Okuláry do bino nástavce

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
yamaha
Příspěvky: 408
Registrován: 24. 02. 2007, 21:37
Věk: 67

Okuláry do bino nástavce

#1

Příspěvek od yamaha »

Zajímalo by mě jaké používáte okuláry do binonástavce .Které se osvědčily a naopak které podle vás nejsou tak úplně vhodné .
Televue Genesis 101/500 ,Takahashi Mewlon 210 , Orion optics newton 350 ,H-alfa teleskop Comes 90/2600 filtr Lunt 0,7A ,achromát 127/1200 , triedr Canon 10x42 L IS
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Okuláry do bino nástavce

#2

Příspěvek od Regulus »

yamaha napsal: Zajímalo by mě jaké používáte okuláry do binonástavce .Které se osvědčily a naopak které podle vás nejsou tak úplně vhodné .

Mám william optics bino a do něj používám buď dodávané SWA 20 mm nebo reverzní kelnery od SW 10 mm. Koukatelné jsou oboje, SWA samozřejmě phodlnější (větší vzd. VP a širší pole), RK za tu cenu celkem fajn na planety. U klasických konstrukcí bych určitě nechodil pod těch 10 mm, pro větší zvětšení používám ten dodávaný prodlužovač 1,5x. U těch RK mě akorát nemile překvapilo při použití na měsíc při velkém zvětšení, že jsou v obraze ostré nečistoty, které jsou usazeny na polní(? - na té co je nejblíže objektivu) čočce, bohužel jsem si toho všiml až posledně a od té doby jsem neměl čas vyzkoušet, jestli by se tak choval třeba i plossel. Ale někde jsem četl že jsou na toto kelnery náchylnější ???
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Okuláry do bino nástavce

#3

Příspěvek od SIRIUS_758 »

1. Na pozorování detailů na planetách,Měsíci,atd. používám TeleVue Plössly a orthoskopické Baadery.Oba typy mají ještě přijatel.pole 50st.Používám-li u binohlavy násobič-korektor,není třeba používat ta nejkratší ohniska..ortho Baader používám 12,5 a 18mm,oční reliéf ortho 12.5mm je na hranici pohodln.použití(oční řasy,mlžení..) a je totožný jako u TeleVue Plösslu 15mm. U malých binohlav (Maxbright,WO,a pod.) lze použít max.Plössl 25mm. U velkých hlav - Zeiss-Baader,TeleVue - lze bez vinětace použít i Plössly 32 a 40mm, šú Panoptik 24mm,a Baader Eudiaskopic 30mm - vše v bino velmi osvědčené.
2. Při pozorování planet a jejich soustav měsíců - tedy spíše přehledné pozorování - jsou mimořádně vhodné okuláry Panoptik 24 a 19mm. Obraz má úžasnou prostorovost,jako když koukáte oknem kosm.lodi do vesmíru . Pohled binohlavou nabitou 2 x 24mm Panoptik na Saturn s rodinkou měsíců je fakt lahůdka 8)
3.Jako kompromis s ještě stále výbornou ostrostí a přitom polem 60st lze použít Pentaxy XF 8,5 a 12mm,a to jak na planety,tak DSO. Okuláry jsou výborné i ergonomicky,mají perfektní stavitel.gumovou očnici..a mají lepší kontrast než TV Radiany,hl. na DSO. Naopak Radiany jsou ergonomicky podstatně horší,moc veliké a o poznání hůře se do nich kouká.. :(
4. Chcete-li zažít pocit kosmonauta na oběžné dráze Měsíce - dejte si do binohlavy Naglera (a analog.Ethose) ! Když toto někomu ukazuju při větším zvětšení a za posunu mikrokrokováním podél terminátoru - iluze dokonalá a úspěch zaručen ! Tady nejde o max.ostrost a kontrast.. Tu mají Naglery (a Ethosy ještě víc) přece jen horší,než planetární a méněčočkové okuláry..V tomto já osobně končím u Panoptiků,které jsou ostřejší než Naglery,a stále ještě velmi ostré i na planety a předčí i levné planetární okuláry !
5. Nezkoušel jsem - ale dle zkušeností na zahranič.astroforech jsou vynikající okuláry na planety a do binohlav - okuláry RKE od Edmunds Optics ( obrácený Kellner,mají garantovanou rozliš.schopnost )
6.Co je velká škoda - je velikost šú okulárů Pentax XW - která nedovolí při běžné rozteči očí umístit je vedle sebe do binohlavy. Já osobně tvrdím,že ani do Panoptiků,natož Naglerů,se nekouká tak dobře,jako do těchto Pentaxů.Někdo ocení i to,že nemají tak velké zkreslení jako Nagl. a Pano.,při terestrickém použití..
7. O něco horší výsledky než v 1. dostaneme s okuláry řady Eudiaskopic a Vixen LV. Menší pole,cca 45st,a srovnatelná cena vybízí rovnou k nákupu TV Plösslů a ortho Baaderů
Uživatelský avatar
yamaha
Příspěvky: 408
Registrován: 24. 02. 2007, 21:37
Věk: 67

Okuláry do bino nástavce

#4

Příspěvek od yamaha »

To Sirius 758 . Dík za tvoje postřehy a zkušenosti ohledně okulárů do binohlavy .
Televue Genesis 101/500 ,Takahashi Mewlon 210 , Orion optics newton 350 ,H-alfa teleskop Comes 90/2600 filtr Lunt 0,7A ,achromát 127/1200 , triedr Canon 10x42 L IS
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Okuláry do bino nástavce

#5

Příspěvek od stana »

Jen bych měl připomínku, že tyto dva - Naglery a Ethosy jsou, co se kontrastů a ostrosti týká, minimálně na srovnatelné úrovni a dost lidí z jiného fóra, co dělali srovnávačku tvrdí, že Ethosy jsou dokonce kontrastnější..
Osobně bych se taky lehce přikláněl k tomuto názoru..Aspoň pokud jsem to mohl osobně porovnat. Ale je to už "dost subjektivní bitva o desetinou čárku"..
8)
P.S. Binohlavici nemám... :P
Amíci do hlavic hodně používají ze zelených Panoptiky a "delší" TV Plossly..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Okuláry do bino nástavce

#6

Příspěvek od Janek »

Na Ethosy pozor. Představa 100° v binohlavě je poměrně lákavá, ovšem Ethosy, stejně jako Baader Hyperiony jsou velmi "tlusté" a v binohlavě, pokud nemáte oční rozestup víc jak 70mm se prakticky nedají použít - nevejde se mezi ně nos. Navíc tyto okuláry jsou háklivé na pohled přesně v ose, což v binohlavě znamená velmi přesné nastavení rozestupu.
Příjmené na pohled do binhlavy jsou vedle zmiňovaných Baader Eudiscopiců 30mm (ident. se staršími Celestron Ultima 30mm) také starší Celestron Axiom 23mm a 19mm (1,25") právě díky minimální náchulnosti na pohled v ose okuláru.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Okuláry do bino nástavce

#7

Příspěvek od Jožin110 »

Dobrý den,
abych nebyl pozadu, tak jsem si TAKY pořídil binohlavu :-D
http://ecx.images-amazon.com/images/I/41WVH1E8XCL.jpg
Mám jí především na pozorování pohyblivých cílů (letadla ISS). Jaké by jste mi prosím doporučili okuláry, abych mohl přesně nastavit rozteč a nepřekážel nos. Zvykl jsem si na to, že jsem namáčklý na okulár (abych se pevně spojil s dalekohledem a mohl pozorovat pohybující se cíl) byla by dobrá výškově stavitelná očnice. Binohlavu chci používat na 8" SCT Děkuju za reakce
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Okuláry do bino nástavce

#8

Příspěvek od Regulus »

Asi by nebylo špatné určit trochu finanční limit.. Mě se nejvíc líbí Panoptiky ale není to levná záležitost a taky s tou očnicí to není u nich tak slavné (mě nevadí).
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Okuláry do bino nástavce

#9

Příspěvek od MilAN »

Jde také o to, jaké máš požadavky na zvětšení, velikost pole ..... V binu jsou bezproblémové Panoptiky, Plössly, Eudiascopicy, Erfle
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Okuláry do bino nástavce

#10

Příspěvek od SIRIUS_758 »

S ohledem na pohybující se cíle je potřeba volit mezi šú okuláry...Obyč. Plössly s polem cca 50° budou nouzovka. Nevím, co máš za dalekohled, tak jen obecně :

1. http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... -Feld.html

2. http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... kular.html

3. http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... ement.html

Ad 1. - Tato 19tka má jako jediná zdánl.zorné pole 65° a je to koncepce bez barlowa na vstupu. Ta 27ka už do tvé binohlavy nejde - bude tam vinětace.

Ad 2. - Velmi dobře provedené okuláry, použít jde celou řadu. Vnitřní stavbou jde o kvalitní Plössl s barlowem na vstupu.

Ad 3. - Stejná koncepce, opět lze použít celou řadu. Zrovna ta 18ka má trochu horší kraje, jinak velmi dobré okuláry

Ještě větší pole dají okuláry Explore Scientific za stále slušné peníze ( 140 až 160€ ) - 1,25" 82° s ohniskem do 14mm a 68° s ohniskem max. 20mm. TV Panoptiky můžeš použít pouze 19mm - výborné na astro, na pozemské cíle může vadit velké poduškové zkreslení. Lépe než do okulárů ES se bude koukat do okulárů OMEGOM Super LE s polem 68° ( max. 18mm ) - velmi dobré okuláry s nadstandartním komfortem pohledu, ale už kapku větší a dražší :

http://www.astroshop.de/omegon-super-le ... 25/p,23730

Dobrou službu na letadla a pod. ti mohou udělat i velmi slušné zoomy Baader Hyp. Mark III :

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... ---2-.html
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Okuláry do bino nástavce

#11

Příspěvek od Jožin110 »

Pánové, moc děkuju za návrhy, hlavně SIRIUS_758 protože mi odpověděl s obrázky. Ale tady mám právě ten problém. Pořídil jsem okuláry dle č 1,(ale 27) ale jsou průměrově velké a nos vadí. Ostatní dle obrázků mají asi taky velký průměr očnice, nebo i těla. Asi potřebuju rozměrově dietnější :-)
Milan - to dost dobře nevím ;), jestli můžeš, pošli prosím odkazy.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Okuláry do bino nástavce

#12

Příspěvek od MilAN »

Podstatné přeci je , jaké zvětšení budeš používat. To se dá ale odzkoušet i bez té binohlavy, takže ti na to stačí některý z okulárů, které už asi máš.
Na tvém dalekohledu při požadavku zvětšení do 70x stačí okuláry se zdánlivým polem 50°( tedy Plössl), do 85x potom okuláry 55°( např. Omegon LE), do 100x okuláry 68°. Ohniska už potom jsou jasná.
Nějak si neumím představit, že bych tímhle přístrojem honil na obloze letadla při zvětšení větším než těch 70x a při tom na nich byl schopen něco i vykoukat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Okuláry do bino nástavce

#13

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Okuláry jsem ti nabídl s ohledem na to, jaká nejdelší ohniska ti půjdou do tvé binohlavy...pokud to teda myslíš vážně, že na ta letadla půjdeš s SCT 8". Moc šťastné to není, MilAN ti radí rozumná zvětšení, ovšem s dvoumetrem to bude problém, protože praxí brzy zjistíš, že budeš potřebovat menší zvětšení, než si uvažoval... Např. pro těch 70x bys potřeboval okulár s ohniskem téměř 30mm, což připadá v úvahu pouze klasický Plössl a ten pojme až "velká" binohlava Zeiss-Baader Mark V nebo TV Bino Vue. Sám sis to odzkoušel, že ti vinětuje i ta 27ka.
Je to trochu nestandartní, že už je na tebe velká i ta 27ka, ale každý máme holt jinou fyziognomii obličeje. V tom případě zapomeň i na ty Baádeří zoomy. Chtělo by to zkusit ty 25mm X-Cel Celestrony, jinak ti pak už zbyde jen klasický 25mm 50° Plössl ( z Berouna do Prahy to není tak daleko, takže doporučuji navštívit Supru i s binohlavou ). Ještě snad MEADE dělá obyčejný Plössl v ohnisku 26mm.
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Okuláry do bino nástavce

#14

Příspěvek od Jožin110 »

Děkuju za odpovědi
MiLAN - používal jsem zoom okulár ze spottingu 8-24. 24 bylo moc a tak těch 27 (75x) vyhovuje. Byl by dobrej nějakej zoom 12-30 mm, ale ten se asi nedělá.
Nevim, co je špatně na 8" SCT na letadla Možná by byl jinej dalekohled vhodnější, ale i s tímto to jde docela v pohodě. Je sice problém při tomto zvětšení udržet cíl v klidu ve středu zorného pole - problém plynulosti pohybu videohlavy. Asi by to chtělo větší, ale ta je pro mě cenově nepřijatelná.

Sirius_758 - letadla s SCT pozoruju třeba rok, ale jen jednim okem. A tak jsem chtěl udělat krok kupředu. Ale asi to nebude jednoduchý Jako absolutně neznalý nyní teprve zjišťuju při hledání okulárů, že okuláry se nedělají ve všech ohniskách jak jsem si myslel a tak výběr bude asi omezený. Jestli mi vinětuje 27, nevím, nejsem schopen nastavit rozteč tak aby nevadil nos. Pohled jedním okem skrz hlavu se mi zdá dobrej. A tento okulár je k hlavě doporučován.

Tak jak stále přečítám vaše řádky a hledám okuláry na netu, došel jsem k závěru, že mám asi dvě možnosti
1 přikoupit k mým stávajícím Plosslům 26 a možná i k 32 ještě jeden a nějak dodělat očnici na výšku která bude vyhovovat
2 nějak zmenšit průměr očnice u 27tek.
Vzhledem ceně okulárů asi vyhraje možnost č.1
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Okuláry do bino nástavce

#15

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Plössl 32mm tato binohlava nepojme - budeš tam mít ke kraji pole tmavé mezikruží - ořezané pole. Takže zbývá Meade ( Bresser ) Plössl 26mm nebo Celestron X-Cel 25mm - pokud ti ovšem zase nebude vadit větší průměr u očnice.

http://www.moty.cz/hvezdarske-dalekohle ... pouziti=15
Odpovědět