Okuláry do bino nástavce

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Okuláry do bino nástavce

#46

Příspěvek od g »

Flex SW dobsony mají dvě pozice vysunutí, ta první (při vysouvání = dolní pozice) umožňuje použití binonástavce bez použití barlowa za cenu asi snesitelné vinětace. Nejde však o mou zkušenost, ale odhad a také jednu nalezenou informaci při pátraní zda tomu tak je: "In order to achieve focus while using a binoviewer without a corrector or Barlow lens, these Sky-Watcher Collapsible Truss Tube Dobsonians have an additional set of holes to allow the diagonal mirror cage to be lowered to a predetermined locking position on the truss poles. This enables binoviewing without unnecessary excess magnification."
Editováno: primárně však jde o pozici pro vzdálenost použití pro foto - DSLR
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Okuláry do bino nástavce

#47

Příspěvek od M_V »

Mám takú otázku. Existujú okuláre, ktoré nevykazujú chromatickú aberáciu keď sa do nich pozerá trochu zošikma? Pri monopohľade mi to až tak nevadí, pozíciu oka kde zmiznú farebné lemy nie je až také komplikované nájsť. Navyše mi príde, že to vlastne trochu funguje ako ADC :) V binohlave je to ale trochu zložitejšie, pretože je potrebné do tej polohy dostať obe oči naraz. Proste ten systém dve oči a dva okuláre má menej stupňov voľnosti.
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Okuláry do bino nástavce

#48

Příspěvek od M_V »

Asi moja predchádzajúca otázka trochu zapadla... nikto s tým nemá skúsenosť? Alebo by som chcel nemožné?
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Okuláry do bino nástavce

#49

Příspěvek od Yarkho »

To je zložitá otázka, lebo každý typ okuláru bude mať nejaké zbytkové aberácie, ktoré sú navyše závislé na tom, v akom ďalekohľade sú použité (svetelnosť, Petzvalova plocha...). Menšiu chromatickú aberáciu budú mať ortoskopiky, u ktorých sa je ale potrebné zmieriť so zbytkovým astigmatizmom.

Zbytkovou chromatickou aberáciou, najmä mimo osi, trpia i inak výborné Naglery a ich klony a deriváty. Napr. mám skúsenosť, že kratšie ohniská Baader Morpheus-ov spoľahlivo rozložia Altair na spektrum, pokiaľ ho umiestnim na kraj zdanlivého zorného poľa. A to aj v f/10 Schmidt-Cassegrainoch.

Pre rýchly náhľad, ktorý myslím nám amatérom bude stačiť, doporučujem pozrieť sem:
https://www.telescope-optics.net/eyepiece_raytrace.htm

Do binohlavy by som na planéty obecne volil niečo jednoduchého a ľahkého, napr. TV Plossl. Ona vedomosť, že už nič veľmi kvalitnejšie sa nedá kúpiť, pomôže sama o sebe :D
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Okuláry do bino nástavce

#50

Příspěvek od M_V »

Ďakujem za odpoveď ale ide mi o trochu iný efekt ktorý nastáva aj blízko optickej osi. Predstav si, že poloha objektu (trebárs planéty) na ktorý sa pozeráš je v zornom poli okuláru stále rovnaká ale hýbeš okom. V jednej polohe oka voči okuláru je obraz bez farebných lemov ale keď sa od nej oko odchýli tak sa tam objavia.
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Okuláry do bino nástavce

#51

Příspěvek od MilAN »

Z podobných důvodů používám okuláry, u kterých je malá očnice, kde do ní okozapadne a nemusí hledat žádnou polohu. Pak už stačí mít jen dobře nastavenou vzdálenost očí a při pozorování mít nastaveno, aby okuláry byl rovnoběžně se zemí. Takže používám Eudisascopicy. Omegony, TV Plössly.
Podobně např. okuláry Plössly od ATC, RKE , Orthoscopické....
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Okuláry do bino nástavce

#52

Příspěvek od Yarkho »

Čo je to za okulár?

Keď pozorujem planéty cez TV Plossl 11mm (ktorý vyžaduje malú vzdialenosť výstupnej pupily), tak proste mám oko ďalej a občas s ním hýbem (zostať desiatky minút v tejto pozícii je fakt nepohodlné). Na kvalitu viditeľnosti planéty to nemá vplyv.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Okuláry do bino nástavce

#53

Příspěvek od M_V »

Možno sa proste musím naučiť si presne nastaviť vzdialenosť očí a ako sa do binohlavy pozerať. K binohlave mám zatiaľ okuláre SW Extra Flat Field 19 mm a Baader Classic Ortho 10 mm. Tie orthoskopické majú na môj vkus už trochu malú vzdialenosť výstupnej pupily ale ešte to relatívne ide.

Ináč ten efekt som videl zatiaľ v každom okuláre, ktorý mám a použil som ho na planéty. Okrem vyššie uvedených aj Baader Morpheus, ES 82°rada a tiež Omegon LE Planetary. Práve preto sa pýtam, či existuje nejaký u ktorého sa to nedeje.
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Okuláry do bino nástavce

#54

Příspěvek od Yarkho »

Pokiaľ je popisovaný efekt tak veľký, radil by som ho najprv overiť na jasnej hviezde, aby sa ozrejmilo, že je to naozaj vlastnosť optickej sústavy (ďalekohľad + zenitový člen + binohlava + okulár). U mňa som si nič podobného nevšimol. Posledné, čo mi napadá, je - máš binohlavu s korektorom/násobičom?
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Okuláry do bino nástavce

#55

Příspěvek od M_V »

Určite je to okulármi, pretože to vidieť s binohlavou aj bez nej a bez ohľadu na použitý ďalekohľad. Naopak, medzi okulármi to má predsa len trochu iný charakter. Ja myslím, že je to tým, že pri pohľade "šikmo" sa okulár začne správať ako hranol a rozkladať svetlo na spektrum.

Za následok to má to, že oko musí byť na správnom mieste aby sa zložili farby na seba a bolo vidno maximum planetárných detailov. Ako som písal vyššie, keď sú planéty nízko nad horizontom tak to môže byť výhoda, pretože sa dá posunom oka vyrobiť kvázi-ADC. V tej situácii je ten správny pohľad práve trochu šikmo. Binohlava to sama nespôsobuje ale komplikuje nájdenie tej správnej polohy, pretože sa musia napolohovať obe oči súčasne.
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Okuláry do bino nástavce

#56

Příspěvek od dvader »

Podělím se o zkušenost:
Mám po cca 15 pozorováních s okuláry Baader Hyperion Click Zoom v MaxBright II. Za sebe jsem velmi spokojen s praktičností - zvětšení se mění parádně a při hledání optimálního zvětšení s ohledem na objekt a seeing, k nezaplacení...

Daní je samozřejmě malé pole, ale jelikož je používám na větší zvětšení (cca 150x a výše), tak mě osobně to nevadí. Kvalita obrazu je pro mne také dostačující, což je samozřejmě subjektivní věc.

Akorát abych mezi ně dal nos, tak mám sundané ty šroubovací očnice a mám tam ty klasické hyperioňácké gumové...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Okuláry do bino nástavce

#57

Příspěvek od majklus »

Nemáte někdo nějakou zkušenost s těmito okuláry?
http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... 50552.html

Potřeboval bych něco tohoto ohniska do binohlavy, původně jsem si myslel na ortha 12.5mm, ale vánoční sponzor vyhlásil, že již nezbývá rozpočet a chce něco levnějšího... :-)

Budou tohle vyhozené peníze?
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Okuláry do bino nástavce

#58

Příspěvek od Artaban »

Michale budou. To máš na velký zvětšení kolem 240x že? Zatím to neřeš a počkej na víc peněz. Planety jsou nízko, Mars končí a jediný kde je uplatníš je Měsíc a vysoko večer bude z kraje jara.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Okuláry do bino nástavce

#59

Příspěvek od majklus »

jj, na cca 245x zvětšení.
OK, kašlu teda na to, dík.
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Okuláry do bino nástavce

#60

Příspěvek od MilAN »

to : Artaban :
Samozřejmě , že se dá Plössl vyrobit i jako špatný okulár. A ty víš, že tyhle k nim patří,nebo proč ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět