Baader SteelTrack

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Baader SteelTrack

#31

Příspěvek od hades »

Jasně, já měl za to že to je ten korektor od TS. Ale protože není, je můj dotaz bezpředmětný. Ale i tak díky, třeba to pomůže někomu jinému
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Tomáš Mojžiš
Příspěvky: 211
Registrován: 15. 08. 2012, 18:21
Bydliště: Roztoky
Věk: 48
Kontaktovat uživatele:

Re: Baader SteelTrack

#32

Příspěvek od Tomáš Mojžiš »

To Hades, nosuh:

Ahoj, nesledoval jsem včera vlákno, tak teď popíšu nad čím uvažuji:

Problém:

Co nejpřesnější a opakovatelné umístění komakorektoru v OV - nejlépe závitové.

Předpoklady:

Mám komakorektor/reduktor TS-Optics-NEWTON-Coma-Corrector-0-73x-Reducer a OV Baader SteelTrack Diamond. Chci se pokud možno vyhnout zakázkové výrobě.

Návrh řešení:

1. Na vnitřní závit M55 okulárového výtahu našroubuji adaptér M55a/M68i (Baader-Expansion-Ring-M55a-to-M68i)
2. Na spodní M48 filtrový závit adaptéru M68a/m48m (TS-Optics-Adapter-from-M68-to-M48-with-2--Filter-Thread---short-design) našroubuji korektor, který má směrem ke kameře závit M48
3. Celek 2 zašroubuji do vnitřního závitu M68 adaptéru M55a/M68i
4. Na vnějším závitu M48 adaptéru M68a/m48m pokračuji jako obvykle (mezikroužky, filtrové kolo, kamera...)

Toto je elementární řešení, pouze ze dvou kusů, mělo by splňovat účel, pokud jsou všechny závity přesné. Má ale nevýhodu v tom, že se to musí při každé kolimaci šroubovat (tj odšroubovat řešení, nasadit původní ClickLock pro použití kolimátoru, po kolimaci vyměnit atd.)

Proto ještě zvažuji, že na adaptér M55a/M68i nasadím Baader bajonet M68/S68. Na straně OV by byl tento kus

Baader-M68-Changer-w--M68-male-thread--dovetail-clamp-only

Na straně kamery bych měl 2x tento kus

Baader-M68-Change-Ring-w--M68-Female-Thread

Do prvního bych našrouboval ClickLock pro adaptaci M68 (baader-2-clicklock-m68-clamp), do druhého ten celek 2 z výše uvedeného. Pak mám možnost to vyměnovat bez nutnosti šroubování. Tam ale závisí, jak je ten bajonet kvalitní, tj. zda v něm nebude vznikat náklon nebo posun optické osy - ale za tu mastnou cenu bych čekal že to bude kvalitní.

Je docela možné, že mi něco uniká, tak klidně je možné se o tom řešení pobavit, pokud máte chuť. Děkuji moc.
Astrograf 300/1200 na EQ-8, ZWO ASI533MM
Fotopokusy, Online pozorování (EAA log)
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Baader SteelTrack

#33

Příspěvek od nosuh »

A neni to potom uplne to samy, kdyz si tam nechas ten Click-Lock rovnou, kdyz stejnak musis kolimovat pouze s nim a musis tak vsechno rozebrat? Takze kolimace s tou naslednou sestavou na kamere nebude mit zhola nic spolecneho..
Me by davalo asi vetsi smysl reseni, aby korektor byl v OV natrvalo a pres nejakou rybinu nebo zavit bys prisroubil bud kameru nebo kolimator.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Baader SteelTrack

#34

Příspěvek od hades »

Mám k tvému řešení pár výhrad:
1) celé (včetně toho bajonetu) je to moc složité
2) je to moc drahé
3) budeš schopný při navrhovaném řešení zaostřit? Jak moc máš vysunutý výtah, když je korektor uvnitř?
4) bude to moc těžké, a tím pádem to přidá hmotnost i na páce, a to se tubusu a výtahu nebude moc líbit
Aby to shrnul, určitě bych, být tebou, namaloval vlastní řešení a nechal si to vyrobit :mrgreen:
Taky jsem to chtěl vyřešit pomocí dostupných redukcí a adaptérů, ale ve finále by mě to stálo víc a riskoval bych, že se to bude někde povolovat, případně to bude mít vůle.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Baader SteelTrack

#35

Příspěvek od MilAN »

to :Tomáš Mojžíš. : pokud to dobře chápu, chceš přes přední závit korektoru sestavu uchytit přes redukce do OV za závit M55.- To mi na Newtonu přijde naprosto absurdní. K zhruba 100 mm výtahu přidat 100 mm korektoru a pak filtrkolo a kameru- takže tam bude nějaých 350-400mm viset na Newtonu. Navíc budeš muset přestavět Newton - těch 70 mm oproti současnému řešení určitě nezaostříš. Proto jsem navrhoval výrobu jednoduché redukce - a bude to o 100 mm kratší.
...........
Edit : pokud to budu chtít připojit uchycením za přední konec, tak není potřeba používat 2 redukce, ale použít přímo adaptér S58/M48 dodávaný k Stelltracku. Navíc je možno fixovat celek ve správném natočení.
Naposledy upravil(a) MilAN dne 18. 11. 2020, 11:02, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Baader SteelTrack

#36

Příspěvek od hades »

Jo, a zapomněl jsem napsat: Nesnaž se to uchytit přes ten přední M48 závit korektoru, to je opravdu nešťastné řešení. Takže zároveň souhlasím s tím, co napsal MilAn
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Tomáš Mojžiš
Příspěvky: 211
Registrován: 15. 08. 2012, 18:21
Bydliště: Roztoky
Věk: 48
Kontaktovat uživatele:

Re: Baader SteelTrack

#37

Příspěvek od Tomáš Mojžiš »

To: Milan - Ahoj, ne, takto to nemyslím. Na tom adaptéru M68a/M48k je kromě vnějšího M48 závitu (pro připojení kamery atd.) taky vnitřní závit M48 ze druhé strany - tam jsem chtěl našroubovat vnější M48 závit korektoru. Takto přidám optickou délku cca 6mm (v závislosti na hloubce toho vnitřního M48 závitu na adaptéru). O tom, napojit filtrový závit korektoru na adaptér jsem neuvažoval vůbec. Já to zkusím nějak namalovat a poslat sem obrázek.

To: All - děkuji všem za připomínky, budu s tím pracovat. Když sem dám obrázek, bude to možná jasnější.
Astrograf 300/1200 na EQ-8, ZWO ASI533MM
Fotopokusy, Online pozorování (EAA log)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Baader SteelTrack

#38

Příspěvek od MilAN »

Přiznám se, že jsem se v těch příspěvcích ztratitl. Byl jsem v domnění, že se bavíme o tom korektoru, který chce použít nosuh.Když mi došlo, že už řešíme tvůj problém, podíval jsem se na tvůj korektor a v nákresu je připojovací závit na kameru M42.Takže jsem dlouho nechápal , co kde připojuješ.
Až když jsem si pročetl popis u toho reduktoru, tak mi došlo, že mají v obrázku chybu a že ten závit je M48.Pak už je pochopitelné, co píšeš. Jen netuším, jaká je hloubka na redukci M68/M55 pro ten vnitřní závit M68, jestli se do něho vejde osazení na tom reduktoru (4mm) +M68 vnější celou délkou(3,7mm).
Jen z obrázku tipuju, že úplně ne
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Tomáš Mojžiš
Příspěvky: 211
Registrován: 15. 08. 2012, 18:21
Bydliště: Roztoky
Věk: 48
Kontaktovat uživatele:

Re: Baader SteelTrack

#39

Příspěvek od Tomáš Mojžiš »

Tady jsem se ještě amatérsky pokusil načrtnout to řešení. Je to za použití toho Baader bajonetu.

Vynecháním toho bajonetu by to mohlo být napevno, pokud délky závitů dovolí, jak píše Milan. A taky by se to zjednodušilo, kdybych uměl kolimovat s nasazeným korektorem, asi to lze, ale nikdy jsem to nezkoušel - pouze dokolimaci na hvězdu po nasazení korektoru.
Adaptace OV - Korrektor
Adaptace OV - Korrektor
Adaptace-OV-korr.jpg (476.08 KiB) Zobrazeno 1017 x
Astrograf 300/1200 na EQ-8, ZWO ASI533MM
Fotopokusy, Online pozorování (EAA log)
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2176
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Baader SteelTrack

#40

Příspěvek od astar »

No má to jeden malý problém. Musíš ještě dokoupit tubusek s proměnnou délkou , protože posuneš ten závit M48 pro kameru dál od korektoru. Odhaduji to tak min 5 mm. Rozdíl konec závitu korektoru a závitu té přidané redukce M48/M68/ M48 vnitřní
Ještě jedna věc o kolik se pak posune korektor ven ? Aby se ti nestalo , že už nebudeš moci více výtah zasunout , pro nastavení správné polohy . Podle nákresu je to tak 20 mm .
Naposledy upravil(a) astar dne 18. 11. 2020, 14:28, celkem upraveno 3 x.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Baader SteelTrack

#41

Příspěvek od hades »

fajn, teď už tomu rozumím. Co kdybys to zkusil nejprve realizovat bez toho changeru, kolimovat i s korektorem. A když to nepůjde, tak doobjednat changer
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Baader SteelTrack

#42

Příspěvek od Bill »

Ale ten tam musí být, jinak notočíš kamerou...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Baader SteelTrack

#43

Příspěvek od hades »

Steeltrack na newtona nemá možnost otáčet celým výtahem? Moje refraktorová verze to má.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Tomáš Mojžiš
Příspěvky: 211
Registrován: 15. 08. 2012, 18:21
Bydliště: Roztoky
Věk: 48
Kontaktovat uživatele:

Re: Baader SteelTrack

#44

Příspěvek od Tomáš Mojžiš »

hades píše:Steeltrack na newtona nemá možnost otáčet celým výtahem? Moje refraktorová verze to má.
U NWT verze můžu taky otáčet výtahem v základně, ale to se bude otáčet celý. Právě proto tam zamýšlím ten bajonet, ať je to jednodušší. I když pravdou je, že by to bylo pouze jednou. Spíš je problém tam "namotávat" filtrové kolo s kamerou.
Astrograf 300/1200 na EQ-8, ZWO ASI533MM
Fotopokusy, Online pozorování (EAA log)
Uživatelský avatar
Tomáš Mojžiš
Příspěvky: 211
Registrován: 15. 08. 2012, 18:21
Bydliště: Roztoky
Věk: 48
Kontaktovat uživatele:

Re: Baader SteelTrack

#45

Příspěvek od Tomáš Mojžiš »

astar píše:No má to jeden malý problém. Musíš ještě dokoupit tubusek s proměnnou délkou , protože posuneš ten závit M48 pro kameru dál od korektoru. Odhaduji to tak min 5 mm. Rozdíl konec závitu korektoru a závitu té přidané redukce M48/M68/ M48 vnitřní
Ještě jedna věc o kolik se pak posune korektor ven ? Aby se ti nestalo , že už nebudeš moci více výtah zasunout , pro nastavení správné polohy . Podle nákresu je to tak 20 mm .
Dík za upozornění, optickou tloušťku mám pořešenou, to jsem již počítal. Poloha zaostření bude v toleranci zdvihu výtahu Tímto chci nahradit baader clicklock, který má plusmínus stejnou optickou tloušťku, takže nemusím posouvat primár. Ale ani posunutí primáru nebude problém, držák primáru se uchytává do stěn tubusu, tkaze stačí 3 nové díry do karbonu a je to ;)
Astrograf 300/1200 na EQ-8, ZWO ASI533MM
Fotopokusy, Online pozorování (EAA log)
Odpovědět