Okuláry pro N254/1200

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Okuláry pro N254/1200

#31

Příspěvek od Medved »

Nevadí.
Jo, jo, doufám, že přijde, v pořádku. Už odlamuju 30 cm pravítko ;).
Tak jsem to tu všechno :book: silně promyslel :sleeping: jsem z toho sice trochu :mad2: a chvílemi si připadám jako :clown: ale došel jsem s :angel: pomocí k závěru , že pokud by se u toho 35mm projevoval ve dne sekundár jako ztemění tak v noci tma do tmy pojde :devil: a jdu do něj :nod: to zorné pole bude :bomb: sice se potom taky možná :banghead: ale nemyslím, spíš :uch:. Určitě se o tom tady zmíním. ;D
aaa za ty smajlíky mě ne :behead:

Díky všem za rady a poznatky.
Zdar! :hi:
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
nad
Příspěvky: 70
Registrován: 08. 09. 2003, 20:36

Okuláry pro N254/1200

#32

Příspěvek od nad »

Těpic.Hotový bleší divadlo.
Elektrotechnika
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Okuláry pro N254/1200

#33

Příspěvek od zdenek »

Myzer napsal: Mam odlozeneho 1,25" 40 mm Plossla. Myslite, ze s dalekohladom 254/1200 by som ho mohol nejako vyuzit, aj ked mam 2" Vixen 30mm? Ako zistim zorne pole okularu toho Plossla? /chcem si vyratat, ake zorne pole s nim bude davat dalekohlad/
Zjistit skutecne zorne pole dalekohledu lze samozrejme ze zavislosti na velikosti zobrazovaneho zorneho pole. Postupu je vice, pokud mas pouze okular a znas ohniskovou vzdalenost objektivu, pak lze nejsnadneji pouzit tento postup:
1. odecist skuetcne zorne pole.
Tj. v pripade, ze je v okularu CZP (clona zorneho pole) zmerit jeji prumer. Popr. neni-li tam, tak si lze vypomoci např. papír. pravítkem (pro přibližný výpočet to stačí). Umísti jej do ohn. roviny (tedy tam, kde se normálně nachází CZP - pravítko bude vidět ostře) a odečíst průměr. Lze samozřejmě vymyslet 1000 jiných způsobů jak sputeč. ZP změřit.

2. Skutecne cele zorne pole dalekohledu (2u) pak je dano vztahem:
2u = 2 * atg(x/f1),
kde x ... velikost ZP pozorovaneho okularem
f1 ... ohn. vzdalenost objektivu

3. Mj lze tento postup i pouzit k urceni ZP okularu (2w) samotneho a to dle obdobneho vztahu:
2w = 2 * atg(x/f2),
kde f2 ... ohn. vzdalenost okularu
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Okuláry pro N254/1200

#34

Příspěvek od zdenek »

Myzer napsal: Ani okular tu nemam. Stacilo by vediet jeho zorne pole a bolo by po probleme. Nemam od neho ziadny papier, udaj, nic.Oj, tak ted ctu, ze nemas ani ten okular. Jedine co mohu potom rici je, ze pokud se jedna skutecne o Plossl, tak jeho zorne pole bude s nejvetsi pravdepodobnosti do 50-55st (obcas ale i mene), jak uz tu ostatne bylo napsano. Vyjimecne jsou okulary teto konstrukce i s vetsim ZP, ale to je pak stejne pomerne dost zkreslene.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Okuláry pro N254/1200

#35

Příspěvek od Myzer »

Tak to uz u mna chodi.

Takze Plossl mi dava 30x zvacsenie, a zorne pole asi 1,66, teoreticky az 1,8 stupna.
Ale da sa ho vobec porovnavat z hladiska kvality s LV Vixen 2" 30mm, ktory mi dava 40x a zorne pole 1,5 st?

Teoreticky by bol ten 40mm Plossl 1,25" vhodnejsi na prezeranie Mliecnej cesty, alebo M31 napr. a to sa mi nejako nechce verit.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Zdenek F.
Příspěvky: 46
Registrován: 14. 07. 2003, 20:54

Okuláry pro N254/1200

#36

Příspěvek od Zdenek F. »

zdenek napsal:
Oj, tak ted ctu, ze nemas ani ten okular. Jedine co mohu potom rici je, ze pokud se jedna skutecne o Plossl, tak jeho zorne pole bude s nejvetsi pravdepodobnosti do 50-55st (obcas ale i mene), jak uz tu ostatne bylo napsano. Vyjimecne jsou okulary teto konstrukce i s vetsim ZP, ale to je pak stejne pomerne dost zkreslene.


Mám pocit, že při průměru 1,25" bude zdánlivé zorné pole 40mm okuláru spíš někde kolem 40st. Před časem jsem řešil podobný problém a nakonec jsem skončil u Plossla 32mm od ATC, se zorným polem 50st. - zorné pole podobné, obraz větší.
Zdeněk F.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Re: Okuláry pro N254/1200

#37

Příspěvek od zdenek »

Mám pocit, že při průměru 1,25" bude zdánlivé zorné pole 40mm okuláru spíš někde kolem 40st. Před časem jsem řešil podobný problém a nakonec jsem skončil u Plossla 32mm od ATC, se zorným polem 50st. - zorné pole podobné, obraz větší.
Ono dost zalezi na vyrobci, resp. na zpusobu uchyceni a opt. parametrech jednotlivych opt. casti soustavy (zejmena jak moc je "utopena" polni cocka v tubusku). Napr. Plosl okular 1.25" Nextar 40mm ma ZP jen 46 stupnu, kdezto napr 1.25" ELUX plnych 50. Jsou soustavy Plosl i s vetsim ZP (samozrejme naopak i mensim).
Uživatelský avatar
Zdenek F.
Příspěvky: 46
Registrován: 14. 07. 2003, 20:54

Okuláry pro N254/1200

#38

Příspěvek od Zdenek F. »

zdenek napsal:
Ono dost zalezi na vyrobci, resp. na zpusobu uchyceni a opt. parametrech jednotlivych opt. casti soustavy (zejmena jak moc je "utopena" polni cocka v tubusku). Napr. Plosl okular 1.25" Nextar 40mm ma ZP jen 46 stupnu, kdezto napr 1.25" ELUX plnych 50. Jsou soustavy Plosl i s vetsim ZP (samozrejme naopak i mensim).
Nojo, teď koukám na stránky Supry a je tam vážně u 40mm E-Luxu 50st, ale na celestron.com píšou 43st. Fakt je, že by mě nějaký 40mm okulár s alespoň 50st zorným polem docela zajímal... (ovšem 1,25" - vlastním Drbohlavson ;))
Zdeněk F.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Okuláry pro N254/1200

#39

Příspěvek od zdenek »

Zdenek F. napsal:
Nojo, teď koukám na stránky Supry a je tam vážně u 40mm E-Luxu 50st, ale na celestron.com píšou 43st. Fakt je, že by mě nějaký 40mm okulár s alespoň 50st zorným polem docela zajímal... (ovšem 1,25" - vlastním Drbohlavson  ;))Tak jsem se koukl jeste na par stranek a vypadato, ze na strankach Supry bude asi opravdu chybicka. Nevim, E-Lux 40mm jsem v ruce nemel a tak nemam predstavu o tom jak moc hluboko ma zasazenu polni cocku.
Skoda, ze jsi se neozval drive. Mel jsem tu jednoho starsiho 1.25 DL-Plosla 42mm se zornym polem 52st. (polni cocku mel temer v rovine tubusku). Pred vanoci jsem jej daroval jednomu znamemu. Jak by se ale choval takovyto okular v ryze 1.25 vytahu (tedy pomerne dlouhem a uzkem) to je vec do diskuze (samotny okular ma sice 1.25, ale vlastni vytah puvodniho pristroje mel uvnitr puvodne tusim 42 nebo 45mm). Pro vizualni pozorovani by to ale nemusel byt kriticke.

Kazdopadne 1.25" je pro delsi okulary dost limitujici. Jak co do vyberu tak i vlastnosti. Pokud vlastni dalekohled za to stoji, pak by asi bylo nejlepsi poridit si novy okul. vytah (neni to zas tolik). O dost se zvedne varibialita prislusenstvi.

Zdenek.
Uživatelský avatar
Milla
Příspěvky: 20
Registrován: 16. 02. 2004, 20:01

Okuláry pro N254/1200

#40

Příspěvek od Milla »

Mám dotaz. Chtěl bych si také pořídit 254/1200 a u pana Zahajského se mně zalíbil okulár Celestron Ultima 35 mm. Měl by to být Plossl, 49° ZP a 24 mm oční reliéf. Četl jsem o těchto oklurálech jen to nejlepší, ale včera jsem objevil na Excelsis.com recenzi, kde uživatel popisuje výbornou ostrost, špičkový kontrast a světelnost, ale naopak se mu nelíbí příliš velký oční reliéf, že prý to ztěžuje hledání a udržení stabilního pohledu. Při jemném pohnutí očí prý dotyčný nemohl nalézt své hvězdy zpět a to ho natolik otrávilo, že okulár prodal a koupil si nový od stejného výrobce jen s kratší ohniskovou vzdáleností - tedy Ultima 30 mm (oční reliéf 17mm). Je možné, aby velká vzdálenost výstupní pupily takle dokázala otrávit pozorování? Díky za odpověď
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Okuláry pro N254/1200

#41

Příspěvek od zdenek »

Milla napsal: ... Měl by to být Plossl, 49° ZP a 24 mm oční reliéf. ...
Jako idealni vzdalenost vystupni pupily ("oci relief"   >:() je pro zdrave oko udavana hodnota 12-15mm. Je-li hodnota mensi nez cca 8mm, zacina to pozorovatel pocitovat jako neprijemne omezeni (byt  je to do znacne miry otazka zvyku). Stejne tak to plati i pro vetsi hodnoty (byt zdaleka ne tak striktne jako pro kratsi vzdalenosti vystupni pupily). Hodnoty do cca 20mm jsou vhodne i pro pozorovatele s brylemi. Hodnota 24mm je uz sice o trosku vice, ale nevidel bych v tom zadnou tragedii. Jak jsem uz psal, je to do znacne miry vec zvyku (nekdo proste potrebuje mit oko natlacene na okular co to jen jde, jiny ma radeji "bezkontaktni" pozorovani).
Navic znacne pomuze gumova ocnice, zalezi rovnez na prumeru ocni cocky, ... . Zkratka je toho vice. Existuji i okulary se vzdalenosti vystupni pupily i pres 30mm a nic jim to neubira na pouzitelnosti.


Zdenek.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Okuláry pro N254/1200

#42

Příspěvek od vla »

Milla napsal: Mám dotaz. Chtěl bych si také pořídit 254/1200 a u pana Zahajského se mně zalíbil okulár Celestron Ultima 35 mm. Měl by to být Plossl, 49° ZP a 24 mm oční reliéf. Četl jsem o těchto oklurálech jen to nejlepší, ale včera jsem objevil na Excelsis.com recenzi, kde uživatel popisuje výbornou ostrost, špičkový kontrast a světelnost, ale naopak se mu nelíbí příliš velký oční reliéf, že prý to ztěžuje hledání a udržení stabilního pohledu. Při jemném pohnutí očí prý dotyčný nemohl nalézt své hvězdy zpět a to ho natolik otrávilo, že okulár prodal a koupil si nový od stejného výrobce  jen s kratší ohniskovou vzdáleností - tedy Ultima 30 mm (oční reliéf 17mm). Je možné, aby velká vzdálenost výstupní pupily takle dokázala otrávit pozorování? Díky za odpověďDoporučuji vyzkoušet, např. u GS 40 mm, mi dlouhý oční relief vadil poměrně dost, nakonec jsem ho prodal.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Okuláry pro N254/1200

#43

Příspěvek od zdenek »

Jak píšu, je to dost o zvyku. Každopádně vyzkoušet je asi nejlepší řešení.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Okuláry pro N254/1200

#44

Příspěvek od MMys »

vla napsal:
Doporučuji vyzkoušet, např. u GS 40 mm, mi dlouhý oční relief vadil poměrně dost, nakonec jsem ho prodal.
No, a mě zase nevadí, nosím brýle, a tak je nemusím pořád sundávat. Udržení oka na stejném místě mi nečiní problémy, posun hvězdného poe při posunu oka není nic tak drastického. Prostě je to fakt na osobní preferenci...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Okuláry pro N254/1200

#45

Příspěvek od peta »

MMys napsal:

No, a mě zase nevadí, nosím brýle, a tak je nemusím pořád sundávat. tohle je fakt velice individualni, ja si zase pozorovani s brylemi nedovedu predstavit, potrebuji mit oko spise blize k okularu... btw. dnes si jdu na postu pro skywatcher UW 6 mm, jsem na nej velice zvedavy...
petr(zavinac)fajkos.com
Odpovědět