Filtry

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Spaca4y
Příspěvky: 136
Registrován: 18. 01. 2015, 07:59
Bydliště: Černilov
Věk: 45

Re: Filtry

#571

Příspěvek od Spaca4y »

Díky, myslel jsem si to.
"Explorer" dobson ES 16", ED 100/900, AZ-4, Skymaster 15x70, Kowa YF 8x30
vpadysak
Příspěvky: 565
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: Filtry

#572

Příspěvek od vpadysak »

Ahoj. Pri pozorovaní Mesiaca mi celkom silno slzia oči (aj v bežnom živote), preto zvažujem kúpu polarizačných filtrov, alebo filtra ND.

Prosím skúsených pozorovateľov o názor, čo je lepšie pre kvalitu obrazu? Prípadne ktoré filtre(výrobca) by ste mi doporučili. Je veľký rozdiel medzi lacnými a drahými polarizčnými filtrami? Ďakujem vopred.
Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#573

Příspěvek od MilAN »

vpadysak píše:Ahoj. Pri pozorovaní Mesiaca mi celkom silno slzia oči (aj v bežnom živote), preto zvažujem kúpu polarizačných filtrov, alebo filtra ND. Prosím skúsených pozorovateľov o názor, čo je lepšie pre kvalitu obrazu? Prípadne ktoré filtre(výrobca) by ste mi doporučili. Je veľký rozdiel medzi lacnými a drahými polarizčnými filtrami? Ďakujem vopred.
Tak ono záleží na fázi Měsíce a na velikosti výstupní pupily. Pokud je pod1 mm, asi by neměl být problém a oči si s tím poradí. Pokud ne, dal bych přednost neutrálnímu filtru před dvojicí polarizačních. U nich může nastat problém u širokoúhlejších okulárů - přeci jen polarizační filtr by měl být umístěn v rovnoběžném svazku paprsků
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
vpadysak
Příspěvky: 565
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: Filtry

#574

Příspěvek od vpadysak »

MilAN: No práve že mne slzia oči pri ajkoľvek fáze, aj okolo prvej štvrte pri zväčšení napríklad cca 150x pri pozorovaní svetlých oblastí s Newtonom 200/1000. Stále sa mi zdá, že je tam toho svetla veľa. Širokouhlé okuláre nemám, používam Plossly a Ortho. Minule som pozoroval Mesiac cez hustú hmlu a bolo to oveľa lepšie. Dík za radu, pozriem tie ND.
Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 685
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Filtry

#575

Příspěvek od armichael »

Prišiel čas na lepší UHC filter?

Situácia: mám UHC od Explore Scientific a pri pozorovaní cez Flextube 300 vidím okolo hviezd od určitej jasnosti ružovo-fialovú žiaru, ktorú keď sa snažím zaostriť, tak si zase rozmažem zvyšok - zelenomodrú zložku. Nevlastním ešte komakorektor, ale na jeho neprtítomnosť to úplne hodiť neviem. Tento jav totiž pozorujem aj uprostred zorného poľa. Skôr mám pocit akoby sa takto prejavovala červená zložka, ktorá filtrom prejde. Akoby tá červená v interferenčnom filtri prekonávala dlhšiu trasu medzi odrazmi a potom má inú rovinu zaostrenia. Čistý výplod mojej fantázie, možno blbosť, kľudne sa k tomu vyjadrite, budem rád za vysvetlenie.

Ešte podotýkam, že keď som nasadil OIII filter, tak tam samozrejme nič ružovofialové nebolo a obraz sa dal krásne zaostriť.

Je mi ale divné že tento problém si nepamätám z pozorovania cez refrák f/7 Bol iba menej výrazný? To je v zásade jedno. Vadí mi to a rád by som to vyriešil. Pomôže mi lepšie UHC, napr. Lumicon, ktorý neprepustí Ha a červené okolie?
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#576

Příspěvek od MilAN »

Je ale otázkou, jestli platí ten v současné době používaný graf pro Lumico UHC filtr. Dříve v oblasti H-alfa Lumicon UHC filtr propouštěl minimálně 30% světla a zatím jsem snad nenarazil na skutečné měření nové řady Luminicon filtrů OIII filtr nesmí prpouštět H-alfu, tak jsou přece ty úzkopásmové = čárové filtry řešeny. Na rozdíl od UHC, kde se to neřeší. Jenže tyhle průměry zrcadel už dávají hodně světla, a i zbytková propustnost většiny UHC filtrů je viditelná. Tenhle efekt = zaostřené hvězdy na 500 nm a kolem jasných krásný kroužek z H-alfy jsem krásně viděl v Deep Sky filtru (ten ale tu H-alfu měl prouštět).Ale měl jsem před tím Parcorr.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
rehacek
Příspěvky: 364
Registrován: 09. 07. 2019, 13:57
Bydliště: Olomouc

Re: Filtry

#577

Příspěvek od rehacek »

Astronomik UHC dělá to samé. Problém je nárust propustnosti od cca 625nm výše. Což oko u jasnějších objektů vidí.Problém řeší např. Orion UltraBlock Narrowband Filter. Šířka pásma kolem H beta a OIII podobná jako u nejlepších UHC filtrů a propustnost v červené začíná až někde za 700nm. Zdvojení jasných objektů tam už nevidíš. Z vlastní zkušenosti.
rehacek
Příspěvky: 364
Registrován: 09. 07. 2019, 13:57
Bydliště: Olomouc

Re: Filtry

#578

Příspěvek od rehacek »

Zapomněl jsem dodat, že křivky spektrální propustnosti, které dostaneš k některým filtrům (např. zrovna Orion Ultrablock) nejsou naměřeny na tom tvém konkrétním fitru, pokud nejsou přímo vymyšlené. Nechal jsem si několik filtrů přeměřit na profi spektrofotometru a ani u jednoho ta dodaná křivka neodpovídala. Bohužel u UHC filtrů stačí posun do boku o pár nm, aby propustnost na některé z mlhovinových čar klesla z 90% na 60%. Dokud si člověk konkrétní kus nepřeměří, tak neví, zejména u levnějších výrobků.

Pro představu, FILTR SKY-WATCHER 2” UHC MLHOVINOVÝ prodávaný v Supře, kód produktu 874217-2. Jak vypadá dodaná křivka vidíš na obrázku v eshopu. Skutečná transmise naměřená na spektrofotometru PerkinElmer Lambda 1050 je níže. Propustnost na H beta a OIII pouze kolem 70%. Maximum propustnosti úplně vedle. Letěl do koše. Taky je tam pěkně vidět nárust propustnosti od 625nm na skoro 100%.

Obrázek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#579

Příspěvek od MilAN »

Pokud máš víc naměřených křivek pro různé filtry, můžeš je sem dát ? To, že křivky dodávané s výrobkem nebo poublikované, dost neodpovídají, ukazují různá měření a i u konkrétního výrobce se podla šarší liší. A navíc, různě publikovaná skutečná měření jsou z různé doby a vůbec nemusí odpovídat současnému stavu výrobků.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
rehacek
Příspěvky: 364
Registrován: 09. 07. 2019, 13:57
Bydliště: Olomouc

Re: Filtry

#580

Příspěvek od rehacek »

Ještě pro srovnání naměřené křivky pro můj Orion Ultrablock (červená) a Astronomik UHC (modrá). Je vidět, proč Orion nemá "zdvojené" obrazy jasných hvězd. Bohužel, zrovna tento Orion má hranu pásma těsně u 500nm a propustnost mezi 499nm a 501nm klesá z 89,5% na 69,2%. Tzn., že delší OIII čára na 500,7nm je zasažená. Zrovna ta, kde emisní mlhoviny svítí víc. Samozřejmě, papír dodaný k filtru nic takového nenaznačoval. Můj druhý UltraBlock jsem neměřil ale od pohledu je více do zelena, takže tam to bude v pohodě. No a filtr Astronomik je perfektní. Nevýhoda je o dost vyšší cena, a ... dvojité obrazy... U mlhovin kolem hvězdokup může někomu vadit.

Obrázek
rehacek
Příspěvky: 364
Registrován: 09. 07. 2019, 13:57
Bydliště: Olomouc

Re: Filtry

#581

Příspěvek od rehacek »

Odkaz na užitečnou databázi naměřených propustností astro-filtrů. Našel jsem na cloudynights.com. Pokud to tady fórum už někdo dal, tak se omlouvám. Hlavně je instruktivní ten rozdíl mezi různými kopiemi stejného filtru. Orion Ultrablock Korea v databázi ořezává H beta. Na mém změřeném bylo napsáno "Korea" a ořez byl opačné straně propouštěného pásma.

https://searchlight.semrock.com/?sid=a0 ... 3d7e7c0eb8
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#582

Příspěvek od MilAN »

Právě tyhle rozdíly ( a většinou nijak bez měření jednoduše neodhalitelné) často vedou k debatém, jestli není lepší na emisní mlhoviny používat OIII filtr , i s tím vědomím, že bude ořezána H-beta. Protoře výsledek je o mnoho lepší pro velkou většinu emisních mlhovin.A pokud by nám záleželo na těch několika, kde převažuje H-beta, tak použít H-beta filtr. I zde je potom výsledek nesrovnatelně lepší, než s UHC filtrem, o kterém toho moc nevím.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
rehacek
Příspěvky: 364
Registrován: 09. 07. 2019, 13:57
Bydliště: Olomouc

Re: Filtry

#583

Příspěvek od rehacek »

Jasně. A je zajímavé, jak je oko citlivé na některé takové (zdánlivě malé) rozdíly. K mému Orion Ultrablocku byla dodána "naměřená" křivka, kde střed propouštěného pásma byl oproti OIII čarám posunutý k delším vlnovým délkám. Mám i OIII filtr (Astronomik) a pohledem přes OIII a Ultrablock bylo hned vidět, že Ultrablock je víc do modra a OIII víc do zelena. Takže bylo evidentní, že Ultrablock musí mít střed pásma posunutý ke kratším vlnovým délkám oproti OIII čarám. A měření to samozřejmě potvrdilo.
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 685
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Filtry

#584

Příspěvek od armichael »

No tak to, že tie grafy, čo ukazuje výrobca nemusia byť úplne presné pre všetky kusy som si tak nejak myslel. A kolega rehacek nám ukazuje, že rozdiely môžu byť drobné zato zásadné ("zkratka byla sice delší, ale o to zajímavější", takto to bolo?)

Môj ES UHC som kupoval tu na fóre, papier k nemu nebol a ani mi nechýbal. Keď som hľadal na nete čo tam vlastne uvádzajú, tak výsledkom bolo niekoľko navlas rovnakých grafov s dátumami v rozmedzí rokov. Nech mi nikto netvrdí, že to bolo poctivo zmerané! Naviac ak by sme teda brali tie grafy za aspoň približné tak vychádza že ES UHC má priepustné pásmo 40-50 nm. To by asi tak zodpovedalo lacnejšiemu filtru. A to našťastie nemám k dispozícii spektrometer, tak som ušetrený drsnej pravdy. Tá sa však ukazuje pri pozorovaní.

v nedeľu alebo pondelok som pozoroval Rosettu. Cez ten ES UHC, bola trochu viditeľná, cez OIII podstatne lepšie. Celkom pochopiteľné. Ale po prečítaní tohto mi bolo niečo divné:
NGC 2237-9 “ROSETTE NEBULA” (diffuse nebula in Monoceros).
(100mm f/6, 22x)
DEEP-SKY: (2) Some increase in contrast, but nebula is still more of a diffuse haze around the central star cluster with hints of irregularity.
UHC: (5) Noticeable increase in contrast, with more outer nebulosity visible and some irregular light and dark structure being visible. Nebula was visible when UHC was held up to unaided eye!
OIII: (5) Higher contrast than with UHC, with more dark irregular detail throughout the region (especially in the 10 inch), but not quite as much nebulosity visible as in UHC.
Zdroj: https://www.prairieastronomyclub.org/fi ... n-nebulae/
To všetko spolu s tou nepeknou žiarou okolo hviezd ma teda privádza k otázke, ktorou som začal.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#585

Příspěvek od MilAN »

Ten odkaz na grafy , co sem dal rehacek, ti jasně odpoví, že ten filtr tam propouští hodně procent H-alfa
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět