Filtry

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 685
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Filtry

#586

Příspěvek od armichael »

Ano, to som tiež tak nejak tušil a píšem o tom už v prvom príspevku. Teraz som si otvoril aj to porovnanie. Moc pekné! Od toho sa bude dať odraziť. Dík!
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
kuceraz
Příspěvky: 567
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Filtry

#587

Příspěvek od kuceraz »

Nezkoušel jste někdo, jaký vliv má poškrábání povrchu filtru vliv na obraz?
Mám už docela pěkně poškrábané UHC od Lumiconu, žádná negativa nepozoruji, ale nemám srovnání, takže mi to vrtá hlavou :)
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Filtry

#588

Příspěvek od MMys »

Vizuálně většinou žádný, pokud ten škrábanec není extrémní.

Na snímcích, pokud přes škrábanec prochází světelný kužel paprsků příslušející konkrétní hvězdě, tak na té hvězdě bude na snímku dvojice difrakčních parpsků ve směru kolmo k tomu škrábanci. Tím výraznější, čím je škrábanec více rovný. U zahnutého se energie v difrakci rozloží do vějíře, a nebude tak jasný.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Soucekpetrznojmo
Příspěvky: 1
Registrován: 20. 04. 2021, 14:45

filtr cls, uhc, darksky

#589

Příspěvek od Soucekpetrznojmo »

Dobrý den, prosím, nemáte někdo zkušenost s filtry Binorum CLS nebo Darksky?
Pavel kraus
Příspěvky: 93
Registrován: 01. 10. 2017, 19:59

Re: Filtry

#590

Příspěvek od Pavel kraus »

Jaky je vhodny filtr pro vizualni pozorovani vzdalene krajiny ci letadel kdyz jsou pri obzoru opary atd aby se zvysil kontrast hor pouzivam binar 28x110 a jsou tam zavity na 1.25 sroubovani tak bych to chtel skusit jestly jse neco zlepsi co svetle cerveny ci tmave cervany co ir filtr a opak kdyz je podmrakem k veceru treba svetle zluty ci svetle oranzovy nebo tmave k zvyseni jasu zase
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4459
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Filtry

#591

Příspěvek od dvader »

Ahoj,

pokud by ti tu nikdo neodpověděl, tak zavolej do SUPRA Praha, tam s tím mají bohaté zkušenosti…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Pavel kraus
Příspěvky: 93
Registrován: 01. 10. 2017, 19:59

Re: Filtry

#592

Příspěvek od Pavel kraus »

Dekuji na krajinu doporucil svetle cerveny jak ja pan zahajsky tez pouziva nasero nevi tak svetle zluty skusim a na letadla pri obzoru pri oparu nevim asi polarizacni poradi nekdo i fotograf dekuji
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 508
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Filtry

#593

Příspěvek od PetrK »

Pro vizuální pozorování krajiny v lehkém oparu si dokážu představit jen žluto oranžový filtr, který pěkně zvýrazňuje zelené listí. Na letadla pak možná zelený filtr. Oko je vyladěné na zelenou část spektra a rozeznává nejvíce odstínů zelené. Pokud letí letadlo dostatečně pomalu, tak v některých polohách bude mít přínos správně natočený polarizační filtr, který dokáže trochu ztmavit modrou oblohu a potlačit odlesky.

Nedokážu si představit červený filtr, přes který se sice úspěšně fotí i skrz opar, ale pro oko to nebude nic moc. Oko má na červenou malou citlivost.

PS: Pavle, můžeš si prosím svůj příští příspěvek před odesláním přečíst a doplnit do vět čárky a tečky? Tvé příspěvky se strašně špatně čtou a myslím, že nejsem sám, kdo má problém s pochopením toho co se snažíš napsat.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Filtry

#594

Příspěvek od peta62 »

Pridavam se, ja ten prostredek nepochopil, ac jsem to cetl petkrat.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
kuceraz
Příspěvky: 567
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Filtry

#595

Příspěvek od kuceraz »

Jaký OIII filtr na vizuální pozorování?
Stále platí, že Lumicon/Astronomik nebo má smysl se dívat i po jiném výrobci?
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Filtry

#596

Příspěvek od Nicholas »

Máte jednoznačný názor, který filtr by byl lepší pro EAA pozorování mlhovin s barevnou kamerou? Zatím uvažuji mezi Optolong L-Enhance a IDAS LPS-V4. U obou píšou, že jsou optimalizované pro OSC kamery, vypadají na papíře hodně podobně. IDAS má i filtr EAO1, který vypadá podobně jako LPS-V4, ale prodej zatím asi jen z Číny.
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 849
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 54

Re: Filtry

#597

Příspěvek od MiniMistr »

Na vizuál jsem měl nejdříve OIII od Badera, později jsem ho nahradil filtrem od Astronomicu - oba ukazovali vpodstatě stejně.
Ten od Baadera možná o chloupek lépe.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: Filtry

#598

Příspěvek od Janek »

K barevným filtrům z denní praxe:

červené filtry - pro specifická pozorování VZDÁLENÉ krajiny v jasném slunečním světle si jiné, než sytě oranžové a světle červené filtry na binokuláru nedokážu představit a mám je prakticky pro všechna svá bina, kam jdou umístit (Wratten 21, 23A, vyjímečně #25, Baader Color Red 610nm, Astronomik Red Type II).
Jasně - červený filtr zcela zlikviduje barevné vidění, vše je červené. Jeho přínos je v částečném utlumení denního jasu, podobně jako udělá šedý filtr, částečně odstraní opar, razantně zvýší kontrast a tím zdánlivě zvýší i ostrost obrazu. Typické příklady, kde se červené filtry projeví je třeba struktura mraků nad vzdáleným horizontem, vyhledávání vzdálených horizontů (při pozorování pro 50-100 km + ) nebo vyhledávání letadel s krátkou nebo žádnou kondenzační stopou na modré obloze při malých zvětšeních. Prostě zvýraznění struktur.

Žlutý, žlutozelený i zelený filtr (běžné Wratteny) jsou za jasného dne víceméně kontraproduktivní. Sice působí v oblasti spektra, kde je oko nejcitlivější a zdánlivě nezpůsobují větší újmu barevnému vidění neboť propuštějí i jiné části spektra, než podle kteých je pojmenováváme (viz níže). Zjasňují pozadí, s nímž oko tak jako tak za jasného slunečného dne dost bojuje a prakticky nemají vliv na kontast obrazu, který navíc i podle použitého optického systému se zvětšením více či méně klesá.
Význam zelených, žlutozelených a žlutých filtrů pro denní pozorováni vzrůstá ve chvíli, kdy se šeří a snižuje kontrast, typicky při mlze či za soumraku, kdy projasňují obraz a mají tak význam spíš pro pozorování na kratší vzdálenosti (tady jsou typické ty zabarvené brýle pro kontrastněšší vidění).

U barevných filtrů jsou ještě další dva faktory - zatímco filtry pro okrajové barvy - modrou a červenou, jinou část spektra nepropouštějí a tudíž při použití modrého prostě bude vše modré a při použití červeného bude vše červené, širokopásmové filtry pro vnitřní barvy spektra většinou propuštějí buď plně nebo v omezené míře i okrajové barvy, což je vidět na jejich charakteristikách. Přes běžný světle zelený filtr #56A uvidíte i červenou střechu a modrou oblohu, stejně tak přes světle žlutý #11, zatímco filtry #15, #21 a #23A už modrou nepropouštějí a obloha tím pádem výrazně ztmavne - modrá se ztrácí. Samozřejmě, pokud vezmete úzkopásmový filtr, abych se držel při zemi, jako příklad třeba Solar Continuum 540nm - tak bude vše zelené.

Tohle se potom projeví v činnosti oka. Pokud budete delší dobu pozorovat přes širokopásmové modro-zelené, zelené a zeleno-žluté filtry, oko si na ně přivykne a to naše vnitřní AWB provede na základě zkušeností částečnou korekci barev - prostě mozek ví, že obloha je modrá, pole zelené a střecha červená a pokud dostává dostatečně dlouho konstatní signál jen s jiným rozložením intenzity barev, vnímání koriguje a po 1-2 minutách koukání přes tyto filtry už vám nepřijde, že je tam máte. Pak stačí filtry odstranit a najednou vidíte vše do modra či do zelena atp. než si oko a mozek opět srovnají "WHITE BALANCE". To se dá snadno vyzkoušet se zabarvenými slunečními brýlemi nebo i barevnými filtry. Tento pricnip se nakonec využívá i pro stanovení poruch barvocitu, kterým tprí okolo 6-8% mužské a cca 0.5% ženské populace.
Tohle ale úplně nefunguje s červenými a modrými filtry, kde prostě kus barevného signálu chybí a to sice hlava zkusí, ale už nebere.
Mimochodem, pokud si na jedno oko dáte zelený a na druhé žlutý filtr, po pár vteřinách se to srovná a koukáte normálně. Pokud si dáte na jedno oko červený a na druhé modrý (nebo do bina), tak se ani po minutách obraz nesrovná, nanejvýš tak začne bolet hlava ...
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Filtry

#599

Příspěvek od Bill »

Janek píše:Žlutý, žlutozelený i zelený filtr (běžné Wratteny) jsou za jasného dne víceméně kontraproduktivní.
Tak to jsem žil desítky let v bludu - předpokládal jsem, že když se žlutozelený filtr používá v černobílé fotografii na zdůraznění oblaků, tak musí trochu podobně fungovat i na vizuál. Tak nějak jsem si myslel, že ta zelená část filtru musí výrazně ztmavit modrou oblohu. Ale asi 40 let nepoužívaný filtr jsem našel a vyzkoušel - a je to pravda, na vizuál oblohu opravdu neztmaví. Ale mraky i na vizuál trošku zvýrazní... Asi aby kouzlo fungovalo úplně, musí se to pravděpodobně skombinovat s charakteristikou černobílého filmu....
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MartinT
Příspěvky: 416
Registrován: 24. 06. 2010, 13:31

Re: Filtry

#600

Příspěvek od MartinT »

Mám dotaz který patří spíš do astrofoto, ale nechci zakládat nové vlákno..

Můžete mi prosím někdo zkušenější poradit jaký filtr použít na focení temných a reflexních mlhovin ? Konkrétně mi jde o Rho Oppiuchi, které chci fotit z Tenerife (vcelku temná obloha), ale zajímalo by mně to i v případě světelného znčištění tady doma (nedaleko Prahy).. Jde mi o mono i barevnou kameru CMOS na světelnostech optiky kolem F4,5.

Zatím jsem plánoval na temnou oblohu jen L-IR/UV cut pro obě kamery. Dá se něčím zlepšit kontrast, nebo je to blbost?
Co na tu znečistěnou oblohu poblíž Prahy? Pocitově bych to zkusil hrubou silou Ha na mono kameře a CLS nebo Optolong na barevné, ale nevím..

Mám k dispozici LRGB, Ha 3nm Baader, Optolong L-Enhance, Atronomik CLS a Baadeer UHC-S.

Díky moc za radu..
Vixen VC200L, Vixen R200SS, Takahashi FSQ86 a FS60, FMA180, CGE, EQ-HD-III, QHY268M, ASI294MM, ASI120MM
Odpovědět