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Hledáček klasický vs. RedDot

#66

Příspěvek od hamr »

Měl bych dotaz. Už 2x jsem si pořídil obyčejný reddot a pokaždé jsou po čase problémy s rozsvícením červeného bodu. Ten reostat, či jak to nazvat pak blbě spíná a musí se to zkusit třeba 5x než se rozsvítí. Je ten problém jen u levných reddotů nebo to je obecné? Kdybych věděl, že to bude fungovat, vrazil bych třeba ty 2000,-Kč do lepšího.
http://www.supra-dalekohledy.cz/hledace ... 17836.html
Nějak mi reddot vyhovuje na Newtonu pro focení planet líp než klasický hledáček.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Hledáček klasický vs. RedDot

#67

Příspěvek od MilAN »

Ty dražší kovové tímhle netrpí ( mají tam přepínač s pevnými odpory), ale většinou zase svítí zbytečně moc, ale to u planet a jasných hvězd až zase tak nevadí.. U těch plastových-alespoň každý, který jsem měl v ruce - tenhle problém byl. Jediný plastový, který mám snad 20 roků, stále funguje, ale ten nemá regulaci, jen vypínač
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Hledáček klasický vs. RedDot

#68

Příspěvek od 4Brunco »

On jak sa do toho spinaca dostane prach tak zacne blbnut. Ja som donutra strekol trosku kontakt speju a zase ide ako novy.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Hledáček klasický vs. RedDot

#69

Příspěvek od hamr »

Díky za reakce, právě ten první jsem si předělal natvrdo na vypínač, ale už jsem ho prodal s nějakým dalekohledem. S tím prostříknutím to zkusím a pokud to nepomůže asi přistoupím k úpravě s vypínačem.................pro zaměření dalekohledu na planetu to nevadí, že svítí hodně jasně.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 158
Registrován: 16. 04. 2014, 19:58
Bydliště: Hrádek nad Nisou
Věk: 57

Hledáček klasický vs. RedDot

#70

Příspěvek od MM »

No, ja jsem u Dobsona prostridal snad vsechno - nejprve RedDot (to nebylo spatne), pak originalni primohledny hledacek (pro me temer nepouzitelne), pak lomeny hledacek s terestrickym pohledem (nic moc..) a nakonec TELRAD (wooow!!). A muzu rici, ze bych nemenil ani zaboha. Zamerovani je nesrovnatelne prijemnejsi a hlavne rychlejsi nez s RedDotem, jas vsech 3 krouzku se da plynule nastavit dle libosti, jedina nevyhoda je rychlejsi roseni plexisklove matnice, ale to se da vyresit (bud pridatne ohrivani anebo proste otrit hadrem ;D). Nez dat kolem 2000 Kc za jakostni RedDot, tak radeji o neco levnejsi TELRAD! 8-)
Spacewalk Telescopes 16" Infinity NL* ultralight Dobson + Poncetka, binar APM 120 ED 90°+ sada 100° APM/Luntů, binohlava Mark V + 2" GWK 1,7x, Celestron EdgeHD 9,25" + Hyperstar + Sony A7s + AZ-EQ6 GT Pro, Canon IS 15x50
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 511
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Hledáček klasický vs. RedDot

#71

Příspěvek od PetrK »

V čem je Telrad lepší než RedDot? Připadá mi, že to jen dělá kolem tečky kolečko.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Hledáček klasický vs. RedDot

#72

Příspěvek od MilAN »

V čem je Telrad lepší než RedDot? Připadá mi, že to jen dělá kolem tečky kolečko.
Není tam žádná tečka, jsou tam 3 soustředné kružnice , vymezující zorná pole. A protože k odrazu dochází na rovinné desce, nevzniká tam nepřesnost v paralaxe, jako u reddotů. Navíc, u Telradu není třeba se dívat oběma očima, sklo je čiré a dostatečně velké, aby skrze něj bylo vidět dobře dost velkou část oblohy.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Hledáček klasický vs. RedDot

#73

Příspěvek od hamr »

Tak pro info.
Fakt je viníkem asi prach. Vzal jsem z pozorovatelny hledáček domů a jen ho prostě pusou vyfoukal, kolem toho kolečka regulace a doma to šlape na každé zapnutí. Uvidím co to udělá v pozorovatelně.............
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Hledáček klasický vs. RedDot

#74

Příspěvek od MilAN »

Blbne to většinou stále. Vlhkost, prach.Když to rozebereš, je tam nejsprostší kontakt na odporovou plochu. Kdyby to bylo alespoň pouzdřené provedení, tak by to bylo něco jiného ( i když nejlepší by by starý drátové potenciometr/reostat.)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět