Filtry

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Samuelson
Příspěvky: 146
Registrován: 26. 02. 2019, 01:38
Bydliště: Plzeň
Věk: 24

Re: Filtry

#451

Příspěvek od Samuelson »

Ještě dotaz, k čemu jsou tedy clip in H-alfa filtry? To každý kdo tuhle kombinaci používá udělal to "nejlepší rozhodnutí z nejhorších"?
AZ-GTi, SW ED80, Canon 450Dm, Canon 100D, Samyang 14/2.8, Binokulár 8x42 Nikon Monarch 5.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Filtry

#452

Příspěvek od Bill »

Samuelson píše:Dobře, takže pokud se chci alespoň na další rok vyhnout koupi nové kamery tak mám jít do cls? Já tu zrcadlovku nemam ani tejden :D
Pokud chceš používat zrcadlovku, tak nejlepší je jezdit někam do tmy. Pokud chceš nějaký filtr - možná by bylo nejlepší nejdříve nějaký vyzkoušet...
Máš tu zrcadlovku modifikovanou? Jinak nemá smysl emisní mlhoviny ani zkoušet.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Filtry

#453

Příspěvek od Bill »

Samuelson píše:Ještě dotaz, k čemu jsou tedy clip in H-alfa filtry? To každý kdo tuhle kombinaci používá udělal to "nejlepší rozhodnutí z nejhorších"?
Já jsem si ho koupil (naštěstí starší), jednou použil a zase prodal...
Nejsem si jistý, zda existuje "každý kdo tuhle kombinaci používá"...
Samozřejmě dá se použít jako doplněk na zvýraznění mlhoviny. No uvidíš.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Filtry

#454

Příspěvek od MMys »

Pokud si ho koupíš jako clip variantu, tak ti pak k mono kameře stejně moc neposlouží.

Je potřeba si prostě na rovinu přiznat, že z centra velkoměsta, pokud tě zajímají emisní mlhoviny, nic jiného než úzkopásmové (co nejužší) filtry a focení v Ha, OIII, SII spektrálních čarách nemá smysl. Jinak bude fotonový šum obrovský, a na snímek srovnatelný s tmavou oblohou bys potřeboval hodně desítek až stovky hodin na objekt, a extrémně přesnou kalibraci pomocí FF. Jinak vyleze vše ostatní jen ne mlhovina.

Tohle se samozřejmě netýká pár nejjasnějších objektů jako třeba M42, ty půjdou, jenomže jich je pár a zachvilku dojdou.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Filtry

#455

Příspěvek od Psion »

Přesně jak píše Martin, je to pár objektů, které vyfotíš přes nějaký light pollution filter a pak už zbývá s DSLR jen hraní s Halfa, OIII apod.. Jedno foto dle Billa s "moc nepoužitelným" clip filtrem přikládám.
M42_Halfa.jpg
M42_Halfa.jpg (415.62 KiB) Zobrazeno 2159 x
Tady je jedna z města s CLS filtrem (8x120s)
Orion_CLS.jpg
Orion_CLS.jpg (683.49 KiB) Zobrazeno 2154 x
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Filtry

#456

Příspěvek od Bill »

Psion píše:Přesně jak píše Martin, je to pár objektů, které vyfotíš přes nějaký light pollution filter a pak už zbývá s DSLR jen hraní s Halfa, OIII apod.. Jedno foto dle Billa s "moc nepoužitelným" clip filtrem přikládám
Tak jako všechno se dá použít. MMys měl k zrcadlovce kompletní sadu klip filtrů Ha, O3, SII. Ale určitě to nikomu nebude doporučovat v dnešní době jako super řešení.
Pokud bych chtěl fotit jenom z města, tak bych jako cílové řešení viděl mono kameru a úzké úzkopásmové filtry. Takže Ha klip filtr bych (apoň nový) spíše nekupoval. (pokud můžu použít standardní, který pak použiji i s kamerou).

K zrcadlovce bych použil v dnešní době spíše nějaký dual band - pokud budu chtít čistou Ha, tak můžu zbytek zahodit a použít jenom data z R kanálu. Ale nevím, jak moc jsou ty dual-band kvalitní. Takže spíše jenom jako tip.

CLS je takový kompromis - na barevný snímek je zablokovaná část dost velká a ničí barvy a do města na emisní mlhoviny bude zase moc široký. Na barevný snímek je vhodnější nějaký IDAS LPS nebo podobný od Optolongu - ale určitě to není řešení do centra města.

Ono cizími chybami se člověk nenaučí tak dobře jako vlastními...

Já jsem měl k zrcadlovce CLS a Ha klip. Místo CLS jsem pořídil decentnější IDAS-LPS filtr a na mlhoviny naopak užší Baader UHC-S. Ale moc je nepoužívám. Místo Ha jsem pořídil mono kameru s kompletní sadou Ha/O3/SII...

I úzkopásmo fotím mimo město...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Samuelson
Příspěvky: 146
Registrován: 26. 02. 2019, 01:38
Bydliště: Plzeň
Věk: 24

Re: Filtry

#457

Příspěvek od Samuelson »

Prostě se musím smířit s tím, že pro mě v současné době neexistuje ideální řešení. Studuju, takže nemam čas jezdit za temnou oblohou víc jak jednou za 2 tejdny..natož peníze abych si kupoval novou kameru. Hledal jsem jednoduše něco, co mi alespoň trochu umožní fotit doma z balkonu, zatímco se učim, takže prostě půjdu do CLS, případně 2” Ha který bych využil i v budoucnu na dedikované kameře. Díky všem za reakce a rady.
AZ-GTi, SW ED80, Canon 450Dm, Canon 100D, Samyang 14/2.8, Binokulár 8x42 Nikon Monarch 5.
Uživatelský avatar
Samuelson
Příspěvky: 146
Registrován: 26. 02. 2019, 01:38
Bydliště: Plzeň
Věk: 24

Re: Filtry

#458

Příspěvek od Samuelson »

A ano, mám modifikovanou DSLR.
AZ-GTi, SW ED80, Canon 450Dm, Canon 100D, Samyang 14/2.8, Binokulár 8x42 Nikon Monarch 5.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Filtry

#459

Příspěvek od MMys »

Bill píše:
Tak jako všechno se dá použít. MMys měl k zrcadlovce kompletní sadu klip filtrů Ha, O3, SII. Ale určitě to nikomu nebude doporučovat v dnešní době jako super řešení.
No, to nebylo k zrcadlovce, ale k barevné chlazené CCD QHY8, což je ale stejný probém. Ha jakž takž použitelná s šílenou ztrátoru 3/4 fotonů, OIII nic moc, byť by na ni měly fungovat zbylé 3/4 pixelů modré a zelené. Jenže emise v OIII je u velké čísti objektů několikrát slabší než v Ha, takže se signál dost utopí v šumu nechlazené zrcadlovky.

SII je na barevné CCD a DSLR nepoužitelný.

Pro doplnění - po vystřízlivění následoval nákup monochromatické CCD G2-8300 s interním 5-pozičním filtrkolem, ke které jsem si nechal vyrobit (a následně doporučil výrobci vyrábět) adaptér na EOS Clip filtry. Abych nemusel kupovat jiné a nemusel pořizovat externí 8-poziční filtrklolo.

V dnešní době relativně levných mono CMOS kamer je ta cesta s úzkopásmem přes DSLR opravdu blbost, a nedoporučuji.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Samuelson
Příspěvky: 146
Registrován: 26. 02. 2019, 01:38
Bydliště: Plzeň
Věk: 24

Re: Filtry

#460

Příspěvek od Samuelson »

Jsem toho jelen..Trevor Jones je docela velké jméno, co se týče astrofotografie a myslím že spousta mladých lidí kráčí v jeho stopách. Tady je odkaz na jeho video, které je celé o tom jak je Ha pro DSLR super: https://youtu.be/FDim3HHq7rk
Taky na svém webu má o této kombinaci celý článek..
Já snad musím něco přehlížet.
AZ-GTi, SW ED80, Canon 450Dm, Canon 100D, Samyang 14/2.8, Binokulár 8x42 Nikon Monarch 5.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Filtry

#461

Příspěvek od MMys »

Ale nikdo netvrdí, že to nejde. Na jasných objektech to jde, byť 75% signálu zahodíš. To je fyzikální fakt, a zásadní nedostatek. Proste na stejný výsledek musíš exponovat minimálně 4x (díky absenci chlazení spíš ještě vícekrát) déle než s mono kamerou. A žádné video na YT to nezmění. Jen se musíš smířit s tím, že to má svoje limity, na které velmi rychle narazíš. A taky tyhle výsledky určitě nemá z centra velkoměsta. Ono i 6nm Ha filtrem něco z té zaneřáděné oblohy proleze.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Filtry

#462

Příspěvek od Psion »

Samuelson: Nic nepřehlížíš. V Halfa se s DSLR dají dělat taky pěkné fotky, jen je to hrozně neefektivní, citlivost DSLR v Halfa je velmi malá, takže jak píše Martin 75% fotonů jde vniveč díky Bayerově masce. Navíc nechlazená DSLR produkuje značný šum (nejmenší šum má z Canonů 6D). Na dobré obloze se nejen s Halfa dá udělat i pěkná fotka. Bíba tady nafotil za několik let spousty hezkých fotek s DSLR, nakonec taky přešel na chlazenou kameru když se chtěl posunout dál. Mě to taky pořád baví s DSLR i když mám řadu chlazených kamer :)
Uživatelský avatar
Samuelson
Příspěvky: 146
Registrován: 26. 02. 2019, 01:38
Bydliště: Plzeň
Věk: 24

Re: Filtry

#463

Příspěvek od Samuelson »

Něco takovýho jsem potřeboval slyšet..že to vlastně až tak nepoužitelný neni :D (pro amatéra). Díky
AZ-GTi, SW ED80, Canon 450Dm, Canon 100D, Samyang 14/2.8, Binokulár 8x42 Nikon Monarch 5.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Filtry

#464

Příspěvek od MMys »

Psion píše: Bíba tady nafotil za několik let spousty hezkých fotek s DSLR, nakonec taky přešel na chlazenou kameru když se chtěl posunout dál.
Jo, ale pod parádní oblohou okolo 21 mag./arcsec., ne z centra Plzně, kde je vidět pár hvězd. Tam je úzkopásmové foto jediné řešení, a na to je DSLR neskutečně neefektivní.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Filtry

#465

Příspěvek od Psion »

Ano psal jsem to větu před citovanou větou - Na dobré obloze se nejen s Halfa dá udělat i pěkná fotka.
Odpovědět