Jaký koupit okulár?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Re: Jaký koupit okulár?

#1426

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

Ahojte narazil jsem na orion planetary
https://www.astroshop.eu/eyepieces/orio ... 5-/p,14357
A
Na omegon LE. Neni to uplne to stejne jen tam je jiny napis? Parametry, cena i vzhled sedi.
https://www.astroshop.eu/eyepieces/omeg ... 5-/p,13970
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jaký koupit okulár?

#1427

Příspěvek od MilAN »

Bude to to samé, zrovna tak jako Astro ProfessionalLE a Omegon LE ...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Re: Jaký koupit okulár?

#1428

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

Myslel jsem si. Mam omegon LE 3mm takže s klidem duse muzu vzit orion 5mm a je to to same. Kolega mozna nabidne 5mm orion tak nemusím koupit LE nový z obchodu. Diky
Inkognitonix
Příspěvky: 9
Registrován: 02. 12. 2018, 23:10

Re: Jaký koupit okulár?

#1429

Příspěvek od Inkognitonix »

Ahoj všem,

Chtěl bych vás požádat o radu. Mám refraktor SKY-WATCHER 102/500mm zatím jen se základními 10mm a 25mm objektivy a chtěl bych zkusit něco trošku silnějšího takže uvažuji nad něčím kolem 5mm (100x zvětšení). Z toho co jsem četl je to k danému dalekohledu asi optimální řešení tak abych něco viděl a zároveň abych z toho něco měl, otázkou je, jaký okulár zvolit. Vyplatí se vzít nějaký lepší nebo stačí zůstat u low-endových? Zatím se mi docela líbí tento: BAADER 5mm HYPERION 2”/1.25”

Jsem v tom docela nováček tak si nejsem jist jestli je to vůbec vhodná volba k danému typu dalekohledu, aby to spolu fungovalo.

Předem díky za názory a rady.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7200
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jaký koupit okulár?

#1430

Příspěvek od Artaban »

Inkognitonix: Radši bych poradil jiný dalekohled :( . Je to krátký achromát a na velká zvětšení se nehodí. Jestli má cenu investovat do dalších okulárů? Pokud chceš, tak např. tenhle http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -3989.html. Dá zvětšení 83x a víc asi moc nemá cenu. Nebo ohnisko 5mm zvětšení 100x, ale bude třeba zaclonit objektiv na asi 80mm.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Inkognitonix
Příspěvky: 9
Registrován: 02. 12. 2018, 23:10

Re: Jaký koupit okulár?

#1431

Příspěvek od Inkognitonix »

No když bych si pak v budoucnu pořídil nějaký lepší dalekohled tak bych teoreticky mohl ten okulár pak použít když to nebude nějaká šlupka, ne?
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7200
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jaký koupit okulár?

#1432

Příspěvek od Artaban »

Jistě mohl. Nejčastejší ohnisko dalekohledů je 1200mm např. Dobson 150, 200 a 250mm, nebo u některých refraktorů taky. V tom případě bude zvětšení 200x, nebo s 5mm okulárem 240x. Jsou to už docela velká zvětšení a né pokaždé se dají použít díky seeingu, ale občas ano.
Hypíka bych v tom případě nebral. Jako planetární a levný okulár to může být také http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4290.html
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jaký koupit okulár?

#1433

Příspěvek od MilAN »

Já bych se přiklonil k okuláru s ohniskem 6 mm, dál bych opravdu nešel. Ahodí se i do budoucna ( s ohniskem dalekohledů 1200 mm dává 200x zvětšení, a to si myslím, že po většinu času je v našich podmínkách - co dovolí - až až. Jen bych si vybral typ, do kterého se dívá pohodlněni než do Planetary a dává i kvalitnější obraz než tyhle okuláry v levném provedení. Prodávají se pod různými názvy : Astro Professional 6 LE , Omegon 6 LE ...
Ale stejně ten dalekohled bude nejlepší s okuláry F20 až F25 mm. Nemá cenu investopat zase moc, ale trochu širokoúhlejší kvalitnější okulár v těchto dimenzích bych viděl jako okulár, který by mohl být na dalekohledu prakticky stále. A hlavně - určitě s nějakým zenitovým hranolem/zrcátkem.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Inkognitonix
Příspěvky: 9
Registrován: 02. 12. 2018, 23:10

Re: Jaký koupit okulár?

#1434

Příspěvek od Inkognitonix »

Tak koupě lepšího dalekohledu je zatím jen budoucnost, uvidím jak to půjde. Mám zrcadlovku takže bych rád vyzkoušel i nějaké ty pokusy s ní což nevím jestli každý okulár dovolí...? Teď mluvím samozřejmě o afokální fotografii. Jinak ten dalekohled byl pořizován i na pozemní pozorování a případně na pozorování letadel, proto je to takový "univerzal" a chápu že na pozorování vesmíru to není ideální ale než bych hned kupoval něco drahého tak bych si to chtěl vyzkoušet a zjistit co to obnáší a nabízí. Jsem nositelem brýlí tak abych do toho mohl koukat. Ten přibalený 10mm je pro mě nepoužitelný a ikdyž sundám brýle tak vidím kulový :lol:
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4137
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký koupit okulár?

#1435

Příspěvek od biker.fm »

Inkognitonix píše:Mám zrcadlovku takže bych rád vyzkoušel i nějaké ty pokusy s ní což nevím jestli každý okulár dovolí...? Teď mluvím samozřejmě o afokální fotografii.
Afokalne zrcadlovkou na takovem dalekohledu ? No, nevim ... zrcadlovka bude asi uz dost tezka na ten vytah.
Inkognitonix píše:Jsem nositelem brýlí tak abych do toho mohl koukat.
Nejsi sam kdo ma bryle, ja taky patrim do toho davu s brylemi. Pri pozorovni se bryle sundavaji a je jedno do jakeho okularu se koukas.
Inkognitonix píše:
Inkognitonix píše:chtěl bych zkusit něco trošku silnějšího takže uvažuji nad něčím kolem 5mm (100x zvětšení).
Ten přibalený 10mm je pro mě nepoužitelný a ikdyž sundám brýle tak vidím kulový :lol:
Kdyz nevidis nic pres 10mm, myslis ze s 5mm to bude lepsi ? U toho tveho refracku by jsem nesel vice jak do cca 40x, tedy okular 12mm a vyse. Prumer dalekohledu je moc maly a cim vetsi zvetseni, tim mene svetla, tim vetsi "tma" a neostrost. Zde vlastne bude platit ze mene je vice. Mensi zvetseni, vice svetla, lepsi pokoukani.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7200
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jaký koupit okulár?

#1436

Příspěvek od Artaban »

biker.fm píše:Kdyz nevidis nic pres 10mm, myslis ze s 5mm to bude lepsi ? U toho tveho refracku by jsem nesel vice jak do cca 40x, tedy okular 12mm a vyse. Prumer dalekohledu je moc maly a cim vetsi zvetseni, tim mene svetla, tim vetsi "tma" a neostrost. Zde vlastne bude platit ze mene je vice. Mensi zvetseni, vice svetla, lepsi pokoukani.
Což to, ale třeba si uvědomit, že to platí spíš pro DSO. Pokud si bude chtít prohlídnout Měsíc, nebo prsten kolem Saturnu, tak zvětšení 80x přeci jen bude lepší, ikdyž bar. vada bude, ale světla bude pořád dost.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4137
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký koupit okulár?

#1437

Příspěvek od biker.fm »

A nebude ta bar.vada na tolik velka ze u planet bude "vice rusit" nez aby bylo vubec neco videt ? Nevim, nemam takove zkusenosti a tak mne ted ta otazka vlastne napadla. Mesic, tam to je jasne, ten sviti az moc. No a to s tim svetlem, tam to je fakt hlavne o DSO.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7200
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jaký koupit okulár?

#1438

Příspěvek od Artaban »

Vím a i tak by takové zvětšení mělo být přínosem. Sice to nebude, jako koutat přes nějaké EDčko, ale co se týče detailů na planetách, tak posun oproti zvětšení 40x tam nějaký bude, ikdyž hodně barevný :) . Určitě to pomůže samotnému oku v rozlišení a tak by neměl být moc velký problém zjistit, že např. je zrovna GRS na Jupiteru, nebo tam je právě stín od jednoho z jeho měsíců. Podobně dokáže rozlišit dvojhvězdy, které by jinak zvětšením 40x nebylo možné. I proto doporučuji zaclonit na asi 80mm a trochu to pomůže. Samozřejmě je to ale málo a proto jediná dobrá cesta, je jiný dalekohled.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Inkognitonix
Příspěvky: 9
Registrován: 02. 12. 2018, 23:10

Re: Jaký koupit okulár?

#1439

Příspěvek od Inkognitonix »

S dalekohledem určeným přímo na vesmírné objekty tak nějak počítám ikdyž asi né hned zítra tak proto mě zajímalo jestli je lepší si za něco připlatit s tím že to použiju i do budoucna nebo teď koupit něco na teď za polovic a pak to řešit až na to dojde.
Uživatelský avatar
uwe.t
Příspěvky: 14
Registrován: 15. 04. 2020, 21:41
Bydliště: Skřivany
Věk: 60

Re: Jaký koupit okulár?

#1440

Příspěvek od uwe.t »

Zdravím,
dalekohled mám achromát 102/1000 a než vyrazím do supry k p. Zahajskému tak tu bloudím po foru a hledám vhodný planetární okulár se širším polem.
Vybral jsem tenhle - TS-Planetary HR7, při výběru jsem se pokusil zohlednit širší pole s rozumným zvětšením.
A pro brouzdání oblohou možná něco takového : TS- UWAN 82
ale rád si vyslechnu zdrcující kritiku že tyhle zrovna ne.
stroj : achromát messier D 102 f9,8
montáž : AZ4
okulary : antares WA70/25, SW WA58/6, setové plossl 10, 15, 25
filtry : baader kontrast booster
triedr D6 6x30 10x50 dekarem spektiv celestron 80
Odpovědět