Barlow

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
duri_jk
Příspěvky: 183
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Barlow

#241

Příspěvek od duri_jk »

Moje skusenosti s cenovo asi najdostupnejsou 2" barlowkou. Vyraba to zrejme GSO a rebranduje sa to ako Omegon, APM, Revelation Astro, TS Optics, Tecnosky, ... rozdiel byva obcas v strednej casti z lesteneho hlinika a niektore maju o chlp iny adapter na 1,25".
Komercne nazvy
GSO ED 2x barlow
REVELATION ED 2X BARLOW
TS Optics 2" 2x ED Barlow
APM 2x ED barlow
... ta moja sa vola Omegon 2x ED Barlow lens
Cenovo sa da najst nova uz od 65 EUR.

Barlowka sa z sklada z optickeho clena, predlzovacieho tubusu, 2" drziaku a redukcie na 1,25". Vazi 297g.
Je ju mozne pouzit ako:
1. 2xBarlow pre 2" okulare.
V tejto konfiguracii s APM UFF 30mm okularom som nameral zvacsenie 2.04x a ostry obraz v celom poli.
Ak mate 1,25" okular ktory umoznuje upnutie aj v 2" sachtach (napriklad Hyperion alebo Morpheus) mozete ho pouzit, ale zvacsenie bude mensie. Morpheus 17.5mm upnuty v 2" drziaku barlowky mal zvacsenie 1.88x a obraz ostry v celom poli. Co je logicke, lebo ohniska okulara je blizsie k optickemu clenu barlowky.
2. 2xBarlow pre 1.25" okulare - s pouzitim prilozenej redukcie na 1,25".
Samozrejme mozte pouzit akukolvek 2"->1.25" redukciu, ale podla jej hrubky sa bude zvacsenie menit (radovo v desatinach az stotinach)
V tejto konfiguracii som nameral zvacsenie 2.1x a obraz bol ostry v celom zornom poli.
3. 1.5xBarlow pre 2" okulare
Naskrutkovanim optickeho clena priamo na 2" okular. S APM UFF 30mm som nameral zvacsenie 1.38x ale len 55% zorneho pola sa mne javilo ako ostrych. Ako chapat tych 55%? Je to priemer kruhu, v ktorom bol ostry obraz voci celemu priemeru zorneho pola - cize nie 55% plochy.
4. A maly hack: 1.5xBarlow pre 1.25" okulare
Naskrutkovanim optickeho clena priamo na redukciu 2"->1.25" vasho teleskopu (pokial ma ta redukcia 2" zavit).
V tejto konfiguracii som nameral zvacsenie 1.4x a ostre pole bolo cca 52%
Moj zaver - vyborna barlow sosovka, univerzalne pouzitelna na 2" aj 1.25" okulare. Znizovat nasobiaci faktor nema pridanu hodnotu, kvoli tomu, ze klesa kvalita obrazu mimo stredu. Na diskusnych forach sa spomina aj moznost zvacsovat nasobiaci faktor vkladanim distancnych kruzkov medzi opticky clen a predlzovaci tubus. Zvacsovanie vzdialenosti nema negativny vplyv na kvalitu obrazu, dokonca spominaju ze okolo 2,4-2.5x je obraz najlepsi. Podla mojich merani, posun optickeho clena o 1cm zmeni zvacsenie priblizne o 0.1x
Juraj
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Barlow

#242

Příspěvek od 4Brunco »

duri_jk píše:Moje skusenosti s cenovo asi najdostupnejsou 2" barlowkou.
Nieco podobne mozem povedat aj o mojej 2" ED Barlow 2x. Znizovat faktor nema vyznam, ale zvysovat ano. Pri uniestnenim pre 2" zenit.zrkado sa zvysil faktor na cca 4,5x(nemral som presne, len porovnaval z okularmi kratsich ohnisk).
Obraz aj pri takomto silnom predlzeni zostal stale ostry v celom poli. Je to lacna a kvalitna cesta ako mat viac ohnisk z jedneho draheho 2" okularu.
Jedina nevyhoda je teda pri newtonoch velka paka na ok.vytah.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
petr74
Příspěvky: 1091
Registrován: 10. 12. 2016, 17:21
Bydliště: Stribro
Věk: 50

Baader barlow planetárium 2,25 Q Classic HT

#243

Příspěvek od petr74 »

Zdravím uvažují o koupi tohoto barlow tak se chci zeptat jestli s nim má někdo skusenost
D26DC322-C81C-4DBB-8B91-D67DB6C8BC3A.jpeg
D26DC322-C81C-4DBB-8B91-D67DB6C8BC3A.jpeg (28.24 KiB) Zobrazeno 3116 x
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4459
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Barlow

#244

Příspěvek od dvader »

A k jakému dalekohledu a okulárům bys jej používal?
V SUPRA Praha by ti prodejce řekl, co si myslí o kvalitě tohoto modelu.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
petr74
Příspěvky: 1091
Registrován: 10. 12. 2016, 17:21
Bydliště: Stribro
Věk: 50

Re: Barlow

#245

Příspěvek od petr74 »

Používal bych ho k sw 254/1200 mm a okularum hyperion
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4459
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Barlow

#246

Příspěvek od dvader »

Tak to nebude úplně nejlepší volba - Hyperiony mají v podstatě podobný člen v sobě a pro velká zvětšení není jejich kontrast a ostrost ideální. Barlow to ještě zhorší.
K jakým ohniskům bys jej chtěl použít, pro jaká finální zvětšení?
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
petr74
Příspěvky: 1091
Registrován: 10. 12. 2016, 17:21
Bydliště: Stribro
Věk: 50

Re: Barlow

#247

Příspěvek od petr74 »

Používal bych ho k ohnisku 8 mm a 21 mm zvětšení by bylo 342 x a 120 x mám ohniska 5 , 8, 17 , 21,36 mm
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4459
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Barlow

#248

Příspěvek od dvader »

Těch 342 je podle mého nesmysl - předpokládám, že to chceš na planety. No a to nebude nic moc obraz. Spíš by to chtělo nějaký slušný planetární okulár...
No a Hyperiony 21 a 24 jsou z celé řady nejhorší - s tím 8 mm máš 150x, to se moc od 120x neliší a asi to smysl nedává.

Sám jsem přesně tohoto dobsona a Hyperiony měl. Ale s 31 mm - u té 36 už rušil stín sekundáru, tobě to nevadí?

Pokud bych odhlédl od peněz, pořídil bych na velká zvětšení nějaké dva planetární okuláry a pak nějaký kvalitní širokoúhlý na DSO se zvětšením cca 100 až 120x.
Ale chápu, je to dost peněz...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
petr74
Příspěvky: 1091
Registrován: 10. 12. 2016, 17:21
Bydliště: Stribro
Věk: 50

Re: Barlow

#249

Příspěvek od petr74 »

To zvětšení bych chtěl na planety .Tu 36 ještě nemám vyskousenou mám ho krátce a počasí nepřálo tak nevím jak moc bude rušit sekundar . Jaká ohniska si používal k tomu dobsonu . Děkuji za radu ohledně barlow radši ty peníze použijí na lepsi okular
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Barlow

#250

Příspěvek od Artaban »

petr74 : Ptáš se na zvětšení na pozorování planet. Není to přesně daný. Záleží jak často a jak hodně planety člověk pozoruje. Nejčastější zvětšení pro běžné méně náročné pozorování může být kolem 170x, tedy ohnisko okuláru 7mm. Je tak šance na ještě trochu klidný a tím pádem pěkný obraz.
To platí hlavně u Jupiteru, který je velký, a není třeba ho tolik zvětšovat. Zvětšení 150x až asi 180x je tedy často používané.
Pro trochu náročnější pozorování a trpělivého planetáře to může být u dalekohledu 250mm zvětšení 200x.
250mm dalekohled už dá dost světla a zvětšením asi 200x bude obraz planet trochu tmavší, což se hodí. Bude taky detailnější, ale jen za lepšího seeingu a stejně to vyžaduje trpělivost.
Větší zvětšení už budou jen do kvalitního seeingu. Občas se dá použít kolem 250x a hlavně na Mars už opravdu jen občas kolem 300x.
PS: No a podle toho, jak hodně chceš planety pozorovat se dájí kopit okuláry. Např. Málo ty Hypíky, středně náročně dobře poslouží kvalitní Omegon LE a když s co největším důrazem na detail, tak TV Delite, nebo Nagler. Zrovna tak Pentax XW. Pro někoho to pak bude navíc použití binohlavy. Drahé okuláry bych doporučil vyzkoušet. I když jsou kvalitní, tak ale každému stejně nemusí sednout.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
petr74
Příspěvky: 1091
Registrován: 10. 12. 2016, 17:21
Bydliště: Stribro
Věk: 50

Re: Barlow

#251

Příspěvek od petr74 »

Tak ze ta rada ohnisek co mám je dostačující . Ještě jsem přemýšlel o okularech ES nevím jestli jsou na planety lepsi než hyperiony
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Barlow

#252

Příspěvek od MilAN »

Já bych řekl, že okulárů máš celkem nadbytek , a celkem takových, které by ti k tomu Newtonu asi mnoho lidí neradilo- a to jak typem, tak ohnisky
Takže pokud něco poradit, tak nic dalšího určitě nekupovat- a pozorovat. To ostatní vyplyne z vlastních zkušeností.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4459
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Barlow

#253

Příspěvek od dvader »

petr74 píše:To zvětšení bych chtěl na planety .Tu 36 ještě nemám vyskousenou mám ho krátce a počasí nepřálo tak nevím jak moc bude rušit sekundar . Jaká ohniska si používal k tomu dobsonu . Děkuji za radu ohledně barlow radši ty peníze použijí na lepsi okular
Já jsem se nejdříve zbavil seťáku 10mm a nahradil jej Hyperiony 8 a 5 (bylo to v roce 2007 a byl jiný výběr, než dnes). Pak jsem vyměnil seťák 25 za 31 Hyperiona a s těmito 3 jsem pak nějakou dobu fungoval. Následně jsem si pořídil ještě Hyperiona 13 jako základní zvětšení na DSO...
Ale to už bylo jen na krátkou dobu, neb jsem v zápětí vyměnil dobsona za stávající CPC.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
duri_jk
Příspěvky: 183
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Baader barlow planetárium 2,25 Q Classic HT

#254

Příspěvek od duri_jk »

petr74 píše:Zdravím uvažují o koupi tohoto barlow tak se chci zeptat jestli s nim má někdo skusenost D26DC322-C81C-4DBB-8B91-D67DB6C8BC3A.jpeg
Tuto barlowku mam a ja osobne ju povazujem za dobru. Na druhej strane musim povedat, ze mam viac barlowiek a pri beznom pozorovani nevidim rozdiel medi Televue 2.5x, celestron ultima 2x, GSO 2x 2" ED barlow a tymto Q-barlowom. Zda sa mi, ze tejto stvorice ma problem Ultima pri velmi jasnych objektoch, ma trosku horsi kontrast. Neviem ci je to tym, ze ostatne maju modernejsie coatingy alebo niecim inym.
Len si daj pozor na jednu vec, ako 1.25x barlow ju vyuzijes bri BCO oklularoch (okrem 6mm) a mozno pri zopar dalsich, kde je prva sosovka zanorena asi 12mm vnutri okularu - takychto okularov nie je na trhu vela - pomeraj si tie co mas. Takze pocitaj s snou ako ako 2.25x. Ale dobre znasa aj predlzenie vzdialenosti medzi okularom a barlow clenom. Tu najdes nejake cisla a fotky (linka v texte) ak ta zaujima
viewtopic.php?p=427971#p427971
slacho
Příspěvky: 18
Registrován: 13. 10. 2016, 04:04
Bydliště: Zilina

Re: Barlow

#255

Příspěvek od slacho »

duri_jk píše:Moje skusenosti s cenovo asi najdostupnejsou 2" barlowkou. Vyraba to zrejme GSO a rebranduje sa to ako Omegon, APM, Revelation Astro, TS Optics, Tecnosky, ... rozdiel byva obcas v strednej casti z lesteneho hlinika a niektore maju o chlp iny adapter na 1,25".
Komercne nazvy
GSO ED 2x barlow
REVELATION ED 2X BARLOW
TS Optics 2" 2x ED Barlow
APM 2x ED barlow
... ta moja sa vola Omegon 2x ED Barlow lens
Cenovo sa da najst nova uz od 65 EUR.

Barlowka sa z sklada z optickeho clena, predlzovacieho tubusu, 2" drziaku a redukcie na 1,25". Vazi 297g.
Je ju mozne pouzit ako:
1. 2xBarlow pre 2" okulare.
V tejto konfiguracii s APM UFF 30mm okularom som nameral zvacsenie 2.04x a ostry obraz v celom poli.
Ak mate 1,25" okular ktory umoznuje upnutie aj v 2" sachtach (napriklad Hyperion alebo Morpheus) mozete ho pouzit, ale zvacsenie bude mensie. Morpheus 17.5mm upnuty v 2" drziaku barlowky mal zvacsenie 1.88x a obraz ostry v celom poli. Co je logicke, lebo ohniska okulara je blizsie k optickemu clenu barlowky.
2. 2xBarlow pre 1.25" okulare - s pouzitim prilozenej redukcie na 1,25".
Samozrejme mozte pouzit akukolvek 2"->1.25" redukciu, ale podla jej hrubky sa bude zvacsenie menit (radovo v desatinach az stotinach)
V tejto konfiguracii som nameral zvacsenie 2.1x a obraz bol ostry v celom zornom poli.
3. 1.5xBarlow pre 2" okulare
Naskrutkovanim optickeho clena priamo na 2" okular. S APM UFF 30mm som nameral zvacsenie 1.38x ale len 55% zorneho pola sa mne javilo ako ostrych. Ako chapat tych 55%? Je to priemer kruhu, v ktorom bol ostry obraz voci celemu priemeru zorneho pola - cize nie 55% plochy.
4. A maly hack: 1.5xBarlow pre 1.25" okulare
Naskrutkovanim optickeho clena priamo na redukciu 2"->1.25" vasho teleskopu (pokial ma ta redukcia 2" zavit).
V tejto konfiguracii som nameral zvacsenie 1.4x a ostre pole bolo cca 52%
Moj zaver - vyborna barlow sosovka, univerzalne pouzitelna na 2" aj 1.25" okulare. Znizovat nasobiaci faktor nema pridanu hodnotu, kvoli tomu, ze klesa kvalita obrazu mimo stredu. Na diskusnych forach sa spomina aj moznost zvacsovat nasobiaci faktor vkladanim distancnych kruzkov medzi opticky clen a predlzovaci tubus. Zvacsovanie vzdialenosti nema negativny vplyv na kvalitu obrazu, dokonca spominaju ze okolo 2,4-2.5x je obraz najlepsi. Podla mojich merani, posun optickeho clena o 1cm zmeni zvacsenie priblizne o 0.1x
Juraj
Mám GSO ED 2x barlow spolu s SWED72 a plánoval som ho použiť na fotenie mesiaca no absolútne ho nedokážem zaostriť zatiaľ som fotil len na Objektivy a refraktor je môj začiatok tak vlastne len tapam a skúšam zatiaľ ho používam iba ako tubus pre fotenie v primárnom ohnisku bez použitia optického člena
S x-t30 je to vlastne jediná kombinácia čo sa mi podarila zaostriť dokonca ani SW 0,85 sa mi nedarí absolútne zaostriť tak čakám na nejaké ďalšie krúžky a redukcie napr M48 na M42
Možno niekde robím zásadnú chybu ktorú nevidím


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
Odpovědět