Okuláry do bino nástavce

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Okuláry do bino nástavce

#31

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Ano, ano... Ty dvě informace, které prezentuje sám výrobce - nadhodnocená vzdálenost výstupní pupily a příslib, že okulár je stejně kvalitní, jako 100° sourozenci - nepřidávají na dobrém pocitu z této novinky... Relativně malá ( 11 mm ) VVP napovídá, že na vstupu okuláru nebude barlow - tato koncepce je velmi častá a onen barlow je použit před Plösslem, u kterého lze tímto mírně rozšířit pole. Takováto 6-ti čočková koncepce je použita např. ve velmi slušných okulárech MEADE HD 60°,

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... kular.html

...nebo v Celestronech X-Cel. Na první pohled vidíte, že tyto okuláry jsou o dost bytelnější. V diskutovaném 14 mm ES okuláru bude nejspíš max. 5 čoček a dost dobře se může jednat o optický desing starších Meade okulárů, kterým byl 5-ti čočkový Plössl s výsledným polem cca 60°, včetně 2" provedení některých zástupců řady. Některé tyto okuláry, které nebyly vůbec špatné, se ještě doprodávají :

https://www.amazon.ca/Meade-5-Element-P ... B00092EIE8

Celá řada, ve které je i 14 mm ohnisko, je zobrazena zde :

http://www.opticsplanet.com/meade-pl4-eyepc.html
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Okuláry do bino nástavce

#32

Příspěvek od 4Brunco »

Trochu som hladal na zahranicnych forach a este ich nikto nevyskusal, ale vraj VVP je vacsia, priblizne 16-17mm (webshopy maju v speckach chybu). Dalej som da docital ze ide o novy opticky dizajn, ma vraj vychadzat s mimoriadne dobre hodnotenych 92° LER Okularov, ktore maju 8clenov v 4 skupinach. No ved uvidime.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Okuláry do bino nástavce

#33

Příspěvek od MilAN »

4Brunco píše:Trochu som hladal na zahranicnych forach a este ich nikto nevyskusal, ale vraj VVP je vacsia, priblizne 16-17mm (webshopy maju v speckach chybu).
Že by v ES nevěděli, jaké mají jejich okuláry parametry a mátli nás ( dokonce ke své škodě horšími parametry ) , zatím co nějaký písálek, který je ještě neviděl, ví, jaké jsou parametry a kvalita? Nepřipadají ti ty argumenty směšné a nepatřičné ?
--
Tak jsem si ještě proměřil ten obrázek s okulárem, oční čočka má průměr nějakých 14 mm, takže je nesmysl, aby byla vzdálenost výstupní pupily delší než 11-12 mm. :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Okuláry do bino nástavce

#34

Příspěvek od 4Brunco »

MilAN píše:
4Brunco píše:Trochu som hladal na zahranicnych forach a este ich nikto nevyskusal, ale vraj VVP je vacsia, priblizne 16-17mm (webshopy maju v speckach chybu).
Že by v ES nevěděli, jaké mají jejich okuláry parametry a mátli nás ( dokonce ke své škodě horšími parametry ) , zatím co nějaký písálek, který je ještě neviděl, ví, jaké jsou parametry a kvalita? Nepřipadají ti ty argumenty směšné a nepatřičné ?
V ES to isto vedia ake maju okulare parametre ale mozno dali obchodom nespravne cisla (a mozno nie).
Pisalek je Vendor z LA a tie okulare ma v ruke a skusal ho koli prave koli VVP (postol aj nejake foto) akurat u nich je zle pocasie takze ich netestoval vonku. Uprimne som naozaj zvedavy na nejake dojmy a testy, pretoze nejaky takyto okular by sa mi hodil. A nemyslim ze by niekto v tajkejto prkotine potreboval klamat, pretoze by mu to nic neprinieslo. Ale ako som uz pred tym pisal, uvidime nazivo a budeme vedet presne.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Okuláry do bino nástavce

#35

Příspěvek od MilAN »

Chceš tvrdit, že ES uvedou nesprávné údaje a nesprávnou fotku svého produktu ? Pokud je na fotce skutečný okulár ten, který deklarují ( a vzhledem k tomu, že to má vygravírováno na barelu, tak se tomu snad dá i věřit), tak má vzdálenost výstupní pupily +/- 11 mm, pokud platí že je 62 stupňový a pokud platí geometrie. A je mi jedno, kde a co si jaký pisálek myslí a jestli tomu věříš.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Okuláry do bino nástavce

#36

Příspěvek od 4Brunco »

MilAN píše:Chceš tvrdit, že ES uvedou nesprávné údaje a nesprávnou fotku svého produktu ? Pokud je na fotce skutečný okulár ten, který deklarují ( a vzhledem k tomu, že to má vygravírováno na barelu, tak se tomu snad dá i věřit), tak má vzdálenost výstupní pupily +/- 11 mm, pokud platí že je 62 stupňový a pokud platí geometrie. A je mi jedno, kde a co si jaký pisálek myslí a jestli tomu věříš.
Milan ja nechcem nic tvrdit ani sa nechcem o nicom hadat, uprimne je mi to dost jedno.
Btw ten pisalek testoval 20mm model ale pri nom je uvedena VVP 15mm, takze 14mm verzia moze mat kudne +-11.
Geometria a rozmer sosovky samozrejme nepusti, pokial ma naozaj deklarovanych 62 stunov (co tiez nemusi).
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Okuláry do bino nástavce

#37

Příspěvek od Dansemacabre »

Včera jsem konečně vyzkoušel, jak bude fungovat dvojice širokoúhlých 24mm Hyperionů do malé WO binohlavy. Nejdřív v refraktoru f/7 (110/770) a pak v newtonu f/5,6 (300/1700)... Výsledek je: NEBUDE!

Těch 16% rozdílu mezi limitem polní clony ve WO binohlavě (22mm) a clonou v Hyperionu (29mm) ořezalo rozné pole na nějakých 58° a tomu už teda za sebe neříkám širokáč. Ve výsledku se lépe koukalo přes 20mm 66°WO okuláry, co k té hlavě byly v setu.
Jiné 24mm okuláry se zorným polem alespoň 68° vyjdou na malé jmění (Panoptiky), takže fixní ideu "nejmenší zvětšení+největší pole" nejspíš opustím, protože za přijatelný peníz žádný 24mm širokáč neseženu a oproti 20mm není těch 24mm zas takový rozdíl.
(kolik variant je třeba vyzkoušet, než se metodou pokus/omyl nakonec vrátím k té hned první?)

Pak jsem ještě do bina vyzkoušel 14mm Meade 82°- bohužel jen jeden, ale stejně jsem si málem cvrknul do gatí. Nutně potřebuju druhý do páru! :D
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Okuláry do bino nástavce

#38

Příspěvek od MilAN »

Tak o té vinětaci jsme tu kdysi vedli vyostřené diskuse, kdy obhájci podobného řešení dospěli k závěru, že to asi opravdu vinětuje a někdy i něco ořeže, ale "že to opravdu ničemu nevadí" Tím byla diskuse celkem elegantně uzavřena, protože pokud "nevadí", tak není o čem diskutovat. U těch větších okulárů zase vadí pro mnoho uživatelů to, že se tam nevejdou mezi okuláry rozumně s nosem. Nebo se tam nevejdou v určitých polohách postoje vůči binu ( což zase mnohdy nemohou ovlivnit). A poslední věc, jsou okuláry s úhlem 82°. Problém je, že zatím co u mono pozorování lze koulet očima a i natočit hlavu, aby bylo vidět celé zorné pole, s dvěma očima naráz to nejde . Takže v binu stejně neobsáhneme celé pole okuláru a příznivci tohoto řešení zase tvrdí, že jim to nevadí a nevadí jim ani to, že nevidí hranici zorného pole - naopak to považují za výhodné. Čili diskuse v tomhle nebudou asi racionální.
Ten výběr okulárů do bina se stále zužuje, protože výrobci přišli s dost nepochopitelný průměrem očnic 44 mm (nebo kolik přesně u každého to je ) - klasicky třebu u okulárů Planetary různých značek ,X-CELy od Celestronů, HD od Meade ....Někdo se s tím dokáže srovnat, ale zlaté klasické očnice nebo alespoň zůžení vrchní části okulárů na klasický průměr očnic
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Okuláry do bino nástavce

#39

Příspěvek od Dansemacabre »

V předchozím příspěvku jsem zapomněl připsat, že používám binohlavu BEZ barlow členu (i v newtonu).

Sám jsem byl zastánce toho "nevadí mi to", protože jsem předtím dvojici Hyperionů zkoušel jen ve dne s barlowem a přišlo i to dobrý. Tímto odvolávám předchozí tvrzení. 14mm 82° Meade není zas tak velké a nos se mi mezi to vejde, kouká se do něj taky pěkně, čili asi nemám moc o čem přemýšlet. Na DSO do refráku i do newtona asi nejuniverzálnější zvětšení. Koukám na ebay na slušné ceny, i s poštovným a DPH je to jen o málo výš než místní bazar (rozdíl mezi 100USD na Ebay a 179EUR tady je fakt znát). No asi není o čem... :)
20mm 66° na základní "luxování" bude muset stačit, na malou binohlavu v 1,25 stejně nic širokoúlejšího neseženu :( Na planety a měsíc SW 58° 6mm a tím jsem asi prozatím spokojenej.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Okuláry do bino nástavce

#40

Příspěvek od MilAN »

Chtěl bych se jen zeptat, jak se dostaneš s binohlavou bez Barlova do ohniska toho Dobsona ? A jaký průměr dalekohledu ti vznikne při současném zrcátku - protože to musí vinětovat už na ose, čili i na ose budeš využívat jen necelé zrcadlo ( Já vím, že ti vinětace nevadí, ale nevadí ti i menší průměr dalekohledu, který tímhle vznikne ?)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Okuláry do bino nástavce

#41

Příspěvek od Dansemacabre »

Je to "skříňová" Elbi konstrukce s vyvrtanými alternativními závity, díky kterým se dá dalekohled postavit na kratší délku (cca 1500 místo 1700). Sekundár je menší než by měl, takže se kus primáru skutečně nevyužije, ale není to zas tolik. Za ten přínos na bino bez barlow to docela stojí a 270-280mm (po odečtení kousku nevyužitého zrcádla) je myslím pořád slušný průměr pro kompenzaci ztráty světla v binohlavě na pozorování jasnějších DSO. A podotýkám, že 24mm Hyperiony byly ořezané úplně stejně v newtonu jako v refraktoru, který to bez barlow zaostří i bez zkrácení. Lehká vinětace ke kraji pole (které se při 82° stejně nedá zcela obsáhnout pohledem) mi na vizuál skutečně nevadí, s tím ořezem u Hyperionů je to horší.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Okuláry do bino nástavce

#42

Příspěvek od Rekmarik »

Bylo by fajn, kdybys to vzal sebou na jarní MHVčko, bude jistě příležitost vyzkoušet i s kvalitními okuláry bino i mono variantu.
Nemám zkušenosti s binohlavou, ale vychází mi z toho že u takovýchto světelných dobsonů je z hlediska výtěžnosti (detekce slabých DSO) lepší normální režim. Pro subjektivní pocit a zážitek z binopozorování to může být jinak - rád bych si to vyzkoušel ...
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Re: Okuláry do bino nástavce

#43

Příspěvek od Regulus »

Rekmarik píše:Pro subjektivní pocit a zážitek z binopozorování to může být jinak - rád bych si to vyzkoušel ...
Je to jinak ;)
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Okuláry do bino nástavce

#44

Příspěvek od ladis »

Velmi dobrý zážitek byl pro mě tento týden pozorování s MM (nikoliv MMys :) ) 400kou a 2" binohlavou Baader Mark V. Nejlepší kontrast DSO s 24mm ES okuláry. Oproti mé třístovce a Denku opravdu ROZDÍL. Po této zkušenosti mohu říci, že pokud bino na slabá DSO, tak od 400mm výše jedině...

Pocit to byl perfektní. Např. u Chi a Ha Persei jsme s Martinem viděli hvězdokupu zcela plasticky (jistě že subjektivně) tzn. že mladé jasné hvězdy vystupovali výrazně nad slabší v pozadí. Pocitově jsem to viděl prostě 3D. Zážitek velký, těžko popsatelné. Podobně znám již ze svého denka či binaru Zeiss/Somet, ale 400ka s okuláry je o nečem úplně jiném.

Např. řetízek galaxií v hlavě Lva byl vidět ve 400ce biokulárně jako monokulárně v mé třístovce. Pocitově je to ale jinde - v lepším podání. Jak už jsem sem dříve psal, binopozorování DSO je velmi příjemné, pro oči pohodlné. Je to prostě nový způsob pozorování. Já jsem již pevně rozhodnut, až dostavím a bude pozorovatelna, pořídit si též 400-450-500 (uvidíme) a k tomu dám svého Denka (má T2 vstup a 26mm aperturu) případně 2" mark V.

Shrnul bych to tak, že 400ka s kvalitní 2" hlavou dává subjektivně zhruba obrazu třístovky, ale do obou očí 8-)

Myslím, že MM (s obří pomocí MilANa, který mu doslova původně nepoužitelný ES dalekohled předělal k dokonalosti) udělal jeden z nejlepších kroků ohledně nákupu techniky. Tato kombinace mu, dle mého, dlouho vydrží k velké spokojenosti. V jeho případě bych už na monokulární pozorování se nevrátil.

Upřímně - velice se těším na další pozorování s MM a pokoukání binokulárně.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Okuláry do bino nástavce

#45

Příspěvek od 4Brunco »

Pokracujem v hladani vhodnych okularov pre moju binohlavu a Dobson, momentalne mam v merku Celestron X-cell LX 25mm.
Zaujimalo by ma ci je to vhodne, z hladiska komfortu pozorovania a aka je pripadna vinetacia.
Cital som nazory ze tento okular vykresli ostro cele pole v F5 dalekohlade, je to pravda alebo prehanane tvrdenie?
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Odpovědět