Okuláry pro N254/1200

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Okuláry pro N254/1200

#1

Příspěvek od Medved »

A pro změnu zase dotaz na okuláry :D
Mám u p. Zahajského (fa. SUPRA) objednán tubus SYNTA Sky-Watcher 254/1200 dodávaný se základním okulárem 2" 28mm předpokládám od téhož výrobce.
Provedl jsem doma razii na stávající vybavení a na místě zadržel přítomné - okuláry Plossel 25mm, Kellner 15mm + barlow 3x vše 1.25" od TALu a okuláry Huygens 10 a 20mm 1" od Meopty. S posledními v dalším nepočítám, i když se stávajícím N1:7,3 kreslí celkem slušně.

Pro nový N1:4,7 to vychází asi takto:

Ohnisko zvětšení zorný úhel viditelný
okuláru okuláru zorný úhel
(na nebi) st
28 43x 56? 1,3
u tohoto okuláru bych chtěl dohodnout (pakliže to bude možné a někdo mi to tu nerozmluví ) výměnu protože mám 25mm velmi podobných parametrů za 2" Sky-Watcher 35mm a řada by potom vypadala následovně
35 34x 56 1,63
25 48x 56 1,16
15 80x 53 39,6"

s barlow 3x
25 144x 56 23,3" ?
15 240x 53 13,25" ?

Průměr výstupní pupily u 35 mm vychází cca 7,5mm si myslím tak akorát. Vzdálenosti výstupních pupil - u 25mm je cca 18mm u 15mm 5-6mm (hlavně teď v zimě až nepříjemě malá) dle hrubého měření.

U toho 15mm Kellnera bude asi při zvětšení 80x problém s kvalitou zobrazení. No uvidím.

Dále uvažuji o doplnění řady zvětšení o cca 19-200x konkrétně Sky-Watcher 6mm UW což by vyvycházelo následovně
6 200x 66 19,8" !
nebo TAL Super Plossel 6,3mm
6,3 190x 50 15,7"
pro pozorování planet a malých deep sky.
Na oba jsou tu na fóru celkem dobré posudky o toho TALu nevím jak je vzdálená výstupní pupila.
V případě že ten 15mm Kellner se ukáže pro 80x nepožitelný tak okulár 12mm pro zvětšení 100x zatím blíže nespecifikovaný - uvidím.
V delším časovém horizontu určitě taky komakorektor.

Takže co vy na to?
Zajímá mě hlavně Váš názor na použitelnost toho Kellnera a názor na okuláry pro zvětšení 190x a 200x(zda s nimi máte někdo u obdobného přístroje konkrétní zkušenost) přečet jsem si tu na fóru na oba slušné recenze tak babo raď ;). U toho 2" 35mm neočekávám zásadní problém spíš vyvstane - celkově potřeba komakorektoru.
No, nazdar... Ufff.. Zdar! :hi:
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Okuláry pro N254/1200

#2

Příspěvek od Myzer »

Mám 3 Kellnery 20mm, 12,5 a 9mm ešte od prvého ďalekohľadu, barlow Tal 2x 1,25" no a samozrejme aj ďalekohľad 254/1200 ;D, bez komakorektoru.

Ten základný okulár 2" 28mm/myslím UW/ som vymenil za 2" LV Vixen 30mm, ktorý dáva 40x a zorné pole 1,5 stupňa. Počul som, že ten UW je dobrý, ale proste už som bol rozhodnutý pre Vixen, pretože priznám sa, čakal som od neho veľa. A nesklamal ma. Na rozsiahle deepsky paráda, pohľad nádherný. Dá sa povedať, že hviezdy sú len tesne pri okrajoch už trošku rozmazané, ale odhadom 1,3 stupňa zorného pola je nádherne ostrá.

Ďalej som dokúpil 1,25 Ultra Wide 15mm, teda 80x /s barlowom 160x/, zorné pole asi pol stupňa.

Kellner 20 mm som z dôvodu dvoch vyššie uvedených okulárov ešte nepoužil.

Ale s tých ďalších dvoch Kellnerov 12,5 mm a 9 mm som bol trochu prekvapený. Najskôr som rozmýšlal, že kúpim nejaké nové, trochu som sa ich obával, ale na tú cenu nie sú až také zlé. Pozoroval som s obidvoma Saturn, aj pri tom 9mm s barlowom /asi 266x/ sa ukázal veľmi ostre. Jedinú chybu som postrehol /neviem pri akom to teraz bolo zväčšení/, že okolo /alebo pred ním/ Saturna bola slabá kruhovitá žiara alebo halo /neviem ako by som to nazval/. Ale v pohlade na planétu mi to neprekážalo. A fakt je, že oko musí byť dosť blízko, ale to ti je asi jasné.
Deepsky som s nimi nepozoroval, zatiaľ mi na ne stačí ten UW 15mm s barlowom /160x/.

Teraz mám teda max zväčšenie asi 266x, tie Kellnery už vymieňať nebudem, radšej kúpim 2 okuláry na väčšie zväčšenie.

Nebude ti už u toho 2" 35mm tieniť sekundárne zrkadlo? Myslím, že 30 mm je u tohto prístroja maximum, pri okuláre s ešte kratším ohniskom by to už mohlo vadiť.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Okuláry pro N254/1200

#3

Příspěvek od PavelM »

Jedinú chybu som postrehol /neviem pri akom to teraz bolo zväčšení/, že okolo /alebo pred ním/ Saturna bola slabá kruhovitá žiara alebo halo /neviem ako by som to nazval/. Ale v pohlade na planétu mi to neprekážaloTo jsem viděl taky. Nebylo to ted v zimě? Jestliže je i trošku zamlžený okulár tak to dělá takovéhle hala kolem jasných hvězd a planet.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Okuláry pro N254/1200

#4

Příspěvek od Myzer »

To teda hej, navyše bolo asi -10C. Takže keď sa k tomu priblíži oko a dlhšie sa pozoruje, čo je pri planétach asi bežné, dlho to nevydrží, stále viac sa to zahmlieva a detaily na planétach postupne miznú. Ale ako som povedal, dokiaľ to je ešte relatívne čisté, planéty sú ostré a to "halo" mi neprekáža, dá sa pozerať aj cez to.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Okuláry pro N254/1200

#5

Příspěvek od vla »

Používám kuláry Sky-Watcher 15mm a 9mm, až budu při penězích přikoupím ještě 6 mm, mají velké zorné pole a s zobrazením jsem velmi spokojen, ale na planetách ruší vnitřní reflexy, samozřejmě pozorovat jde, ale pro tento účel by bylo asi lépe vybrat jiný model.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Okuláry pro N254/1200

#6

Příspěvek od peta »

trosku mimo misu:
nemate nekdo zkusenost s achromatickym barlowem od sky-watcheru? (na celestron.cz za 1.200kc)

podle recenzi na http://www.excelsis.com/1.0/catalog.php?categoryid=6 to nevypada moc dobre...

dik
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
JTyles
Příspěvky: 18
Registrován: 12. 11. 2003, 00:17

Okuláry pro N254/1200

#7

Příspěvek od JTyles »

Ja bych osobne dal prednost TALu 2x nebo 3x .Zalezi jen na ohniskove delce tubusu a okularu.TAL ma prvotridni optiku za dobry peniz.
Zatim
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Okuláry pro N254/1200

#8

Příspěvek od peta »

JTyles napsal: Ja bych osobne dal prednost TALu 2x nebo 3x .Zalezi jen na ohniskove delce tubusu a okularu.TAL ma prvotridni optiku za dobry peniz.
Zatim to ja taky, jenze jej uz od leta marne na dalekohledy.cz objednavam, dodavky z ruska jsou pry dosti svevolne...
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
nad
Příspěvky: 70
Registrován: 08. 09. 2003, 20:36

Okuláry pro N254/1200

#9

Příspěvek od nad »

Já jsem měl přesně ten samý problém. Chtěl jsem Barlow od Tala, ale dodávky z Ruska váznou,tak jsem vzal Barlow od Celestronu. Kvalitou průměrný-obraz je trochu máznutý v celém (nevelkém) zorném poli. Jsem ale dohodnutý, že mi ho v Supře vezmou zpět při eventuální koupi jiného, ještě nabízejí mám dojem od Celestronu apochromát, ale za výrazně vyšší cenu.
Elektrotechnika
Uživatelský avatar
nad
Příspěvky: 70
Registrován: 08. 09. 2003, 20:36

Okuláry pro N254/1200

#10

Příspěvek od nad »

Já jsem dostal k dalekohledu 2" Kellnera, ale hodlám doplnit pár okulárů od Vixena. Zatím jsem pořídil z řady LV, líbí se mi konstantní vzdálenost výst.pupily 20mm pro celou řadu a velmi dobře vykresluje obraz i v okrajích, má kvalitní provedení a gumové krytky Je škoda, že TAL dělá z 2" UWA jenom 24mm, ale snad se má objevit další s delším ohniskem.
Elektrotechnika
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Okuláry pro N254/1200

#11

Příspěvek od Medved »

Myzer
Nebude ti už u toho 2" 35mm tieniť sekundárne zrkadlo? Myslím, že 30 mm je u tohto prístroja maximum, pri okuláre s ešte kratším ohniskom by to už mohlo vadiť.
Hmm... to mě nenapadlo. Co na to ostatní? Někde jsem tu taky o tom něco čet, ještě to zkusím dohledat.

vla
Používám kuláry Sky-Watcher 15mm a 9mm, až budu při penězích přikoupím ještě 6 mm, mají velké zorné pole a s zobrazením jsem velmi spokojen, ale na planetách ruší vnitřní reflexy, samozřejmě pozorovat jde, ale pro tento účel by bylo asi lépe vybrat jiný model.
No četl jsem tu, že se mohou objevit. Ty okuláry jsou z řady UW nebo LR? (myslím, že myslíš UW z toho zorného úhlu) Ruší to hodně? Třeba Jupiter, Mars, Saturn, předpokládám, že se snižující se jasností objektu se to bude lepšit.

Díky.
Zdar! :hi:
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
nad
Příspěvky: 70
Registrován: 08. 09. 2003, 20:36

Okuláry pro N254/1200

#12

Příspěvek od nad »

U okuláru s f=35mm už to sekundární zrcátko bude určitě vidět. Pro mě je maximum 32mm (200/1000).
Elektrotechnika
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Okuláry pro N254/1200

#13

Příspěvek od zdenek »

Medved napsal: Ruší to hodně? Třeba Jupiter, Mars, Saturn, předpokládám, že se  snižující se jasností objektu se to bude lepšit.  

U okularu SW asi i trosku zavisi na stesti (obecne ale povazuji radu UW za vcelku povedenou.). Testoval jsem jeden UW6, u ktereho se reflexe prakticky vubec neprojevovaly. U toho, ktery mam jsou naopak celkem patrne.
 Neni to ale zadna tragedie.  Jsou zretelne prakticky jen u jasnych objektu. Pri pozorovani slabsich je nepozoruji. Co se tyce vlastniho pozorovani celkem bez problemu jsem s nim o vikendu rozpoznal u Saturnu naznaky pasove struktury, Cassiniho deleni i jeho 5 mesicu v te chvili pozorovatelnych.
 Kazdopadne na jejich minimalizaci intenzivne pracuji (jak se dalo ocekavat zpusobuji ji hlavne sikme paprsky u svetelnych soustav) Dost pomuze pevna clonka zorneho pole predsunuta do ohn. roviny polni cocky.
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Okuláry pro N254/1200

#14

Příspěvek od PavelM »

Minimální zvětšení se dá přibližně spočítat následovně.

mz = D / 8

mz je minimální zvětšení
D je průmer objektivu
Kde 8 je maximální pruměr oční zornice.
Uživatelský avatar
Ila
Příspěvky: 76
Registrován: 06. 03. 2003, 18:55

Okuláry pro N254/1200

#15

Příspěvek od Ila »

zdenek napsal:

U okularu SW asi i trosku zavisi na stesti (obecne ale povazuji radu UW za vcelku povedenou.). Testoval jsem jeden UW6, u ktereho se reflexe prakticky vubec neprojevovaly. U toho, ktery mam jsou naopak celkem patrne.
 Neni to ale zadna tragedie.  Jsou zretelne prakticky jen u jasnych objektu. Pri pozorovani slabsich je nepozoruji. Co se tyce vlastniho pozorovani celkem bez problemu jsem s nim o vikendu rozpoznal u Saturnu naznaky pasove struktury, Cassiniho deleni i jeho 5 mesicu v te chvili pozorovatelnych.
 Kazdopadne na jejich minimalizaci intenzivne pracuji (jak se dalo ocekavat zpusobuji ji hlavne sikme paprsky u svetelnych soustav) Dost pomuze pevna clonka zorneho pole predsunuta do ohn. roviny polni cocky.

Safra, co s tím ?
Já už se pevně rozhodl právě pro ten UW6. Vixen LV prý už dost ubírá na světelnosti a Super Plössly zase "rýpou" do očí.
Jak budou reflexy vadit u f12 optiky ? Co myslíš ?
Odpovědět