Okuláry do bino nástavce

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Marwingarden
Příspěvky: 923
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: Okuláry do bino nástavce

#76

Příspěvek od Marwingarden »

Bino mám WO 1,25”
Jako vždy došlo na to, že jsem dotaz položil trochu nepřesně a pak vznikají tyto situace.
Nuže zkusím to zpřesnit.
Jde o to že na mono pozorování používám ke své spokojenosti morpheusy. A to na všechno, planety, měsíc, slunce, DSO. No a po pořízení binohlavy se ve mě pere to, že morpheusy se dají použít i v ní a je to příjemné. Tudíž mi stačí mít 2x morpheusy pro oba typy pozorování. Problém je váha a také že se ořeže pole, tudíž se nevyužije. A také nejsou k dispozici nějaká ohniska (např. 25mm). A tu nastává dilema. Pořídit morpheusy a okuláry jiných ohnisek se stejným polem pro mono pozorování a pro bino pozorování okuláry po dvou, ale s menším pole a váhou. Např. Tv plossly, baader eudiascopic 35mm atd. A nebo použít morpheusy a jím podobné i do bina?

Díky marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
Marwingarden
Příspěvky: 923
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: Okuláry do bino nástavce

#77

Příspěvek od Marwingarden »

Milane: “O” znamená okulár. Zapomněl jsem k tomu napsat legendu.
Ten zbytek jsem nějak nepochopil. Ale nejspíš pro nepřesně položenou otázku. Viz předchozí příspěvek.

Marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Okuláry do bino nástavce

#78

Příspěvek od MilAN »

No, přeci k té otázce je nutno pro odpověď znát typ okuláru, jinak nevíme, o čem se bavíme.
A k tomu F32. Ten máš, tak proč sháníš další se stejným ohniskem. Vždyť výsledek bude vždy stejně velké pole i zvětšení. Tak co s ním chceš dosáhnou ( pokud to tedy není nějaký no name seťák)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Marwingarden
Příspěvky: 923
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: Okuláry do bino nástavce

#79

Příspěvek od Marwingarden »

K tomu f32mm. Ty mám půjčené abych zjistil jestli ohnisko 32/35mm využiju v binu. Jinak jsou to sky-watcher 66st.
A ano máš jako vždy pravdu. Pokud chci odpověď na mou otázku musím to upřesnit. Jinak se to nechá vysvětlit i jinak a odpověď je pak velice nepřesná. Proro jsem otázku doplnil dalším příspěvkem viz výše.

Marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1463
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Okuláry do bino nástavce

#80

Příspěvek od Yarkho »

Záleží na ďalekohľade: K menšiemu ďalekohľadu asi nebudeš chcieť viac ako 1kg bino +2x Morpheus.

U TV Plossl, najmä u dlhších ohnísk, treba pamätať na orez u binohlavy a tiež to, že v kombinácii s okulármi s väčšou poľnou clonou ako orez budú vnikať rôzne šikmé lúče, odrazené od bokov hranolov (?), ktoré znížia celkový kontrast. Pri planétach to nevadí, pozadie je tmavé. Pri Mesiaci mi v Lacerte vznikajú rôzne halo a podobne. TV Plossl s ich lesklým koncom filtrového závitu to môže v niektorých situáciách zhoršovať.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Okuláry do bino nástavce

#81

Příspěvek od MilAN »

TV Plössl má polní clonu 27 mm, takže bude trochu vinětovat , zrovna tak jako Eudiasopic F=35 mm nebo Panoptik F24 mm . Je to ale tak málo, že by ses na to musel zaměřit. U hvězd kvalitní binohlava nic nedělá.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Marwingarden
Příspěvky: 923
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: Okuláry do bino nástavce

#82

Příspěvek od Marwingarden »

Nakonec jsem se rozhodl zkusit takový malý testík. Vzal jsem okuláry svbony 62st 10mm apheric a porovnal je s baader morpheus 9mm 76st. Neporovnávám váhu, kresbu, ostrost ani jiné vlastnosti okulárů. Porovnávám jen a pouze zdánlivý zorný úhel přes binohlavu. Do teď jsem si totiž myslel, že úhel přes bino se tak zúží, že bude zbytečné mít v bino morpheusy. Není tomu tak. Úhel zobrazení v binohlavě sice trochu ořeže oně 76st co mají morpheusy, ale pohled je to úžasný, takový prostorový. Mnohem větší než v svbony 10mm.
Nakonec jsem zkusil porovnat baader morpheus 14mm 76st s celestron omni plossl 15mm 52st. A tam byl rozdíl znát ještě více. Do celestronů se nekoukalo zle ale oproti morpheům to byl pohled klíčovou dírkou.
Je mi jasné že při porovnávání úplně nesedí ohniska ani třídy ani hmotnost okulárů. Šlo jen a jen o test viděného úhlu a vnímání prostoru a komfortu pozorování.
Z toho vyplívá, že pokud z nějakého důvodu nemá člověk rád prostorový pohled do bina a vadí mu je jasnou volbou okulár typu plossl apod. Kde je nižší váha, nižší cena a někdy i lepší kvalita či ostrost a kontrast na ose. Pokud si ale člověk chce užít prostorový vjem z pohledu do bina je jasnou volbou okulár s širším polem. Samozřejmě s ohledem na finance, typ pozorování, dalekohled apod.
Tímto žádné okuláry nevyzdvyhuji ani nehaním. Vše má své +/-. Jen jsem se chtěl podělit o svůj postřeh. Ostatně nejlepší je vyzkoušet si vše na vlastní oči a pak se rozhodnout.

Marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Okuláry do bino nástavce

#83

Příspěvek od MilAN »

No dobře, ale proč porovnáváš úhly, když jsou dané a napsané už na okulárech ? Předpokládáš snad, že tě výrobci klamou ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1463
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Okuláry do bino nástavce

#84

Příspěvek od Yarkho »

Myslím, že tu ide skôr o dojem z pozorovania, než o čokoľvek iné. Napodiv do binohlavy preferujem Plössly. Menšie zorné pole mi nevadí ani na Mesiaci, skôr to pomáha, lebo ma to menej rozptyľuje putovať pohľadom. Monokulárne mi taký pohľad vadí.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Okuláry do bino nástavce

#85

Příspěvek od MilAN »

No víš., ale založit pozorování na konstatování, že pole okuláru 76 stupňového je větší než u 56°. ?
Když napíšu, že se mi tohle líbí víc než tohle, tak O.K.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Marwingarden
Příspěvky: 923
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: Okuláry do bino nástavce

#86

Příspěvek od Marwingarden »

Yarkho: přesně si to vystihl. Jde o dojem z pozorování.

Milan: to né. Výrobci, alespoň většinou neklamou. Ale celé to bylo o tom jestli pro bino pozorování zvolit např. TV Plossl 25mm nebo např. TV panoptic 24mm. A jelikož jsem nabyl dojmu, že binohlava (malá 1,25”) ořeže zdánlivé pole okuláru morpheuse natolik, že bude o mnohem menší a pohled bude podobný jako do okuláru s menším zorným polem např. Plossl. A protože si to nedokážu spočítat či představit, potřeboval jsem to odzkoušet. A protože by třeba někdo mohl řešit stejný problém, tak jsem se poděli.
Na druhou stranu někdo to může mít jinak, třeba jako Yarkho.

Marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Okuláry do bino nástavce

#87

Příspěvek od MilAN »

No ale ono to je přeci jinak.
15 mm okulár, ať 50°nebo 76; binohlava neořeže. Vždyť polní clona u těch okulárů je menší, než výstup z binohlavy. To není o žádném počítání.
U Panoptiku F 24 je ale už polní clona o průměru 28 mm, a výstup z binohlavy má nějakým 22 až 24 mm podle typu. Takže tam už se s nějakým ořezem musí počítat ( tedy nemusí se nic číselně počítat, je to přece díra vs jiná díra. :) ) Zrovna tak můžeš použít i 100°okuláry, pokud bude ohnisko někde do 13mm a binohlava nic neořeže.
Ale původní záměr Baader Aspheric F32 nebo 36 mm to samozřejmě radikálně ořeže. Tam má polní clona průměr nějakých 36-40 mm, a výstup z binohlavy 22-24 mm ( a to neuvažujeme nějakou sbíhavost výstupního svazku paprsků a průchod binonástavcem ...), takže ze 70°okuláru se ti rázem stane něco, na úrovni 4o - 50 ti stupňového a proto tato varianta není lepší než Plössl F32
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Marwingarden
Příspěvky: 923
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: Okuláry do bino nástavce

#88

Příspěvek od Marwingarden »

Už je mi to jasné. Nějak jsem si to v hlavě pomíchal a zapomněl na polní clonu.
Tzn. že pokud budu chtít do bina okulár ohn. 25mm ale širší pole můžu sáhnout po jakém koliv s menší polní clonou než má binohlava a neořeže se nic. Anebo s nepatrně větší polní clonou, ale s tím že to bude trochu vinětovat.
Díky za vysvětlení

Marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
Odpovědět