Jaký koupit okulár?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
RomanOn
Příspěvky: 12
Registrován: 16. 02. 2008, 17:43

Jaký koupit okulár?

#1

Příspěvek od RomanOn »

Zdravim, chcel by som kupit novy okular ale neviem sa rozhodnut pre aku velkost.. Uvazoval som nad touto znackou

http://www.dalekohlady.sk/sol_okul_plossl.php

Teraz uz len zostava vybrat medzi 6 a 4mm. Bojim sa vsak toho ze ten 4mm bude mat priliz maly otvor na pozeranie kedze mam doma okulare 20 a 12.5mm a ten mensi ma ovela mensi priemer cocky.. Nie som v tychto veciach moc odbornik tak kazda rada je hodna, diky.
Uživatelský avatar
cocky
Příspěvky: 416
Registrován: 22. 05. 2006, 13:56
Bydliště: Praha

Jaký koupit okulár?

#2

Příspěvek od cocky »

Shodou okolností vlastním ten Soligor 4mm a musím říci, že ho zkusím tak 3x ročně. Aby se na tvoji otázku dalo odpovědět, je ale třeba abys uvedl s jakým dalekohledem ho hodláš používat. Jinak průměr oční oční čočky není zajímavý parametr, důležitý paremetr je vzdálenost od oka, těch 14 mm je ještě použitelných.
Bresser 10x50, Dobson 97/1000, GSO 200E, VMC110L
Uživatelský avatar
RomanOn
Příspěvky: 12
Registrován: 16. 02. 2008, 17:43

Jaký koupit okulár?

#3

Příspěvek od RomanOn »

dalekohlad je Bresser Pluto/S 114/500
Uživatelský avatar
cocky
Příspěvky: 416
Registrován: 22. 05. 2006, 13:56
Bydliště: Praha

Jaký koupit okulár?

#4

Příspěvek od cocky »

S okulárem 4mm tedy budeš mít zvětšení 125x a zorné pole 0.4°, tedy se tam nevejde ani celý Měsíc. Objekty na rovníku ti proběhnou polem za méně než 2 minuty.
Bresser 10x50, Dobson 97/1000, GSO 200E, VMC110L
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 683
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Jaký koupit okulár?

#5

Příspěvek od Tharos »

Ten malý průměr oční čočky a malá vzdálenost výstupní pupily u "krátkých" okulárů je vlastnost, kterou Plössly opravdu trpí, ale některé jiné konstrukce ne. Za sebe mohu doporučit třeba okulár SW Planetary, mám jeho 4mm verzi a pozorování s ním je naprosto komfortní. Má vzdálenost výstupní pupily 20mm a navíc i větší zorné pole, mám za to, že 58°. Kreslí ve své cenové kategorii velmi dobře a není zase zas až o tolik dražší. U toho 4mm je průměr té oční čočky celých 20mm.

P.S. Používám jej často přesně v cestovním 4.5" Newtonu s ohniskem 500mm jako planetární okulár a jsem s ním opravdu spokojen.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Jaký koupit okulár?

#6

Příspěvek od Habl »

Okulár SW Planetary 4 mm používám v newtonu 150/750 mm a má především větší zorné pole 58° a vzdálenost výstupní pupily 20 mm. V Čechách se nechá sehnat u "SUPRY Praha" a je ho možné doručit na dobírku i na Slovensko. Cenový rozdíl je oproti okuláru Soligor 4 mm minimální.Jeho využití u danného dalekohledu bude spíše příležitostné vzhledem k seeingu, Je za hranicí průměru zrcadla.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
RomanOn
Příspěvky: 12
Registrován: 16. 02. 2008, 17:43

Jaký koupit okulár?

#7

Příspěvek od RomanOn »

tharos mas nejaky link kde ten okular predavaju? dik
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 683
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Jaký koupit okulár?

#8

Příspěvek od Tharos »

Jak už psal kolega Habl, do ČR jej dováží například Supra, velmi solidní firma a určitě jej bez problémů zašlou i na Slovensko.

Jinak pokud bys chtěl někoho přímo na Slovensku, zkusil bych vyhledat někoho, kdo dováží Sky-Watcher dalekohledy. Jejich okuláry by mohl mít také.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Jaký koupit okulár?

#9

Příspěvek od Habl »

Tady máš link:
http://www.celestron.cz/kontakt.html
"Sory za double".
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
RomanOn
Příspěvky: 12
Registrován: 16. 02. 2008, 17:43

Jaký koupit okulár?

#10

Příspěvek od RomanOn »

Habl napsal: ...Jeho využití u danného dalekohledu bude spíše příležitostné vzhledem k seeingu, Je za hranicí průměru zrcadla.

Habl

nebude teda vhodnejsie kupit ten 6mm?
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Jaký koupit okulár?

#11

Příspěvek od Habl »

Ten 6 mm SW Planetary asi by byl vhodnější, ale na na pozorování planet by chtělo asi větší dalekohled cca 200/1000 mm. Jinak na Měsíc a Slunce ( s folií Astrosolar) v pohodě. Okulár by jsi k tomuto přístroji též využil.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jaký koupit okulár?

#12

Příspěvek od Sasa3 »

Za zváženou stojí za to pořídit si 4mm ortoskopický okulár (případně i jiné ohnisko např. 5mm či 6mm - vzhledem k ohniskové délce 500mm by jsi měl ale často užít i ten 4mm - dává přece jenom relativně malé 125x zvětšení). Hlavní výhoda ortoskopických okuláru je špičková kvalita obrazu srovnatelná s velmi drahými okuláry při zachování nízké ceny. Není to ale zadarmo, projeví se to samozřejmě někde jinde: okuláry mají male zorné pole (35-40 stupňů, pokud si to dobře pamatuji) a malý oční reliéf (vzdálenost výstupní pupily). Některým lidem to může velmi vadit, je to silně individuální. Já používám 4mm orto okulár ve spojení s Newtonem 150/750mm. Pozoruji s ním hlavně Měsíc, planety a dvojhvězdy a jsem s ním velice spokojený. Obraz je výrazně lepší než např. v 5.5mm okuláru Meade 5000 Plossl.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jaký koupit okulár?

#13

Příspěvek od stana »

Krátké orthoskopické okuláry, kdybych chtěl ušetřit za tyto obecně levnější a kvalitně kreslící typy, tak radši delší + Barlow...Ta zrníčka s ohniskem 4 mm a maličkým reliéfem nejsou nic pro mě...Maximum koukatelné je u mě něco kolem 10 mm..Ostatně TV dělají snad nejkratší plossly kolik ? 8 mm?? Teda mám za to, že krátké orthoskopické či plossly jsou obecně z titulu své konstrukce na štíru s očním reliéfem a je individuální, zda to při pozorování někomu vadí či ne...
P.S. Dále dle mého obecně na velikosti oční čočky možná nezáleží, ale mě na ní záleží a to že dost! ;)
Se mi do toho líp kouká..Takže bych tazateli opět doporučoval ty planetární Sky-Watchery za 960 Kč...Nebo aspoň je vzít v potaz jako jednu z levných a slušných možností..
S využitelností 4 mm okuláru při 114/500 je to myslím si v pohodě /na určité typy objektů a teda nejen na planety...
P.S. Teď se dívám, že jsem se s některými názory výše v podstatě shodl... ;)
P.S. Jestli nechceš číst tu moji omáčku, tak jednou větou co bych bral já? 4 mm Sky Planetary za 960 Kč..
Kdyby se ti zdálo, že tam mezi 12,5 a 4 mm máš "díru", tak můžeš časem zaplnit mezeru nějakou šestkou/sedmičkou..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jaký koupit okulár?

#14

Příspěvek od stana »

cocky napsal: Shodou okolností vlastním ten Soligor 4mm a musím říci, že ho zkusím tak 3x ročně. Aby se na tvoji otázku dalo odpovědět, je ale třeba abys uvedl s jakým dalekohledem ho hodláš používat. Jinak průměr oční oční čočky není zajímavý parametr, důležitý paremetr je vzdálenost od oka, těch 14 mm je ještě použitelných. Těch 14 mm u toho 6 a 4 mm plossla je pravda? Se mi to nějak nezdá?
???
Jako jiná a serióznější tabulka uvádí u 11 mm plossla 8 mm reliéf a u 8 mm 6 mm reliéf.. ;D
A u té čtyřky se asi musí nejdřív splašit kamna a po výbuchu majiteli ožehnout řasy a pak snad k okuláru nacpe oko...
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
cocky
Příspěvky: 416
Registrován: 22. 05. 2006, 13:56
Bydliště: Praha

Jaký koupit okulár?

#15

Příspěvek od cocky »

to Stana - máš pravdu, v té tabulce, na kterou jsem se bezmyšlenkovitě spolehl, je to určitě špatně, i v jiných tabulkách, které uvádějí třeba 13 mm. Oční vzdálenost Plösselů bývá o něco menší než ohnisková vzdálenost. Opravdu je třeba dát oko až k té malé dírce oční clony, proti níž je klíčová dírka macek. Z toho hlediska jsou určitě lepší Planetary okuláry - mám 6mm - to je taky důvod proč ten 4mm Plössel používám opravdu málo. Jen když je opravdu klidný vzduch tak to zkouším ze zvědavosti, pochybuji ale, že se svým 8" toho vidím víc než v tom Planetary 6mm, nemluvě o zorném poli.
Bresser 10x50, Dobson 97/1000, GSO 200E, VMC110L
Odpovědět