Baader SteelTrack

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Baader SteelTrack

#1

Příspěvek od vla »

Pořídil jsem pro svého velkého newtona nový výtah místo hřebenového, po dlouhém zkoušení na prodejně vyhrál Baader SteelTrack. První dojmy: Poměrně těžký, skutečně precizní zpracování, naprosto žádné vůle i při uvolnění všech aretací, krásně pravidelný a jemný chod. Stal se favoritem v momentě kdy jsem ho vzal do ruky a přišel mi lepší než např.JMI stejné cenové kategorie. S levnými TS modely nelze srovnávat. Snad jediný objevený nedostatek-není vybaven redukcí na 1,25" okuláry. Máte již někdo s tímto výtahem praktické zkušenosti z pozorování?
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Baader SteelTrack

#2

Příspěvek od MilAN »

Měl bych na Tebe spíše dotaz: je možná aretace  polohy ( důležité pro focení ?
Díky,Milan
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Baader SteelTrack

#3

Příspěvek od vla »

Aretace je provedena šroubkem, který je na konci zakončen mosaznou dosedací plochou, ta tlačí na tubusek výtahu v místě plošky pro pojezd. Jen pro doplnění: šířka styčné plochy pro pojezd je 20 mm, průměr čepu aretace cca 5mm. Při zatažení aretačního šroubku se pohyblivá část výtahu nikam nevychyluje, jako např u výtahů od TS. Pokud tam nějaký pohyb je nelze ho okem zaznamenat, až namontuji do tubusu zkusím aretaci s laser. kolimátorem a uvidíme jestli tam přeci jen je nějaký vakl.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Baader SteelTrack

#4

Příspěvek od MilAN »

Dík za informaci, na reklamních fotkách u výtahu pro Newtona není žádný areetační šroub vidět ( na rozdíl od výtahu pro refraktory).
Což je dobrá zpráva, protože TS výtah není žádné zlepšení proti výtahu od SW , možná spíš naopak. A výtahy od Williamsů mě zrovna také svojí funkcí nenadchly, i když vzhledově to vypadá hezky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Fugas
Příspěvky: 476
Registrován: 04. 03. 2007, 04:35

Baader SteelTrack

#5

Příspěvek od Fugas »

To vla : Myslím, že zkušeností tady moc nebude. Honza Zahajský, myslím, dovezl (určitě pouze zatím ) jen jeden. Měl jsem ho v ruce a prohlížel dlouho a musím říct, že to vypadá opravdu na moc dobrý výtah. Převrtával jsi díry, nebo ti sedí od starého výtahu ?
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Baader SteelTrack

#6

Příspěvek od vla »

Mám dalekohled vlastní výroby, trochu ho přestavuji, takže nějaká díra navíc pro nový výtah mě netrápí, jistě upevňovací rozteč není úplně ideální, ale staré díry ani nebude třeba nijak zakrývat schovají se za přírubou nového výtahu. Když už jsme u toho připevnění upínací příruba nemá klasicky rádius na konkrétní průměr tubusu, ale na konci příruby jsou nálitky takže výtah lze bez problémů instalovat na tubusy od průměru 230mm výše.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
ladaS
Příspěvky: 528
Registrován: 18. 11. 2005, 04:16

Baader SteelTrack

#7

Příspěvek od ladaS »

Na Baader SteelTrack jsem také zvědav, to co tu čtu je více jak zajímavé. Můj N200/800 prochází rekonstrukcí a vybírám pro něj co možná nejkvalitnější výtah, který by byl opravdu bez vůle.
http://lsastrofoto.cz/ e-mail: l[dot]spejchlik[at]seznam[dot]cz
N200/800
refr.70/500
Canon EOS 7D MK II.,CCD QHY8
NEQ6SS
12” DOBSON FLEX TUBE 305/1500mm
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Baader SteelTrack

#8

Příspěvek od vla »

ladaS napsal: Na Baader SteelTrack jsem také zvědav, to co tu čtu je více jak zajímavé. Můj N200/800 prochází rekonstrukcí a vybírám pro něj co možná nejkvalitnější výtah, který by byl opravdu bez vůle.Tak to je Baader opravdu horký kandidát. PS: Doufám, že jsem se nezbláznil, nerad bych byl "ukamenován" Baaderama.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Baader SteelTrack

#9

Příspěvek od Duk »

Tak to bychom byli asi dva. Pořídil jsem rovněž před pár hodinama v Liticích.
Díky H. Zahajskému, který mi jej přivezl na ukázku, netrvalo moje rozhodování příliš dlouho.
Jedná se již na první pohled o skutečně precizně provedené dílko.
Věřím, že bude dobrou náhradou k mému astrografu. ;)
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Baader SteelTrack

#10

Příspěvek od KDan »

Budu si pravděpodobně pořizovat nový dalekohled typu Newton, hlavně pro astrofoto, a tak se chci zeptat, není mi to moc jasné - je pro takové účely v nějakém ohledu Baader SteelTrack lepší (preciznější). než solidně provedený Crayford?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Baader SteelTrack

#11

Příspěvek od MilAN »

Je to trošku také matením pojmů. Baader SteelTrack je právě ten lepší Crayford. Je tužší a s velmi dobrou aretací. Bez pružení a pohybu při aretaci
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Baader SteelTrack

#12

Příspěvek od KDan »

Aha, tak to tedy je. Myslel jsem, že se jedná o jiný princip mechanismu výtahu. Díky za informaci!
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

Baader SteelTrack

#13

Příspěvek od HonzaS »

Pokud bych mel udelat nejake hodnoceni vytahu, ktere jsem mel v ruce, ci pouzivam pro foceni, pak pokud by byla bodova stupnice od 0 (nejhorsi) do 10 (nejlepsi).

Klasicky levny dodavany hreben 2", napr. SW, pocet bodu 0
- vule axialni i radialni
- radialni posun obrazu pri posuvu dopredu a dozadu
- pro vizualni pouziti pri velkem zvetseni docela pakarna
- pro fotografii je to nepouzitelne

Crayford SW, napr. ED80 2", pocet bodu 3
- po serizeni mala radialni vule
- trosku tuzsi chod oproti konkurenci s ohledem na prokluz pri foceni (je nutne vetsi dotazeni pritlaku)
- nemoznost aretace (obsahuje pouze pritlacny sroub)

Crayford TS, dodavany k GS600 2", pocet bodu 5
- po serizeni bez jakychkoli vuli
- hladsi chod nez SW
- moznost zajisteni 2. sroubem - bohuzel sroub tlaci rovnou na dosedaci plochu cr.osy, takze se muze casem vymackat, takze doporucuji nepouzivat
- oproti SW ma vyrazne mensi prokluz po dotazeni

Crayford JMI, pocet bodu 7 (v ruce jsem mel maly newton 2" vytah a 3" refraktor vytah)
- velmi jemny chod vytahu
- pekne miniaturni (kompaktni) provedeni
- moznost motoroveho pohonu
- velky vyber provedeni (SCT/REFR./NEW., ruzne prumery a opticke delky)
- chod zas lepsi, nez TS
- na muj vkus ma 2" male ovladaci kolecka

Crayford Baader Steeltrack 2", pocet bodu 10
- mechanicke provedeni velice robustni (o kategorii vyse, nez ostatni souputnici)
- veskere casti posuvu vylozene lestenou oceli (nazev stelltrack)
- zcela bez vule
- posuv je velmi hladky
- jedinna nevyhoda by mohla byt vyssi hmotnost
- pouhym dotazenim pritlaku je vytah odolny vuci prokluzu, neni nutne pouzivat aretacni sroub.

Pozn.: Prokluzem myslim chovani tubusu pri nejakem stavu utazeni pritlacneho sroubu. U cryforda povazuju dobry stav, kdy lze zaostrovaci osou tocit velmi zlehka a zaroven tubusek "unese" velke zatizeni, nez dojde k jeho prokluzu.

Na foceni bych jednoznacne bral Baader, na vizual pak staci bohate TS vytah. Vyse uvedene postrehy jsou subjektivni hodnoceni podle toho co bych od vytahu cekal, SW a TS pouzivam prakticky.

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Baader SteelTrack

#14

Příspěvek od Duk »

Moc pěkně udělané hodnocení, diky za něho ;)

Skutečně, už jsem nevydržel a musel alespoň na 2hoďky vyrazit vyzkoušet SteelTrack.
Opravdu je to lahoda, po tom všem trápení s tím mým původním si říkám, proč jsem to neudělal již dřív.
Upnutí MPCC s Canonem v něm krásně drží bez jakékoliv vůle.
Ostření je pohodlné a plynulé.
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 314
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Baader SteelTrack

#15

Příspěvek od Osel »

Dá se na této starší verzi odšroubovat uchycení okulárů přez šroubky a dostat se k závitu ? Vůbec to nejde sundat a nechci použít hrubé násilí. Novější verze už to mají řešeno lépe...závit a zajištění imbusy.
Přílohy
IMG_20201111_113357.jpg
IMG_20201111_113357.jpg (1.63 MiB) Zobrazeno 1109 x
Odpovědět