Filtry

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Filtry

#406

Příspěvek od astar »

Při foceni barevnou kamerou na tmavé obloze skutečně stačí jen filtr UV/IR cut . Já fotím jen s tímto filtrem na místě SQM 21,6m , a přitom mívám pozadí snímků v zenitu cca 400 -500ADU při 1e/ADU .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#407

Příspěvek od MilAN »

LukasNestak píše:Tak prečo ich nepoužívajú pod tmavou oblohou? Veľa ľudí používa iba UV/IR filtre. Nikto z nich by nemal problém zakúpiť napríklad IDAS LPS-P2.
/
A co v tom vidíš za problém?
UV/IR filtr je skoro nutnost, vzhledem k tomu, že nemáme většinou techniku bez barevné vady v oblastech spektra, kde jsou ještě kamery citlivé .
A to ostatní přeci záleží na tom, odkud fotím, co fotím a jak fotím. Přeci není nějaký univerzální postup. A zrovna tak není nějaký univerzální filtr na všechno pro všechny. ( a proč zrovna LPS -P2 ? ) Pokud budu fotit krátkými expozicemi ( z jakéhokoliv důvodu) tak tam nebudu dávat nějaký omezující filtr, ve městě budu muset fotit spíš úzkopásmovými filtry .....
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Filtry

#408

Příspěvek od astar »

Já fotím na celkem tmavé obloze , tak mi stačí jen ten UV/ IR . Ten IDAS nepotřebuji a ani jsem nikdy neuvažoval o jeho koupi . Kde je světelnej bordel, tam je to přínos, o tom není pochyb, viz níže .

Bill . O kolik se ti s tmaví pozadí ? Podle grafu filtru IDAS LPS jsem zjistil, že filtr propustí o cca 30% světla méně. Tak v mém případě by to bylo z nějakých 450 ADU jen 315, to je pokles šumu o cca 18% . Zkusil jsem simulaci šumu a tento rozdíl není rozeznatelný, při hodnotě 512 ADU na 256 odstínů .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#409

Příspěvek od MilAN »

Já bych ti trochu oponoval. Ten filtr propustí o 30% méně světla z těch objektů( třeba ). Ale kolik zablokují které části spektra z oblohy, čím je nasvícena . Tam mohou zablokovat třeba 80% světla a ty šumové poměry se úplně změní.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Filtry

#410

Příspěvek od Bill »

astar píše:Bill . O kolik se ti s tmaví pozadí ? Podle grafu filtru IDAS LPS jsem zjistil, že filtr propustí o cca 30% světla méně. Tak v mém případě by to bylo z nějakých 450 ADU jen 315, to je pokles šumu o cca 18% . Zkusil jsem simulaci šumu a tento rozdíl není rozeznatelný, při hodnotě 512 ADU na 256 odstínů .
Ale mi šum s filtrem vzrostl. Nevím, zda jsem to testoval správně - prostě jsem složil snímky s filtrem a snímky bez IDAS LPS filtru. Když jsem dal v PI vyhodnocení šumu, tak výsledek s filtrem byl horší. Ale rozdíl nebyl nijak výrazný. Ono to pravděpodobně bude záviset i na poměru jasu objektu a pozadí oblohy...
Taky by se pravděpodbně mělo odečíst pozadí, aby zůstal pouze šum ze znečištění (to jsem asi nedělal).
M:736 750 113
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Filtry

#411

Příspěvek od LukasNestak »

Celý čas mám na mysli farebnú kameru 6D alebo QHY10.
Doma mám zlú oblohu "viď. obrázok 1", preto musím používať filter:
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 59#p393159
Ale určite plánujem pár krát za rok vybehnúť za tmavou oblohou. A tam by to mohlo ísť iba s UV/IR filtrom.
Preto som sa spýtal, či už je dostatočne tmavá obloha "viď. obrázok 2" použiť iba UV/IR filter
Přílohy
Obr 1.png
Obr 1.png (10.2 KiB) Zobrazeno 3016 x
Obr 2.png
Obr 2.png (10.36 KiB) Zobrazeno 3016 x
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Filtry

#412

Příspěvek od astar »

Milan, to je pravda . Pokud jsi ve městě kde je jen sodík, tak obloha září tím sodíkem i několikrát víc než ostatní vlnové délky . Já bral v úvahu rovnoměrné rozložení intenzit , což je můj případ (daleko od zdrojů) . Kdo může jet mimo , tak pak je ten IDAS podle mne zbytečný .

Velikost šumu je odmocnina z intenzity a pokud mi zůstane i s IDASem jas pozadí 1000ADU proti 400 , tak na stejný výsledný šum bych musel udělat 2,5x víc expozic . Pokud se neprojeví to znečištění i v těch částech spektra kde filtr propouští , tak šum bude stejný . Většinou tomu tak není :( . Musel by být spektrální graf jasu oblohy a od něj odečíst propustnost to filtru . To by bylo nejideálnější posouzení . Je jasné , že pro každé pozorovací místo to bude jiné .

Bill. To asi musíš mít nějakou chybu ? Muselo by se to porovnávat v jednu noc , aby jas pozadí byl prakticky stejný . Jak jsem napsal výše, velikost šumu je odmocnina z intenzity + termální šum a+vyčítací šum . Pokud je to stejný objekt , tak jaký je rozdíl ADU s IDASem a bez něj na stejném místě? Porovnání musí být na lineárních datech .

LukasNestak: Pokud to jen jde , jeď za tmavou oblohou. Já to taky tak dělám, protože tady ve městě to je katastrofa :( :( . To porovnání přes tu mapu je jen přibližné , musel by si to porovnat jaký rozdíl jasů máš doma a pak na tmavém stanovišti . Podle té mapy to je cca 3x .

Doplnění : Ty ADU jsou brány bez ofsetu - ofset =cca průměr ADU na biasu nebo darku
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Filtry

#413

Příspěvek od Bill »

astar píše:Bill. To asi musíš mít nějakou chybu ? Muselo by se to porovnávat v jednu noc , aby jas pozadí byl prakticky stejný . Jak jsem napsal výše, velikost šumu je odmocnina z intenzity + termální šum a+vyčítací šum . Pokud je to stejný objekt , tak jaký je rozdíl ADU s IDASem a bez něj na stejném místě? Porovnání musí být na lineárních datech .
Bylo to jednu noc na jednom místě se stejným objektem a na linárních datech...
Na ideálním místě se přece musí šum jakýmkoliv filtrem vždy zhoršit, když filtr zahodí jenom použitelný signál (jiný na ideálním místě není)...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#414

Příspěvek od MilAN »

Ideální místo :) to by bylo jen v okamžiku, kdy na snímku je jas pozadí stejný, jako na DF. Takže tam vždy bude signál od oblohy.
Takže si od signálu od objektu odečti jas oblohy jak v případě s filtrem , tak i bez filtru a zjistíš, kdy je signál silnější
...........
Účelem fitrů je ztmavit oblohu více než objekt. Pokud by to mělo vést k horšímu výsledku s filtrem než bez něho, pak by muselo být výhodné si tu oblohu ještě přisvítit :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Filtry

#415

Příspěvek od astar »

Když odebírám signál tak i šum musí klesat až do hodnotu termálního a vyčítacího šumu . Pak už žádný signál není Odečtením master dark , se hodnota šumu nezmění , jen se to v podstatě ořízne.
Jas oblohy i objektu se sčítají a pak z toho jasu vznikne šum. Když bude jas pozadí obrovský , tak i šum objetu bude velký
Př. 400 ADU pozadí + 400 ADU objekt šum 28 // pozadí 1000 + 400 šum 37 . Další věc je honota rozptilu šumu ( rozdíly v ADU od střední hodnoty ) a podle mých měření je cca 4 větší 28*4= 106 ADU .
To to už nepatří do tohoto tématu . Patřilo by to do tématu astrofoto. Ať zváží moderátor o přesunutí.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Filtry

#416

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:Ideální místo :) to by bylo jen v okamžiku, kdy na snímku je jas pozadí stejný, jako na DF. Takže tam vždy bude signál od oblohy.
Ale já samozřejmě nemyslím místo na Zemi s nějakou oblohou. Já doufám, že tobě nemusím vysvětlovat, co znamená ve fyzice ideální.
MilAN píše:Takže si od signálu od objektu odečti jas oblohy jak v případě s filtrem , tak i bez filtru a zjistíš, kdy je signál silnější
Já opravdu netuším, jak PI počítá šum - ale nemyslím si, že odečtením konstanty by se měly změnit výsledky. Signál z objektu bude určitě s filtrem slabší, samozřejmě znečištění mnohem více slabší. Pak samozřejmě záleží na poměrech délky expozice, jasu objektu a fotonového šumu oblohy, kdy to bude s filtrem lepší a kdy horší. Pokud použiju filtr na to, abych mohl prodloužit expozici - tak to asi s filtrem bude vždy lepší. Ale pokud mám nějakou reálnou sestavu, která mi delší expozice neumožní, tak už to výhoda být nemusí.

Každopádně u mě to byla skoro plichta - výsledky byly podobné a s filtrem trošku horší. (samozřejmě pokud byla správná metoda - což není jisté)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Filtry

#417

Příspěvek od astar »

Šum na surovém snímku nepřevedený do barvy, vychází obrovský a to díky tomu , že různobarevné pixely mají o hodně různou intenzitu.
S tím odečtem máš pravdu. S jasem objektu je to trochu složitý . Pokud projdou vlnové délky filtrem , tak by se jas objektu neměl lišit jako bez filtru po odečtu pozadí . Pokud ale obsahuje i ty co neprojdou , tak intenzita v ADU bude nižší , to je logické . Musí to ale být převedeno do barvy.
Tomu co píšeš se mi ani nechce věřit . Musel bych to vidět , nebo vyzkoušet . Filtr nemám, tak zkouška padá.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Vladimir Nadvornik
Příspěvky: 82
Registrován: 11. 10. 2015, 21:47
Věk: 47

Re: Filtry

#418

Příspěvek od Vladimir Nadvornik »

Plánuju koupit ASI1600 mono s LRGB a narrowband filtry. Fotit budu na kraji menšího města, kde jsou sodíkové výbojky, takže budu potřebovat i LPS. Bude lepší dát LPS na jednu pozici do filtrového kola nebo napevno před komakorektor a fotit přes něj všechno?
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Filtry

#419

Příspěvek od hades »

Když už LPS při LRGB snímání, tak v kole na pozici L filtru. Ale možná bych to být tebou nejprve zkusil bez něj, Lko snímat filtrem ze sady.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Filtry

#420

Příspěvek od Bill »

Vladimir Nadvornik píše:Bude lepší dát LPS na jednu pozici do filtrového kola nebo napevno před komakorektor a fotit přes něj všechno?
Pokud budeš mít stejnou velikost filtrů - můžeš vyzkoušet. Ono méně filtrů je lépe, ale RGB by se mohlo přes LPS fotit...
M:736 750 113
Odpovědět