Barlow

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
koca
Příspěvky: 137
Registrován: 17. 06. 2003, 19:08

Barlow

#1

Příspěvek od koca »

Chci se zeptat, jaké máte zkušenosti s kvalitou GS barlow 2x a 3x. O GS 2x jsem už četl na fóru, vesměs kladné ohlasy. A co 3x ? Vyplatí se, nebo už má nějaké omezení? Cenový rozdíl není velký
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Barlow

#2

Příspěvek od MMys »

No, je to takový průměrný Barlow, já ho používám hlavně k pointování a ustavování montáže driftovou metodou. Do obrazu trošku přidá barevnou vadu, ale není to zase tak zlé, těžko to nějak kvantifikovat. Doporučuji vyzkoušet. Mám 2x, u 3x ten jev bude asi výraznější.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Barlow

#3

Příspěvek od vasek »

Já mám barlow TAL 2x a jsem s ním spokojený. Je i o něco levnější než ten od GS, porovnat je ale nemůžu.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Barlow

#4

Příspěvek od FunTomas »

Ja som si kupil 2x Soligor a som s nim spokojny. Je to stopro ten isty vyrobca co dodava pre GSO. Cena pod 1000,-Sk sa mi javila velmi dobra.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Barlow

#5

Příspěvek od T.o.m »

Já mám Barlow GS2x a nemůžu si stěžovat - vada je opravdu minimální - myslím že je to dobrý poměr ceny ku výkonu

Tom :hi:
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Barlow

#6

Příspěvek od PavelM »

Barlow 2X od GS mám taky. Barevné vady jsem si ani nevšiml ale mám problémy s ostřením. Nejde mi přes toho barlowa pořádně zaostřit.
Uživatelský avatar
zaxik
Příspěvky: 1
Registrován: 23. 03. 2004, 21:22

Barlow

#7

Příspěvek od zaxik »

Pokud checete kvalitni Barlow, zvlaste na fotografovani, doporucuji od ATC. GS barlow
za tu cenu neni spatny, pokulhava ale v mechanickem provedeni (ruzne vule, je sroubovan
z vice casti atd.), to pri foceni muze celkem vadit.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Barlow

#8

Příspěvek od Myzer »

Mam barlow TAL 2x = 100% spokojnost. :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Petr D
Příspěvky: 33
Registrován: 19. 03. 2004, 22:56

Barlow

#9

Příspěvek od Petr D »

Když použiju barlow člen 2x, dojde k nějakému ztmavnutí / zmenšení kontrastu /?
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Barlow

#10

Příspěvek od Radous »

Podle mých zkušeností ano. Nevím, jestli to není jen špatným Barlow členem, ale prakticky se používá na prodloužení ohniska. Je to tak? Pak se dalekohledu snižuje světelnost, jestli se teda nepletu...
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Barlow

#11

Příspěvek od T.o.m »

Jasně, při větším zvětšení ztrácíš více světla, navíc více čoček, více světla se ztratí. Ale na planety to je jen dobře. Samozřejmě pokud tam dáš zvětšení neúměrné počasí nebo průměru dalekohledu, tak se detaily nezvětší (často je to dost horší), pouze se jak píšeš zdánlivě sníží kontrast.
Tom :hi:
lefi
Příspěvky: 111
Registrován: 24. 01. 2004, 03:16
Věk: 48

Barlow

#12

Příspěvek od lefi »

Mam dotaz, kdyz je rec o barlowech. Zkouseli ste nekdo pouzit klasicky telekonvertor (treba od pentaconu , nebo ruskej , proste levnejsí) namísto barlowa? Jestli ano, s jakým výsledkem. Dá se to treba srovnat kvalitativne s tim bw od GS ? Vím ze to nejde pridelat na kazdej okularovej vytah, ale je to dost levnejsi. ::) Otazka zní - Co to udela pri velkem zveceni ?
"Muzika je tvůj vlastní prožitek, tvoje myšlenky, tvá moudrost. Pokud ji nežiješ, z trumpety ti nevyjde."  ( Charlie Parker )
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Barlow

#13

Příspěvek od FunTomas »

lefi napsal: ... Zkouseli ste nekdo pouzit klasicky telekonvertor (treba od pentaconu , nebo ruskej , proste levnejsí) namísto barlowa?Ja som mal pozicany soligor 3x a vysledok si mozes pozriet na stranke. Su nim fotene planety. Neviem, ci sa da takto zistit nieco o kvalite, ale pokial hladas farebnu chybu, tak fotograficy barlow - telekonvertor musi byt apochromat, a tym padom tam chyba nebude.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Barlow

#14

Příspěvek od MMys »

Ale nějaká aberace tam spolehlivě bude...

Uvědom si, pro jaké rozlišení je konstruovaný telekonvertor pro fotoobjektiv (je výrazně menší než pro pozorování dalekohledem) a jaké musí vykreslit zorné pole. Takže bude nejspíš korigovaný tak, aby ho vykreslil s přijatelným zkreslením až do kraje kinofilmu, ale určitě to bude na úkor rozlišení a kontrastu ve středu pole. Na snímcích přes něj fotoaparátem se to asi nepozná, ale při pozorování v dalekohledu ano. Nehledě na to, že svazek dopadající na konvertor z dalekohledu má jiné parametry než z konkrétních fotografických objektivů, pro které byl určen. No niz, zkusit to můžeš, ale iluze bych si velké nedělal.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
lefi
Příspěvky: 111
Registrován: 24. 01. 2004, 03:16
Věk: 48

Barlow

#15

Příspěvek od lefi »

Ďíky za odpovědi. Nechám to projít hlavou a časem i peněženkou.
To:FunTomas: ten Jupiter vypadá moc pěkně.
:hi:
"Muzika je tvůj vlastní prožitek, tvoje myšlenky, tvá moudrost. Pokud ji nežiješ, z trumpety ti nevyjde."  ( Charlie Parker )
Odpovědět